بخش‌های دیگرپارالمپیکصفحه نخست

آشنایی با ده سوپراستار پارالمپیک توکیو/ زهرا نعمتی هت‌تریک می‌کند؟ –

زمان مطالعه: 4 دقیقهخبرورزشی –

رقابت‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از یک سال تاخیر امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه رسما آغاز به کار می‌کند. در نخستی سومین رقابت ورزشی بزرگ دنیا «گاردین» نگاهی انداخته به ده سوپراستار حاضر در این تورنمنت که در نخستی آن نام زهرا نعمتی کماندار پرافتخار کشورمان هم دیده می‌شود. گاردین در این رابطه نوشت این ده ورزشکار کسانی می‌باشند که باید رقابت‌های‌شان را در توکیو با دقت دنبال کرد. 

[table id=2 /]

زهرا نعمتی (تیراندازی) 

زهرا نعمتی کماندار ۳۶ ساله ایرانی امیدوار است بتواند سومین مدال طلای پیاپی خود را در توکیو کسب کند تا روال طلاگیری خود را که از المپیک لندن آغاز کرده و در ریو ادامه داده بود بهبود ببخشد. طلای او در لندن نخستین طلای یک زن ایرانی در رقابت‌های المپیک و پارالمپیک به حساب می‌آید. نعمتی در المپیک ریو در سال ۲۰۱۶ شرکت کرد و پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران در مراسم افتتاحیه بود. نعمتی پیش از تصادف رانندگی در سال ۲۰۰۴ که منجر به آسیب نخاعی او شد در رشته تکواندو فعالیت می‌کرد.

مارکوس رم (دوومیدانی) 

مارکوس رم آلمانی دارنده دو نشان طلای پرش طول مردان است و نیت دارد مثل نعمتی سومین طلای پیا‌پی خود را به دست آورد. او در ماه ژوئن رکورد پرش جهانی کلاس T64 مردان را که در اختیار خودش بود ۱۴ سانتی‌متر افزایش داد و به عدد ۸.۶۲ رساند. این ورزشکار که یکشنبه هفته‌ آینده ۳۳ ساله می‌شود پای راست خود را در سن ۱۴ سالگی بعد از یک حادثه از دست داد. مارکوس می‌خواست در المپیک ۲۰۱۶ هم شرکت کند اما اجازه این کار به او داده نشد و به همین منوال او المپیک توکیو را هم از دست داد. مارکوس رم گفت که کمیته بین‌المللی المپیک با سلب اجازه از او برای شرکت در المپیک و اجبارش به حضور در پارالمپیک «فرصت ارسال پیام همکاری» را از دست داد. 

هانا کاکرافت (دوومیدانی) 

ستاره انگلیسی مسابقات دو با ویلچر حاوی پنج طلا از دو پارالمپیک قبلی می‌باشد. او در مسابقات کلاس T34 و در رشته‌های ۱۰۰ و ۸۰۰ متر شرکت می‌کند. توفان هانا با شکستن رکوردهای جهانی مسابقات ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر، ۴۰۰ متر و ۸۰۰ متر در مسابقاتی که در ماه مه در سوییس برگزار شد رقم خورد. جایی که او به اعتبار خودش افزود. او در پایان ماه ژوئن برای اولین‌بار در کلاس ترکیبی ۴۰۰ متر مختلط هم حاضر شد. 

جسیکا لانگ (شنا) 

لانگ متولد روسیه است ولی زیر پرچم امریکا مسابقه می‌دهد. او از زمان کسب سه مدال طلا در سن ۱۲ سالگی در اولین بازی‌های پارالمپیک در آتن ۲۰۰۴ تا به امروز رکوردهای جهانی زیادی در اختیار داشته. او در چهار دوره بازی‌ها شرکت کرده که حاصل آن ۲۳ مدال (۱۳ طلا) بوده می‌باشد. لانگ موفق‌ترین ورزشکار تاریخ پارالمپیک می‌باشد. او ضمنا بیش از ۵۰ مدال قهرمانی جهان را کسب کرده. لانگ در ۱۳ ماهگی از یتیم‌خانه‌ای به فرزندخواندگی پذیرفته شد و از همان موقع دچار تغییر شکل در استخوان پا شد. او وقتی داستان زندگی خود را در یک تبلیغ تلویزیونی مطرح کرد طرفداران زیادی به دست آورد. 

پارفایت هاکیزیمانا (پارا تکواندو) 

این ورزشکار ۳۳ ساله که تحت پرچم پناهجویان وارد پارالمپیک شده در ارودگاه ماهاما در رواندا زندگی می‌کند. او در سال ۲۰۱۵ از جنگ داخلی در بوروالی فرار کرد و در این اردوگاه مستقر شد. او در سن ۸ سالگی دستش را از بعد از اصابت گلوله از دست داد. در همان حمله‌ای که به کشته شدن مادرش منجر شد. او بعدا تکواندو را آغاز کرد و وارد مسابقات بین‌المللی شد. هاکیزیمانا در اردوگاه ۶۰ هزار نفری به ۱۵۰ کودک آموزش می‌دهد. او در وزن منفی ۶۱ در توکیو مسابقه می‌دهد و این نخستین رقابت او در پارالمپیک می‌باشد. این ورزشکار گفت پناهندگان چیزهای زیادی ندارند اما ورزش به آنها کمک می‌کند مشکلات خود را فراموش کنند. 

دیوید اسمیت (بوکیا) 

اسمیت انگلیسی ستاره قهرمانی پارالمپیک و قهرمان جهان در چهارمین دوره پارالمپیک خود شرکت خواهد کرد. این ورزشکار ۳۲ ساله از سه دوره قبلی حضور خود ۴ نشان طلا از جمله طلای تیمی در پکن ۲۰۰۸ و طلای انفرادی در ریو را کسب کرده. او در مسابقات ملی و جهانی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ بدون شکست باقی ماند. 

الی کول (شنا) 

پزشکان پای این ورزشکار استرالیایی را در سن سه سالگی به دلیل سرطان قطع کردند اما او خیلی زود وارد برنامه‌های توانبخشی شد و با بزرگ شدن در حومه ملبورن وارد ورزش شنا شد. او ۲۹ ساله است و برای چهارمین بار در پارالمپیک شرکت می‌کند. او که قهرمان ۱۰۰ متر کرال پشت است از زمان اولین حضور خود در پارالمپیک پکن در سال ۲۰۰۸ تا به امروز ۱۵ مدال به دست آورده که شش تای آن طلمی‌باشد.

سارا استوری (دوچرخه‌سواری) 

این ورزشکار ۴۳ ساله بریتانیایی از سن ۱۱ سالگی وارد پارالمپیک شد و در ۱۹۹۲ بارسلونا در رشته شنا مسابقه داد. او تا پیش از تغییر رشته در سال ۲۰۰۵ به دوچرخه‌سواری به دلیل عفونت گوش در چهار پارالمپیک بارسلون، آتلانتا، سیدنی و آتن شرکت کرد و ۵ طلا، هشت نقره و ۳ برنز به دست آورد. او از المپیک پکن در رشته دوچرخه‌سواری شرکت کرد و در دو پارالمپیک آتی ۹ طلا در ماده‌های مختلف دوچرخه‌سواری کسب کرد. او حالا این شانس را دارد که در توکیو تعداد طلاهای خود را به عدد ۱۷ برساند. 

شینگو کونیدا (تنیس با ویلچر) 

این هفته کونیدا به عنوان کاپیتان بزرگ‌ترین هیات پارالمپیک ژاپن معرفی شد. او دو بار قهرمان انفرادی مردان در پارالمپیک شده می‌باشد. کونیدا اظهار امیدواری کرد که این بازی‌ها برای همه کودکان تمام کشور الهام‌بخش باشد. او گفت: «امیدوارم اکثر کودکان در ژاپن صرف‌نظر از اینکه حاوی معلولیت می‌باشند یا نه بتوانند با تماشای این بازی‌ها امکانات نامحدود بشر را احساس کنند.» این ورزشکار ۳۷ ساله از سن ۹ سالگی به دلیل تومور نخاعی مجبور به استفاده از ویلچر شده می‌باشد. او در چهار پارالمپیک قبلی خود به ۳ نشان طلا و دو برنز دست پیدا کرده می‌باشد. 

کادینا کوکس (دوومیدانی و دوچرخه‌سواری) 

کاکس بریتانیایی از سنین پایین دوومیدانی کار می‌کرد تا وقتی که در سال ۲۰۱۵ بعد از تشخیص بیماری‌اش وارد ورزش پارا دوومیدانی شد. او ضمنا دوچرخه‌سواری را هم از همان سال آغاز کرد. در ریو او سه مدال طلا، نقره و برنز کسب کرد و در دوچرخه‌سواری هم یک نشان طلا به دست آورد. این برای نخستین‌بار بود که یک ورزشکار بریتانیایی بعد از ۳۲ سال موفق می‌شد دو نشان طلا در دو رشته مختلف کسب کند. 

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا