اخبار سیاسی

آمریکا از سفر پلوسی به تایوان درس بگیرد

زمان مطالعه: 2 دقیقه


به نقل از اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سفیر چین در سازمان ملل در واکنش به سفر نمایندگان آمریکایی به تایوان گفت: واشنگتن باید از سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان درس بگیرد.

[table id=2 /]

ژانگ جون سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی گفت: سفر قانونگذاران آمریکایی به تایوان ضمنا کاملا نشان می دهد که تمهیدات متقابلی که ما در پاسخ به چنین اقدامات تحریک آمیزی انجام داده ایم؛ موجه و مشروع می‌باشند.

هیاتی از نمایندگان آمریکایی روز یکشنبه وارد تایوان شد و قرار است تا با تسای اینگ ون رییس این جزیره ملاقات کند.

به نقل از رویترز، سفر این هیات دومین ملاقات یک گروه سطح بالای آمریکایی از تایوان در بینه تنش نظامی با همسایه بزرگ این جزیره یعنی چین می‌باشد.

پکن که با سیاست «چین واحد» خود، تایوان را قسمتی از چین می‌داند، برای نشان دادن خشم خود به دلیل سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در این ماه میلادی، رزمایش‌های نظامی را در اطراف این جزیره برگزار کرده می‌باشد.

سفارت آمریکا در تایپه اعلام کرده که ریاست این هیات بر عهده سناتور اد مارکی است و چهار نفر از قانونگذاران آمریکایی وی را همراه می‌کنند. این هیات در چارچوب یک سفر دوره‌ای از کشورهای منطقه اقیانوس هند و آرام به این جزیره سفر کرده‎ اند.

دفتر ریاست جمهوری تایوان اعلام کرده که این گروه قرار است فردا (دوشنبه ۲۴ مردادماه) با تسای اینگ ون ملاقات کند.

در این بیانیه آمده است: در زمانی که چین بدنبال افزایش تنش‌ها در تنگه تایوان و منطقه با برگزاری رزمایش‌های نظامی خود است، سفر هیاتی از نمایندگان آمریکایی به ریاست سناتور مارکی بار دیگر نشان دهنده «حمایت قاطع» کنگره آمریکا از تایوان می‌باشد.

همانند بیانیه سفارت آمریکا در تایپه، این هیات قرار است در ملاقات با رهبران تایوان، افزون بر روابط واشنگتن-تایپه، درمورد امنیت منطقه‌ای، تجارت و سرمایه‌گذاری، زنجیره فراهم جهانی، تغییرات آب و هوایی و دیگر مسائل مهم و مورد علاقه و منافع طرفین رایزنی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا