0 ارز دیجیتالاخبار آلت‌ کوین‌هابایننس

آیا احراز هویت بایننس و چالش‌های حقوقی روی قیمت بایننس کوین تأثیرگذار است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه


اطلاعات جدید نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بایننس کوین احساسات ضدونقیضی درمورد قیمت این ارز دیجیتال دارند. الزامی‌شدن احراز هویت در بایننس باعث‌ شده تا عده‌ای درمورد آینده این صرافی دچار تردید شوند، با این وجود هنوز هم تعدادی از سرمایه‌گذاران درمورد قیمت بایننس کوین احساسات صعودی دارند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت ارز دیجیتال بایننس کوین در ۲ هفته قبل ۳۰ درصد افزایش یافته است و گویا چهارمین ارز بازار تلاش می‌کند تا از مقاومت ۴۵۰ دلاری عبور کند. این مقاومت دقیقاً در همان سطح اوج قیمتی ماه ژوئن (خرداد) است که در ادامه با اصلاحی ۴۸ درصدی روبرو شد و قیمت تا ۲۲۵ دلار سقوط کرد.

[table id=2 /]

مقایسه موقعیت کنونی بایننس کوین با موارد قبلی، نشان می‌دهد که هنوز هم دلایلی وجود دارد که سرمایه‌گذاران بخواهند به کارکرد این ارز دیجیتال شک داشته باشند، به‌خاص اینکه سولانا، پلتفرم مبتنی بر قراردادهای هوشمند که با بایننس رقابت دارد، در ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) اوج تاریخی جدیدی را ثبت کرد.

رشد قیمت سولانا تا حدودی راجع به جمع‌آوری سرمایه ۷۰ میلیون دلاری برای حمایت از مانگو مارکتز (Mango Markets)، صرافی غیرمتمرکز فعال در شبکه سولانا و راه‌اندازی یک پروژه پرطرفدار در حوزه توکن‌های غیرمثلی (NFT) می‌باشد.

آیا احراز هویت بایننس و چالش‌های حقوقی روی قیمت بایننس کوین تأثیرگذار است؟
نمودار قیمت بایننس کوین

بعد از آنکه بایننس در ۱۶ ژوییه (۲۵ تیر) به شیوه ناگهانی اعلام کرد که نیت دارد معاملات توکن‌های سهام را متوقف کند، قیمت بایننس کوین کاهش یافت و این نگرانی برای سرمایه‌گذاران به وجود آمد که مبادا فشارهای نهادهای نظارتی مانع رشد این صرافی شود.

اواخر ژوییه (تیر) با توقف معاملات مشتقه در تعدادی از کشورهای اروپایی و هنگ‌کنگ، نگرانی سرمایه‌گذاران بایننس کوین افزایش یافت. بانک مرکزی هلند هم در ۱۸ اوت (۲۸ مرداد) و بعد از آنکه متوجه شد بایننس به شهروالان این کشور خدمات ارز دیجیتال عرضه می‌دهد، به این صرافی اخطار داد. مقامات هلندی گفته بودند که بایننس فعالیت‌های خود را با قوانین راجع به مبارزه با پول‌شویی و جلوگیری از تأمین مالی تروریست تطبیق نداده می‌باشد.

بایننس چند روز پیش هم در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که از این پس کاربران برای استفاده از امکانات این صرافی ملزم به تکمیل مراحل احراز هویت سطح ماز طریق (Intermediate) می‌باشند. به‌گفته بایننس کاربرانی که مراحل احراز هویت را پشت سر نگذاشته باشند، تنها قادر خواهند بود ارزهای دیجیتال خود را برداشت کنند و به کیف پول دیگری انتقال دهند. این موضوع در حقیقت باعث می‌شود آن دسته از معامله‌گرانی که به‌دلیل تحریم‌ها شرایط احراز هویت در بایننس را ندارند، سرمایه خود را از این صرافی خارج کنند؛ مسئله‌ای که می‌تواند حجم معاملات بایننس را تحت تأثیر قرار دهد.

ضمنا بخوانید: پایان کار معامله‌گران ایرانی در بایننس؛ منیت آتی کجاست؟

وضعیت نرخ تأمین سرمایه قراردادهای دائمی بایننس کوین

بررسی اطلاعات معاملات مشتقه روش خوبی برای تشخیص موقعیت نهنگ‌ها و معامله‌گران حرفه‌ای در بازار بایننس کوین می‌باشد.

با اینکه قراردادهای خرید و فروش بازار معاملات آتی (Futures) پیوسته همانندت دارند، اهرم یا ضریب آنها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. ازاین رو با بررسی نرخ تأمین سرمایه (Funding Rate) قراردادهای دائمی می‌توان مشخص کرد که موقعیت سرمایه‌گذاران تا چه حد صعودی یا نزولی می‌باشد.

اصطلاح نرخ تأمین سرمایه در بازار قراردادهای آتی به مقدار کارمزدی اشاره دارد که دارندگان قراردادهای لانگ (آنهایی که بر این باورند قیمت افزایش پیدا می‌کند) و دارندگان قراردادهای شورت (آنهایی که بر این باورند قیمت کاهش پیدا می‌کند) باید به یکدیگر پرداخت کنند تا بازار در تعادل باشد. قراردادهای دائمی هم دسته‌ای از قراردادهای مشتقه می‌باشند که تاریخ انقضا ندارند.

صرافی‌هایی که بازار مشتقه دارند از سرمایه‌گذارانی که خواهان اهرم بیشتر می‌باشند کارمزد دریافت می‌کنند و آن را در اختیار طرف مقابل قرار می‌دهند. این کارمزد معمولاً هر ۸ ساعت یک‌بار محاسبه می‌شود، با این وجود تعدادی از صرافی‌ها مانند اف‌تی‌ایکس (FTX) نرخ تأمین سرمایه خود را ساعتی تغییر می‌دهند.

در بازارهای خنثی نرخ تأمین سرمایه بین صفر تا ۰.۰۳ درصد متغیر می‌باشد. این رقم برابر با نرخ تأمین سرمایه هفتگی ۰.۶ درصد است و نشان می‌دهد این دارندگانِ قراردادهای لانگ می‌باشند که کارمزد می‌پردازند.

آیا احراز هویت بایننس و چالش‌های حقوقی روی قیمت بایننس کوین تأثیرگذار است؟
نمودار نرخ تأمین سرمایه بایننس کوین

بین ۱۱ تا ۱۷ اوت (۲۰ تا ۲۶ مرداد) روال تغییرات نرخ تأمین سرمایه تا حدودی صعودی شد و به ۰.۱۰ درصد رسید، اخیرا اما این روال معکوس شده و نرخ تأمین سرمایه به نزدیکی صفر رسیده می‌باشد. با این وجود سقوط روزهای اخیر با روال نزولی اواخر ژوییه (تیر) که نرخ تأمین سرمایه را به زیر صفر و منفی ۰.۱۵ درصد رسانده بود تماماً متفاوت است، چراکه تغییرات اخیر اعتماد معامله‌گران بازارهای اهرم‌دار را از بین نمی‌برد.

معامله‌گران حرفه‌ای فعلا وارد فاز صعودی نشده‌اند

برای پی بردن به این موضوع که آیا این داده‌ها نکات خاصی را درمورد قراردادهای دائمی منعکس می‌کنند یا خیر، باید اضافه‌ارزش یا همان پریمیوم (Premium) قراردادهای آتی سه‌ماهه بایننس کوین را مورد بررسی قرار دهیم. بهتر است بدانید که پریمیوم اختلاف قیمت قراردادهای آتی و بازارهای آنی را اندازه‌گیری می‌کند.

معامله‌گران خرد معمولاً به‌دلیل سختی محاسبه پریمیوم قراردادهای آتی و یا تغییر دستی پوزیشن‌های نزدیک به انقضا، از قراردادهای سه‌ماهه صرف نظر می‌کنند. در ابزارهای سرمایه‌گذاری که تاریخ انقضا مشخصی دارند، برخلاف قراردادهای دائمی، نرخ تأمین سرمایه بازار را تعدیل نمی‌کند. بنابراین نبود تعادل در تقاضا باعث شکل‌گیری اختلاف قیمت بین قراردادهای آتی و بازارهای آنی می‌شود.

پریمیوم در بازارهای خنثی بین ۰.۲ تا ۱ درصد متغیر است و منفی‌شدن این شاخص نشان‌دهنده یک پدیده نزولی است که در علم اقتصاد از آن با عنوان «وارونگی» یاد می‌شود.

آیا احراز هویت بایننس و چالش‌های حقوقی روی قیمت بایننس کوین تأثیرگذار است؟
نمودار اختلاف قیمت بین قراردادهای آتی و بازار آنی

داده‌ها نشان می‌دهد با کاهش نرخ تأمین سرمایه که در اواسط ژوییه (تیر) شاهد آن بودیم، قراردادهای آتی منتهی به سپتامبر (شهریور) بایننس کوین با ۵ درصد تخفیف درمورد قیمت آنی به ثبت رسیده می‌باشد. با این وجود وضعیت قراردادهای آتی سه‌ماهه در هفته‌های اخیر خنثی بوده که نشان‌دهنده احساسات خنثی و تا حدی نزولی معامله‌گران حرفه‌ای می‌باشد.

شاخص‌های راجع به معاملات مشتقه هیچ نشانه‌ای از احساسات صعودی سرمایه‌گذاران ندارد. افزون بر این تماماً مشخص است که سرمایه‌گذاران خرد و نهنگ‌های بازار کمتر روی شکسته شدن مقاومت ۴۵۰ دلاری بایننس کوین در کوتاه‌مدت حساب باز می‌کنند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا