اخبار ایران و جهاناقتصادراه و مسکن

احداث سالانه یک میلیون مسکن کاملا اجرایی و شدنی است – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، وزیر راه و شهرسازی در بر نامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: مسکن، دغدغه حاکمیت و رئیس جمهور و مشکل مردم است؛ حرف‌های من شعاری نیست ایضاً مبتنی بر آمار و ارقام می‌باشد. سهم هزینه مسکن در سبد خانوار سهم بزرگی است، بطوری که در ماز طریق کشور بالای ۳۷ درصد و در شهرهای بزرگ بیش از ۵۰ درصد می‌باشد.

رستم قاسمی با بیان اینکه مسکن یکی از مهمترین موضوعات امروز جامعه است، گفت: هزینه‌ی مسکن در سبد خانوار در ماز طریق کشور بالای ۳۷ درصد و در شهرهای بزرگ مانند تهران بالای ۵۰ درصد می‌باشد.

وی افزود: موضوع مسکن دغدغه‌ی اساسی حاکمیت و رئیس جمهور است که در زمان انتخابات و بعد از آن بصورت جدی پیگیری می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه سه قشر از جامعه نیازمند مسکن می‌باشند، افزود: یکی از این اقشار طبقات بالای جامعه می‌باشند که نیازی به خدمات و کمک مالی دولت ندارند.

بخش دوم ماز طریقین جامعه می‌باشند که نیاز به حمایت دولت دارند که بسته‌های حمایتی برای آن‌ها پبش بینی شده است و بخش سوم هم فقط با حمایت مشکلشان مرتفع نمی‌شود ایضاً نیاز به کمک مالی دولت دارند.

وجود همه ی مؤلفه‌های اساسی ساخت مسکن در کشور

وزیر راه و شهرسازی در بخش دوم صحبت‌های خود ۵ مولفه‌ی اساسی زمین، خدمات دولتی، منابع، مواد و مصالح ساختمانی و توان مهندسی فنی و کارگری برای احداث مسکن را مهمترین عوامل برای تحقق شعار یک میلیون مسکن در سال برشمرد و افزود: تمامی این مولفه‌ها در کشور وجود دارد و می‌توان طی ۴ سال ۴ میلیون مسکن دولتی برای نیازمندان احداث کرد.

رستم قاسمی افزود: یکی از راه‌های دولت برای نیل به این انگیزه راه اندازی بانک زمین است که طبق قانون جهش تولید مسکن، همه‌ی بخش‌های دولتی موظفند سند زمین‌های درون و جوار شهرها و شهرک‌های جدید را به وزارت راه و شهرسازی منتقل کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی در شهرها، جوار شهرها و شهرک‌های جدید شناسایی شده است، گفت: طبق قانون این زمین‌ها طی دو ماه به تملک وزارت راه و شهرسازی درآمده و این وزارتخانه زمین‌های درون شهری را به بافت تبدیل کرده و زمین‌های جوار شهرها را به شهرها الحاق می‌کند. این زمین‌ها بصورت ارزان قیمت و با اقساط بلند مدت با بهره‌ی کم به نیازمندان تعلق می‌گیرد.

[table id=2 /]

۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به بحث مسکن تعلق می‌گیرد

وزیر راه و شهرسازی گفت: درمورد بحث خدمات تصمیم گرفته شد اکثر این خدمات به کسانی که جزو طبقات یک و دو می‌باشند و امکان صاحبخانه شدن آن‌ها پایین است بصورت مجانی بدهیم و بخشی دیگر را بصورت ۵۰ درصد در اختیار متقاضیان قرار دهیم.

رستم قاسمی با بیان اینکه در جاهایی که انبوه سازی انجام می‌شود زیرساخت‌ها مانند مساجد، مدارس، مراکز درمانی، فضای سبز و پارک و … به دوش مردم نهاده نمی‌شود، افزود: با تهاتر از محل همین زمین‌ها با انبوه سازان، زیرساخت‌های مورد نیاز برای زندگی را تأمین می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ حدود یک درصد از تسهیلات بانک‌ها به مسکن اختصاص داده شده است، گفت: امروز مصوب شد که ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به بحث مسکن تعلق بگیرد.

او افزود: پیش بینی می‌کنیم سود بازپرداخت تسهیلات به صورت پلکانی محاسبه شود و سهم مواد و مصالح یک میلیون مسکن بدون واسطه به مردم عرضه شود.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا