اخبار سیاسی

ادعای یک آمریکایی علیه ایران بعد از ترور سلمان رشدی

زمان مطالعه: 2 دقیقه


مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا در یک پیام توئیتری حمله اخیر به سلمان رشدی نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی در نیویورک را به ایران مرتبط دانست و در ادامه لفاظی‌های خود نوشت: چرا بایدن فعلا در حال مذاکره با این تروریست‌ها در تهران است؟

به نقل از فاکس نیوز، چند تن دیگر از سناتورها و نمایندگان کنگره که پیوسته مخالف برجام بوده و برای از بین بردن این توافق از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند به مارکو روبیو پیوستند  و به بهانه‌های واهی از دولت بایدن درخواست کردند تا از توافق با ایران صرف نظر کند.

[table id=2 /]

تام کاتن دیگر سناتور جمهوری‌خواهی است که در یک توئیت با ادعای دست داشتن ایران در طرح ترور مقامات پیشین آمریکایی و به این بهانه که ایرانی‌ها سال‌هاست خواهان از میان برداشته شدن سلمان رشدی می‌باشند از رئیس جمهور بایدن خواست تا هرچه فوری مذاکرات با تهران را متوقف کند.

مارک دوبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نیز در پیامی در صفحه توئیتر خود سکوت رئیس جمهور آمریکا در مقابل حمله به سلمان رشدی را ناشی از تلاش دولت بایدن برای حصول توافق با ایران دانست.

به نقل از ایسنا،‌ این ادعاها در حالی در بحبوحه مذاکرات رفع تحریم‌ها و بازگشت واشنگتن به برجام مطرح شده است که وزارت دادگستری آمریکا هفته قبل نیز با صدور بیانیه‌ای مدعی شد که یک فرد ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب نیت داشته است برای تلافی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰، جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ را ترور کند.

وزارت دادگستری آمریکا در ادامه ادعاهای خود افزود: شهرام پورصفی، شهروال ایرانی ۴۵ ساله نیت داشته است در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر-آبان ۱۴۰۰) با اعطای سیصد هزار دلار به تعدادی اشخاص در ایالات متحده، آن‌ها را به پیاده کردن نقشه ترور جان بولتون در واشنگتن و یا در مریلند مجاب کند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران ادعای دست داشتن ایران در طرح ترور جان بولتون را رد کرده‌اند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این باره گفت: مقامات قضایی آمریکا در استمرار اتهام‌زنی‌های بی پایان این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و استمرار سیاست مغلوب شده ایران‌ هراسی، در یک داستان سرایی جدید، اتهاماتی را بدون عرضه مدارک معتبر و مستندات لازم مطرح کرده‌اند.

کنعانی افزود: این‌گونه ادعاهای بی پایه و اساس با اهداف و انگیزه های سیاسی انجام شده و در حقیقت فرار رو به جلو، جوسازی تبلیغاتی و خصوصا فرار از مسئولیت پاسخگویی به جنایات متعدد تروریستی است که دولت آمریکا یا مانند ترور بزدلانه سردار شهید سلیمانی مستقیما در آن دست داشته و یا مانند جنایات تروریستی رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی مانند داعش با حمایت و پشتیبانی آمریکا ارتکاب یافته اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: بافتن این افسانه های نخ‌نما و بی اساس در حال تبدیل شدن به یک رویه تکراری در سیستم قضایی و تبلیغاتی آمریکا است و این بار، از سناریوسازی در ارتباط با عناصر ورشکسته سیاسی و بی ارزش مانند بولتون برای پیش بردن این روال استفاده شده می‌باشد.

وی ضمنا اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران درمورد هرگونه اقدام علیه اتباع ایرانی به بهانه این اتهامات مضحک قویا هشدار می دهد و تاکید می کند حق هرگونه اقدام در چارچوب قوانین حقوق بین الملل برای دفاع از حقوق دولت و اتباع جمهوری اسلامی ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا