اخبار ایران و جهاناندیشمندان و اندیشکده هادین و اندیشه

استاد حکیمی پیوسته در اندیشه انسان‌ها بود، و با درد انسان‌ها زیست – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 2 دقیقهبه نقل از خبرنگار مهر، آیت الله محمد حکیمی نویسنده، مجتهد حوزوی، استاد اقتصاد اسلامی و ادبیات در حوزه علمیه مشهد می‌باشد. ایشان یکی از مؤلفان کتاب «الحیاة» است، وی این کتاب را همراه با دو برادر دیگر خود استاد محمدرضا حکیمی و علی حکیمی تألیف کرده است که به وسیله احمد آرام به فارسی ترجمه شده‌می‌باشد.

استاد محمد حکیمی به مناسبت سالروز درگذشت علامه محمدرضا حکیمی بیانیه ای صادر کرد.

[table id=2 /]

بسمه الحکیم

از درگذشت اندوهناک علامه محمدرضا حکیمی، یک سال گذشت، و فعلا باورمان نیست که چنین شخصیتی را ازدست داده ایم. ایشان در دوران زندگی خویش، پیوسته در اندیشه انسان‌ها بود، و با دردِ انسان‌ها زیست و از پیوند دین با انسانیت سخن گفت؛ و در این راه پیوسته خود و قلمِ خود را برای تبیین فرهنگ انسان‌ساز تشیع، خاص ساخت. به راستی علامه حکیمی با توده مردم زیست و از «انسانِ محروم» سخن گفت و از آنچه او را از دردِ مردم دور می‌ساخت، دوری جست. اکنون در سالگرد فقدانش، مؤسسه الحیات با تکیه بر مشیِ «مردمی و انسانگرایی» او، اقداماتی را با همان انگیزه‌ها، پیشِ رو قرار داده و به دور از تشریفات و عرف مرسوم همایش‌ها و بزرگداشت‌های پرهزینه به نکوداشت ایشان پرداخته.

بر این باوریم او را بعد از مرگش، همانگونه باید دید که خود آنگونه زیست. علامه آنگاه که از پذیرش جایزه تجلیل از پیشکسوتان جشنواره علوم انسانی فارابی سر باز زد نوشت: «تا هنگامی که در جامعه ما فقر و محرومیت مرئی و نامرئی بیداد می‌کند، برگزاری چنین جشنواره‌هایی از نظر اینجانب در اولویت نیست…»

برای همین آرمان بلند اسلامی و انسانی، مؤسسه فرهنگی-هنری الحیات، به عنوان مرجع اختصاصی و مرکز نشر و ترویج آثار و اندیشه‌های علامه، در نخستین سالروز درگذشت ایشان نیت دارد که اولویت اقدامات و فعالیت‌های مؤسسه را بر مدار «عرضه خدمات عام‌المنفعه فرهنگی» و تبیین اندیشه‌های ایشان قرار دهد؛ تولید و انتشار رایگان نرم‌افزار دایره‌المعارف الحیات و مجموعه آثار علامه محمدرضا حکیمی را راه اندازی کند و نیز راه‌اندازی سایت الحیات برای همین آرمان [را پیگیری نماید]

و حمایت مادی و معنوی از روش‌هایی که همین ویژگی را داشته باشد [را در برنامه‌های خود قرار دهد]

مؤسسه از برگزاری هرگونه نشست‌هایی که این ویژگی‌ها را داشته باشد قدردانی، و برای سامان یابی و غنای بیشتر آنها تلاش می‌کند.

ضمنا کوشش می‌گردد که تلاش‌های اصولی در راستای نشر آثار ایشان انجام شود، که جزئیات آن در فضای مجازی و سایت “الحیات” به اطلاع عموم علاقمندان خواهد رسید.

نیز با معیارهایی که آن بزرگ در زندگی ملاحضه نموده و در وصیت نامه خود بر آنها تاکید کرده است؛ بطور جدّ یادآوری می‌شود که فعالیت هیچ مؤسسه، خیریه، مدرسه یا هر نهاد دیگری منتسب و تحت نظر ایشان نیست و با مؤسسه “الحیات” نسبتی ندارد و مورد تأیید مؤسسه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا