0 ارز دیجیتالدانشکده

استیبل کوین الگوریتمی یعنی چه و چه فرقی با استیبل کوین معمولی دارد؟

استیبل کوین ها به عنوان یکی از حاویی های برجسته در دنیای کریپتو برای رفع نگرانی های نوسانات بازار ظاهر شده اند. هر فردی که فضای کریپتو را از نزدیک دنبال کند متوجه می شود که قیمت کوین ها و توکن ها مدام در حال تغییر می‌باشند. ارزش کریپتو به شدت متناسب با تغییرات شرایط بازار، عرضه و تقاضا در نوسان می‌باشد. توجه به این نکته مهم است که نوسانات زیاد در حوزه کریپتو می‌تواند نگرانی بزرگی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند. ازاین رو، استیبل کوین ها به عنوان یک راه حل قابل اعتماد برای رسیدگی به نوسانات بالا در حوزه کریپتو توسعه پیدا کردند. در بین اکثر انواع استیبل کوین ها، استیبل کوین های الگوریتمی به عنوان توکن های رمزنگاری غیرمتمرکز «صرفاً پایدار» معرفی شده اند. آیا آنها واقعاً پایدار می‌باشند؟ استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم چه چیزی را به ارمغان می آورند؟ مقاله زیر راهنمای دقیقی در مورد استیبل کوین‌های مبتنی بر الگوریتم، کارکرد، کارکردها و نام‌های قابل توجه در فهرست استیبل کوین‌های الگوریتمی به شما عرضه می‌کند. با ما همراه باشید.

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم هیچ وثیقه مرتبطی ندارند. ازاین رو، آنها به عنوان استیبل کوین های غیر وثیقه ای نیز شناخته می شوند. استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم، انواع تماماً جدیدی از ارزهای دیجیتال می‌باشند که برای عرضه بهبود ثبات قیمت طراحی شده اند. افزون بر این، استیبل کوین الگوریتمی می تواند به تعادل عرضه و تقاضای حاویی در گردش کمک کند. 🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

الگوریتم یا پروتکل پشتیبان‌گیری از این استیبل‌کوین‌ها به‌عنوان «بانک مرکزی» کار می‌کند. در حقیقت یک الگوریتم به افزایش عرضه در صورت تمایل تورم‌ زدایی توکن یا کاهش عرضه در صورت کاهش قدرت خرید استیبل‌کوین کمک می‌کند. قوانین چنین اقداماتی از طریق الگوریتم در قراردادهای هوشمند به صورت تعبیه شده در دسترس می‌باشند. تغییر قوانین تنها با استفاده از اجماع یا از راه آرای امکان‌پذیر می‌باشد. ازاین رو هیچ مرجع متمرکزی نمی تواند قوانین نوشته شده در قرارداد هوشمند استیبل کوین الگوریتمی را تغییر دهد.

یک استیبل کوین الگوریتمی نمایشی از غیر متمرکز سازی واقعی است، بدون هیچ نهاد نظارتی برای حفظ یا نظارت بر روال، زیرا کد چیزی است که هم عرضه و هم تقاضا را در کنار قیمت انگیزه بر عهده دارد.

استیبل کوین الگوریتمی

استیبل کوین الگوریتمی چگونه کار میکند؟

همانگونه که به وضوح می توانید متوجه شوید، کارکرد یک استیبل کوین مبتنی بر algorithm عمیقاً به یک الگوریتم بستگی دارد. این الگوریتم قوانینی را برای متعادل کردن عرضه و تقاضای استیبل کوین تعیین می کند.

قرارداد هوشمند تضمین میکند که تعداد توکن های راجع به یک آدرس خاص در هر نمونه از انتقال یک توکن از یک نشانی به آدرس دیگر به روز می شود. در مورد استیبل کوین‌های مبتنی بر الگوریتم غیر وثیقه‌ای، کارکردهای اضافی استخراج و ایجاد را در قراردادهای هوشمند میتوانید پیدا کنید. توابع به مدیریت تاثیر‌گذار پروسههای به روز رسانی توکن های راجع به کیف پول کمک می کند. 

اما کارکرد استیبل کوین های الگوریتمی فقط محدود به قراردادهای هوشمند نمی شود و حاوی قراردادهای اوراکل نیز می‌باشند. قرارداد اوراکل مسئول این است که قرارداد هوشمند را قادر می سازد تا با خارج از بلاک چین ارتباط برقرار کند. قراردادهای اوراکل می توانند قیمت یک استیبل کوین الگوریتمی خاص را از صرافی های متعدد به دست آورند.

کارکردن استیبل کوین های الگوریتمی حاوی یک قرارداد rebase نیز می شود. بعد از اینکه قرارداد اوراکل به قیمت استیبل کوین مربوطه پی برد، ارزش آن را با فاصله هر 24 ساعت به قرارداد rebase منتقل می کند. قرارداد rebase اساساً بر تعیین انتخاب ایده آل بین قرارداد و افزایش عرضه متمرکز می‌باشد.

قرارداد rebase اطلاعات موجود را در مرحله آتی کار استیبل کوین های مبتنی بر algorithm به قرارداد تثبیت کننده ارسال می کند. قرارداد تثبیت کننده کمک می کند تا تعداد توکن های لازم از تمام کیف پول های راجع به قرارداد سوزانده شوند و یا ایجاد شوند.

در کل، اساس کارکرد استیبل کوین های الگوریتمی سوزاندن توکن ها زمانی که قیمت استیبل کوین کمتر از مقدار پایدار از پیش تعریف شده می باشد، متکی می‌باشد. از سمت دیگر، این الگوریتم ضرب توکن های جدید را برای زمان هایی که قیمت توکن ها بیشتر از مقدار پایدار از پیش تعریف شده کاهش می شود، تسهیل می کند.

تفاوت های استیبل کوین های وثیقه ای در مقابل استیبل کوین های الگوریتمی

بیشتر استیبل کوین‌ها، پیوند خود را از وثیقه می‌گیرند. تعدادی که استیبل کوین های الگوریتمی نامیده می شوند، این کار را نمی کنند.

همانگونه که اشاره شد استیبل کوین‌های الگوریتمی با استفاده از قراردادهای هوشمندی که عرضه آن‌ها را طبق ارزش‌های کنونی بازارشان افزایش یا کاهش می‌دهد، به ارزش سایر حاویی‌ها متصل می‌شوند. هنگامی که یک استیبل کوین الگوریتمی بالاتر از قیمت ثابت خود معامله می شود، سکه ها ضرب می شوند و ارزش آن کاهش می یابد. هنگامی که یک استیبل کوین بدون وثیقه زیر قیمت ثابت خود معامله می شود، سکه ها سوزانده می شوند و ارزش آن افزایش می یابد.

استیبل کوین‌های وثیقه‌دار زمانی ضرب یا سوزانده می‌شوند که حاویی‌ها به ذخایر آن‌ها سپرده شود یا از آن برداشت شود. در مورد استیبل‌کوین‌های وثیقه‌شده متصل به دلار آمریکا، مانند یو اس دی کوین USDC، به ازای هر 1 دلار سپرده‌گذاری شده در ذخایر آن‌ها، یک سکه ضرب می‌شود و به ازای هر دلاری که از ذخایر آن‌ها برداشت می‌شود، یک سکه سوزانده می‌شود.

استیبل کوین های وثیقه شده با استفاده از حاویی های حاوی وثیقه ثابت نگه داشته می شوند، در حالی که استیبل کوین های الگوریتمی با استفاده از الگوریتم های قرارداد هوشمند پایدار نگه داشته می شوند.

مهمترین عامل در ارزیابی استیبل کوین ها این است که چگونه پیوندهای خود را حفظ می کنند. استیبل کوین‌های وثیقه‌شده به دا رایی‌های نقدی نیاز دارند، دا رایی‌هایی که به سرعت قابل معامله می‌باشند تا به تغییرات عرضه و تقاضا پاسخ دهند. استیبل کوین های algorithmic از وثیقه استفاده نمی کنند، در عوض بر قراردادهای هوشمند تکیه می کنند و به طور فرضی نقدینگی نامحدودی را به همراه دارند.

با این وجود، سه عامل مهم وجود دارد که می‌تواند به راحتی پیوند هاب استیبل کوین‌های الگوریتمی را بی‌ثبات کند و استیبل کوین‌های وثیقه‌شده را برتر کند.

  • تغییرات سریع در نرخ ارز می تواند به طور موقت استیبل کوین های بدون وثیقه را بی ثبات کند و پرداخت ها و نقل و انتقالات را در معرض خطر قرار دهد.
  • استیبل کوین های الگوریتمی برای کنترل عرضه و حفظ پیوند های خود به داده های خارجی مانند نرخ ارز متکی می‌باشند. داده های با کیفیت پایین، تاخیر در گزارش داده ها و خطاهای داده همگی می توانند استیبل کوین های الگوریتمی را بی ثبات کنند.
  • ریسک قرارداد هوشمند، خطر وجود اشکالات در کد قراردادهای هوشمند آنها، می تواند منجر به عواقب رویداد ناگوار بار شود.

در حالی که استیبل کوین های وثیقه دار از نظر کیفیت بالاتر از استیبل کوین های algorithmic می‌باشند، تعدادی از آنها بهتر از بقیه می‌باشند. وثیقه نقدینه مانند پول نقد، برای استیبل کوین ها بهترین است، زیرا می توان آن را سریعتر از سایر حاویی ها جابه جا کرد. وثیقه نقدی به عرضه استیبل کوین‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت تورم یا کاهش یابد و از کنترل دقیق پیوند های آنها اطمینان حاصل شود.

استیبل کوین الگوریتمی

فاکتورهای موفقیت استیبل کوین الگوریتمی

دانستن عوامل متمایز که اثربخشی استیبل کوین‌های مبتنی بر الگوریتم را تعیین می‌کنند، مهم می‌باشد. اینجاست که باید روی حوزه‌های کلیدی برای تحلیل استیبل کوین‌های مبتنی بر الگوریتم و معیارهای ارزیابی کارکرد آنها تمرکز کنید.

مقایسه پروتکل های مختلف برای استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم بسیار دشوار می‌باشد. با این وجود، ارزیابی جنبه‌های حیاتی در طراحی بازار، طراحی توکن و طراحی مکانیسم می‌تواند به کشف کارایی استیبل کوین‌ الگوریتمی کمک کند. در اینجا تعدادی از عوامل مهمی وجود دارد که باید برای تعیین اثربخشی استیبل کوین های الگوریتمی در نظر بگیرید.

حاکمیت

اکثر پروتکل های استیبل کوین مبتنی بر الگوریتم گویا حاوی ساختار DAO می‌باشند. با این وجود، تنها مجموعه ای منتخب از پروتکل ها حاوی یک جامعه فعال است که مسئول تأیید مداوم طرح‌های بهبود می‌باشد. یک قرارداد هوشمند حاکمیتی کارکردی ممکن است گزینه ایده آلی برای تضمین حاکمیت در استیبل کوین های غیر وثیقه ای به نظر برسد. با این وجود، اطمینان از توزیع عادلانه توکن در کنار عرضه امتیازات حاکمیتی کافی به همه افراد جامعه نیز مهم می‌باشد. انواع مختلفی از پروتکل‌های استیبل کوین الگوریتمی از رویکرد حاکمیت متمرکز پیروی می‌کنند.

نحوه تضمین ثبات

می‌توانید متوجه شوید که پروتکل‌های استیبل‌کوین الگوریتمی مکانیسم های خاصی برای ایجاد و یا سوزاندن استیبل کوین ها دارند و باید از تعداد توکن‌ها در کیف پول کاربر اطمینان حاصل کنند. 

ازاین رو، ثابت نگه داشتن ارزش یکی از سخت‌ترین جنبه‌ها در تعیین کارایی بهترین استیبل کوین‌های الگوریتمی می‌باشند. چرا؟ شما بی ثباتی بازار کریپتو را در نظر داشته باشید. مزیت اساسی و کاربرد استیبل کوین ها در این بازار، ثبات می‌باشد.

پذیرش 

عامل پذیرش توکن نیز یک جنبه مهم در تعریف انتخاب های ایده آل در لیست استیبل کوین های algorithmic می‌باشد. اکثر پروتکل ها فقط از طریق تعداد کمی از سرمایه گذاران یا پروژه های DeFi پذیرفته می شوند. سطوح محدود پذیرش توکن می‌تواند محدودیت‌هایی را برای ثبات به دلیل رشد کندتر نقدینگی ایجاد کند.

خطرات و ریسک های استیبل کوین های الگوریتمی

مهم ترین عامل در توضیح برای استیبل کوین های غیر وثیقه ای می تواند به خطرات مرتبط با آنها اشاره کند. برای درک ریسک‌های مختلف مرتبط با پروتکل‌های استیبل کوین الگوریتمی، لازم از به موارد زیر توجه کنید.

اوراکل

یکی از مهمترین خطرات استیبل کوین های algorithmic اوراکل ها می‌باشند. قراردادهای اوراکل مسئول عرضه داده های قیمت راجع به استیبل کوین مربوطه می‌باشند. متعاقباً، الگوریتم با آگاهی از قیمت، تنظیمات عرضه را تضمین می کند. با این وجود، انتخاب و اجرای اوراکل ها می تواند چالش های بزرگی را ایجاد کند، مخصوصا با عنایت به جنبه های اعتماد، صداقت و دقت. چنانچه اوراکل انتخاب شده به هر دلیلی اطلاعات غلطی بدهد، در عرضه استیبل کوین algorithmic چالش هایی ایجاد می شود.

از دست دادن پیوند

مورد نهایی در بین چالش های مرتبط با استیبل کوین های غیر وثیقه ای از دست دادن پیوند می‌باشد. از دست رفتن پیوند به طور قابل توجهی بدترین سناریو برای هر نوع استیبل کوین است و استیبل کوین های بدون وثیقه بیشترین ریسک را دارند. چرا؟ آنها به طور قابل توجهی به اعتماد بازار بستگی دارند. بدون اطمینان بازار، یک توکن یا سکه می تواند به تدریج به فراموشی سپرده شود.

قوانین 

در زمان نگارش این مقاله، فعلا هیچ شفافیتی در مورد وضعیت نظارتی استیبل کوین های الگوریتمی در هر حوزه قضایی در جهان وجود ندارد. اما می‌توان فرض کرد که تا زمانی که پروژه‌های استیبل کوین بدون وثیقه غیرمتمرکز باقی می‌مانند، نباید به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی شوند.

جمع بندی

معرفی استیبل کوین های الگوریتمی قطعاً چشم انداز ایده آلی را برای اطمینان از تمرکززدایی بدون هیچ نهاد نظارتی مهیا کرده می‌باشد. با مزایای اساسی استیبل کوین های مبتنی بر algorithm، می توانید یک راه حل واقعا مقیاس پذیر در مقایسه با سایر گزینه ها داشته باشید. افزون بر این، فقدان الزامات برای حاویی های مشهود پشتیبان از استیبل کوین های غیر وثیقه ای نیز احتمال خطای انسانی را کاهش می دهد.

استیبل کوین‌های مبتنی بر الگوریتم به کد شفاف و قابل ممیزی تکیه می‌کنند و بنابراین چشم‌اندازهای مطلوبی را برای ایجاد اعتماد عرضه می‌دهند. درک انواع مختلف استیبل کوین های الگوریتم، معیارهای موفقیت آنها، و ریسک های مرتبط با آنها می تواند به شما در کشف پتانسیل واقعی آنها کمک کند. با ظهور نمونه‌های جدیدی از استیبل کوین‌های مبتنی بر الگوریتم، مهم است که در مورد ارزشی که می‌توانند برای اکوسیستم کریپتو به ارمغان بیاورند، بیاموزیم. 

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا