اخبار ایران و جهانفوتبال ایرانورزش

اشتباهاتی که فرهاد مجیدی داشت/ دلالها خوب تیمی برای استقلال بستند – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 4 دقیقه


به نقل از خبرنگار مهر، تحولات تیم استقلال و نقل و انتقالات این تیم این روزها زیر ذره بین کارشناسان، هوا‌داران و منتقدان جای دارد است و پیشکسوتان این باشگاه هم نظرات متفاوتی در این باره دارند. علی لطیفی پیشکسوت آبی پوشان که از مربیان جوان و صریحاً لهجه فوتبال است راجع به اتفاقات راجع به این باشگاه به شکل تفصیلی به گفتگو پرداخت که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

علت آسیب پذیری استقلال در سالهای اخیر
یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌هایی که استقلال در سالهای گذشته خورده، از همین بحث نقل و انتقالات بوده می‌باشد. ما الان هر کاری بکنیم این رقابت بین استقلال و پرسپولیس در همه زمینه‌ها وجود دارد. چنانچه پرسپولیس از تیمی بحران زده تبدیل شد به تیمی با شخصیت در فوتبال ایران شد، یکی از مهم‌ترین عواملش این بود که بعد از برانکو مدیرانش اجازه ندادند تیم شخم زده بشود، کلی بازیکن بر وند و کلی بازیکن جدید بیایند.

[table id=2 /]

وقتی این اتفاق در تیمی رقم نمی‌خورد، مربی هر کسی باشد چند قدم جلوست چون بازیکنان تماماً با هم هماهنگ می‌باشند و به هر لحاظی هم دیگر را می‌شناسند. این فرمولی است که همه تیم‌های بزرگ دنیا آن را ملاحضه می‌کنند. بزرگ‌ترین عامل ناکامی استقلال در سالهای اخیر همین بوده و مهم‌ترین عامل این اتفاق مدیریت اشتباه این تیم بود.

تابویی که فصل گذشته شکست
این اتفاق نخستی فصل گذشته روی نداد و به هر طریقی بود، مدیرعامل وقت استقلال شاکله تیم را تماماً حفظ کرد که من نمی‌دانم چرا بعد از آن برای او هجمه ایجاد شد و عمر مدیریتی‌اش کوتاه شد. اما نخستی فصل گذشته تمام تیم حفظ شد و فقط روزبه چشمی و علی کریمی از این تیم جدا شدند که به جای آنها هم مهدی پور و مرادمند اضافه شدند.

به جز آن تیم مدیریتی فصل گذشته استقلال خریدهای خوبی از جمله رشید مظاهری، احمد موسوی، محمد نادری، کریم زاده، بابک مرادی و… را هم انجام داد و این نفرات را هم به تیم اضافه کرد. کارکرد مدیران وقت استقلال در نخستی فصل فوق‌العاده بود.

استقلال کامل و پر ستاره بود
بر خلاف تعدادی ادعاها و حتی تعدادی اظهار نظرهای فرهاد مجیدی، استقلال فصل قبل تیمی کامل و پر ستاره بود که تماماً منطقی بسته شده بود. از درون دروازه که حسینی و مظاهری بودند تا نوک حمله به اندازه کافی در هر پست بازیکنان خوب و تاثیر گذار وجود داشت. استقلال آنقدر خوب بود که در گروه مرگ آسیا اول شود، به فینال جام حذفی برسد و فرهاد مجیدی هم قول یک جام با همین تیم بدهد.

تیم‌های مدعی در لیگ‌های فرسایشی باید نیمکت‌های خوب و قوی داشته باشند و استقلال این ویژگی را داشت. نیمکت این تیم بسیار توانمند بود.

نقاط مثبت و اشتباهات مجیدی
فرهاد مجیدی بعد از حضورش روی نیمکت استقلال کارهای مثبتی انجام داد که مهم‌ترین آن برقراری ارتباط عاطفی با بازیکنان بود که همین ارتباط عاطفی در مقاطعی به داد استقلال رسید. اما او اشتباهاتی هم داشت که همه آنها از سر کم تجربگی بود.

یکی از مهم‌ترین اشتباهات فرهاد مجیدی این بود که بعد از شکست مقابل ذوب آهن و پرسپولیس عنوان کرد تیم از طریق دلال‌ها بسته شده است که این نه تنها توهین به مدیران وقت و محمود فکری، ایضاً توهین به مجموعه بازیکنان تیم هم بود؛ ضمن اینکه حتی چنانچه بر فرض اینکه تیم را دلال‌ها هم بسته بودند، الحق تیم خوبی بسته بودند. دلال‌های فهیم و فوتبال فهمی بودند که تیمی بستند که توانسته به الاهلی ۵ گل بزند و سرگروه گروه مرگ در آسیا بشود.

اشتباه دیگر مجیدی روابط سینوسی و عمدتاً غیر دوستانه‌اش با مدیریت باشگاه می‌باشد. او فصل گذشته هم با مدیرعامل باشگاه روابط غیر دوستانه‌ای داشت و در این فصل هم سوابق هم همینطور. اما گویا امروز روابطش با مدیر باشگاه بسیار دوستانه می‌باشد. مجیدی باید خیلی بهتر از این روابطش با مدیران را مدیریت کند و همزمان همکاری و تعادل در این روابط دیده شود.

باید اسکلت استقلال در نقل و انتقالات حفظ شود
هر مربی و مدیر بزرگ و با تجربه‌ای باید در قدم اول نقل و انتقالات اسکلت و شاکله تیمش را حفظ کند و در قدم آتی نقاط ضعف تیمش را پوشش نقاط ضعف است تا یک یارگیری خوب انجام شود. در این زمینه همه مربیانی که تماماً بازیکن جوان یا بازیکن باتجربه گرفتند اشتباه کردند و باید تلفیقی از بازیکن جوان و باتجربه مطرح بگیرند.

مجیدی و مدیریت باید به این نکته توجه کنند که چنانچه بازیکن جوان هم می‌گیرند در حد ملی بگیرند. استقلال جای تجربه اندوزی نیست. چنانچه قرار است بازیکن جوان بی تجربه بگیرد باید از آکادمی خودش بگیرد. تا اینجا راجع به جذب بازیکن جوان آینده دار خوب عمل کرده اما فعلا بازیکن شاخصی ندیدم.

استقلال باید با سپاهان و پرسپولیس مقایسه شود
همه افرادی که در این روزها برای استقلال یار می‌گیرند، متوجه باشند پرسپولیس و سپاهان رقبای اساسی می‌باشند و شما بازیکنانی که جذب می‌کنید را با بازیکنانی که این دو تیم جذب کرده‌اند مقایسه کنید. بازیکنی که به استقلال می‌آید یا باید ملی پوش باشد یا ستاره در سطح ملی. استقلال با عنایت به اینکه باید در لیگ قهرمانان حاضر شود و باید فصل بعد قهرمان شود، نیازمند بازیکنانی در سطح کیفی بسیار بالاتر می‌باشد.

پیشنهاد به فرهاد مجیدی
یک روز به منصوریان گفتم شاید همجبور یک مقدار به خاطر محبوبت کمتر انتقاد کند و آستانه تحملش درمورد شما در مقایسه با دیگران بالاتر باشد، اما بالاخره این آستانه تحمل حدی دارد. الان هم به فرهاد مجیدی همین حرف را می‌زنم. شاید همجبور به دلیل سابقه و محبوبیت شما در زمان بازیگری بیشتر از دیگران فرصت بدهد، اما این تحمل حدی دارد و چنانچه روال قهرمان نشدن‌ها با شما ادامه داشته باشد، قطعاً همجبور واکنش نشان می‌دهد.

به عنوان یک دوست و همبازی قدیمی مجیدی و به عنوان کسی که سال‌ها با هم زندگی کردیم و در خانه همدیگر رفت و آمد کردیم این را می‌گویم با این نفراتی که الان استقلال جذب می‌کند نمی‌توان با اطمینان گفت که استقلال موفق می‌شود. چنانچه قایدی را از دست داده‌ایم باید بازیکنی نزدیک به قایدی جذب کنیم. آیا این‌طور شده؟

مجیدی تیم قبلی را متهم به خوب بسته نشدن کرد و حالا باید نشان بدهد که تیم خوب بستن چیست؛ که چیزی تا اینجای کار من نمی‌بینم. امیدوارم به خاطر دل همجبور هم که شده از این به بعد اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا