اخبار ایران و جهانجامعهقضایی و حقوقی

افزایش ۳۰درصدی نظارت‌ها بر سازمان زندان‌ها – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهبه نقل از خبرنگار مهر، با انتشار مشکوک تعدادی از تصاویر داخلی زندان اوین که به سرعت نیز از سمت شبکه‌های معاند مورد استقبال جای گرفت، این پرسش جدی به اذهان متبادر شده است که جایگاه نظارت بر کارکرد زیرمجموعه‌های مسئول در دستگاه قضائی و مخصوصا سازمان زندان‌ها کجا است و پروسه نظارت و بازرسی در این مجموعه به خصوص در مدت اخیر و همگام با تحول در عدلیه، چگونه انجام شده است؟

اهمیت موضوع از آنجا ناشی می‌شود که بدانیم اصل وقوع تخلف در کله‌های انسانی، امری اجتناب ناپذیر بوده و لاجرم به دلیل تزاحم ها، تضاد روحیات و خُلقیات افراد، برخورداری آن‌ها از امکاناتِ قدرت و سایر عوامل دخیل در زندگی اجتماعی، ناگزیر می‌باشد اما هنر مدیریت مشرِف قاطع و حساس، آن است که افزون بر فعال کردن سیستم‌های نظارتی پیشگیرانه، در روبروه با تخلفات احتمالی هم به گونه‌ای وارد شود که فضای ایجاد حساسیت درمورد عمل خلاف قانون، غالب شده و افزون بر آنکه متخلف به گونه‌ای به سزای رفتار خلاف حق و عدالت خود برسد حالت بازدارندگی فعال نیز ایجاد شود.

[table id=2 /]

افزون بر آنچه گفته آمد، این پرسش نیز به میان می‌آید که جایگاه و زمان اعمال نظارت بر کارکرد مجموعه‌ها و نسبت آن با احراز و افشای تخلفات چگونه است؟ به عبارت دیگر مدیریت صحیح سیستمی، آن است که بعد از احراز و افشای تخلفات و مفاسد، به میدان آمده و عزم خود برای ریشه کنی آن نشان دهد یا آنکه با نظارت مستمر، زمینه‌های وقوع مشکلات را کاهش داده و بستر وقوع تخلفات را از بین ببرد؟

با نگاهی دقیق بر آمار و کارکرد دستگاه قضائی در دوره تحول و دوران مدیریت آیت الله رئیسی و نیز طی مدت کوتاهی که از مسئولیت حجت الاسلام و المسلمین اژه ای بر دستگاه قضائی می‌گذرد، این حقیقت به اذعان دیدگان منصف و بیدار می‌آید که روال ایجاد حساسیت درمورد تخلفات احتمالی، رو به تعالی و پیشرفت بوده و مخصوصا در مورد مجموعه‌های مثل سازمان زندان‌ها، این حساسیت با درجه اهتمام بالایی پیگیری شده می‌باشد.

چنانکه اصل تغییرات مدیریتی در این سازمان نیز طبق همین رویکرد جای دارد، رئیس کنونی سازمان زندان‌ها یک مدیر جوان تحول خواه است که اقدامات تحولی جدی و مهمی در سازمان زندان‌ها به خصوص در زمینه تربیت و اصلاح، رفع تبعیض در زندان‌ها، ارتقای وضعیت زندان‌های کشور، اشتغالزایی برای زندانیان و توجه به خانواده زندانیان داشته است
ضمنا بازدیدهای مکرر رئیس سابق و کنونی دستگاه قضائی از ندامتگاه‌ها و تأکیدات جدی بر ملاحضه حقوق زندانیان، ملاقاتهای حضوری و چهره به چهره و حتی خصوصی با زندانیان حاضر و شنیدن دغدغه‌ها و مشکلات آنان، گواهی صادق بر این مدعمی‌باشد.

در همین راستا نشانه دیگر بر اراده جدی قوه قضائیه درمورد رفع تخلفات و اشکالات در زندان‌ها و احصای مشکلات زندانیان و رسیدگی به آنان، تأکیدات مصرانه و مکرر رئیس کنونی قوه قضائیه بر این موضوع در مدت کوتاه تصدی می‌باشد.

چنانکه بازدید ماه گذشته رئیس قوه قضائیه از بندهای امنیتی زندان اوین، تاکید وی بر بازدید دادستان‌ها و مسئولین قضائی از ندامتگاه‌ها و اقداماتی همچون بازدید دادستان تهران از بازداشتگاه آگاهی، زنان زندان و زندان تهران بزرگ که در پی صدور دستور اکید رئیس قوه قضائیه صورت گرفت، خود نشان دهنده دغدغه، اهتمام و حساسیت پیشگیرانه قوه قضائیه درمورد وقوع تخلفات می‌باشد.

از سمت دیگر با بررسی کارکرد سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی مخصوصا طی مدت مدیریت اخیر این سازمان که همگام با آهنگ دوره تحول و تعالی قوه قضائیه در مبارزه قاطع با فساد و تخلف بوده است، این واقعیت به چشم می‌آید که درصد برخورد با تخلفات درون سازمانی مانند آنچه که بخش‌هایی از آن در فیلم‌های منتشر شده از اوین عیان شد، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و رتبه تخلفات سابق در این سازمان را کاهش داده می‌باشد.

چنانکه همانند آمار رسمی منتشر شده از سمت سازمان زندان‌ها، مقابله با تخلفات در زیر مجموعه این سازمان در سال ۹۹ درمورد سال پیش از آن ۳۰ درصد افزایش داشته می‌باشد.

این آمار گویای آن است که روال شناسایی تخلفات، ایجاد حساسیت درمورد آن‌ها و نیز نظارت‌ها بر کارکرد کارکنان، روالی پیشگیرانه داشته و به هیچ عنوان مبتنی بر شروع نظارت از هنگام افشای تخلفات نبوده می‌باشد.

به هر روی، انتشار تصاویر یاد شده در روزهای اخیر گرچه تلخی‌های فراوانی در ابعاد مختلف به همراه دارد اما بی شک خود گواهی بر لزوم اجرای هرچه کامل‌تر روال اصلاحی و تحولی در دستگاه قضائی درمورد رویه‌ها، رفتارها و کارکردها است که البته اهتمام دو چندانِ جهادی را در ادامه راه می‌طلبد.

واقعه انتشار فیلم‌های اوین ان شا الله تقویت کننده مسیر تحول و تعالی در عدلیه خواهد بود نه چالشی در مقابل این مسیر پر برکت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا