آموزش عالیاخبار ایران و جهانحوزه و دانشگاه

امکان بررسی مجدد نتیجه کنکور ارشد مهیا شد/اعلام زمان انتخاب رشته – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 7 دقیقهبه نقل از خبرنگار مهر، سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: تمامی داوطلبان آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ که درمورد کارنامه و نتیجه آزمون خود اعتراض دارند می‌توانند از امروز ۸ شهریور تا ۱۲ شهریور با مراجعه به سامانه پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش به نشانی https://request.sanjesh.org درخواست بررسی مجدد را عرضه کنند.

داوطلبان آزمون می‌توانند درخواست بررسی مجدد نتیجه اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ را در این سامانه ثبت کنند.

[table id=2 /]

متقاضیان آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ می‌توانند برای مشاهده نتایج اولیه آزمون خود به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و با شماره داوطلبی یا شماره پرو‌نده و ضمنا مشخصات شناسنامه‌ای (نام‌خانوادگی و نام، شماره شناسنامه و تاریخ تولد) و یا اطلاعات کارت اعتباری خود، نتیجه آزمون را مشاهده کنند.

آن دسته از افرادی که طبق محتوای کارنامه یاد‌شده مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در این آزمون شده‌اند، لازم است بعد از دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲)، فرم انتخاب رشته‌های اینترنتی خود را در موعد مقرر تکمیل کنند.

انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ از دوشنبه ۸ شهریور

دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) این آزمون که حاوی شرایط، ضوابط و ظرفیت پذیرش رشته‌ها است از بعدازظهر روز دوشنبه ۸ شهریور در سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

متقاضیان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی باید نخست درمورد مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) اقدام کرده و با عنایت به نتیجه اعلام شده در کارنامه اعلام نتایج اولیه، کدرشته محل‌های دلخواه خود را استخراج و به ترتیب علاقه مرتب کرده و بعد از آن در فرم پیش‌نویس درج کنند.

آغاز انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ از چهارشنبه ۸ شهریور

داوطلبان مجاز می‌توانند از چهارشنبه ۱۰ شهریور تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۱۳ شهریور با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری، شماره شناسنامه و یا کد رهگیری که در پایان ثبت‌نام اولیه از طریق سیستم به متقاضی داده شده است، حداکثر تا ۱۰۰ کدرشته‌محل را انتخاب کنند.

بعد از تایید نهایی رشته‌های انتخابی از طریق متقاضی، رسید انتخاب رشته از راه سیستم در اختیار وی قرار داده می‌گردد، در غیر این صورت انتخاب رشته آنان تکمیل نشده می‌باشد.

الزام تایید سه بند اطلاعات معدل پیش از انتخاب رشته

متقاضیان مجاز به انتخاب رشته پیش از اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته باید بندهای زیر را مشاهده کنند که در صورت علامتگذاری در یکی از این موارد به آنها اجازه انتخاب رشته داده می‌شود:

۱. اطلاعات فوق (معدل کاردانی و کارشناسی، رشته و محل تحصیل دوره کارشناسی و تاریخ فارغ‌التحصیلی) مورد تأیید می‌باشد.

۲. اطلاعات فوق (معدل کاردانی و کارشناسی، رشته و محل تحصیل دوره‌کارشناسی و تاریخ فارغ التحصیلی) مورد تأیید نبوده و حاوی مغایرت می‌باشد.

۳. حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیلی خواهم شد / فارغ‌التحصیل نخواهم شد.

هر زمان مشخص شود که متقاضی حقایقی را عمدی یا سهوی کتمان نموده‌، در هر مرحله (پذیرفته‌شدن‌، حین تحصیل و …) که باشد، از این آزمون‌ محروم‌ می‌گردد.

چنانچه متقاضیان بند ۲ را علامتگذاری کنند به آنها اجازه اصلاح و ویرایش معدل، دانشگاه محل تحصیل و تاریخ فراغت از تحصیل داده می‌گردد و بعد از ویرایش این موارد و تأیید آنها، اجازه انتخاب رشته به آنان داده می‌شود.

متقاضیانی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار بگیرند و به هنگام ثبت‌نام در موسسه محل قبولی، حاوی مغایرت معدل باشند با عنایت به مصوبات و آیین نامه‌های مربوط نخست از آنان ثبت‌نام مشروط بعمل خواهد آمد و بعد از بررسی وضع علمی چنانچه نمره قبولی را دارا نباشند قبولی آنان لغو می‌گردد.

لازم است متقاضیان معدل خود را همانند مفاد بند «تذکرات مهم در زمینه معدل» درج شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی این آزمون مورد بررسی قرار دهند تا بین معدل اعلام شده به این سازمان و معدلی که به هنگام قبولی عرضه خواهند کرد، مغایرتی نداشته باشند.

الزام فارغ التحصیلی پذیرفته‌شدگان تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

چنانچه فردی در ردیف پذیرفته‌شدگان این آزمون قرار بگیرد و تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ موفق به دریافت مدرک کارشناسی خود نشود قبولی وی باطل می‌گردد.

چنانچه فرد به دلایلی احتمال فارغ التحصیلی خود را تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ نمی‌دهد لازم است حداکثر تا تاریخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ درخواست انصراف از گزینش در رشته‌های انتخابی را به همراه تصویر شناسنامه و یا کارت ملی (به روش الکترونیکی که توضیح داده شده است) به سازمان سنجش ارسال کند تا از گزینش نهایی حذف شود.

به درخواست‌هایی که بعد از تاریخ تعیین شده به سازمان سنجش واصل شود ترتیب اثرداده نمی‌گردد و تمامی تبعات آن متوجه شخص متقاضی خواهد بود.

متقاضیان کدرشته امتحانی ۱۱۵۲ (مجموعه مدرسی معارف اسلامی) که با عنایت به مفاد کارنامه نتایج اولیه این آزمون مجاز به انتخاب رشته شده‌اند باید توجه کنند شرط ورود به این رشته افزون بر کسب نمره علمی لازم، احراز شرایط عمومی رشته مدرسی معارف اسلامی و نتیجه گفتگو معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها می‌باشد.

این دسته از متقاضیان لازم است افزون بر دارا بودن شرایط اعلامی و ضوابط درج شده در دفترچه راهنمای ثبت‌نام، حداکثر یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه، برای طی مراحل پذیرش به سایت اطلاع‌رسانی معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغان به نشانی: www.modaresi.nahad.ir مراجعه کنند.

این دسته از متقاضیان باید ضمن ثبت‌نام در این سامانه، منتظر اعلام زمان گفتگو از سمت معاونت یاد‌شده باشند. عدم ثبت نام در این سامانه به منزله انصراف از تحصیل در این رشته تلقی می‌شود.

در گزینش نهایی وضعیت علمی متقاضیانی که مبادرت به تکمیل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی اینترنتی خود در موعد مقرر نکنند و یا نتیجه مراحل یاد‌شده از سمت معاونت یاد‌شده به صورت منفی به این سازمان اعلام شود، مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

انتشار برنامه زمانی گفتگو معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های خاص در ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

متقاضیان رشته محل‌های حاوی شرایط خاص با مطالعه دقیق شرایط و ضوابط این گونه رشته‌ها، توجه داشته باشند منحصراً مجاز به انتخاب حداکثر ۲ کدرشته محل از این نوع کدرشته محل‌ها می‌باشند.

اطلاعیه سازمان سنجش درمورد معرفی شدگان چند برابر ظرفیت و برنامه زمانی گفتگو و سایر مراحل گزینش از راه سایت سازمان سنجش در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ منتشر می‌گردد.

تبصره: انتخاب کدرشته‌محل های تحصیلی دانشگاه‌های شاهد، امام صادق (ع) و دانشگاه غیرانتفاعی خاتم از شرط محدودیت انتخاب حداکثر ۲ کدرشته‌محل رشته‌های حاوی شرایط خاص و بورسیه مستثنی می‌باشند.

همه متقاضیان کدرشته‌های امتحانی ۱۱۳۱-۱۱۳۹- ۱۱۴۸ (رشته مدیریت امور شهری) که مجاز به انتخاب رشته شده باشند لازم است برای اطلاع از زمان گفتگو علمی به اطلاعیه ۲۲ شهریورماه سازمان سنجش مراجعه کنند.

با عنایت به مصوبه یازدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مورخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ شرکت در آزمون عملی و تشریحی برای کدرشته های امتحانی ۱۳۵۰، ۱۳۵۱، ۱۳۵۲، ۱۳۵۶، ۱۳۵۷، ۱۳۵۸، ۱۳۶۰، ۱۳۶۲ و ۱۳۶۴ الزامی می‌باشد.

متقاضیانی که همانند کارنامه نتایج اولیه در دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) مجاز به انتخاب رشته باشند و تمایل به انتخاب رشته محل‌های دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) این کدرشته ها را در فرم انتخاب رشته خود داشته باشند، باید در آزمون عملی و تشریحی شرکت کنند.

برای متقاضیانی که در دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) این کدرشته ها مجاز نشوند و یا در فرم انتخاب رشته خود رشته محل‌های دوره‌های غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور و مجازی را درج کنند و یا رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب کنند، آزمون عملی برگزار نمی‌گردد.

ملاک پذیرش در رشته محل‌های دوره‌های غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور، مجازی و دانشگاه آزاد اسلامی نمره کل نهایی بدون احتساب آزمون‌های عملی و تشریحی حسب مورد در هریک از کد ضریب‌ها خواهد بود.

متقاضیان مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) برای اطلاع از زمان برگزاری آزمون‌های عملی، تشریحی و پروژه (که از هفته آخر شهریور ماه خواهد بود) به اطلاعیه ۲۲ شهریورماه سازمان سنجش مراجعه کنند.

الزام پرداخت هزینه پروژه و یا آزمون عملی کدرشته های گروه هنر

متقاضیان کدرشته‌های امتحانی حاوی پروژه و یا آزمون عملی گروه هنر حاوی کدهای ۱۳۵۰، ۱۳۵۱، ۱۳۵۲، ۱۳۵۶، ۱۳۵۷، ۱۳۵۸، ۱۳۶۰، ۱۳۶۲ و ۱۳۶۴ که همانند کارنامه نتیجه مجاز به انتخاب دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) می‌باشند در صورت تمایل به انتخاب کدرشته محل‌های مربوط باید در زمان انتخاب رشته هزینه آزمون عملی را پرداخت کنند.

متقاضیان باید به ازای انتخاب هر پروژه و یا آزمون عملی مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به خاطر هزینه برگزاری آزمون عملی از راه کارت‌های عضو شتاب پرداخت کنند و آنگاه درمورد انتخاب رشته عمل کنند.

متقاضیانی مجاز به شرکت در پروژه و یا آزمون عملی این کدرشته‌ها می‌باشند که همانند کارنامه نتایج اولیه در رشته و گرایش راجع به دوره‌های روزانه و شبانه مجاز به انتخاب رشته شده باشند و همزمان با انجام انتخاب رشته هزینه پروژه و آزمون عملی را پرداخت کرده باشند.

متقاضیان باید کدرشته‌محل های پذیرش دوره‌های دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) راجع به هر پروژه و یا آزمون عملی را در فرم انتخاب رشته خود درج کنند.

چنانچه متقاضی مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) در این مرحله درمورد اعلام علاقمندی و پرداخت هزینه اقدام کند ولی در تاریخ برگزاری پروژه یا آزمون عملی غایب باشد، نتیجه پروژه و یا آزمون عملی برای وی بصورت نمره «صفر» منظور شده و نمره کل نهایی متقاضی با اعمال نمره «صفر» محاسبه می‌گردد.

امکان اعلام علاقمندی به رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام‌نور با پرداخت هزینه

آن دسته از متقاضیانی که در تقاضانامه ثبت‌نامی برای انتخاب رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام‌نور، اعلام علاقمندی نکرده‌اند، چنانچه حداقل نمره علمی لازم را برای انتخاب رشته‌های این دانشگاه‌ها کسب کرده باشند می‌توانند در صورت علاقمندی هزینه لازم را پرداخت و آنگاه انتخاب رشته کنند.

این دسته از متقاضیان چنانچه علاقمند به انتخاب رشته‌های راجع به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور می‌باشند، باید بعد از واریز مبلغ ۱۳۷ هزار ریال به خاطر اعلام هر مورد علاقمندی به رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور و یا مؤسسات غیرانتفاعی، از راه سیستم اینترنتی و از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، اعلام علاقمندی کنند و آنگاه انتخاب رشته کنند.

آغاز انتخاب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی از تاریخ ۹ شهریور

متقاضیان علاقمند به انتخاب رشته‌های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، باید بعد از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از تاریخ ۹ شهریور به سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه کنند.

انتخاب رشته برای رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی درج شده در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون بطور مجزا و از راه دانشگاه یاد‌شده انجام می‌پذیرد. متقاضیانی که در یکی از رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند می‌توانند به دلخواه خود منحصراً در یکی از مؤسسات ثبت‌نام و مشغول به تحصیل شوند.

امکان عرضه سئوال درمورد کارنامه تا ۱۲ شهریور

بعد از مشاهده کارنامه نتایج اولیه آزمون، آن دسته از متقاضیانی که راجع به درج شدهات کارنامه (به غیر از معدل کاردانی و کارشناسی، نام رشته تحصیلی و یا نام محل دریافت مدرک کارشناسی) خود سوالی دارند، لازم است حداکثر تا ۱۲ شهریورماه منحصراً از راه سیستم پاسخگویی اینترنتی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

از متقاضیان تقاضا می‌شود از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری خودداری کنند. به تمامی مواردی که از راه دیگری و یا بعد از تاریخ ۱۲ شهریور واصل شود، به هیچ وجه ترتیب اثر داده نمی‌گردد.

باتوجه به عدم پذیرش حضوری متقاضیان به انگیزه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواست‌ها به صورت الکترونیکی، متقاضیان می‌توانند به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: http://darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خود را به همراه مستندات لازم ثبت کنند.

بعد از ثبت درخواست، برای متقاضی شماره نامه و کدرهگیری از راه پیام کوتاه ارسال می‌شود. متقاضیان می‌توانند بعد از دریافت شماره و کد رهگیری از راه پیام کوتاه، به پورتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس: http://rahgiri.sanjesh.org وارد و از آخرین وضعیت درخواست خود آگاه شوند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا