تکنولوژیمالی و اقتصادی

امکان خرید محصولات گوناگون تسلا با دوج کوین مهیا شد

ایلان ماسک به‌سبب انتشار توییتی در صفحه‌ی شخصی توییتری خود اعلام کرد که از امروز علاقه‌مندان تسلا می‌توانند تعدادی از محصولات گوناگون‌ی شرکت را با پرداخت دوج کوین خریداری کنند. هم‌اکنون Cybersquad، خودروی الکتریکی همه‌جارو (ATV) برای کودکان با قیمت ۱۲٬۰۲۰ دوج (حدود ۲۳۲۰ دلار)، سگک کمربند Giga Texas با قیمت ۸۳۵ دوج (حدود ۱۶۱ دلار) و سوت Cyberwhistle با قیمت ۳۰۰ دوج (حدود ۵۸ دلار) برای خرید با دوج‌کوین دردسترس می‌باشند.

سگک کمربند تسلا

به‌دنبال انتشار خبر راجع به آغاز فروش تعدادی از محصولات گوناگون‌ی تسلا با دوج کوین، قیمت این میم‌کوین حدود ۱۶ درصد، معادل ۰٫۲ دلار افزایش یافت.

پیش‌تر ایلان ماسک با انتشار توییتی در تاریخ ۱۴ دسامبر از برنامه‌‌ی فروش تعدادی از محصولات گوناگون با دوج کوین پرده برداشت و اکنون، یک ماه بعد از توییت مدیرعامل تسلا، شاهد اجرایی‌شدن طرح هستیم. فعلا مشخص نیست که آیا در نهایت درگاه پرداختی دوج کوین برای فروش خودروهای تسلا نیز فعال می‌گردد یا خیر.

به‌نظر می‌رسد طرح فروش محصولات گوناگون‌ی تسلا با دوج کوین، منحصر به خاک آمریکا نیست؛ چراکه اکنون این خودروساز پرحاشیه، یک ماگ را نیز در قالب همین طرح در بریتانیا با قیمت ۱۵۰ دوج به‌فروش می‌رساند. هَم‌اکنون، تنها راهکار برای خرید محصولات موجود در طرح اخیر تسلا، پرداخت ارز دوج کوین می‌باشد.

ماگ تسلا

پشتیبانی از ارز دوج کوین در درگاه پرداختی پاره‌ای از محصولات تسلا، چند ماه بعد از آغاز برنامه‌ی فروش خودروهای این شرکت با پرداخت بیت‌کوین شروع شده است؛ برنامه‌ای که بعد از گذشت ۴۹ روز، به‌دلیل نگرانی‌های موجود بر سر استخراج بیت‌کوین با سوخت فسیلی پایان یافت. ایلان ماسک در آن زمان گفت:

رمزارزها از بسیاری جنبه‌ها، ایده‌ی بسیار خوبی به‌شمار می‌آیند و ما باور داریم که آینده‌ی امیدوارکننده‌ای دارند؛ اما این [آینده] نباید به بهای [آسیب] به محیط زیست به‌دست آید.

به‌سبب پژوهشی از سمت TRG Datacenters، دوج‌کوین درمقایسه‌با بیت‌کوین به‌ازای هر تراکنش، انرژی به‌مراتب کمتری مصرف می‌کند؛ اما به‌گفته‌ی الکس دی وریس، اقتصاددان حوزه‌ی ارزهای دیجیتال، این رمزارز فعلا هم راهکار پرمصرفی به‌شمار می‌آید و مصرف انرژی اندک آن به‌ازای هر تراکنش عمدتا به ارزش کمتر آن درمقایسه‌با حاویی دیجیتال دیگری همچون بیت‌کوین بازمی‌گردد.

ایلان ماسک در ماه مه ۲۰۲۱ ادعا کرد که با توسعه‌دهندگان دوج کوین بر سر «بهبود بهره‌وری سیستم تراکنش» کار می‌کند. مدیرعامل تسلا بارها بی‌پرده در حمایت از دوج کوین سخن گفته می‌باشد. او اکتبر سال قبل در گفتگو با CNBC گفت:

اکثر افرادی که در خطوط تولید تسلا کار می‌کنند یا در اسپیس ایکس مشغول تولید راکت می‌باشند، در صحبت‌هایشان به من گفته‌اند که دوج[کوین] خریداری کرده‌اند. آن‌ها کارشناس اقتصادی یا فناور‌های سیلیکون‌ولی نیستند؛ از همین رو تصمیم گرفتم تا از دوج حمایت می‌کنم؛ چراکه گویی رمزارز مردم می‌باشد.

ایلان ماسک در ماجراجویی دیگری در ماه مه ۲۰۲۱ اعلام کرد که اسپیس ایکس در حال جذب سرمایه‌ی مبتنی‌بر دوج‌کوین برای ساخت ماهواره‌‌ای است که سال آینده با نام DOGE-1 به منیت ماه پرتاب می‌گردد.مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا