خانوادهکار و زندگی

انواع نژاد بلدرچین و آموزش جوجه کشی از آن

انواع نژاد بلدرچین

بلدرچین به عنوان یکی از انواع پرنده های وحشی در دنیا شناخته می شود که حاوی نژاد های مختلفی می باشد. تعدادی از گونه های خاص این پرنده به دلیل داشتن تخم خوراکی و گوشت لذیذ در مرغداری ها و سالن های پرورش طیور نگهداری می شوند.

تخم بلدرچین حاوی ارزش غذایی بالایی بوده و تحت عنوان بمب پروتئین نیز شناخته می شود. همین امر باعث شده تخم این پرنده از نظر فروش با تخم مرغ برابری کند.ضمنا گوشت بلدرچین در کنار داشتن طعم لذیذ برای استحکام استخوان ها، سلامت قلب، ترمیم بافت های بدن، مقابله با کم خونی و … بسیار موثر می باشد.

همانگونه که بیان شد بلدرچین از نژادهای مختلفی برخوردار می‌باشد. تعدادی از آنها تخم گذار بوده و تعدادی دیگر به دلیل داشتن سرعت بالا در رشد و پروار شدن به عنوان محصولات گوشتی نگهداری و پرورش داده می شوند.

برای پرورش بلدرچین باید فرد نخست با عنایت به امکانات، درخواست بازار و شرایط اقلیمی خود نژاد شایسته‌ای را برای شروع کار انتخاب کند.

پرورش بلدرچین

بی شک نگهداری از هر پرنده ای چه به صورت خانگی و محدود و چه در مقیاس صنعتی نیازمند در نظر گرفتن اقدامات و تمهیدات لازم می باشد. در کل خرید دانخوری، آبخوری، سیستم گرمایش، تهویه، فن و … از جمله حیاتی ترین مواردی است که باید پرورش دهنده آن را مد نظر بگیرد.

قطعاً شما نیز به گسترش کار خود و افزایش سوددهی فکر می کنید. برای این کار می توان تعداد اعضای گله را خود را افزایش دهید تا بدین ترتیب تعداد تخم خوراکی و گوشت بیشتری به فروش برسانید.

تعدادی افراد ترجیح می دهند با خرید جوجه های یک روزه گله خود را گسترش دهند. در این حالت شاید امنیت کار بالا باشد ولی فرد باید هزینه قابل توجهی را به خاطر آن پرداخت نماید. در این حالت ممکن است فرد به دلیل داشتن بودجه نه چندان زیاد تنها بتواند تعداد محدودی جوجه خریداری کند .

روش دیگری برای بالا بردن تعداد اعضای گله بلدرچین وجود دارد و آن هم جوجه کشی از تخم های نطفه دارمی‌باشد. ارزان بودن قیمت تخم های نطفه دار این زمینه را مهیا می کند که فرد بتواند تعداد بالایی تخم بلدرچین را خریداری کرده و برای به دست آوردن جوجه آنها را به کارخانه های جوجه کشی ارسال نماید.

البته شما می توانید برای کاهش هزینه های جاری از یک دستگاه جوجه کشی بهره گیری کنید تا در هر بازه ای از زمان بتوانید از تخم های نطفه دار بلدرچین به جوجه کشی بپردازید. پیشنهاد می شود با خرید ماشین جوجه کشی اتوماتیک اسکندری با راندمان بسیار بالا تعداد قابل توجهی از تخم را به صورت همزمان به جوجه تبدیل کنید. در این حالت شما قادر خواهید بود که هر بازه ای از زمان که تخم نطفه دار خریداری می کنید یا از گله مولد به دست می آورد بدون هیچ محدودیت به جوجه کشی از آنها بپردازید.

این دستگاه یکی از محصولات تولید شده از طریق گروه صنعتی اسکندری می باشد که از گارانتی طلایی بی قید و شرط و خدمات بعد از فروش برخوردار می‌باشد. تنوع بالای محصولات این شرکت باعث شده تا کاربران بتوانند با عنایت به محیط و بودجه خود بهترین ماشین جوجه کشی ارزان را از میان گزینه ها و ظرفیت های مختلف خریداری کنند .

چنانچه می خواهید در تعداد بالا جوجه های یک روزه بلدرچین تولید کنید در وهله اول باید سالن بزرگی در اختیار داشته باشید و  سپس باید تمامی تجهیزات لازم اعم از دانخوری، آبخوری، لامپ مادر مصنوعی و … برای رفع نیاز های اولیه  جوجه های خود را تهیه نمایید. می توانید با بهره گیری از یک ماشین جوجه کشی صنعتی بزرگ تعداد چند صد تا چند هزار تخم نطفه دار بلدرچین را به صورت همزمان به جوجه تبدیل کنید.

دستگاه جوجه کشی

پرورش بلدرچین نژاد تخم گذار

بلدرچین ژاپنی، گامبلی و معمولی نمونه هایی از نژاد های معروف و محبوبی می‌باشند که مورد توجه پرورش دهنده ها قرار می گیرد. افرادی که در زمینه جوجه کشی و پرورش پرنده فعالیت می کنند به خوبی می دانند که تخم خوراکی بلدرچین از نرخ فروش بالایی برخوردار است و به همین دلیل نگهداری از آنها در تعداد زیاد می تواند به یک منبع درآمد عالی به وجود بیاورد.

برای پرورش بلدرچین تخمگذار باید تعدادی فاکتورها در نظر گرفته شود که از جمله مهم ترین آنها ملاحضه نکات بهداشتی در مکان پرورش می‌باشد. بلدرچین ها نیز همانند دیگر پرنده ها در سنین پایین در مقابل بیماری ها و ویروس ها آسیب پذیری می‌باشند، از این رو باید تمامی پروتکل های لازم برای پاکیزه نگهداشتن محیط اعم از ضدعفونی، تمیز کردن آبخوری ها و دان خوری ها به صورت دوره ای و … در نظر گرفته شود.

افزون بر این جهت تولید تخم باکیفیت باید از دان و مواد غذایی مناسب به عنوان جیره غذایی بلدرچین ها بهره گیری شود.

توجه کنید که باید بخش های جداگانه ای را برای پرورش و نگهداری بلدرچین های یک روزه آماده سازی نمایید چرا که این جوجه ها به دلیل ایمنی بدنی پایین می توانند تحت تاثیر میکروارگانیسم های بیماری زای جوجه های بزرگ قرار بگیرند و در نهایت از دست بر وند.

پرورش بلدرچین نژاد گوشتی

بلدرچین معمولی، کوتورنیکس و کالیفرنیا از جمله نژادهای گوشتی می‌باشند که در سالن های پرورش طیور نگهداری می شود. این پرنده ها در تعداد کمابیش پایین تخم گذاری می کنند اما به عنوان محصول گوشتی سود دهی بالایی دارند.

البته تعدادی از نژاد های خاص مانند بلدرچین ژاپنی به دلیل وزن بالا و تخم گذاری ایده آل در مرغداری ها و سالن های پرورش طیور هم به عنوان بلدرچین تخم گذار و هم به عنوان بلدرچین گوشتی نگهداری می شود. 

بلدرچین ها در کل اعم از هر نژادی جثه کوچکی دارند و همین امر باعث شده تا پرورش دهنده ها بتوانند در یک مکان نه چندان بزرگ تعداد زیادی را پرورش دهند.

پیشرفت تکنولوژی در صنعت پرورش طیور با طراحی و تولید انواع دستگاه ها و تجهیزات مختلف این امکان را برای کاربر به وجود آورده تا در یک محیط محدود نیز بتواند با بازده چند برابری پرنده ای مانند بلدرچین را نگهداری کند.

در حقیقت تعدادی افراد به دلیل نداشتن محیط بزرگ از قفس های بلدرچین بهره می برند که حاوی چند طبقه بوده و به صورت یک طرفه و دو طرفه تولید می شوند. قفس های یک طرفه 165 قطعه بلدرچین و مدل دو طرفه 330 قطعه بلدرچین را در خود جای می دهد. افرادی که می خواهند در زمینه پرورش بلدرچین فعالیت کنند می تواند با خرید چند قفس کار خود را هر چند در محیط محدود ولی با راندمان و سوددهی بالایی به پیش ببرند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا