0 تکنولوژیاینتلپردازنده

اولین تصویر از Die پردازنده‌های نسل چهاردهمی Intel Meteor Lake منتشر شد

اینتل در جریان برگزاری رویداد Vision 2022 به شماری از روزنامه‌نگاران اجازه داد تصویری از Die نخستین پردازنده‌ی مبتنی‌بر لیتوگرافی هفت نانومتری (Intel 4) ثبت کنند. اولین پردازنده‌های هفت نانومتری اینتل در قالب خانواده‌ی نسل چهاردهمی Meteor Lake دردسترس قرار می‌گیرند.

همانند آنچه VideoCardz می‌نویسد، اینتل در خانواده‌ی میتیور لیک نشان طراحی چیپلت می‌رود. در این خانواده از پردازنده‌ها دو نوع هسته‌ی پرقدرت و کم‌مصرف استفاده می‌گردد. این رویکرد را پیش‌تر در خانواده‌ی Alder Lake دیده‌ایم و در آینده در خانواده‌ی Raptor Lak نیز مشاهده خواهیم کرد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

تصویری که به‌لطف مراسم Vision منتشر شده گویا مدلی از پردازنده‌های Meteor Lake است که برای لپ‌تاپ‌های کم‌مصرف تولید می‌شود. به‌نظر می‌رسد این پردازنده دو هسته‌ی پرقدرت و هشت هسته‌ی کم‌مصرف دارد. این هسته‌ها ممکن استً برپایه‌ی معماری ترکیبی Redwood Cove و Crestmont ساخته می‌شوند.

اولین تصویر Die پردازنده نسل چهاردهمی اینتل میتیور لیک Meteor Lake

نکته‌ی جالب‌‌توجه این است که در تصویر بالا خبری از رابط‌‌ها و واحد گرافیکی نیست. این واحدهای پردازشی در چیپلت‌های دیگری استفاده می‌شوند و در نهایت اینتل ازطریق فناوری اختصاصی Foveros تمامی چیپلت‌ها را روی تراشه‌ای واحد قرار می‌دهد.

مقاله‌های مرتبط:

چیپلت بالا با استفاده از لیتوگرافی Intel 4 ساخته می‌شود که همان لیتوگرافی هفت نانومتری می‌باشد. به ادعای اینتل کارکرد به ازای هر وات در لیتوگرافی هفت نانومتری نسبت‌ به لیتوگرافی ۱۰ نانومتری این شرکت بیش از ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

تصویر زیر از طریق حساب کاربری Locuza در توییتر فاش شده است تا جایگاه حافظه‌ی L1 و L2 و L3 را به ما نشان دهد. ضمنا جایگاه یکی از کلاسترهای هسته‌های کوچک Crestmont را می‌توانیم ببینیم.

تصویر فاش شده Die پردازنده نسل چهاردهمی اینتل میتیور لیک Meteor Lake

اینتل پردازنده‌های سری Meteor Lake را در سال ۲۰۲۳ عرضه می‌کند. این پردازند‌ه‌ها ممکن استً در نخست ازطریق لپ‌ تاپ دردسترس قرار می‌گیرند و مدتی بعد از آن مدل‌های دسکتاپ به بازار خواهند آمد. اینتل می‌گوید خانواده‌ی Meteor Lake حاوی پردازنده‌ی ۱۲۵ واتی خواهد بود.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا