اخبار ایران و جهاناقتصاداقتصاد ایران

اولین جلسه ستاد بودجه سال ۱۴۰۱ تشکیل شد – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه ضمن گرامیداشت هفته دولت، از شهیدان رجایی و باهنر یاد کرد و گفت: هرچند عمر دولت این شهیدان کوتاه بود، ولی به عنوان یک الگوی اسلامی جاویدان ماندند.

میرکاظمی گفت: ما کشور ثروتمندی هستیم و منابع خدادادی فراوانی داریم، از لحاظ برخورداری منابع و ثروت‌های خدادادی از کشورهای کم مانندی هستیم، ولی چرا منابع و اثرات آن در جامعه ما کمتر دیده می‌شود؟

[table id=2 /]

وی افزود: در چند سال قبل خیلی از هموطنان ما به خط فقر رسیده‌اند و سطح درآمد خانوارها پایین آمده است، نیروهای تحصیل‌کرده فراوانی، بیکار می‌باشند، همه امکانات برای آبادانی به روستاها رفته، ولی کار و اشتغال وجود ندارد. در ۸ ساله گذشته بیش از ۲,۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه شده می‌باشد. آیا ما توانسته‌ایم به اهداف برنامه ۵ ساله برسیم؟ علت محقق نشدن آن‌ها چیست؟ اشکال کار کجاست؟ برای تدوین بودجه زحمت زیادی کشیده شده است، زمانی خستگی این زحمات جبران می‌شود که اهداف دلخواه محقق شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه افزود: آیا در چند ساله گذشته توانستیم رشد کنیم؟ چرا رشد نکرده‌ایم؟ آیا نباید آسیب شناسی کنیم؟ طی ۴۲ سال قبل شرایط مختلفی مانند افزایش و کاهش قیمت نفت، تحریم، تغییر دولت‌ها و … داشته‌ایم، مشکل کجاست؟ آیا قبول داریم که مشکل داریم و باید تغییر ایجاد کنیم؟ آیا امکان تغییر وجود دارد؟ البته در کشور در بعضی قسمت‌ها تغییرات جدی انجام شده می‌باشد.

معاون رئیس جمهور گفت: باید تغییر ایجاد شود و برای این تغییر ضروری است که برنامه داشته باشیم. برای اینکه بازنگری شود و آدرس درست اقتصادی بدهیم باید بودجه‌ای تنظیم شود تا اهداف دقیق برنامه محقق گردد، شفاف باشد، قابل نظارت باشد و منابعش حتی‌الامکان پایدار باشد.

وی خاطر نشان کرد؛ تنظیم بودجه برای سال آینده باید واقعی، قابل اندازه‌گیری و قابل رصد باشد تا بتواند از راهبردهای اساسی و سیاست‌های کلی کشور پشتیبانی کند. تنظیم بودجه باید از اهداف عالی به سطح پایین بیاید نه از ردیف بودجه‌ای به سمت بالا برود. از نخست عملیاتی شدن بودجه مدیریت شود تا هر ماه بتوان کارکرد آن را رصد کرد، از حوزه‌های کوچک سطح کشور گرفته تا سطح کلان، از سازمان‌ها و ادارات تا سطح وزارتخانه‌ها این کار باید انجام شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بودجه خط کشی است که ما را به نقطه انگیزه می‌رساند، چنانچه خوب تنظیم شده باشد ما را برای رسیدن به نقطه انگیزه به درستی هدایت می‌کند.

میرکاظمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چرا بهره‌وری کل و بهره‌وری سرمایه‌ای ما ثابت و یا منفی است؟ و مجموعاً روال آن نزولی بوده است، در حالی که منابع زیادی صرف شده است، اما منجر به تولید مؤثر نشده می‌باشد. تسهیل کسب و کار باعث افزایش بهره‌وری می‌شود. باید رانت‌ها برداشته شود تا بهره‌وری بالا رود. نیاز به یک برنامه ملی، اصلاح راهبردها و تجدید نظر در برنامه‌ها داریم، باید اهداف برنامه مشخص باشد و اینکه با چه سیاست‌هایی باید مدیریت شود. بودجه باید شفاف، قابل اجرا، نظارت پذیر، پاسخگو و تضمین‌کننده اهداف عالی کشور باشد. چنانچه به قانون برنامه و بودجه برگردیم و درست حرکت کنیم همه دستگاه‌ها هم به پیروی از ما درست حرکت می‌کنند.

میرکاظمی گفت: ادامه روال گذشته برای امروز پاسخگو نیست، باید تجدیدنظر جدی انجام شود. اعتقاد دارم که پتانسیل لازم در پرسنل سازمان برنامه و بودجه وجود دارد، با عنایت به اینکه تغییر ساختار بودجه بسیار سخت و دشوار است، با توکل بر خدا چنانچه تغییر اساسی بدهیم می‌توانیم به اثربخش بودن آن امیدوار باشیم. باید به وظایف اساسی سازمان توجه شود، تا بودجه مبتنی بر برنامه با حداقل اجزا، بدون پیچیدگی و به ساده‌ترین وجه ممکن، مؤثر و پشتیبان اهداف ملی کشور تنظیم و اجرا شود.

میرکاظمی گفت: باید منابع، هزینه‌ها و دستگاه‌ها بازنگری شوند، سازمان باید پاسخگوی برنامه‌ها باشد تا انشاءا… مشکلات مردم دنبال و حل شود. اشتغال ایجاد و بیکاری کم شود، بانک‌ها سامان بگیرند. تخصیص به گونه‌ای باشد که برنامه‌ها از سطح ملی تا استانی مدیریت شوند، دولت باید تسهیل گر کسب و کار باشد.

در این جلسه برنامه زمان بندی، جهت گیری‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، رویکردهای اجرایی بودجه مورد بحث و تبادل نظر جای گرفت و تشکیل کار گروه‌ها برای ادامه کار تدوین لایحه، پیشنهاد و برای بررسی‌های بیشتر به مسئولان مربوطه عرضه شد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا