0 تکنولوژیآیفوناپلموبایل

اپل ممکن استً همه‌ مدل‌های آیفون‌های ۲۰۲۴ را با تراشه‌های ۳ نانومتری عرضه خواهد کرد

زمان مطالعه: 2 دقیقه


پیش‌بینی می‌شود عرضه‌ی تراشه‌های مبتنی‌بر معماری ۳ نانومتری TSMC برای اپل از اواخر امسال آغاز شود، اما این پردازنده‌ها در سری آیفون ۱۴ که کم‌تر از دوماه دیگر معرفی خواهند شد مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. بدین‌ترتیب انتظار نمی‌رود این تراشه‌ها تا سال ۲۰۲۴ در گوشی‌های هوشمند این شرکت استفاده شوند. چنانچه با این نام‌گذاری آشنایی ندارید، باید اشاره کنیم معماری ۳ نانومتری درحال‌حاضر پیشرفته‌ترین لیتوگرافی برای تولید تراشه‌ها است و هرچه این عدد کوچک‌تر باشد، تعداد ترانزیستورها در یک پردازنده‌ی خاص افزایش می‌یابد و هرچه تعداد ترانزیستورها بیشتر باشد، قدرت آن بیشتر و مصرف انرژی کم‌تر خواهد بود.

مدل‌های پرو آیفون ۱۴ به تراشه‌ی A16 Bionic مجهز خواهند شد. این پردازنده همانند معماری ۴ نانومتری نسل دوم TSMC تولید شده می‌باشد. علاوبراین مدل‌های استاندارد سری آیفون ۱۴ هنوز هم از A15 Bionic بهره خواهند برد؛ تراشه‌ای که در همه‌ی مدل‌های سری آیفون ۱۳ نیز مورد استفاده جای دارد می‌باشد. هر تراشه‌ی A15 اپل ۱۵ میلیارد ترانزیستور دارد.

[table id=2 /]
مقاله‌ی مرتبط:

درحالی‌که اکثر کاربران حتی از نوع پردازنده‌ی گوشی هوشمند خود اطلاع ندارد، اما تعدادی دیگر ممکن استً تمایلی به پرداخت هزینه‌ی بیشتر برای خرید یک گوشی جدید که از تراشه‌ی قدیمی بهره می‌برد نخواهند داشت. A15 Bionic هنوز هم تراشه‌ای توانا است و افرادی که به مشخصات فنی آیفون اهمیت نمی‌دهند، ممکن استً حتی متوجه عدم تغییر این ویژگی در آیفون ۱۴ نخواهند شد. به‌نوشته‌ی فون‌آرنا، ازآنجاکه اپل تا سال ۲۰۲۴ از سیستم-روی-چیپ (SoC) ۳ نانومتری در همه‌ی مدل‌های آیفون‌های خود استفاده نخواهد کرد، ممکن استً سال آینده با عرضه‌ی سری آیفون ۱۵، از پردازنده‌ی A17 Bionic بهره خواهد گرفت.

حتی درصورتی‌که اپل در سال ۲۰۲۴ از تراشه‌های ۳ نانومتری در همه‌ی مدل‌های آیفون ۱۶ استفاده کند، هنوز هم می‌تواند با عرضه‌ی مدل‌های متنوع‌تر با تراشه‌های متفاوت، میان نسخه‌های آیفون‌های آینده‌ی خود و به‌خصوص قیمت آن‌ها، تمایز بیشتری ایجاد کند. درواقع به‌نظر می‌رسد اپل از استراتژی استفاده از تراشه‌های مختلف در آیفون‌های خود، هنوز هم در آینده نیز استفاده خواهد کرد.

غول فناوری مستقر در کوپرتینو، تنها مشتری تراشه‌های ۴ نانومتری TSMC نیست. درواقع تراشه‌ساز تایوانی تا سال ۲۰۲۴ پردازنده‌های جدیدی برپایه‌ی لیتوگرافی ۳ نانومتری خود برای شرکت‌های دیگری مثل کوالکام، مدیاتک، AMD و دیگران تولید خواهد کرد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا