0 تکنولوژیاینترنت و شبکهتوییترشبکه اجتماعی

ایلان ماسک و توییتر در پرو‌نده‌هایی جداگانه انگشت انتقاد را به‌سمت یکدیگر گرفتند

زمان مطالعه: 4 دقیقه


جنجال بین توییتر و ایلان ماسک در روزهای اخیر باردیگر بر سر زبان‌ها افتاده می‌باشد. دو طرف پرو‌نده‌ی خبرسازی که جلسه‌ی پنج‌روزه‌ی دادگاه آن از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز می‌شود، دفاعیه‌های خود را اعلام و یکدیگر را به نقض قوانین متهم کرده‌اند. اسناد قانونی رسمی‌ای که وکلای ایلان ماسک در دفاع از او منتشر کرده‌اند، ادعا می‌کند توییتر در تلاش بوده است ازطریق عرضه‌ی آمار اشتباه در پرو‌نده‌های ارسالی برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، سرمایه‌گذاران را گمراه کند.

ایلان ماسک می‌گوید تعداد بات‌های توییتر حداقل دو برابر بیشتر از آن چیزی است که این شرکت در پرو‌نده‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرده و تعداد کاربران فعال روزانه‌ی درآمدزا در این پلتفرم کمتر از ادعاهای رسمی می‌باشد. توییتر در جواب می‌گوید مدیرعامل میلیاردر تسلا و اسپیس ایکس فرضیاتی نادرست مطرح کرده و به‌دنبال بهانه‌جویی است تا بدون پرداخت هیچ‌گونه جریمه‌ای از قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری عقب‌نشینی کند که اردیبهشت امسال برای خرید این شبکه‌ی اجتماعی امضا کرد.

[table id=2 /]

هر دو طرف در حال تشکیل پرو‌نده‌هایی حقوقی علیه یکدیگر در دادگاه دلاور می‌باشند. این دادگاه قرار است تعیین کند که عقب‌نشینی ایلان ماسک از قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری اقدامی قانونی است یا ثروتمندترین فرد دنیا به‌دلیل امضای قرارداد به خرید توییتر مجبور می‌شود.

ایلان ماسک می‌گوید توییتر به‌دنبال گمراه‌کردن سهام‌داران است

داستان پرحاشیه‌ی توییتر و ایلان ماسک در اواسط فروردین‌ماه آغاز شد؛ زمانی‌که ماسک از خرید بخش مهمی از سهام توییتر خبر داد. ایلان ماسک در نخست موافقت کرد که عضو هیئت‌مدیره‌ی توییتر شود؛ اما نظرش را تغییر داد و پیشنهاد خرید کل سهام شرکت را مطرح کرد.

توییتر در نخست با فروش شرکت به ماسک مخالفت کرد؛ اما در‌نهایت تصمیم گرفت شرکت را به مدیرعامل تسلا بفروشد. در آن زمان، اعلام شد ایلان ماسک پذیرفته است که ۵۴٫۲۰ دلار برای هر سهم پرداخت کند تا هزینه‌ی نهایی قرارداد به ۴۴ میلیارد دلار برسد. مدت زیادی نگذشته بود که ارزش سهام شرکت‌های حوزه‌ی فناوری به‌شدت کاهش یافت و توییتر نیز با افت ارزش سهام روبرو شد.

در آن زمان، ایلان ماسک در مجامع عمومی انتقادات تندی به توییتر وارد کرد و تحلیلگران از همان زمان گفتند مدیرعامل اسپیس ایکس به‌دنبال راهی برای خروج از قرارداد می‌باشد. در‌نهایت بعد از گمانه‌زنی‌های فراوان، وکلای ایلان ماسک در پرو‌نده‌ای که برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارسال کردند، گفتند که ماسک دیگر به خرید توییتر تمایلی ندارد. بعد از این اتفاق، توییتر نشان وکلایی سرشناس رفت و رسماً از ایلان ماسک در دادگاه ایالت دلاور شکایت کرد.

بدین‌ترتیب، پرو‌نده‌هایی که توییتر و ایلان ماسک در دادگاه ثبت کرده‌اند، اخیرا دردسترس عموم جای دارد می‌باشد. پرو‌نده‌ی ماسک پیش‌تر محرمانه بود. همانند گزارش CNBC، ایلان ماسک می‌گوید توییتر در پرو‌نده‌های ارسالی برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار، بیاناتی مطرح کرده است که از واقعیت به دورند. ماسک به‌واسطه‌ی وکلایش در شرکت حقوقی Skadden-Arps می‌گوید توییتر در حال شمارش اشتباه تعداد حساب‌های اسپم و جعلی است تا تصویری جذاب در ذهن سهام‌داران ایجاد کند.

ایلان ماسک سال‌ها است که به‌عنوان منتقد جدی حساب‌های اسپم و بات در توییتر شناخته می‌شود. او در بیانیه‌ای مطبوعاتی که بعد از اعلام موافقتش با قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری منتشر شد، اعلام کرده بود شکست‌دادن بات‌های اسپم توییتر یکی از اهدافش بعد از تکمیل قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری می‌باشد. توییتر پرو‌نده‌ی مجزایی در دادگاه دلاور ثبت کرده و گفته است ماسک و اعضای تیمش ماه‌ها تلاش کرده‌اند تا حساب‌های اسپم توییتر را به‌عنوان مشکلی بزرگ جلوه دهند؛ اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

وکلای ایلان ماسک در دفاعیه‌ی ارسالی برای دادگاه دلاور می‌گویند کاربران فعال روزانه‌ی درآمدزا (mDAU) به آن اندازه‌ای که توییتر ادعا می‌کند، در درآمدهای این شبکه‌ی اجتماعی مؤثر نیستند. وکلای ماسک ادعا می‌کنند که توییتر دقیقاً به سهام‌دارانش یا ایلان ماسک اعلام نمی‌کند که نحوه‌ی مشخص‌کردن تعداد کاربران فعال روزانه‌ی درآمدزا چگونه می‌باشد. در پاسخ به این ادعا، توییتر می‌گوید ایلان ماسک هیچگاه نگرانی خود به خاطر تعداد کاربران فعال روزانه‌ی درآمدزا را به‌عنوان دلیلی برای عقب‌نشینی از قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری مطرح نکرده می‌باشد.

وکلای توییتر می‌گویند ادعاهای ماسک درمورد‌ی آمار اشتباه mDAU موضع حقوقی بدیعی می‌باشد. ضمنا، توییتر می‌افزاید در پرو‌نده‌هایی که برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار می‌فرستد، به‌دقت توضیح می‌دهد که معیار mDAU را چگونه مشخص می‌کند و این معیار چه اهمیتی برای شرکت دارد.

توییتر می‌گوید ایلان ماسک به‌دنبال بهانه‌جویی برای خروج از قرارداد است

ایلان ماسک در دفاعیه‌اش می‌گوید برای کسب اطلاعات درمورد‌ی کسب‌و‌کار توییتر و مشکلات این شبکه‌ی اجتماعی به پرو‌نده‌های ثبت‌شده در کمیسیون بورس و اوراق بهادار اتکا کرده می‌باشد.

آنچه ماسک نگفته، این است که مدیرعامل تسلا سال‌ها است با جک دورسی، مدیرعامل پیشین توییتر، رابطه‌ی دوستانه دارد. سال ۲۰۲۰، در گزارشی اعلام شد که ایلان ماسک و جک دورسی هم‌فکری کرده‌اند تا توییتر به پلتفرم بهتری تبدیل شود.

افزون‌بر‌این، ایلان ماسک رابطه‌ی تجاری طولانی‌مدتی با شرکت مالی Silver Lake دارد که یکی از اعضای هیئت‌مدیره‌ی توییتر به‌عنوان یکی از رهبران آن فعالیت می‌کند. Silver Lake ازجمله حامیان بزرگ‌ SolarCity بود؛ شرکتی که ایلان ماسک را به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره‌ی خود می‌شناخت. همانند گزارش‌ها، Silver Lake یکی از شرکت‌هایی است که به ایلان ماسک برای خصوصی‌سازی تسلا در ازای پرداخت ۴۲۰ دلار برای هر سهم و توییت معروف «بودجه تأمین شد» مشاوره داده می‌باشد.

توییتر در پرو‌نده‌ی حقوقی خود باردیگر تأکید کرده است که پرو‌نده‌های ارسالی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار حاوی اطلاعات دقیق‌‌اند و این شرکت چیزی را به‌اشتباه اعلام نکرده می‌باشد. توییتر می‌گوید هیچ مدرکی برای اثبات ادعاهای ایلان ماسک وجود ندارد. وکلای این شبکه‌ی اجتماعی نیز می‌گویند ایلان ماسک به‌دنبال این بود تا معامله را به‌سرعت انجام دهد؛ به‌همین‌دلیل، بررسی لازم را انجام نداد و قراردادی را امضا کرد که به‌ادعای خودِ او فروشنده‌پسند می‌باشد.

به‌گفته‌ی وکلای توییتر، در هیچ قسمتی از قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری به حساب‌های جعلی و اسپم یا تعداد کاربران فعال روزانه‌ی درآمدزا اشاره نشده می‌باشد. ماسک می‌گوید توییتر با تندخویی درخواست‌‌های او را رد کرده و نتوانسته است اطلاعات درخواستی راجع به حساب‌های بات و اسپم را عرضه دهد. مدتی پیش، ایلان ماسک گفته بود که احتمال دارد شبکه‌ی اجتماعی جدیدی برای رقابت با توییتر راه‌اندازی کند. بااین‌حال، در پرو‌نده‌ی دادگاه به این گفته‌ی ایلان ماسک اشاره نشده می‌باشد.

وکلای توییتر می‌گویند ماسک ادعاهایی را به این شبکه‌ی اجتماعی نسبت می‌دهد که هیچگاه توییتر مطرح نکرده می‌باشد. به‌گفته‌ی وکلای توییتر، ایلان ماسک تلاش کرده است به‌صورت گزینشی از اطلاعات محرمانه‌ای که توییتر در‌اختیارش گذاشته، بهره ببرد و این شبکه‌ی اجتماعی را به نقض قرارداد متهم کند. وکلای توییتر می‌گویند ایلان ماسک به شیوه بی‌ربط ادعا می‌کند توییتر با بی‌اعتنایی به درخواست‌های او برای کسب اطلاعات محرمانه، قرارداد را نقض کرده می‌باشد.

مقاله‌های مرتبط:

تیم حقوقی ایلان ماسک می‌گوید تعداد بات‌های توییتر حداقل دو برابر بیشتر از آمار اعلامی این شبکه‌ی اجتماعی می‌باشد. وکلای ماسک برای طرح این ادعا نشان حساب‌های مشاهده‌شدنی در Firehose با استفاده از ابزار بات‌سنج دانشگاه ایندیانا رفته‌اند. Firehose نوعی API خاص در توییتر است و نشان می‌دهد که چنانچه کاربری تمامی حساب‌های توییتر را دنبال کند، چه چیزهایی در تایم‌لاین مشاهده خواهد کرد. Firehose حاوی تمامی توییت‌های پست‌شده می‌باشد.

توییتر روش ایلان ماسک برای مشخص‌کردن تعداد بات‌ها و حساب‌های اسپم را نپذیرفته است؛ خصوصاً استفاده از ابزار «بات‌سنج» دانشگاه ایندیانا. وکلای توییتر می‌گویند ابزار یادشده «استانداردهای متفاوتی درمقایسه‌با توییتر دارد. وکلا می‌گویند همین ابزار در اوایل امسال میلادی ادعا کرده که به‌احتمال زیاد ایلان ماسک بات می‌باشد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا