آخرین اخبار لیگ برتر ایرانصفحه نخستفوتبال

بازیکنان فولاد یکی یکی جدا می‌شوند/ تصمیم نهایی دست من نیست –

زمان مطالعه: 8 دقیقهخبرورزشی –

جواد نکونام در مورد شرایط تیم فولاد خوزستان و اینکه بازیکنانی مثل زبیر نیک‌نفس، فروزان و چند بازیکن اساسی دیگر از این تیم جدا شدند، اظهار داشت: قطعاً این آخرین گفتگو من است که انجام می‌دهم زیرا زیاد اهل صحبت کردن نیستم. تمام صحبت‌هایم را برای روشن شدن ذهن اهالی فوتبال انجام می‌دهم و فولاد خوزستان که در دو فصل لیگ در آنجا حضور داشتم که با مردم خوزستان خوشحال بودیم و غمگین بودیم و در آخر هم موفق بودیم. فصل گذشته با دست خالی و شرایط سخت توانستیم مقام سوم لیگ را به دست بیاوریم و امسال هم به قهرمانی جام حذفی رسیدیم. منظورم از ما خودم من است تا کارگران فولاد و هوا‌داران فولاد و کادرمان و همه و همه؛ وقتی شما برنامه‌ایی که دارید و می‌خواهید آن را اجرا کنید و جلو ببرید. فصل گذشته وقتی سوم شدیم به دنبال این بودیم که بازیکنان مدنظرمان جذب شوند تا تیم خوبی را ببنیدیم، این کار را انجام دادیم و موفق هم بودیم. با عنایت به بودجه‌ای که داشتیم بازیکنان‌مان را جذب کردیم. 

[table id=2 /]

وی افزود: خودتان می‌دانید فولاد با پنج تیم قابل مقایسه و قابل رقابت نیست. امسال پنج تیم می‌باشند و تیم‌های دیگر هم نزدیک به شرایط فولاد شده‌اند و این شرایط را سخت می‌کند که بخواهیم وارد نقل و انتقالات شویم. ما قهرمان شدیم اما روشن و شفاف می‌گویم حق باشگاه است هر مربی را که می‌خواهد انتخاب کند. من هم با اینکه سه پیشنهاد داشتم هیچکدام را انتخاب نکردم. اول شرایطی که می‌خواستم مهیا نبود و دوم اینکه دوست نداشتم به تیم دیگری بروم. چنانچه قرار بود کار کنم دوست داشتم با فولاد کارم را ادامه بدهم تا شرایط برایم خوب باشد. به خاطر حضور تیم در آسیا، هوا‌داران و شرایط خوبی که داشتیم؛ اما هَم‌اکنون عین اتفاقاتی که در روز قبل افتاده را تکرار می‌کنم که شما و مردم عزیزمان بدانید.

نکونام ادامه داد: دوشنبه گذشته بعد از گذشتن یک هفته از قهرمانی فولاد با گرشاسبی مدیرعامل باشگاه جلسه‌ای گذاشتم. به احترام ایشان با اینکه مسافرت بودند به تهران آمدم و جلسه خوبی برگزار کردیم. من سابقه کار کردن با گرشاسبی را نداشتم اما دوستان مشترکی که داشتیم پیوسته ذکر خیر ایشان و مدیریت خوب ایشان مطرح بود. جلسه خوبی با گرشاسبی و یکی از اعضای هیأت مدیره داشتیم صحبت‌ها انجام شد و جلسه خوبی برگزار کردیم. نگرانی‌هایی که به خاطر تیم و باشگاه داشتم همه را اعلام کردم. چه بازیکنانی که می‌خواهیم تمدید شوند و چه بازیکنانی که می‌خواهیم به باشگاه اضافه کنیم. به باشگاه لیست دادم و در نهایت به قراردادم خودم رسیدیم که پیشنهادم را به باشگاه دادم. باشگاه هم پیشنهاد خودش را گفت و قرار شد هیأت مدیره جلسه‌ای بگذارد و وکیل خودم به باشگاه اعلام کرد که تخفیف و چانه‌ای قرار است بین من و باشگاه انجام شود را بتوانیم انجام بدهیم و این صحبت‌ها انجام شد اما تا دیروز ظهر هیچ‌کسی با من تماس نگرفت.

نکونام تصریح کرد: دیروز ظهر از باشگاه فولاد با من تماس گرفتند حتی گفتگو‌ای انجام شد که گفته شد نکونام قرار است تا ۴۸ ساعت جواب بدهد که وکیلم اعلام کرد اصلاً چنین چیزی نیست ما پیشنهاد خود را داده‌ایم و باشگاه باید به ما جواب بدهد. دیروز هم ساعت ۶ و ۷ بعدازظهر با گرشاسبی صحبت کردم من با اینکه قرارداد نداشتم اما به باشگاه لیست دادم. نه فقط به خاطر اینکه خودم آنجا باشم حتی چنانچه خودم هم در باشگاه نباشم فولاد بتواند بازیکنانی را که نیاز دارد را و حق مردم خوزستان است را نگه دارند یا آنهایی که می‌توانند به باشگاه اضافه شوند را به باشگاه لیست دادم.

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان در مورد اینکه بازیکنانی که جدا شده‌اند در لیست شما بوده‌اند یا خیر، گفت: خدا را شکر می‌کنیم که بازار نقل و انتقالات در دست باشگاه فولاد است و همه تیم‌ها دست روی بازیکنان فولاد می‌گذارند. همان اتفاقی که در نساجی برایم رخ داد در اینجا هم برایم رخ داده می‌باشد. بازیکنانی که من در نساجی داشتم و در زمان من در این تیم بودند در پرسپولیس، استقلال و سپاهان حضور دارند. در همه تیم‌ها بازی کردند. الان این اتفاق برایم در فولاد رخ داده است و تمام بازیکنان ما با پرسپولیس، استقلال، سپاهان و گل‌گهر سیرجان مشغول مذاکره می‌باشند تا آنها را جذب کنند. حق طبیعی‌شان هم هست اما صحبتی که من داشتم این است که ما نباید بازیکنان‌مان را به تیم رقیب تقدیم کنیم بعد بنشینیم با بازیکنانی با مبالغ بالاتر مذاکره کنیم. خودتان می‌دانید بازیکن ارقام ۱۲ و ۱۴ میلیارد تومانی پیشنهاد می‌دهد و پول هم به آنها می‌دهند ما توان رقابت با این تیم‌ها را نداریم.

وی ادامه داد: ما با پنج تیم اول اصلاً نمی‌توانیم رقابت کنیم که اینگونه خرج می‌کنند. پارسال تیمی داشته‌ایم که ۲۳ بازیکن گرفته می‌باشد. تیم ما که هفت بازیکن در نیم فصل اول گرفته چگونه می‌تواند با آنها رقابت کند. اما خدا را شکر لطف خدا حاوی حال‌مان شد توانستیم قهرمانی جام حذفی را در دومین سال حضورمان بدست آوریم. اما اکنون زبیر نیک‌نفس، محسن فروزان، عارف آغاسی رفته‌اند. چند بازیکن هم به احترام من صبر کرده‌اند من از آنها خواسته‌ام بعد از آن جلسه صبر کنند. خیلی جالب است من بعد از صحبت دیشبی که با آقای گرشاسبی داشتم اعلام کردم که ۲-۳ بازیکن مانده‌اند با اینها صحبت کنید. بازیکنان خودمان هم می‌باشند با آنها صحبت کنید تا بتوانیم سریع تیم را شکل بدهیم. قرار شد فردا من به تهران بیایم تا جلسه و صحبت‌های نهایی را داشته باشیم. امروز دیدم که عارف آغاسی به استقلال رفته است و بازیکن دیگری که مدنظر من بود به تیم دیگری رفته است، حالا اسم نمی‌آورم. یک بازیکن دیگرمان هم به استقلال رفته می‌باشد. همه بازیکنان فولاد در حال جدا شدن می‌باشند.

سرمربی فولاد تاکید کرد: اکنون من سؤال می‌کنم چنانچه بخواهم بازیکنی مثل فرشاد احمدزاده بگیرم الان در این بازار چقدر باید پول بدهم. وقتی تیم‌های دیگر ۸، ۹ و ۱۲ میلیارد پول به آنها می‌دهند من چگونه می‌توانم با آنها رقابت کنم. بازیکن ما قراردادش یک و نیم ۲ میلیارد بوده است اکنون چگونه باید ۱۰ میلیارد روی قراردادش بگذارند. پس این اتفاق نمی‌افتد، قرار بود فردا من به تهران بیایم و صحبت‌های نهایی را داشته باشیم. با اتفاقاتی که رخ داد و شرایطی که من می‌بینم و بازیکنان هم احساس می‌کنند شرایط مالی مثل پارسال نخواهد بود و شاید باشگاه نمی‌خواهد بودجه‌ای برای این کار تأمین کند، بازیکنان هم یکی یکی جدا می‌شوند.  با آقای گودرزی و آقای گرشاسبی تماس گرفتم که پشت خط آقای گودرزی بودم و موبایل آقای گرشاسبی هم خطش اشغال بود تمام نگرانی من باشگاه و تیم فولاد است اما فردا قطعاً به تهران نمی‌رویم. به خاطر اتفاقاتی که افتاد در جلسه حضور پیدا نمی‌کنم. چنانچه قرار است کاری انجام شود باشگاه باید انجام بدهد من همه کار را کرده‌ام و حسن نیتم را ثابت کردم. این را هم به خاطر هوا‌داران فولاد می‌گویم چون آنها حق‌شان است تیم خوب و شرایط خوبی داشته باشند. فردا به آنجا بروم همه از من توقع دارند و هیچ‌کسی دیگری را نمی‌شناسند چنانچه بی‌احترامی شود به من بی‌احترامی می‌شود و چنانچه تشویق شوند من تشویق می‌شوم.

وی که با رادیو ورزش صحبت می‌کرد، ادامه داد: اکنون انتظارات از فولاد بالا رفته، فصل گذشته این تیم قهرمان شد و نباید فصل آینده این تیم زنگ تفریح شود یا این تیم در لیگ دهم شود و در جام حذفی هم حذف شود نمی‌خواهم این اتفاق بیفتد. من در سطح بالا فوتبال بازی کرده‌ام و در مربیگری هم شرایطم بد نبوده است البته کارشناسان باید نظر بدهند اما نمی‌توانم حیثیتم را بگذارم و بگویم جدید شروع می‌کنم. من مربیگری‌ام را با نساجی شروع کردم یک بازی را می‌بردیم و یک بازی را می‌باختیم. ما فقط ۷-۸ بازیکن لیگ برتری داشتیم و بقیه لیگ یکی بودند ولی توانستیم نساجی را نهم کنیم اما با این شرایط فولاد را نهم یا دهم جدول کنم دیگر نمی‌توانم این کار را بکنم. چنانچه احساس می‌کنند فولاد را به منزل و مقصود برسانند این کار را انجام دهند. با شرایطی که فولاد دارد و بازیکنان جدا می‌شوند شرایط سخت می‌باشد.

نکونام تأکید کرد: بزرگترین مشکل من این است که تیم بی‌برنامه است اینکه من تلفنی صحبت کنم کار جلو نمی‌رود. من لیست بازیکنانی که می‌خواستم را به باشگاه داده‌ام گفتم چنانچه این بازیکن ما برود چه اتفاقی می‌افتد. دیشب اعلام کردم فلان بازیکن ما جدا می‌شود و امروز آن بازیکن جدا شد. من چکار باید بکنم اصلاً من کاره‌ای نیستم من فقط باید اعلام کنم کدام بازیکن را می‌خواهم کدام بازیکن را نمی‌خواهم. گرشاسبی دیر به این باشگاه آمد تا با شرایط آشنا شود این اتفاقات رخ داد. در این جابه‌جایی باشگاه فولاد متضرر شد. با بازیکنانم که صحبت می‌کردم می‌گفتند شاید در ۱۰ ساله آینده هم نتوانیم به پرسپولیس و استقلال و تیم ملی برویم الان نباید این فرصت را از دست بدهیم من چه چیزی باید به این بازیکن بگویم. بگویم به خاطر من صبر کن و آینده‌ات را به خطر بینداز! یا به خاطر باشگاه فولاد؛ بازیکن چنین کاری نمی‌کند. 

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان در گفتگو با رادیو ورزش در مورد اینکه از حرف‌هایش بوی جدایی می‌آید و تصمیم نهایی‌اش چیست، عنوان کرد: تصمیم نهایی دست من نیست دست باشگاه بوده می‌باشد. من کاری از باشگاه ندیده‌ام. گرشاسبی لطف داشته و با من صحبت کرده. او با من تلفنی صحبت کرد و خیلی تلاش کرد شرایط را درست کند اما به خاطر شرایطی که بوده شرکت فولاد خوزستان و رئیس هیأت مدیره باشگاه باید طی فصل تصمیم‌گیری می‌شد که نکونام با عنایت به کارکردی که داشته باید بماند با برود؛ هر تیمی که در نقل و انتقالات کارش را شروع کند و تمرینش را زود شروع کند موفق خواهد بود کاری که ما در فصل گذشته انجام دادیم.

وی با اشاره به جدایی بازیکنان فولاد گفت: هَم‌اکنون پنج ستاره فولاد رفته‌اند پنج نفر از بهترین بازیکنان‌مان رفته‌اند. چهار بازیکن هم به خاطر من منتظر مانده‌اند این چهار بازیکن پشت در می‌باشند که فرار کنند و بر وند. آنها می‌گویند وقتی که پارسال قهرمان شدیم اما چنانچه نخواهیم امسال برای جام یا سهمیه بجنگیم برای چه باید در فولاد بمانیم، می‌رویم جایی که پول بگیریم. در فولاد برای قهرمانی و سهمیه می‌جنگیم در لیگ هم با اختلاف یک امتیاز ششم شدیم. ما هفت بازیکن گرفتم اما رقیب مستقیم‌مان نه، تیمی که یازدهم و دوازدهم جدول می‌تواند بشود ۲۳ بازیکن گرفت چطوری باید بجنگیم؟ با این شرایطی که امسال پیش آمده با بازیکن ۱۲، ۱۰ و ۸ میلیاردی چطور باید بجنگم. دروازه‌بان ما بلافاصله بعد از قهرمانی قرارداد بسته است قطعاً پیشنهاد خوب داشته که رفته نوش جانش.

وی افزود: به باشگاه‌هایی که پول خرج می‌کنند و بازیکن خوب و با کیفیت می‌گیرند تبریک می‌گویم. باشگاه حرفه‌ای همین است در دنیا هم همین شرایط می‌باشد. چرا منچستر سیتی هر سال جام می‌آورد، چرا لیورپول قهرمان می‌شود. دیدید رئال مادرید پول خرج نکرد نتوانست جام بیاورد، بارسلونا هم همین‌طور، فوتبال دنیا هم همین طور است فقط فوتبال ایران نیست شما باید برای به دست آوردن افتخار پول خرج کنید. هَم‌اکنون تمام بازیکنان باشگاه فولاد حراج شدند. بازیکن ۲ میلیاردی ما شاید می‌توانستیم با ۴-۵ میلیارد حفظ کنیم اما آن را به تیم رقیب دادیم و اکنون باید بازیکنی بخریم که شاید نتواند با شرایط و تیم ما هم آشنا شود این اتفاق برای ما رخ داده می‌باشد. متأسفانه از دوشنبه پیش تا دیروز هیچ اتفاقی در تیم ما رخ نداده می‌باشد.

سرمربی فولاد خاطرنشان کرد: الان هم به خاطر هوا‌داران صحبت کردم چون مردم خوب خوزستان و هوا‌داران به من لطف داشتند از آنها تشکر می‌کنم. بعد از قهرمانی فولاد آنها با پیام‌هایشان من را شگفت‌زده کردند اما باید جوابگوی این عزیزان باشم. اما مبالغی هم که اعلام می‌شود دروغ می‌باشد. می‌توانستیم با هم بنشینیم و صحبت کنیم اما متأسفانه باشگاه اشتباه کرد. نمی‌دانم چه کسی اما باشگاه اشتباه کرد. کاری که انجام شد اشتباه بود و این کار هم جبران‌ناپذیر می‌باشد.  من می‌گویم اصلاً خود نکونام چنانچه قرار بوده قراردادش ۵ میلیارد تومان گران‌تر شود اکنون باشگاه فولاد به خاطر این پنج بازیکنی که از دست داده ۲۰ میلیارد تومان ضرر و زیان دیده است چون اکنون بازیکن جدید را باید با ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان جذب کند زمان طلایی را هم دست داده، بازیکنی هم که مدنظر مربی بوده جذب نشده است؛ الان باید همه اینها را بگویم زیرا من باید جوابگو باشم و مسئولیت فنی دارم. پارسال این صحبت‌ها را نکردم زیرا در تیم ما همه شرایط خوب بود. دو سال پیش هم این صحبت‌ها را نکردم چون شرایط خوب بود.

وی افزود: من دیشب حدود ساعت ۱۰:۳۰ شب با آقای گودرزی صحبت کردم امروز هم با آقای گرشاسبی صحبت کردم. به آنها گفتم فلان بازیکن با فلان تیم قرارداد بسته است که اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند. اما بعد دیدند که این اتفاق واقعاً رخ داده است تا الان هم دیگر به من زنگ نزده‌اند این مسائل را مردم خوزستان باید می‌دانستند. هوا‌داران باید بدانند کار کردن باید کار کردن حرفه‌ای باشد و مسئولیت‌پذیر باشیم و مسئولیت کارهایی که انجام داده‌ایم را به گردن بگیریم. چنانچه بازیکنم که مدنظرم است باشگاه بگیرد مسئولیتش به عهده من است و چنانچه باشگاه نتواند بگیرد مسئولیتش با باشگاه می‌باشد. چون هوا‌داران نگران بودند این صحبت‌ها را کردم این آخرین گفتگو من خواهد بود دیگر نمی‌دانم چه اتفاقی بیفتد، قرارداد ببندند یا نبندند. به باشگاه بعد از قهرمانی اعلام کردم انگیزهم این است که در مرحله گروهی لیگ قهرمانان از گروه‌مان صعود کنیم اما آیا با این شرایط می‌شود چنین کاری کرد. پارسال با این بازیکنان نتوانستم چنین کاری کنیم الان با بازیکنانی که از دست داده‌ام چگونه می‌توانیم این کار را کنیم.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا