۰۱ سفرایرانگردی

با تور مجازی از عمارت ائل گلی بازدید کنید

زمان مطالعه: 2 دقیقه


 تورهای مجازی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی مانند عمارت ائل گلی می‌تواند یکی از گزینه‌های سرگرمی شما باشد و ما را با تاریخ و فرهنگ سرزمینمان آشنا کند.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۷ به‌روزرسانی شده می‌باشد.

[table id=2 /]

ائل گلی یا ایل گلی، یکی از مکان‌های تفریحی و از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز محسوب می‌شود که به‌معنای «دریاچه‌ مردم» می‌باشد. این باغ و استخر که در مرکز استان آذربایجان شرقی جای دارد، از نمادهای اساسی این شهر قلمداد می‌شود. ائل گلی در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان اثر ملی در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید. با ما همراه شوید تا با تور مجازی به از ائل گلی بازدید کنیم.

عمارت یا باغ ائل گلی

منبع عکس: tabriz.ir

قدمت ائل گلی به دوران آق‌قویونلوها می‌رسد و طی زمان و حکومت‌های مختلف، بخش‌هایی به آن اضافه شد و تغییرهایی در آن صورت گرفت. این بنا بزرگ‌ترین منبع ذخیره‌ آب برای آبیاری باغ‌های مناطق شرقی تبریز تا دروازه‌ تهران و تپه‌لی باغ بوده‌ می‌باشد. در عصر صفویان دیواری سنگی دور آن کشیدند و در عهد قاجار نیز در اطراف عمارت، خیابان‌هایی جهت عبورومرور ساختند و با درختانی چون تبریزی و بید مجنون مزین کردند؛ تا وقتی که سرانجام در زمان پهلوی این مکان به گردشگاهی برای تفریح تبدیل شد.

باغ ائل گلی حاوی استخر یا دریاچه و کلاه فرهنگی در وسط آن می‌باشد. دریاچه‌ این عمارت حدود ۵,۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و ابعاد آن ۲۰۰ در ۲۰۰ متر است که پیش از انقلاب به آن شاهگلی (به‌معنای دریاچه‌ شاه) گفته می‌شد. آب این دریاچه از رودخانه‌ لیقوان تأمین می‌شود و امکان قایق‌سواری در آن وجود دارد.

مقاله‌ مرتبط:

کلاه فرنگی که به آن کاخ ائل گلی نیز می‌گویند، پیش‌تر یک ساختمان یک‌طبقه خشتی و فرسوده بود که شهرداری تبریز در دهه‌ ۴۰ خورشیدی آن را تخریب کرد و ساختمانی هشت ضلعی در دو طبقه ساخت. هَم‌اکنون از این بنا به‌عنوان رستوران استفاده می‌شود. راه دسترسی به کلاه فرنگی از ضلع جنوبی دریاچه امکان دارد که این عمارت را به جزیره‌ای کوچک تبدیل کرده می‌باشد. ائل گلی در بخش اساسی شهر و جنوب شرقی تبریز و هفت کیلومتری مرکز شهر جای دارد.

می‌توانید سفری مجازی به شهر تبریز داشته باشید و در چند دقیقه از عمارت باشکوه ائل گلی دیدن کنید. فقط کافی است سری به صفحه تور مجازی ائل گلی بزنید و از تماشای این مکان تفریحی در دنیای مجازی لذت ببرید.

عکس کاور: tabriz.ir

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا