۰۱ سفرجهانگردی

با تور مجازی به جزیره سانتورینی یونان سفر کنید

زمان مطالعه: 6 دقیقه


چنانچه شرایط برای سفر مهیا نیست، مجازی سفر کنید؛ به جزیره‌ای در یونان با خانه‌ها و خیابان‌هایی سفید، کلیساها، آسمان و دریایی آبی و  مسحورکننده که‌  چشم را می‌نوازد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۱ از طریق پوریا محمدی پیوند به‌روزرسانی شده می‌باشد.

[table id=2 /]

در سانتورینی، هیچ عجله‌ای به چشم نمی‌خورد؛ گویی زمان از این جزیره رخت بر بسته می‌باشد. چشم‌ها در کمال آرامش از یک شگفتی به شگفتی دیگری می‌نگرد؛ چراکه دست هنرمندی ماهر هرکدام از این مناظر را با دقت تمام و جزئیات کامل به تصویر کشیده است: ریتم پله‌های سفید و آبی، گربه‌ی سیاهی که زیر سایه‌بانی سفید چرت می‌زد، در این شهر همه‌چیز از جذابیتی خاص و سحرانگیز برخوردار می‌باشد. این جزیره‌ خارق‌العاده، قطعه‌ای از بهشت محسوب می‌شود که نه‌تنها لنز دوربین‌ها، ایضاً روح انسان‌ها را نیز به تسخیر خود درمی‌آورد. با این مقاله همراه شوید تا شما را به یک تور مجازی در این جزیره زیبا ببریم.

تور مجازی سانتورینی؛ یونان

تمامی مناظر سانتورینی، سفیدِ سفید یا آبیِ آبی می‌باشد. با این شرح حال، آیا می‌توانید حدس بزنید که پرچم یونان چه رنگی است؟ یونان، آبی‌وهوای گرمی دارد؛ اما خشک و سوزان نیست. فقط جزیره‌ی نیا کامنی (Nea Kameni) در قلب مجمع‌الجزایری کوچک به نام سانتورینی (متشکل‌ از پنج جزیره در دریای اژه)، هوای بسیار گرمی دارد؛ محلی که در حقیقت، آتشفشانی خفته می‌باشد.

در قرن دوازدهم میلادی، شریف ادریسی، جغرافی‌دان سرشناس عرب، بزرگ‌ترین جزیره‌ی این مجمع‌الجزایر را به‌افتخار کلیسای محلی آنجا، سنت ایرنه (Sant’ Irene) نامید. بعد از آن که ونیزی‌ها در قرن سیزدهم موفق به تصاحب این قلمرو شدند، نام سانتورینی را بر آن گذاشتند. این جزیره فعلا در تمام جهان به همین نام خوانده می‌شود و فقط یک کشور، این جزیره را به نام دیگری می‌خواند.

یونانی‌ها بزرگ‌ترین جزیره‌ در مجمع‌الجزایر فوق و در حقیقت، مهم‌ترین جزیره‌ی خود را تیرا نامیده‌اند. آن‌ها به‌شدت روی این نام حساس می‌باشند. علی‌رغم این واقعیت که جزیره یاد‌شده، یکی از مقاصد محبوب گردشگری در یونان است، هیچ بندر یا فرودگاهی به نام سانتورینی در آن به چشم نمی‌خورد. حتی هیچ نقطه‌ای به این نام روی نقشه‌ی یونان وجود ندارد. بار دیگر با دقت بیشتر به نقشه نگاه کنید و این بار، نام تیرا (Thira) را جستجو کنید. در کتاب‌های راهنمای سفر به یونان هم همین نام درج شده می‌باشد.

عکس پانوراما از غروب خورشید و خانه های سفید در سانتورینی یونان

طبق افسانه‌های یونانی، سانتورینی مشتی خاک بود که تریتون، خدای دریا به آرگونات‌ها بخشید. آن‌ها نام این خاک را کالیستی گذاشتند که به معنی «زیباترین» بود. در حقیقت، این مجمع‌الجزایر نخست جزیره‌ای پهناور بود که آتشفشانی خاموش در بینه‌ آن قرار داشت. دریانوردان، آن را استرانگیلی (Strongili) می‌خواندند که معنی لغوی آن، جزیره‌ گرد می‌باشد. در انتهای قرن پانزدهم، ناگهان آتشفشان فعال شد و فوران کرد. مواد گداخته‌ی ناشی‌ از فوران وحشت‌آور آتشفشان، تمام خانه‌ها و روستاهای این جزیره را فرچنانچهفت. پژوهشگرانی مانند ژاک ایوز کوستو (Jacques-Yves Cousteau) معتقد می‌باشند که ناپدیدشدن شهرهای آتلانتیس نیز نتیجه‌ همین خشم آتشفشان بوده می‌باشد.

فوران سنگین آتشفشان سبب ایجاد حفره‌هایی عظیم موسوم به «مخروط آتشفشانی» در زمین شد. این مخروط‌ها، دهانه‌هایی دایره‌وار با دیواره‌هایی مدور می‌باشند که شیب تندی به‌سمت مرکز مخروط دارند. بخش مرکزی جزیره در این دهانه‌ها فرو رفت و این دگرگونی‌های ویرانگر و ناگهانی سبب وقوع سونامی با امواجی به ارتفاع ۱۰۰ متر شد که تا ۱۱۰ کیلومتر پیش رفت و حتی جزیره‌ کرت را درنوردید. این سونامی به‌قدری توانا بود که تمدن معروف مینوان را در هم شکست و نابود کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا