0 سبک زندگیخواص خوراکی هاخوراکی های موثرسلامتی

با گیاه بابا آدم بیشتر آشنا شوید؛ ترکیبات، خواص و عوارض جانبی

زمان مطالعه: 5 دقیقه


گیاه بابا آدم بومی اروپا و آسیمی‌باشد. امروزه این گیاه در آمریکای شمالی نیز به شیوه گسترده در حال پرورش می‌باشد. گیاه بابا آدم به تیره کاسنیان تعلق دارد. شاید تعدادی این گیاه را به‌خاطر گسترش زیادش در بعضی موارد به‌عنوان علف هرز تلقی کنند. منتها قرن‌هاست از این گیاه به‌عنوان درمانی برای گستره وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. در طب سنتی، از میوه، دانه، ریشه و برگ‌های گیاه بابا آدم به‌شکل جوشانده یا چای برای درمان سرماخوردگی، نقرس، رماتیسم، بیماری‌های معده، سرطان، کمک به دفع ادرار و مدفوع، و افزایش تعرق استفاده می‌شود. ضمنا، این گیاه میل جنسی را نیز افزایش می‌دهد. در این مطلب، با خواص گیاه بابا آدم بیشتر آشنا می‌شوید.

ترکیبات موثر گیاه بابا آدم

با اینکه می‌توان از همه قسمت‌های گیاه بابا آدم استفاده کرد، ریشه سفیدِ شبیه به هویج آن، که می‌تواند تا ۶۰ سانتی‌متر رشد کند، محتوی بیشترین میزان مواد مغذی آن می‌باشد. به‌ نظر می‌رسد بیشتر خواص شفابخش گیاه بابا آدم از ریشه‌های آن سرچشمه می‌گیرند. ریشه‌های این گیاه محتوی مواد شیمیایی گیاهی متعددی از جمله لیگنان، تری ترپنوئید و پلی‌استیلن‌هایی است که تعدادی از آنها به بهبود گردش خون کمک می‌کنند و می‌توانند خاصیت ضددیابت داشته باشند.

[table id=2 /]

ازجمله سایر ترکیبات بابا ادم می‌توان به فلاونوئیدهایی اشاره کرد که خاصیت ضدسمی، ضدالتهابی و خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند. به‌لطف این خواص، مصرف گیاه بابا آدم به‌صورت خوراکی و موضعی برای اکثر مشکلات پوستی مانند آکنه، سوختگی، اگزما و… موثر می‌باشد.

دکتر ساینا

تحقیقات نشان داده‌اند ریشه این گیاه، که به شیوه رایج در ژاپن و بخش‌هایی از اروپا و به شیوه روزافزونی در کشور آمریکا مصرف می‌شود، می‌تواند منبعی از اینولین باشد. اینولین نوعی فیبر پری‌بیوتیک است که به تغذیه باکتری‌های موثر موجود در روده بزرگ کمک می‌کند و گوارش را بهبود می‌دهد.

خواص بابا آدم برای سلامتی

تعدادی پژوهش‌های علمی تأثیرات این گیاه بر سلامتی را نشان داده‌اند. چنانچهچه تحقیقات محدود انجام‌گرفته امیدبخش‌اند، نتایج فعلا نخستیی‌اند و به تحقیقات بیشتری نیاز می‌باشد. در ادامه، با تعدادی یافته‌ها از تأثیرات گیاه بابا آدم بیشتر آشنا می‌شویم.

۱. بهبود علائم دیابت

گیاه بابا آدم به کنترل وزن و افزایش سطح انسولین در بیماران دیابتی کمک می‌کند.

در پژوهشی در سال ۲۰۱۷، درمان موش‌های مبتلا به دیابت با ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی‌گرم از عصاره ریشه بابا آدم به‌مدت ۱ ماه توانست سطح انسولین‌ موش‌ها را افزایش دهد و به کنترل وزنشان کمک بکند. ضمنا، طبق بررسی‌ها، مصرف این گیاه توانست تغییرات مثبتی را در پروفایل چربی خون افراد ایجاد کند.

این تغییرات با کاهش سطح تری‌گلیسرید، لیپوپروتئین کم‌چگالی یا کلسترول بد (LDL) و نیز افزایش سطح لیپوپروتئین پرچگالی یا کلسترول خوب (HDL) همراه بود. طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ روی موش‌های مبتلا به دیابت انجام گرفت، گیاه بابا آدم به‌خاطر خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌تواند به بهبود علائم دیابت کمک بکند.

۲. تنظیم کلسترول خون

در پژوهشی برای شناسایی ژن‌های بالقوه، که در سوخت‌وساز چربی نقش دارند، عصاره ریشه بابا آدم توانست سبب کاهش وزن شود و ضمنا، سطح کلسترول را در موش‌ها (ممکن است با تنظیم بیان ژن) تقویت کند.

۳. تقویت کبد

در حالی که بابا‌آدم به‌خاطر تأثیرش در پاک‌سازی خون مشهور‌، شواهد محدودی وجود دارد که این گیاه بتواند به کبد کمک بکند. در پژوهشی در سال ۲۰۰۲، مشاهده شد گیاه بابا آدم می‌تواند تأثیر آسیب‌های کبدی ناشی از مصرف زیاد الکل در موش‌ها را خنثی کند. البته این ارتباط نمی‌تواند الزاما در انسان نیز مشاهده بشود.

در تحقیقِ حیوانیِ دیگر، ریشه باباآدم توانست از آسیب‌های کبدی ناشی از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند اسفراهموفن و کربن تتراکلرید که نوعی محلول شیمیایی است محافظت بکند.

۴. کمک به بهبود سرطان

گیاه بابا آدم یکی از ترکیبات کلیدی در محصول گیاهی Essiac and Flor-Essence است، که به‌عنوان درمانی معجزه‌آسا برای مبتلایان به سرطان شناخته می‌شود. در حالی که مدافعین بر این باورند این محصول می‌تواند به کوچک‌ترشدن تومورها، افزایش عمر، کاهش درد و تقویت سیستم ایمنی کمک بکند، طبق گزارشی از مرکز درمان سرطان یادبود اسلون-کترینگ شواهدی از تأیید این ادعاها یافت نشد.

افزون بر این، پژوهشی در سال ۲۰۰۶ نشان داد این دارو می‌تواند رشد سلول‌های سرطان پستان انسان را تحریک کند. البته در این دارو ترکیبات دیگری نیز وجود دارد. در کل می‌توان گفت نتایج تحقیقات راجع‌به تأثیر باباآدم بر سرطان واضح و شفاف نیست.

۵. افزایش سلامت پوست

پژوهشی در سال ۲۰۱۷ درمورد تأثیر عصاره برگ‌های باباآدم روی پیرشدن پوست انجام‌ گرفت. این پژوهش نشان داد آنتی‌اکسیدان‌های موجود در برگ‌های بابا آدم می‌توانند مانع از فعالیت آنزیم‌هایی بشوند که سبب چین‌وچروک و اختلالات رنگدانه‌ای پوست می‌شوند.

در طرف مقابل، پژوهشی در سال ۲۰۱۴ تأثیرات برگ بابا آدم روی درمان سوختگی‌ها را بررسی کرد. این پژوهش نشان داد این برگ‌ها برای سلول‌های پوست سمی است و هیچ فعالیت ضدمیکروبی ندارند. پژوهش کوچکی در سال ۲۰۱۴، که روی هومئوپاتی با گیاه بابا آدم انجام گرفت، تأثیر قابل ملاحظهی را در کاهش تعداد و نوع جوش‌ها و بهبود کیفیت زندگی افراد نشان داد.

۶. افزایش میل جنسی

طبق آزمایشی روی موش‌ها، عصاره ریشه بابا آدم می‌تواند سبب تقویت رفتارهای جنسی شود. البته این میزان مانند ویچنانچها که برای درمان اختلالات نعوظ به کار می‌‌رود نبود. ضمنا، باباآدم می‌تواند سطح تستوسترون سرم را افزایش بدهد. طبق پژوهش‌ها، نتایج نشان می‌دهد مصرف سنتی ریشه باباآدم می‌تواند به بهبود اختلالات نعوظ و باروری کمک کند.

عوارض جانبی احتمالی

مصرف گیاه بابا آدم برای زنان باردار و مادران شیرده پیشنهاد نمی‌شود.

روی هم رفته، ریشه بابا آدم سالم تلقی می‌شود؛ با این‌ حال، تعدادی افراد باید از مصرف آن خودداری کنند، برای مثال:

  • باباآدم ممکن است سبب بروز حساسیت در افراد حساس به مینای چمنی، کهنه واش و گل داوودی شود؛
  • در صورت بارداری، از مصرف بابا آدم خودداری کنید. گزارش‌شده این گیاه ممکن است سبب تحریک رحم شود و احتمال زایمان زودرس را افزایش دهد؛
  • باباآدم به شیوه سنتی به‌عنوان دارویی ادرارآور در افراد مصرف می‌شده می‌باشد. ازاین‌رو، مصرف داروهای ادرارآور با آن ممکن است سبب کم‌آبی بدن (دهیدراسیون) شود؛
  • مبتلایان به دیابت که داروهای کاهنده قند خون را مصرف می‌کنند نباید مقارن از ریشه بابا آدم استفاده کنند، زیرا این امر ممکن است سبب بروز هیپوگلیسمی در آنها بشود؛
  • چنانچه به بروز واکنش‌های حساسیت‌زا در خودتان مشکوکید، از ادامه مصرف آن خودداری و با پزشکتان مشورت کنید. چنانچه به غذاهای سرشار از اینولین مانند مارچوبه، کنگرفرنگی و تره‌فرنگی حساسیت دارید، ممکن است پس‌ از مصرف ریشه باباآدم احساس نفخ یا گاز اضافی در معده داشته باشید.

انتخاب، آماده‌سازی و نگهداری

برای نگهداری ریشه گیاه باباآدم باید آن را در ظرفی محتوی آب قرار دهید و تا ۴ روز در یخچال نگهداری کنید. محصولات گیاه بابا آدم و مکمل‌های آن در شکل‌های مختلف پودر، ریشه خشک‌شده، تنتور و عصاره مایع موجود می‌باشد. شواهد بالینی محدودی از تعیین دز یا مقدار مناسب گیاه باباآدم وجود دارد. گیاه بابا آدم در بررسی‌ها از ۲۰۰ میلی‌گرم از عصاره ریشه تا ۶ گرم از چای ریشه آن در روز مورد استفاده جای دارد می‌باشد.

باید حواستان به مصرف انواع مکمل‌ها باشد؛ زیرا در تولید مکمل‌های مختلف، قوانین نظارتی سفت‌وسختی وجود ندارد. ازاین‌رو، ممکن است تعدادی قوانین ملاحضه نشود. در تعدادی موارد ممکن است مقدار متفاوتی از ماده مؤثره با مقدار پیشنهاد‌شده وجود داشته باشد. در تعدادی موارد، ممکن است محصول با ترکیبات دیگر مانند فلزات آلوده‌ شده باشد. ضمنا، سلامت مکمل‌ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که بیماری‌های خاصی دارند یا داروهای خاصی را مصرف می‌کنند به اثبات نرسیده‌ می‌باشد.

سخن پایانی

از گیاه باباآدم در طب سنتی به شیوه گسترده‌ای استفاده می‌شود. در حالی‌ که همه بخش‌های گیاه را می‌توان مورد استفاده قرار داد، بیشترین خواص بابا آدم از ریشه آن سرچشمه می‌گیرد. پژوهش‌های محدودی روی خواص باباآدم انجام گرفته می‌باشد. اکثر پژوهش‌ها امیدبخش‌اند و از تأثیرات مثبت این گیاه بر دیابت، کلسترول بالا و درمان اختلالات پوست حکایت دارند. مصرف گیاه بابا آدم به زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و افراد مبتلا به تعدادی بیماری‌های خاص پیشنهاد نمی‌شود.

راه‌حل‌هایی برای اینکه هم زیبا بمانیم هم سالم


هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا