خانوادهموفقیت

بررسی زیست کنکور 98 از نگاه مدرس خلاق زیست کنکور

بررسی زیست کنکور 98 از نگاه روح الله ابوالحسنی، مدرس خلاق زیست کنکور

چندین سال است که کنکور تجربی، به یک دغدغه بسیار مهم برای جوانان و پدر‌ومادرها تبدیل شده می‌باشد. مخصوصا در سال های اخیر، حساسیت و رقابت در آن بسیار تشدید یافته تا جایی که کنکور تجربی امسال بیش از 600 هزار نفر شرکت کننده را به خود اختصاص داده! از بین تمام دروس کنکور تجربی، زیست به دلیل ضریب بسیار بالایی که دارد، مهم ترین درس کنکور تجربی است و یک داوطلب کنکوری برای رسیدن به رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی باید به درصد بالایی از سوالات آن پاسخ دهد.

روح الله ابوالحسنی متولد 1372 از شهر تهران می‌باشد. وی فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است و به دلیل علاقه به آموزش زیست کنکور، از همان دوران دانشجویی شروع به فعالیت در این زمینه کرد. با ورود به عرصه ی آموزش مجازی، مجموعه “نکته زیست” را تاسیس کرد و تا کنون بیش از 100 ساعت فیلم آموزشی پرفروش را در اختیار دانش آموزان قرار داده می‌باشد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

زیست کنکور امسال را از نظر سختی سوالات چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظرم سوالات زیست امسال آسان تر و البته استانداردتر از سال های گذشته طرح شده بود. سبک سوالات زیست در حال پیشروی به سمت بدی بود که خوشبختانه این مسیر اشتباه متوقف شد. به جز چند مورد خاص، سوالات بی ابهام و استاندارد بودند.

زیست کنکور

با عنایت به سطح سوالات، چه کتاب کمک آموزشی را به دانش آموزان پیشنهاد می کنید؟

پیش از برگزاری کنکور 98، کتاب خیلی سبز یا گاج را به کنکوری های نظام جدید پیشنهاد می کردم ولی با عنایت به سوالات امسال، کتاب خیلی سبز به دلیل پاسخگویی به نیاز کنکوری ها و حجم کمتر، انتخاب مناسب تری درمورد گاج می‌باشد.

برای کنکوری های نظام قدیم نیز مثل پیوسته کتاب نشر الگو را پیشنهاد می کنم.

در مورد آزمون آزمایشی چطور؟

من پیوسته در سایت نکته زیست آزمون قلم چی را به دلیل جامعه آماری بالای آن به کنکوری های نظام قدیم و جدید پیشنهاد می کنم. البته در سال قبل آزمون قلم چی سوالات بسیار سخت تری را درمورد کنکور 98 طرح کرده بود. امیدوارم با عنایت به سطح سوالات زیست امسال، طراحان آزمون قلم چی سختی سوالات را کاهش دهند تا به استاندارد کنونی نزدیک تر شوند. در الویت دوم نیز آزمون های گاج انتخاب شایسته‌ای به نظر می رسد ولی جامعه آماری بزرگ فاکتور بسیار مهمی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

بودجه بندی سوالات زیست نظام جدید را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظرم تا حد زیادی منصفانه و قابل پیش بینی بود. برخلاف نظام قدیم، زیست دهم، یازدهم و دوازدهم هر سه تقریبا حجمشان برابر است و در کنکور امسال هم هر کتاب تقریبا سهمی مساوی از نظر تعداد سوالات داشت. البته انتظار داشتم از زیست دوازدهم، فصل پنجم و ششم آن سوال خیزتر باشد ولی طراح کنکور فقط به سه سوال بسنده کرد و ترجیح داد بیشتر سوالات را از سه فصل اول آن طرح کند.

وضعیت سوالات ترکیبی چگونه بود؟

امسال هم مثل هر سال سوالات ترکیبی جالبی طرح شده بود. حتی یک سوال آن راجع به پنج فصل مختلف می شد! یعنی صورت سوال راجع به یک فصل و هر گزینه آن راجع به یک فصل خاص بود:

برای تعیین سرعت و ترکیب شیره ی پرورده ی گیاه می توان از نوعی جاندار استفاده کرد. کدام ویژگی، درمورد ی این جاندار صادق است؟ (فصل هفتم سال دهم)

1) مغز آن، از چند گره ی مجزا تشکیل شده می‌باشد. (فصل اول سال یازدهم)

2) همولنف آن از راه منافذ دریچه دار به قلب باز می گردد. (فصل چهارم سال دهم)

3) دهانه ی قیف مژک دار سامانه ی دفعی آن، مستقیما با مایعات بدن ارتباط دارد. (فصل پنجم سال دهم)

4) تنفس آن از راه برجستگی های کوچک و پراکنده ی پوستی صورت می گیرد. (فصل سوم سال دهم)

یکی از مشکلات داوطلبین، پاسخ به سوالات ترکیبی زیست می‌باشد. شما چه راهکاری برای آن دارید؟

بر خلاف فکر، پاسخگویی به این سوالات اصلا کار سختی نیست! کافی است شما دو اصل مهم را ملاحضه کنید:

هر مطلب را سر جای خودش به طور کامل یاد بگیرید و با تکرار، به آن مسلط شوید.

با تست زنی و شرکت در آزمون، مهارت ترکیبی فکر کردن را در خود پرورش دهید.

متاسفانه اکثر دانش آموزان به جای ترکیبی فکر کردن به ترکیبی حفظ کردن روی می آورند و وقت و هزینه خود را با مطالعه جزوات ترکیبی حجیم دور می ریزند.

آیا امسال هم تکنیک های تست زنی برای حل سوالات، کاربرد گذشته را داشتند؟

خوشبختانه بله! حتی حین حل اکثر سوالات، احساس می کردم که نسبت گذشته سوالات تکنیکی تر شده می‌باشد. تکنیک برخلاف-همانند، قید خوش خیم و بدخیم، توصیف و … حل اکثر سوالات را بسیار ساده کرده بود. برای اثبات این ادعا به دانش آموزان پیشنهاد می کنم با مراجعه به آپارات من (آپارات روح اله ابوالحسنی) کلیپ آموزش تکنیک های تست زنی را که سال قبل قرار داده بودم را تماشا کنند و با سبک سوالات امسال تطبیق دهند.

اکثر کنکوری های 99 برای شروع دقیقا نمی دانند از کجا و چگونه شروع کنند. برای آن ها چه پیشنهاد ای دارید؟

این سوال بسیار کلی است و پاسخ کوتاهی برای آن وجود ندارد. به داوطلبین پیشنهاد می کنم به سایت ” نکته زیست ” مراجعه کنند. مطالب بسیار کاربردی و متنوعی برای کنکوری ها قرار داده ام که نقشه راه را به آن ها نشان خواهد داد. این مطالب فقط راجع به زیست شناسی نیست و راجع به سایر دروس کنکور نیز مقالات جذاب و موثری را قرار داده ام که امیدوارم راهگشای کارشان باشد. ضمنا در کانال آپاراتم نیز بیش از 200 کلیپ های آموزشی و مشاوره ای نیز قرار داده ام که قول می دهم نگرششان را درمورد موفقیت در کنکور اصلاح خواهد کرد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا