آمریکای شمالیاخبار ایران و جهانبین الملل

بلینکن با مقامات عراقی و ترکیه ای گفتگو کرد – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 2 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه وزارت خارجه آمریکا، «آنتونی بلینکن»، وزیرخارجه آمریکا با «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق و «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

در بیانیه‌ای که در همین ارتباط وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، گفته شده بلینکن در گفت‌وگو با صالح بر تعهد بلندمدت آمریکا به یک عراق قوی، باثبات و کامیاب تاکید کرده می‌باشد.

[table id=2 /]

وزیرخارجه آمریکا در ارتباط خود با رئیس جمهور عراق ضمنا گفت: ایالات متحده به عنوان رهبر ائتلاف بین‌المللی برای شکست داعش و قسمتی از مأموریت ناتو در عراق به آموزش، مشاوره و توانمندسازی نیروهای عراقی ادامه می‌دهد.

بلینکن ضمنا مدعی شده که واشنگتن از تلاش‌های دولت عراق برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در ۱۰ اکتبر حمایت می‌کند و از تیم نظارت بر انتخابات نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق و مأموریت نظارتی اتحادیه اروپا پشتیبانی خواهد کرد.

وزیرخارجه آمریکا ضمنا با چاووش‌اوغلو، وزیرخارجه ترکیه درمورد همکاری در افغانستان و تلاش‌های دوجانبه برای اطمینان از تخلیه امن و منظم شهروالان، متحدان و شرکای خود گفت‌وگو کرده می‌باشد.

تماس تلفنی وزیرخارجه آمریکا با مقامات عراقی و ترکیه‌ای همزمان با افزایش انتقادات علیه او در جریان خروج از افغانستان مطرح شده می‌باشد. از سمت دیگر در جریان خروج غیرمسئولانه آمریکا از افغانستان و تبعات فضاحت بار آن برای واشنگتن، دو عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان این کشور خواهان استیضاح وزیر امور خارجه ایالات متحده شده اند.

پیشتر نیز «مارشا بلکبرن»، سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا در واکنش به حوادث روز پنجشنبه در کابل، خواهان استعفای مقامات دولت بایدن شده بود.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا