دسته‌بندی نشدهموبایل و گجت

تاثیر گوشی‌های تاشو روی آینده‌ی تبلت‌‌ها چگونه خواهد بود؟ ‌

زمان مطالعه: 4 دقیقه


سال‌های زیادی است که می‌شونیم با افزایش اندازه‌ی نمایشگر گوشی‌های هوشمند، دوران طلایی تبلت‌ها هم به پایان خواهد رسید. فعلا این اتفاق رخ نداده چرا که گوشی‌های هوشمند برای تبدیل شدن به تبلت فعلا راه درازی در پیش دارند. اما این‌طور که گویا، ورود گوشی‌های تاشو می‌تواند اتفاقات زیادی را رقم بزند؛ در حقیقت با وجود گوشی‌های تاشو یا شاهد پیشرفت دنیای تبلت‌ها خواهیم بود، یا انقراض آن‌ها.

شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند هیچ‌گاه دست از جاه‌طلبی‌های خود برنداشتند و دائما به دنبال این می‌باشند که کوچکترین محصول ممکن را با بهترین کارایی و کیفیت راهی بازار کنند تا افزون بر اینکه کاربر همه جا بتواند به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشد، ایضاً از قدرت بالای آن هم برای رسیدگی به امور حرفه‌ای خود بهره‌مند شود. با این طرز فکر بود که می‌بینیم گوشی‌ها اکنون جای تبلت‌های قدیمی با نمایشگر کوچک را کاملا پر کرده‌اند و تبلت‌ها هم در حد و اندازه‌ها‌ی یک لپ‌تاپ تولید می‌شوند.

[table id=2 /]

در حقیقت الان مرز خاصی بین تبلت‌های توانا مخصوص کسب و کار و لپ‌تاپ‌های راجع به این حوزه‌ی کاری دیده نمی‌شود. این‌طور که گویا، به‌زودی مرز خاصی هم بین گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند شاهد نخواهیم بود. اما این اتفاق چگونه و به چه قیمتی رخ خواهد داد؟ یک گوشی تا چه اندازه می‌تواند بزرگ باشد که هم وظیفه‌ی خود به‌عنوان یک گوشی را انجام دهد و هم در حد و اندازه‌های یک تبلت ظاهر شود؟

چنانچه بخواهیم منصفانه به داستان نگاه کنیم، تبلت‌ها مزیت‌های بسیار زیادی دارند. این محصولات قدرت بالا را در قالب محصولی بسیار سبک‌وزن عرضه می‌دهند و از لحاظ طول عمر باتری هم کارکرد بهتری از لپ‌تاپ‌ها دارند. برای انجام بازی‌های گوناگون (مخصوص گوشی و تبلت) در محل‌های مختلف، تماشای فیلم و سریال، نوشتن متون به کمک صفحه‌کلید و قلم و بسیاری چیزهای دیگر، تبلت‌ها هم از گوشی و هم از لپ‌تاپ‌ها گزینه‌ی ایدئال‌تری به حساب می‌‌آیند.

اما از سویی چنانچه از تبلت‌، لپ‌تاپ و گوشی هوشمند استفاده کنید، یا داشتن این سه محصول در کنار هم را فکر کنید، می‌بینید که گوشی برای رسیدگی به بیش از نیمی از کارهای روزانه مناسب می‌باشد. برای انجام امور سنگین‌تر هم از لپ‌تاپ استفاده می‌شود. ازاین رو در این بین چه جایگاهی برای یک تبلت وجود دارد؟ شما مبلغی بیش از ۱۰۰۰ دلار برای یک تبلتی می‌پردازید (به همراه لوازم جانبی مانند قلم و صفحه‌کلید) که جز اندازه‌ی نمایشگر، تفاوتی با گوشی هوشمند شما ندارد. حال فکر کنید چنانچه گوشی هوشمند بتواند با همین قیمت یا شاید کمی بیشتر، به یک تبلت تبدیل شود، چه نیازی به تبلت‌ خواهد بود؟

درمورد‌ی گوشی‌های نوت صحبت نمی‌کنیم. کهکشانی‌های سامسونگ شاید بزرگترین نمایشگر را بین گوشی‌های هوشمند در بازار داشته باشند اما هیچ‌وقت نمی‌توانند از لحاظ کاربرد، به اندازه‌ی یک تبلت با نمایشگر ۱۰ اینچی یا بیشتر باشد. آنچه که در ذهنمان وجود دارد و می‌تواند شایسته‌ترین رقیب تبلت‌ها باشد، گوشی‌ تاشو می‌باشد. محصولی که در یک لحظه می‌تواند از گوشی به تبلت و برعکس تبدیل شود.

گلکسی Z Fold 2 را در نظر بگیرید. محصولی که در حالت معمولی کاملا به اندازه‌ی یک گوشی عادی است (نه از لحاظ قطر) اما وقتی باز می‌شود، کاربر به یک نمایشگر بزرگ ۷٫۶ اینچی دسترسی خواهد داشت که تا حد زیادی تجربه‌ی کار با تبلت را در اختیارتان قرار می‌دهد. (این گوشی را می‌توان از لحاظ اندازه، مانند آیپد مینی اپل دانست.)

گلکسی زد فولد 2

گلکسی زد فولد ۲

اما مشکلی وجود دارد. گوشی‌های تاشو فعلا بسیار شکننده می‌باشند و کاربر نمی‌تواند به این زودی‌ها روی قابلیت‌های آن حساب باز کند. گلکسی Z Fold 2 هَم‌اکنون بهترین گوشی تاشو اما در عین حال شکننده‌ترین گوشی موجود هم هست که حتی از قلم و صفحه کلید هم پشتیبانی نمی‌کند و این یعنی مشکلی اساسی برای طراحان گرافیکی.

اما وقتی می‌گوییم گوشی تاشو می‌تواند رقیب سرسختی برای تبلت باشد، بدیهی است منظورمان گلکسی Z Fold 2 نیست. چرا که این محصول جز نسل‌های اولیه‌ی این سری به حساب می‌آید و حتی سال بعد هم نمی‌توان آن‌قدرها به محبوبیت و مقبولیت این محصولات امیدوار بود. با این وجود چنانچه قرار باشد اتفاقی رخ دهد، باید سال بعد، جدید شاهد آغاز شدن آن باشیم. نقل است گلکسی Z Fold 3 با پشتیبانی از قلم S-Pen راهی بازار می‌شود. خبر بسیار خوب برای تعدادی از کاربرانی که ترجیح می‌دهند روی صفحه‌ای به این بزرگی به جای کار با انگشت، با قلم کار کنند.

طرح مفهومی گوشی تاشو گلکسی Z Fold 3

طرح مفهومی گوشی تاشو گلکسی Z Fold 3

البته همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، حتی سال بعد هم گوشی‌های تاشو نمی‌توانند به محبوبیت تبلت‌ها پایان دهند. چون مثلا نقل است سامسونگ نیت دارد برای سال آینده چهار گوشی تاشو حاوی یک مدل مقرون‌مناسب راهی بازار کند. اما چنانچه سیاست شرکت مانند سیاستی باشد که برای گوشی‌های سری S21 در نظر دارد، ممکن است تنها در مدل بالارده شاهد پشتیبانی از قلم خواهیم بود. همین مسئله ممکن است قیمت محصول را به چیزی حدود ۲۰۰۰ دلار می‌رساند؛ یعنی حدود دو برابر بیشتر از گران‌ترین تبلت اندرویدی موجود!

ازاین رو گویا فعلا تبلت‌ها در منطقه‌ی امنی قرار داشته باشند. اما چنانچه یک گوشی هوشمند قرار باشد به سلطه‌ی این محصولات پایان دهد، آن گوشی قطعا باید تاشو باشد تا کاربر بتواند مقارن از مزیت‌های هر دو محصول استفاده کند. با این وجود چنانچه چنین اتفاقی هم رخ دهد، ممکن است شرکت‌ها به ساخت تبلت‌های تاشو روی می‌آورند و در این راه هم مانع سختی وجود نخواهد داشت. به‌تازگی شنیده بودیم LG نیت دارد لپ‌تاپی ۱۷ اینچی با نمایشگر رول شونده معرفی کند. چنانچه دست‌یابی به چنین فناوری سخت و پیچیده‌ای ممکن باشد، ازاین رو طولی نخواهد کشید تبلت‌هایی را با قابلیت تاشوندگی شاهد باشیم. چنانچه این اتفاق رخ دهد، باز هم فاصله‌ی مشخصی بین گوشی و تبلت ایجاد می‌شود و دیگر نگرانی از به خاطر حذف یکی از این دو محصول وجود نخواهد داشت.

به طور خلاصه، گویا مادامی که گوشی‌های تاشو به پیشرفت اساسی نرسند، تبلت‌ها با قدرت به کار خود ادامه خواهند داد. چنانچه شرکتی بتواند تمام مشکلات موجود در گوشی‌های تاشوی کنونی را حل کند، که از مهم‌ترین آن کیفیت ساخت و قیمت بالاست و تمایلی هم به ساخت تبلت تاشو وجود نداشته باشد، فروش تبلت‌ها با افت بسیار زیادی همراه می‌گردد. در غیر این صورت، تبلت‌ها می‌توانند با قابلیت تاشوندگی، محبوبیتی بیشتر از قبل هم کسب کرده و در حقیقت نه تنها از خطر حذف شدن نجات پیدا کنند، ایضاً وضعیت بهتری به نسبت قبل داشته باشند.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا گوشی‌های تاشو می‌توانند آینده‌ی تبلت‌ها را به خطر بیندازند؟

منبع: Android Centralمنبع

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا