۰۱ سفرگردش

تبریز کجا بریم؟ – کجارو

زمان مطالعه: 5 دقیقه


تبریز، کلان‌شهری غنی از فرهنگ و تمدن که افزون بر طبیعتی سرسبز و چشم‌نواز، آثار تاریخی ارزشمند و متعددی را در خاک خود جای داده می‌باشد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۵ به‌روزرسانی شده می‌باشد.

[table id=2 /]

تبریز، مهد شعر و ادب، سرزمینی جای دارد در شمال غربی ایران است که می‌‌توان جاذبه‌های گردشگری متعددی را در آن یافت؛ به همین دلیل این ناحیه از کشور، پیوسته میزبان جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است تا لحظاتی خاطره‌انگیز را برایشان رقم بزند. لحظه‌هایی ناب که آکنده از عطر طبیعتی سرسبز است و می‌توان بوی نم تاریخ را در آثار باستانی‌اش استشمام کرد.

۱. ارگ تبریز (ارگ علیشاه)

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

ارگ تبریز، عمارتی تاریخی و متعلق به قرن ۸ هجری قمری است که بنای اولیه‌ آن طی ۱۸ سال و به‌منظور ایجاد آرامگاهی بزرگ در صحن مسجد علیشاه احداث شد. این بنای تاریخی، حوادث تاریخی متعددی را نظاره‌گر بوده و امروزه نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی تبریز قلمداد می‌شود.

۲. مسجد جامع تبریز

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت آذربایجانی‌ها

مسجد جامع تبریز، بنایی باقی‌مانده از عصر حکومت سلجوقیان است که به مسجد جمعه و جامع کبیری نیز شهرت دارد. این عمارت از جمله قدیمی‌ترین ساختمان‌های تاریخی این شهر است که معماری و تزیینات انجام شده در آن همانند دیگر بناهای تاریخی این شهر، ستودنی می‌باشد.

۳. موزه قاجار (خانه‌ امیر نظام گروسی)

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت نصرنیوز

خانه‌ امیرنظام گروسی، بنایی بازمانده از دوران سلطنت قاجاریان است که اکنون به همت سازمان میرات فرهنگی تبریز،‌ تغییر کاربری داده و به‌عنوان موزه‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمارت به‌دلیل بهره‌مندی از معماری زیبای قجری، بسیار تماشایی بوده و یکی از مکان‌های گردشگری شهر تبریز می‌باشد.

۴. کاخ و موزه شهرداری

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

قطعا می‌توان کاخ شهرداری تبریز را یکی از زیباترین عمارات قدیمی این شهر نامید. ساختمانی متعلق به دوران پهلوی اول است، که پروسه‌ ساخت آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ به شیوه انجامید. ساعتی بر این عمارت تعبیه شده است و مردم محلی به آن میدان ساعت می‌گویند. این بنای تاریخی نزدیک به یک دهه است که به موزه‌ شهرداری تبریز تبدیل شده است که در نوع خود اولین نمونه‌ در تمام کشور می‌باشد.

۵. مقبره الشعرا

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز به مقبره ‌الشعرا شهرت یافته است که در گذشته به نام‌های مختلفی از جمله حظیره‌الشعرا و قبرستان سرخاب نیز شناخته می‌شد. وجه تسمیه این منطقه به مقبر‌ه‌الشعرا، به‌دلیل حضور بیش از ۴۰۰ پیکر شاعر، عارف و مردان سرشناس داخلی و خارجی است که در آن دفن شده‌اند و باعث اهمیت پیدا کردن این مکان شده می‌باشد. اکنون این محل یکی از مکان‌های گردشگری تبریز است که میزبان مسافران داخلی و توریست‌های بسیاری می‌باشد.

۶. ائل گلی (شاه گلی)

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

در شهر تبریز، استخری بزرگ و وسیع به نام ائل‌گلی جای دارد که ممکن است در دوران آق‌قویونلوها ایجاد و در زمان صفویان گسترش یافته می‌باشد. از نکات قابل‌توجه این مکان حضور عمارت کلاه‌فرنگی با معماری زیبا و چشم‌نواز در مرکز آن است که زیبایی آن محوطه را دو چندان کرده می‌باشد. البته گویا که شهرداری در سال ۱۳۴۶، این ساختمان زیبا را بر بنایی قدیمی و خشتی احداث کرده می‌باشد. میراثی که امروزه به‌عنوان تفرجگاهی دوست‌داشتنی و زیبا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۷. بازار قدیمی تبریز

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت تاریخ ما

بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ جهان، در شهر تبریز وجود دارد که از آن به بازار قدیم یاد می‌شود. این مکان که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، نزدیک به ۳۰۰ سال پیش نوسازی شده می‌باشد. البته مدارک چشمگیری که بتوان به استناد آن‌ها، تاریخ دقیق احداث این بازار را مشخص کرد، وجود ندارد. ولی طبق تعدادی مدارک تاریخی به نظر می‌‌رسد که از قرن ۴ هجری این مکان دایر بوده می‌باشد.

۸. کوه عون بن علی

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

در رشته‌کوه سرخاب، کوهی به نام عون بن علی جای دارد که از آن به عینالی نیز یاد می‌شود. طبق اسناد تاریخی، این کوه، مدفن دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) به نام‌های «عون بن علی» و «زین بن علی» می‌باشد. محل قرارگیری این کوه در شمال تبریز است و آرامگاهی به قدمت دوران ایلخانان در آن احداث شده می‌باشد. به نظر می‌‌رسد که این مقبره پیش از اسلام آتشکده و کلیسا بوده است که بعد از اسلام، آن را به مسجد تبدیل کرده‌اند.

۹. مسجد کبود (مسجد جهانشاه)

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

مسجد کبود تبریز، مسجدی است بازمانده از قرن نهم هجری قمری و دوران قراقویونلوها که به مسجد جهانشاه نیز شهرت دارد. معماری انجام شده در این بنا، به‌خاص کاشی‌کاری بی‌مانند آبی‌رنگ و معرق، باعث شده است که این عمارت تاریخی را فیروزه‌‌ جهان اسلام لقب دهند. از دیگر نکات قابل‌توجه در این مسجد، کشف دو مقبره خالی است که ممکن است متعلق به جهانشاه و همسر وی می‌باشد.

۱۰. خانه مشروطه تبریز

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

مشهورترین و پرافتخارترین عمارت تاریخی در تبریز، خانه‌ مشروطه است که در اوج انقلاب مشروطه، مکانی برای دریافت تصمیم‌گیری‌های مهم و ارزشمند از طریق بزرگان مشروطه بوده می‌باشد. بنایی قدیمی و متعلق به سال ۱۲۴۷ هجری که از طریق حاج ولی معمار از معماران مشهور تبریزی ساخته شده می‌باشد. این ساختمان تاریخی به‌دلیل معماری زیبا و چشم‌نواز و نیز وجود عکس‌ها، مجسمه‌ها و وسایل بزرگان تاریخ از جمله ستارخان، حاوی اهمیت بسیار است و به‌عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تبریز، شناخته می‌شود.

۱۱. روستای کندوان

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری فارس

بدون شک، یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر تبریز، روستای صخره‌ای کندوان است که از شهرتی جهانی نیز برخوردار می‌باشد. این روستا، یکی از سه روستای صخره‌ای در جهان است که به‌دلیل شکل ظاهری آن که شبیه به کندوی عسل است، به این نام شهرت یافته و زیبایی منحصربه‌فرد و خیره‌کننده‌ آن، باعث جذابیتی مثال‌زدنی شده می‌باشد. از نکات برجسته و بی‌مانند این روستا، می‌توان به معماری سنتی خانه‌ها که نمی‌توان در ایران نمونه‌ دیگری از آن را بیان کرد و نیز جاری بودن زندگی که باعث حیرت جهانیان شده است، اشاره کرد. گویا که قدمت این منازل به قرن هفتم هجری بازمی‌گردد.

۱۲. باغ گلستان تبریز (باغ ملی)

تبریز

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری فارس

باغی با مساحت ۵۳ هزار متر مربع و متعلق به ۶۰ سال پیش، بر قبرستانی قدیمی در شهر تبریز ساخته شده است که امروزه به‌عنوان یکی از تفرجگاه‌های این شهر قلمداد می‌شود. حضور استخرها و حوض‌های متعدد از خصوصیات این باغ است که با درختان و چمن‌ها محصور شده و منظره‌ای زیبا را به وجود آورده می‌باشد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا