اخبار ایران و جهانامنیتی و دفاعیسیاست

تجهیزات نیروی دریایی ارتش را احیا کردیم – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر، امیر دریادار حسین خانزادی در مراسم معارفه و تکریم فرماندهان جدید و سابق نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: روزی که فرمانده کل ارتش بنده را جهت فرماندهی نیروی دریایی احضار کردند، به بنده گفتند یکی از ارزش‌هایی که سبب انتخاب شما در این سمت شد، این بود که در صف هیچ صنفی نایستادید و پیوسته در سلسله مراتب فرماندهی و پیروی از فرماندهی معظم کل قوا قرار داشتید و امروز نیر بنده از این حیث که تدبیر و دستور فرمانده معظم کل قوا اجرا می‌شود خرسند هستم.

وی افزود: خدا را شاکرم که تا آخرین ساعاتی که این تغییر در نیروی دریایی بخواهد اتفاق بیفتد بنده در همان مسیر سلسله مراتب فرماندهی و پیروی از ولایت بودم و لحظه‌ای از این ارزش دور نشدم.

[table id=2 /]

فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: در این دوره ۴ ساله ظرفیت‌ها و تلاش‌های فزاینده ای را برای سازماندهی و ساخت درونی نیروی دریایی که یکی از حوزه‌های فعالیتی ما قلمداد می‌شد و پیوسته مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار داشت انجام دادیم و در حوزه ساخت درونی بر روی نیروی انسانی اهتمام خاص‌ای کردیم.

دریادار خانزادی با اشاره به اهمیت توجه به تجهیزات در نیروی دریایی، گفت: در حوزه تجهیزات سال‌ها بود که موضوع عمر دهی انقلابی به تجهیزات و نوسازی و احیا را مد نظر قرار داده و در این راستا گام‌های شایسته‌ای برداشتیم.

وی گفت: در دوره فرماندهی، یک مسئله واضح و روشنی را پیش رو داشتیم که با حرکت شجاعانه نیروی دریایی از خلیج فارس به شرق تنگه هرمز و دریای عمان و در امتداد آن به خلیج عدن این حرکت شکل گرفت؛ چرا که بالغ بر چندین سال بود که این حضور مقتدرانه در این منطقه وجود داشت اما موضوع ناامنی در دریای سرخ موضوعی بود که خطوط مواصلاتی نیروی دریایی و مجموعه شرکت ملی نفت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را به شدت آزار می‌داد، لذا مجموعه تلاش‌هایی در این زمینه برای اینکه امنیت برقرار شود شکل گرفت و در نهایت با ورود نیروی دریایی به این منطقه غائله ناامنی تا حد بسیار زیادی فروکش کرد.

فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: حضور در دریای سرخ نیازمند ایجاد ظرفیت‌های جدیدی بود و لازم بود که اسکورت مستقیم و همگام با نفتکش‌ها انجام شود، از این رو باید سامانه رانش ناوشکن‌ها احیا می‌شد و در این مدت کمابیش همه ناوشکن‌های ما به استثنای سبلان به طور کامل سیستم رانش شأن تغییر کرد و ظرفیتی به وجود آمد که ناوشکن‌های ما بیش از ده گره دریایی سرعت پیدا کردند.

دریادار خانزادی با بیان اینکه ساخت تجهیزات جدید در راستای حرکت انقلابی که از گذشته در نداجا آغاز شده بود هنوز هم در این مجموعه استمرار پیدا کرده است، افزود: ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند، ناوشکن دنا و ناو موشک انداز زره، زیردریایی فاتح و ناوبندر مکران از جمله شناورهای بودند که در این دوره به نیروی دریایی ملحق شدند.

وی تصریح کرد: ناوشکن سهند در کل در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شد و امروز وقتی این ناوشکن در اقیانوس‌ها حرکت می‌کند، به نوعی ظرفیت‌های دانشی، علمی، اقتدار نیروی انسانی و انباشتی از دانش و فناوری نیروی دریایی و وزارت دفاع را با خود همراه دارد و به نمایش جهانیان می‌گذارد.

فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: حضور نیروی دریایی راهبردی ارتش در آب‌ها و اقیانوس‌ها به نوعی خیز تمدنی جمهوری اسلامی را در دست یابی به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به نمایش می‌گذارد.

دریادار خانزادی افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی خودمان سازنده تجهیزات مورد نیاز هستیم و با دانش بومی نیز در عرصه دریاها از این تجهیزات استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: چنانچهچه دشمن تلاش کرد تا انقلاب و نیروهای مسلح و ظرفیت‌های دفاعی جمهوری اسلامی را متوقف کند؛ اما همانگونه که می‌بینیم حرکت نمادین ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس، دریای شمال، دریایی کارائیب و خلیج فنلاند به نوعی بیانگر تبلور توانمندی و اقتدار دانش فرزندان این مرز و بوم می‌باشد.

فرمانده سابق نداجا گفت: امروز دروازه اقیانوس اطلس برای جمهوری اسلامی ایران باز شده است و هیمنه دریانوردی اقیانوسی برای ما شکسته شده و دیگر دور از دسترس نیست.

دریادار خانزادی ضمنا با اشاره به نوسازی و احیای تجهیزات نیروی دریایی، گفت: کار ساخت ناوشکن دماوند به پایان رسیده است و به دنبال آن بودیم تا در هفته دفاع مقدس این ناوشکن را به ناوگان دریایی کشور ملحق کنیم.

وی راجع به روال نوسازی ناو کنارک، گفت: ناو کنارک نیز با ترکیب جدید و بهره گیری از موتورهای توانا به عنوان یک ناو موشک انداز نوسازی شده است و ضمنا ناوشکن طلائیه به عنوان اولین شناور خاص نیروی دریایی تمامی منابعش تأمین شده و امیدوار بودیم که تا پایان سال به ناوگان نداجا بپیوندد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا