0 ارز دیجیتالتحلیل قیمت بیت کوینقیمت بیت کوین

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)

زمان مطالعه: 7 دقیقه


روال صعودی قیمت بیت کوین این هفته هم ادامه داشت و قیمت از حدود ۴۲ هزار دلار تا محدوده ۴۸ هزار دلار پیش رفت. بازار حمایت چشمگیری در قیمت ۲۹,۷۰۰ دلار از خود نشان داد که نشان‌دهنده تقاضای بنیادی توانای در پشت این روال صعودی می‌باشد.

گلسنود در گزارش هفتگی درون‌زنجیره‌ای خود، بازار استخراج، جریان ورودی و خروجی سرمایه به صرافی‌ها، انباشت کوین‌ها و سود و زیان خالص تحقق‌نیافته را بررسی کرده می‌باشد. در ادامه با مطالعه این تحلیل و از راه ارزیابی کامل ساختار بازار درون‌زنجیره‌ای، این موضوع بررسی می‌گردد که آیا در آستانه یک بازار خرسی قرار داریم یا در مرحله ناباوری پیش از بازار گاوی هستیم.

[table id=2 /]

آغاز روال افزایشی درآمد ماینرها

در حالی‌ که هنوز هم موج مهاجرت و نقل‌مکان ماینرها از کشور چین ادامه دارد، به‌‌مرور زمان شاهد بازگشت میزان سختی شبکه بیت کوین از کمترین مقدار ثبت‌شده آن در ماه ژوییه هستیم.

بالاترین نقطه ثبت‌شده برای نرخ سختی شبکه پیش از افت ۵۰ درصدی آن، ۱۸۰ EH/s بود که در ماه مه (اردیبهشت) ثبت شده می‌باشد. این مسئله نشان‌گر حجم عظیمی از ماینرهایی است که تحت‌تأثیر قانون‌گذاری‌های جدید دولت چین و اجبار به مهاجرت، قدرت استخراج در شبکه را هم با افت روبرو کرده‌اند.

البته در دو ماه گذشته و با استقرار مجدد ماینرها در موقعیت‌های جدید خود و شروع به کار دوباره، توان استخراج در شبکه نزدیک به ۲۵٪ از پایین‌ترین نرخ ثبت‌شده آن افزایش یافته که امری امیدوارکننده می‌باشد. هَم‌اکنون نرخ سختی شبکه استخراج بیت‌کوین ۱۱۲.۵ EH/s می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
هش ریت بیت کوین

بازخورد این تغییرات در نمودار سختی شبکه بیت کوین هم نمود داشته که باعث تشکیل الگوی نوار هش (hash-ribbons) شده می‌باشد. این الگو زمانی که هیجان و تنش در بازار ماینرها به‌وجود می‌آید، شکل می‌گیرد. در زمان نگارش این مقاله شاهد ایجاد روالی مثبت در شبکه استخراج بیت کوین هستیم.

الگوی نوار هش در دو بازه زمانی متوسط متحرک ۳۰ روزه و ۹۰ روزه نرخ سختی شبکه بررسی می‌شود که این دو حالت هر یک بیانگر روال صعودی یا نزولی درآمد ماینرها و به تبع آن قیمت بیت کوین می‌باشند.

در حالت اول، زمانی که روال متوسط متحرک ۳۰ روزه زیر متوسط ۹۰ روزه آن شکل می‌گیرد، معمولاً نشان‌دهنده افزایش فشار منفی به ماینرها و افت درآمد آنها می‌باشد. به‌سبب آن فشار فروش در بازار ایجاد می‌شود که می‌تواند هزینه‌های جاری و سرمایه‌گذاری ماینرها را هم در این حوزه تحت‌تأثیر خود قرار دهد.

حالت دوم، شکل‌گیری روال متوسط متحرک ۳۰ روزه بالای متوسط ۹۰ روزه آن است که دقیقاً نقطه مقابل حالت اول است و نشان‌دهنده بازگشت نرخ سختی شبکه و بهبود قیمت خواهد بود. در این سناریو ماینرها شروع به جمع‌آوری بیت کوین‌های به دست آمده می‌کنند و بنابراین درآمد آنها نیز افزایش خواهد یافت.
این شاخص‌ها تأیید می‌کنند که نسبت درآمد کلی ماینرها به بیت کوین و نرخ سختی موجود در شبکه، ضریب متناسبی دارند. ضمنا بیانگر متوسط تعداد بیت کوین به دست آمده به‌ازای میزان تحمل سختی شبکه هر ماینر برای انجام پروسه استخراج هم هست.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
الگوی نوار هش بیت کوین

به‌واسطه اعمال پروسه هاوینگ در نرخ تولید بیت کوین و کاهش درآمد ماینرها از ۹.۵ BTC/EH به ۵.۶ BTC/EH در ماه مه سال قبل و ضمنا اجباری که برای تعداد اکثر ماینرهای فعال در چین برای مهاجرت از آن کشور رخ داد، تأثیر منفی در روال درآمدزایی و ادامه فعالیت آنها به وجود آمد.

اما با گذر از این دوران، تعداد ماینرهایی که توانستند در شبکه به فعالیت خود ادامه دهند، هم‌اکنون شاهد افزایش درآمد ۵۷ درصدی خود می‌باشند که اتفاق خوشایندی برای آنها و شبکه استخراج بیت کوین می‌باشد.
با عنایت به تمام اتفاقاتی که در سال قبل و ماه‌های بعد از آن رخ داد، دو ماه اخیر برای ماینرها رضایت‌بخش بوده می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
درآمد ماینرها به ازای توان پردازشی

چنانچهچه رشد خالص درآمد ماینرها در ماه گذشته برابر با 5k/BTC+ بوده، درمورد دوره‌های گذشته با کاهش روبرو شده است که نتیجهٔ فشار فروش اجباریِ ماینرها برای پوشش هزینه‌های جاری و بلندمدت آنهمی‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
تغییرات در موقعیت سود یا زیان ماینرها

جذب سرمایه ورودی

یکی از مهم‌ترین معیارهای درون‌زنجیره‌ای برای بیت کوین، ارزش بازار تحقق‌یافته است که معادل درون‌زنجیره‌ایِ ارزش بازار می‌باشد. در محاسبه ارزش بازار محقق‌شده، قیمت هر کوین طبق قیمت آن در آخرین انتقال محاسبه می‌شود که نشان‌دهنده مبنای مجموع هزینه‌ها برای خرید تمام کوین‌ها در بازار می‌باشد. ارزش بازار تحقق‌یافته می‌تواند دو حالت داشته باشد:

  • حالت صعودی این معیار نشان می‌دهد کوین‌های خریداری‌شده در قیمت‌های پایین، در حال به فروش رفتن می‌باشند و برای ادامه روال صعودی، بازار باید این فشار فروش را جذب و کنترل کند.
  • روال نزولی ارزش بازار تحقق‌یافته نشان می‌دهد کوین‌های خریداری‌شده در قیمت‌های بالاتر، با زیان خالص تحقق‌یافته به فروش می‌رسند که این موضوع نشانه‌ای از بازار خرسی می‌باشد.

ارزش بازار محقق‌شده از اواخر ژوییه (اوایل مرداد) روال صعودی به خود گرفت و به اوج تاریخی جدید ۳۷۹ میلیارد دلاری رسید. با این پیش‌فرض که قیمت معاملات آنی بیت کوین افزایش یافته است، افزایش ارزش بازار تحقق‌یافته نشان می‌دهد که سرمایه جدید در حال ورود به بازار بیت کوین است و بازار می‌تواند فشار سمت فروش را کنترل کند.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
ارزش بازار تحقق‌یافته

معیار سود و زیان خالص محقق‌شده نشان می‌دهد که از نزول اخیر قیمت بیت کوین به محدوده ۲۹,۰۰۰ دلار تاکنون، سود محقق‌شده از طریق بازار بین ۰.۵ تا ۱.۵ میلیارد دلار در روز بوده می‌باشد. این اتفاق به‌دنبال یک دوره طولانی از ضررهای خالص محقق‌شده از مه تا ژوییه پیش می‌آید، دوره‌ای که نشان‌گر یک رویداد احتمالی تسلیم‌شدگی می‌باشد.

تقاضا در بازار، کوین‌هایی را که در سود محقق‌شده به فروش می‌رسند جذب (خریداری)‌ می‌کند. این اتفاق دقیقاً مانند با ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۲۰، یعنی دقیقاً پیش از آغاز بازار گاوی اساسی پیش می‌آید. چنانچه بازار بتواند میزان جذب سرمایه را در همین سطوح بالا نگه دارد، پایه‌ای قوی و تأییدیه‌ای برای ادامه بازار صعودی ایجاد می‌گردد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
نسبت سود به زیان خالص تحقق‌یافته

چنانچه نگاهی به متوسط ارزش تراکنش‌های ورودی و خروجی به/از صرافی‌ها بیندازیم، سنجه‌ای از کارکرد خالص خرید و فروش در بازار به دست می‌آوریم. پیش از شکل‌گیری فشار فروش در ماه مه، هر دو معیار ورودی و خروجی به/از صرافی‌ها به سمت متوسط ارزش تراکنش‌ها در ۳۵ هزار دلار همگرا شدند. این سطح، بیانگر متوسط ورودی و خروجی به صرافی‌ها در سه‌ماهه اول و دوم سال ۲۰۲۱ می‌باشد.

بعد از فشار فروش در ماه مه، ارزش تراکنش‌های ورودی و خروجی به صرافی‌ها، به‌ترتیب تا ۱۴ و ۲۰ هزار دلار کاهش یافت. این متوسط حجم تراکنش‌ها نشان می‌دهد که هجوم تریدرهای کوچکتر برای فروش کاهش یافته و حالا به‌دنبال خرید در کف قیمتی می‌باشند.

بعد از کاهش قیمت به ۲۹ هزار دلار، متوسط ارزش تراکنش‌های خروجی از صرافی‌ها دوباره به ۳۵ هزار دلار بازگشت که از متوسط ارزش تراکنش‌های ورودی که ۲۴ هزار دلار است، وچنانچهایی قابل‌ملاحظه‌ای دارد. روی هم رفته، خریداران بزرگ در حال جمع‌آوری بیت کوین می‌باشند و تریدرهای کوچک در حال توزیع کوین‌ها بین یکدیگر می‌باشند.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
جریان ورودی و خروجی بیت کوین به/از صرافی‌ها

این موضوع به خوبی با معیار تغییر موقعیت‌های معاملاتی در صرافی‌ها همانندت دارد که نشان می‌دهد خروج خالص از صرافی‌ها، از نخستی ژوییه افزایشی بوده می‌باشد. هَم‌اکنون ماهانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار بیت کوین از صرافی‌ها خارج می‌شود. این عدد تقریبا با میزان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها در ماه‌های مه تا ژوئن که ۱۴۰ هزار بیت کوین بود، قابل‌مقایسه می‌باشد.

هودلرها دوباره به سوددهی رسیده‌اند

با افزایش قیمت بیت کوین، بخش بیشتری از کوین‌های در چرخه وارد محدوده سود شده‌اند. این موضوع به ما این فرصت را می‌دهد که دو موضوع را ارزیابی کنیم؛ تعداد کوین‌های جمع‌آوری‌شده در یک محدوده قیمتی خاص و انگیزه کل بازار برای فروش و به دست آوردن سود.

از کف قیمتی ۲۹ هزار دلاری که در ژوییه ثبت شد تا قیمت ۴۷ هزار دلاری، مجموعاً حدود ۱۹.۲ درصد از کل کوین‌های در چرخه به محدوده سوددهی بازگشتند. این بدین معنی است که ۳.۶ میلیون بیت کوین در این محدوده قیمتی خرج شده‌اند و در این محدوده حاوی پایه قیمتی درون‌زنجیره‌ای می‌باشند.

از اینجا می‌توان نتیجه گرفت که حجم بسیاری بالایی از بیت کوین‌ها در این محدوده قیمتی انباشت شده‌اند. این رشد در تعداد کوین‌هایی که در سود می‌باشند، درمورد وضعیت مانند ماه ژانویه (دی) که قیمت در محدوده ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار بود، بسیار قابل ملاحظهتر می‌باشد. این نشان می‌دهد که درمورد آن مقطع، ۱.۴ میلیون بیت کوینِ بیشتر، بازقیمت‌گذاری شده‌اند.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
درصد کوین‌های در سود از عرضه کل

معیار سود یا زیان تحقق‌نیافته خالص (NUPL) یک اسیلاتور چرخه‌ای را عرضه می‌دهد که میزان سود و زیان تحقق‌نیافته را به‌عنوان نسبتی از ارزش بازار کل نشان می‌دهد. معیار NUPL اخیرا از ۰.۵ واحد گذر کرده است، این موضوع نشان می‌دهد که معادل بیش از ۵۰ درصد از کوین‌های در چرخه، در وضعیت سود تحقق‌نیافته می‌باشند.

به‌صورت تاریخی، مقدار ۰.۵ واحد برای NUPL، بعد از اصلاح دو معیار پیش می‌آید:

  • اصلاح قیمت جزئی رو به بالا در بازارهای خرسی، مانند آنچه که در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۸ و تا حدودی در ۲۰۱۹ رخ داد.
  • روال ناباوری در ترند صعودی که در آن بعد از اینکه معیار NUPL به ۰.۵ رسید، یک اصلاح ماز طریق پیش می‌آید و آنگاه روال صعودی ادامه پیدا می‌کند. در اصلاحات کوچک رو به بالا در روالهای گاوی هم رفتارهای مانندی با فروش کوین‌ها پیش می‌آید و سرمایه‌گذاران سود خود را ذخیره می‌کنند. تفاوت این دو در این نکته است که در بازارهای صعودی، بعد از اصلاح قیمت روال ادامه می‌یابد و فشار خرید بیشتر ناشی از ترس جا ماندن (FOMO) ایجاد می‌شود.
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
نسبت سود به زیان خالص تحقق‌نیافته

در نهایت، معیار STH-NUPL که NUPL را فقط برای هودلرهای کوتاه‌مدت فیلتر می‌کند، به ناحیه سوددهی بازگشته می‌باشد. این نشان می‌دهد که هَم‌اکنون قیمت کوین‌هایی که در ۵ ماه گذشته جابه‌جا شده‌اند، در کل کمی از قیمت خرید پایه‌ای آنها بالاتر می‌باشد. این اتفاق برای معیار STH-NUPL همانند معیار NUPL استاندارد غیرمعمول است، اما معمولا پیش از حرکت‌های انفجاری در بازار خرسی یا گاوی پیش می‌آید.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۷ اوت (۲۶ مرداد)
معیار NUPL برای هودلرهای کوتاه‌مدت

جمع‌بندی

با مجموعه‌ای از شواهدی که در مورد روال افزایشی درآمد ماینرها، جریان‌های ورود و خروج سرمایه به/از صرافی‌ها و انباشت کمابیش زیاد کوین‌ها از طریق سرمایه‌گذاران بزرگ گفته شد، می‌توان گفت که شرایط کنونی، مرحله ناباوری در بازار گاوی را نشان می‌دهد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا