0 ارز دیجیتالتحلیل قیمت بیت کوینقیمت بیت کوین

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)

زمان مطالعه: 8 دقیقه


قیمت بیت کوین علی‌رغم روال افزایشی توزیع، اقدام به‌فروش از طرف سرمایه‌گذاران قدیمی و تشکیل الگوی وچنانچهایی در فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای، هنوز هم روال صعودی‌اش را حفظ کرده و به اوج قیمتی چندماهه خود رسیده می‌باشد. 

به‌گزارش گلسنود، بازار معاملاتی بیت کوین با تشکیل روال صعودی از پایین‌ترین سطح قیمت هفتگی در ۴۳,۹۹۸ دلار به‌سمت بالاترین قیمت چندماهه خود در ۴۹,۶۶۹ دلار، برای یک هفته دیگر توانست به حرکت توانا خود ادامه دهد. 

[table id=2 /]

به‌دنبال این روال صعودی در بازار معاملات بیت کوین و جایگزینی احساس ترس از ورود به بازار با طمع جاماندن از قطار در حال حرکت قیمت بیت کوین، رسیدن دوباره به ارزش بازار بیش از دو تریلیون دلار را برای پادشاه ارزهای دیجیتال محتمل‌تر کرده می‌باشد.

کلیدی‌ترین سطح قیمتی در پیش‌روی این ارزدیجیتال، مقاومت ۵۳ هزار دلاری است، که با پشت‌سرگذاشتن آن، ۱۳ رقمی‌شدن ارزش بازار بیت کوین مجدداً رقم خواهد خورد.

طبق اطلاعات درون‌زنجیره‌ای، سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین این هفته هم توانستند از این روال صعودی و افزایش قیمت به سوددهی برسند که البته رقم چندان چشمگیری نبوده می‌باشد.

گلسنود در گزارش تحلیلی این هفتهٔ خود، به بررسی وضعیت فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای و رفتار کنونی سرمایه‌گذاران بیت کوین در بازار معاملاتی پرداخته می‌باشد. در ادامه این گزارش را مرور خواهیم کرد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نمودار قیمت بیت کوین (هفته ۳۴)

بالارفتن حجم قراردادهای باز

در بازار معاملات مشتقه، نرخ قراردادهای باز آتی و اختیار، همراه و هم‌مسیر با قیمت برای رسیدن به سطوح بالاتر افزایش داشته‌ می‌باشد. بعد از تجربه فروش گسترده‌ای که در ماه مه (اردیبهشت) ثبت شد و حجم قراردادهای باز بازار از سطح ۲۷.۴ میلیارد دلاری ریزش داشت، مجدداً معاملات قراردادهای باز آتیِ بیت کوین با رشد ۶ میلیارد دلاری خود از پایین‌ترین سطح تثبیت قیمتی روبرو شد و ۵۶ درصد افزایش داشت.

با روال افزایشی استفاده از اهرم از طریق معامله‌گران در قراردادهای باز آتی، تنها در این هفته ۱ میلیارد دلار دیگر به ارزش بازار قراردادهای باز بیت کوین اضافه شد.

با عنایت به جهت‌گیری معامله‌گران، نرخ تأمین بودجه آتیِ کل، متمایل به تشکیل روال بلندمدت در بازار می‌باشد. ضمنا نرخ‌های ثبت‌شده برای تأمین بودجه مالی مثبت است؛ چراکه ارزش قراردادهای آتی به نسبت قیمت لحظه‌ای در اواخر ژوئیه (مرداد) بالاتر بوده می‌باشد. هرچند میزان بودجه در هیچ سطحی به نسبت بازار گاویِ شش ماهه اول سال، اصلا قابل‌مقایسه نیست. این مسئله گواه براین موضوع است که فعلا اهرم‌های بیش از اندازه بالا وارد بازار نشده‌اند و هَم‌اکنون شاهد یک روال صعودی سالم و منطقی هستیم.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نمودار قراردادهای بازِ آتی بیت کوین

بازارهای معاملاتی اختیار نیز به بالاترین سطح خود در چند ماه اخیر رسیده‌اند که از زمان ثبت پایین‌ترین سطوح قیمتی در ماه ژوئن (تیر)، بیش از ۴.۱ میلیارد دلار (بیشتر از ۱۰۵ درصد) افزایش یافته می‌باشد. سطح کنونی ۸ میلیارد دلاری در قراردادهای باز، مانند سطوحی است که در ماه مه و از ژانویه تا فوریه ۲۰۲۱ (دی تا اسفند ۹۹) مشاهده شد. توجه داشته باشید که قیمت‌ها در آن زمان پایین‌تر بوده و در هر دو مورد قبل، بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار معامله شده می‌باشد.

ضمنا این مسئله نشان می‌دهد که درمورد ارزش کل بازار، میزان قراردادهای باز در بازارهای مشتقه، درمورد میزان اهرم استفاده‌شده از طریق معامله‌گران در نیمه اول سال کمابیش پایین می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نرخ فراهم وجه قراردادهای آتی در صرافی‌ها

افزایش ورود بیت کوین به صرافی‌ها

در هفته‌ای که گذشت، سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر به بازار ورود کردند. حجم ورود بیت کوین به صرافی‌ها به‌واسطه این مقدار از تراکنش‌های درون‌زنجیره‌ای، رشد محسوسی را تجربه کرد. در ماه ژوییه نزدیک به ۱۱۰ هزار بیت کوین از چرخه نقل‌و‌انتقالات خارج شد که به نسبت حجم ورودی ماه مه که ۱۴۰ هزار بیت کوین وارد شبکه شده بود، تغییر روال قابل‌ملاحظه‌ای می‌باشد. هرچند در برآورد کلی موجودی صرافی‌ها در ماه اوت (مرداد)، نزدیک به ۲.۵ میلیون بیت کوین، معادل کمابیش ۱۳ درصد از کل بیت کوین‌های در چرخه می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نرخ قراردادهای بازِ اختیار در تمام صرافی‌ها

اطلاعات درون‌زنجیره‌ایِ گردش مالیِ صرافی‌ها از فعالیت این هفته معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، بیانگر ورود نقدینگی و سرمایه به چرخه بازار است که به‌دلیل رضایت آنها از روال کنونی بازار و کسب سود مورد‌نظر، محقق شده می‌باشد. لازم به‌ذکر است که این میزان از ورود سرمایه به چرخه بازار، بی‌شباهت به بازار گاوی قبل، که از دسامبر ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ (آذر ۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰) مشاهده شده بود نیست که امری منطقی به‌نظر می‌رسد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نرخ موجودی بیت کوین در تمام صرافی‌ها

در شرایط کنونی بازار و با بررسی اطلاعات راجع به فعالیت سرمایه‌گذاران، متوجه این مسئله می‌شویم که روی هم رفته تعداد سرمایه‌گذارانی که در سود می‌باشند و به خرید و فروش مبادرت می کنند، بیشتر از آنهایی است که از این بازار متضرر شده‌اند. از سویی اطلاعاتی که از میزان سود به ضرر عمده فعالان بازار به دست می‌آوریم، کفه ترازو را به‌سمت سرمایه‌های سودده بالا می‌برد که بیانگر انگیزه‌گذاری معامله‌گران، برای رسیدن به سودهای بالاتر و دید مثبت آنها درمورد ادامه روال صعودی قیمت بیت کوین بعد از عبور از محدوده ۵۰ هزار دلار می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
حجم جابجایی بیت کوین از/به تمام صرافی‌ها در متوسط متحرک نمایی ۷روزه

بررسی فعالیت سرمایه‌گذاران

این هفته شاهد شروع مجدد فعالیت و اقدام برای ورود سرمایه از طرف سرمایه‌گذارانی بودیم که نزدیک به شش ماه از چرخه بازار به دور بوده‌اند. آمار و ارقامی که معیار سنجش نوار طول عمر خروجی‌های خرج‌شده (SOAB)، به ما می‌دهد تأییدی بر این مسئله است که بیت کوین‌های موجود در حساب این سرمایه‌گذاران مجددا وارد چرخه مالی بازار شده‌اند. در ادامه دلیل تمایل آنها برای ورود به بازار را در دوحالت بررسی می‌کنیم:

  • اقدام به تزریق سرمایه در اوج بازار گاوی و کسب سود ارزنده به‌واسطه افزایش قابل ملاحظه قیمت
  • ورود سرمایه هنگامی که قیمت در اثر فروش‌های گسترده، به‌سمت تصحیح روال و برگشت به نقطه حمایت قبلی خود کرده می‌باشد.
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نمودار نرخ سود و زیان محقق‌شده

ضمنا می‌توان دیدگاه مانندی را در مورد خروجی‌های خرج‌شده در بازه زمانی شش‌ماهه تا ۵ سال مشاهده کرد که طی این دوران سرمایه‌گذاران و معامله‌گران با تجربه و سابقه‌دار، فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده و توانسته‌اند در مواقع لازم اقدام به خروج سود حاصله از بازار کنند.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نمودار دوره‌ای خروجی‌های خرج‌شده

دیدگاه دیگری که بررسی رفتار ۶ ماهه تا ۵ ساله سرمایه‌گذاران و دارندگان بیت کوین به ما می‌دهد، بیانگر این موضوع است که خروجی‌های انجام‌شده در این بازه زمانی که بین ۵ تا ۷ درصد مجموع خروج سرمایه بوده، طی دوره‌های زمانی که بازار دچار نوسانات زیاد بوده انجام شده می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
خروجی‌های خرج‌شده در بازه زمانی ۶ماهه تا ۵ساله

به‌علاوه، در چرخه مانند قبلی در بازار هم هولدرهای قدیمی‌تر فعالیت بیشتری درمورد سرمایه‌گذاران جدید‌وارد از خود نشان داده‌اند. در چرخه‌های همسان طی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳، سرمایه‌گذاران کهنه‌کار معمولاً مواقعی که قیمت در اوج قرار داشت یا در پایین‌ترین نقطه حمایتی خود بود، تصمیم به عرضه سرمایه خود می‌کردند. اما بعد از بلوغ بازار بیت کوین و ورود سرمایه‌گذاران بیشتر، این سیاست تغییر پیدا کرد و با تشکیل صعود و نزول قیمتی اصولی و متناسب با چرخه‌های بازار ارزهای دیجیتال، اقدام به ورود و خروج سرمایه صورت می‌گیرد.

ضمنا معیار سنجشِ متوسط طول عمر خروجی‌های خرج‌شده (ASOL)، با تشکیل روالی مشخص، درمورد تأیید این موضوع که عمده سرمایه خرج‌شده از طریق هولدرهای باسابقهِ بازار بوده، عمل کرده می‌باشد. در این بین روال دیگری هم بررسی شده است که رشد نرخ ورود سرمایه‌گذاران با طول عمر ماز طریق را هم مورد بررسی قرار داده و این اوج قدرت این روال در ماه ژوئیه انجام شده می‌باشد. این رویداد بیانگر دو مسئله است:

  • عمده سودهای محقق‌شده، راجع به هولدرهای کهنه‌کار بازار است که نمودار هم به‌خوبی بر این مسئله صحت می‌گذارد.
  • تقاضای سرمایه‌گذاران باعث شده است که فشار سمت فروش بازار جمع شود و روال صعودی قیمت ادامه داشته باشد.
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نمودار خروجی‌های خرج‌شده (متوسط متحرک نمایی ۷روزه)

تشکیل الگوی امواج سرمایه تحقق‌یافته هودلرها هم مهر تأییدی بر این مسئله است که تعداد سرمایه‌گذارانی که کمتر از یک ماه از عمر ورود آنها به بازار معاملاتی بیت کوین می‌گذرد، در ماه اوت افزایش داشته می‌باشد. البته آن دسته از هودلرهای با سابقه، با تبدیل سرمایه خود به نقدینگی در ماه‌های گذشته، به این آمار اضافه شدند و باعث سوق دادن نرخ آن به رده‌های بالاتر نیز شده‌اند. هرچند بهتر است بدانید که بازار معاملاتی بیت کوین، این میزان از افزایش سرمایه در این دوره به‌خصوص را در فاز انباشت سال ۲۰۲۰ هم تجربه کرده می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
الگوی امواج سرمایه تحقق‌یافته هودلرها

ادامه روال وچنانچهایی در فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای

در حالی‌ که الگوی وچنانچهایی خیلی خوبی در بازار معاملات بیت کوین شکل گرفته، اما هنوز هم روال حرکتی قیمت با اطلاعات درون‌زنجیره‌ای هم‌مسیر نشده می‌باشد. طبق آمار به‌دست‌آمده از نمودار محاسباتی روزانه، تعداد معاملات انجام‌شده و تراکنش‌ها در بازار خرید و فروش بیت کوین، هنوز هم در پایین‌ترین میزان خود، بین ۱۷۵ هزار دلار تا ۲۰۰ هزار دلار در نوسان می‌باشد. در پنج سال قبل به چند دلیل عمده شاهد بروز چنین سطوح معاملاتی بوده‌ایم که به شرح زیر است:

  • سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ زمانی‌که بازار روال مثبت به خود گرفته بود، بازگشت قوی قیمت از سطوح بالا و ناباوری از ادامه پروسه رالی صعودی قیمت به این مسئله منجر شد.
  • در جریان بازار خرسی و نزولیِ سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹، دید منفی به بیت کوین و بازار آن، مقدمه‌ساز اصلاح ۸۵ درصدی قیمت از سطوح بالا شد.
  • در بازار حال حاضر و شرایط کنونی که ۵۰ درصد قیمت بیت کوین اصلاح شده، ضمنا در دو ماه و نیم اخیر که تثبیت قیمت را نظاره می‌کنیم.
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
تعداد تراکنش‌های انجام شده بیت کوین (متوسط متحرک ۱۴روزه)

به فراخور اصلاح قیمتی و ثبات نسبیِ طولانی‌‌مدت قیمت بیت کوین، حجم تراکنش‌های روزانه هم با افت روبه‌رو بوده است و در این بازه زمانی، تنها شاهد نقل‌و‌انتقال ۱۸.۸ میلیارد دلار در شبکه بیت کوین هستیم. این رقم در مقایسه با اوج حباب قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳۷ درصد افت داشته که در قیاس با پیش از آغاز روال اصلاح قیمت در ماه مه، ۵۷.۶ درصد کاهش حجم تراکنش‌ها را شاهد هستیم. البته باید این نکته را هم درنظر گرفت که حجم تراکنش‌های انجام‌شده در بازار کنونی درمورد سال قبل که در کل ۵ میلیارد دلار خرید و فروش انجام می‌گرفت، ۲۷۶ درصد افزایش داشته می‌باشد. افزون براین، بیت کوین در آن زمان ۱۰ هزار دلار ارزش داشت و هم‌اکنون توانسته قیمت ۵۰ هزار دلاری را تجربه کند که این مقدار با افزایش ارزش ۵۰۰ درصدی روبرو شده می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
آمار حجم کلی جابجایی‌های بیت کوین (متوسط متحرک نمایی ۳۰روزه)

در هر صورت علی‌رغم وچنانچهایی شکل‌گرفته مابین روال افزایشی قیمت و فعالیت‌های کم‌رنگ درون‌زنجیره‌ای، تمامی الگوهای پویایِ میزان انباشت عرضه در بازار، کاملا مثبت می‌باشد. در هفته‌ای که گذشت بیشترین مقدار انباشت کوین را از طرف سرمایه‌گذاران بلندمدت شاهد بودیم که رقمی معادل ۱۲.۶۹ میلیون بیت کوین را نشان می‌دهد. این میزان از اوج قبلی خود در اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر ۹۹) نیز، پیشی گرفته می‌باشد.

اطلاعات درون‌زنجیره‌ای از شبکه بیت کوین در شش ماهه اول سال، بیان‌گر جای گرفتن بیش از ۱.۷۵ میلیون بیت کوین در پایین‌ترین سطح قیمتی خود بود. این امر به‌واسطه اصلاح قیمتی صورت‌گرفته و تثبیت طولانی مدت در این دوره می‌باشد. به‌همین دلیل سرمایه‌گذاری‌هایی که در حال انجام بود، عمدتاً کم‌رنگ‌تر شد و از اواخر سال ۲۰۲۰، هودلرهای بلندمدت از فعالیت در بازار دست برداشتند تا در موقعیت مناسب مجدداً برای ورود به چرخه معاملاتی بازار آماده شوند.

بازیابی روال از پایین‌ترین مقدار عرضه، تا بالاترین حد آن در بازار، تنها ۱۰۰ روز زمان برد که این مسئله نشان‌دهنده میزان انباشت قابل‌توجه در فاز اولیه بازار گاوی پیش‌رو می‌باشد. این حقیقت که فعلا در نخستی شکل‌گیری این روال هستیم، گویای این مسئله است که تعداد هودلرهای با سابقه و سرمایه‌گذاران بلندمدت در بازار، در حال افزایش می‌باشد.

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۲۵ اوت (۳ شهریور)
نمودار مجموع عرضه تحت‌ اختیار هولدرهای بلندمدت

جمع‌بندی

این موضوع هم منطقی و عقلانی به‌نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران برای ذخیره سود خود و منفعت بردن از افزایش قیمت، اقدام به انجام تراکنش‌های موضعی و خرج‎‌کردن قسمتی از سرمایه مدنظر خود کنند. البته این مورد تضادی با تفکر و استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت و ایمان به رسیدنِ قیمت بیت کوین به سطوح بالاتر ندارد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا