0 تکنولوژیانویدیامالی و اقتصادیمعماری ARM

تسلا، آمازون و سامسونگ به جمع مخالفان خرید آرم از طریق انویدیا پیوستند

زمان مطالعه: 2 دقیقه


طبق گزارش WCCFtech، تسلا، آمازون و سامسونگ الکترونیکز به جمع مخالفان تصاحب آرم از طریق انویدیا پیوسته و شکایت خود را به کمیسیون مبادلات فدرال (FTC) عرضه کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود FTC نتیجه بررسی‌های انجام‌شده را طی هفته‌های آینده اعلام کند.

انویدیا سال قبل برای خرید شرکت بریتانیایی آرم با مالک کنونی آن یعنی سافت‌بانک، روی مبلغ ۴۰ میلیارد دلار به توافق رسیده بود. بعد از آن، چند شرکت بزرگ دنیای فناوری از جمله گوگل، مایکروسافت و کوالکام به این توافق واکنش نشان دادند و نارضایتی خود از فروش آرم به انویدیا را به نهادهای تنظیم قوانین آمریکا اعلام کردند.

[table id=2 /]

این شرکت‌ها ادعا کرده بودند که با عنایت به نقش حیاتی و زیربنایی آرم در دستگاه‌های دیجیتال، فروش این برند به انویدیا ضربه بزرگی به رقابت در بازار می‌زند و امتیازی جبران‌نشدنی در اختیار انویدیا قرار می‌دهد. در حقیقت کوالکام به‌عنوان شرکتی که اتکای زیادی روی تراشه‌های طراحی‌شده از طریق آرم دارد، اولین موج اعتراضات علیه پروژه تصاحب آرم را کلید زد که بعدا با همراهی گوگل و مایکروسافت همراه شد.

مایکروسافت و گوگل برای تولید گجت‌ها و دستگاه‌هایشان به پردازنده‌های طراحی‌شده با تکنولوژی‌های آرم اتکا دارند و به همین دلیل، ایده مالکیت آرم از طریق انویدیا را برای آینده کسب‌وکار خود تهدید قلمداد می‌کنند.

مقاله‌های مرتبط:

شاید نام آمازون بیشتر به‌عنوان خرده‌فروشی آنلاین با سرویس‌دهی جهانی مطرح شده باشد؛ اما این شرکت گجت‌های مختلفی همچون اسپیکر هوشمند الکسا را توسعه داده که از طراحی آرم بهره‌مند می‌باشد. از سمت دیگر، نقطه اتکای سرویس‌های وب آمازون (AWS) نیز بر پایه طراحی آرم بنا شده است و از هسته‌های Neoverse آرم برای پردازنده‌های بخش محاسبات کلاد این سرویس استفاده می‌شود.

بزرگ‌ترین نگرانی تسلا را شاید بتوانیم پردازنده‌های +HW 3.5 برای خودروهای ساخت این شرکت بدانیم. تراشه‌های یاد‌شده، مسئولیت مدیریت سیستم‌های آن‌بورد و مهم‌تر از آن، بخش سیستم‌های خودران خودروهای تسلا را به عهده دارند. این تراشه‌ها از معماری آرم در پردازنده مرکزی و پردازش‌های گرافیکی خود استفاده می‌کنند و همین مسئله، آرم را به یکی از مهم‌ترین همکاران تجاری تسلا تبدیل می‌کند.

پرو‌نده تصاحب آرم از طریق انویدیا، تنها از طریق نهادهای مربوطه در آمریکا مورد بررسی قرار نگرفته و بریتانیا نیز این مسئله را از جنبه تهدید امنیت ملی زیر ذره‌بین قرار داده می‌باشد. طبق گزارش‌های تأییدنشده، گویا هواوی هم چندان راغب به انجام این معامله نیست و ازاین رو پای مقامات چین به این مسئله باز شده می‌باشد.

اخیرا گزارش‌هایی از منابعی مثل The Financial Times ،Reuters و ArsTechnica منتشر شد که مبلغ این تصاحب را ۵۴ میلیارد دلار قید کرده بود؛ اما انویدیا به‌صورت رسمی این ادعاها را رد و به همان ۴۰ میلیارد دلار اشاره کرده می‌باشد.

فکر می‌کنید اعتراضات صورت‌گرفته به خریداری شدن آرم از طریق انویدیا، می‌تواند باعث لغو شدن این توافق شود؟

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا