0 ارز دیجیتال0 تکنولوژیامنیتفناوری

توسعه‌ی ابزاری در دارک وب برای کمک به مجرمان بیت کوین‌

زمان مطالعه: 2 دقیقه


آنتی‌نالیسیس (Antinalysis) ابزار جدید دارک وب برای تجزیه و تحلیل بلاک چین با رویکرد مجرمانه است که بی‌خطر بودن مبادله‌ی بیت‌کوین‌های دزدیده‌شده‌ در صرافی‌ها را برای مجرمان بررسی می‌کند؛ اما تام رابینسون، بنیان‌گذار Elliptic، معتقد است تجزیه تحلیلی که این ابزار عرضه می‌دهد بی‌‌فایده می‌باشد.

به نقل از دیکریپت، بررسی‌های تام رابینسون حاکی از آن است که آنتی‌نالیسیس ممکن استً از طریق یکی از مدیران دارک نت و برای کمک به پول‌شویی بیت‌ کوین ساخته شده.

[table id=2 /]

کارکرد این ابزار به این سان است که با اتصال والت (کیف پول دیجیتال)‌ به آن، مسیر اساسی دریافت بیت‌ کوین را بررسی و خطر نگه‌داری آن را مشخص می‌کند.

بیت‌کوین‌های دزدیده‌شده یا به‌دست‌آمده از بازارهای دارک نت و باج‌افزارها، جزو دا رایی‌های بسیار پرخطر تلقی می‌شوند؛ درحالی‌که بیت‌کوین‌های حاصل از تراکنش‌های صرافی‌ها و کوین‌های جدید استخراج‌ ‌شده در دسته‌ی دا رایی‌های بی‌خطر قرار می‌گیرند.

Elliptic برای بررسی اقدامات غیر قانونی، ابزارهایی در اختیار صرافی‌ها قرار می‌دهد و حالا به گفته‌ی رابینسون، این ابزار جدید دارک‌وب تلاش دارد مجرمان را از احتمال ممنوعیت دا رایی‌هایشان در صرافی‌ها آگاه سازد.

آنتی‌نالیسیس برای دسترسی به دارک‌وب روی مرورگر Tor اجرا می‌شود و هزینه‌ی هر گزارش‌گیری از طریق آن حدوداً ۳ دلار می‌باشد.

این شرکت تحقیقاتی انگلیسی با انجام بررسی‌هایی، توانایی آنتی‌نالیسیس در تشخیص پیوندها به بازارهای دارک‌وب را ضعیف معرفی کرد و گفت:

… این امر آن‌چنان دور از ذهن نبود؛ چرا که عرضه‌ی تجزیه و تحلیل جامع و دقیق بلاک‌چین‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری قابل‌ توجهی در فناوری و جمع‌آوری داده‌ها در بازه‌های زمانی طولانی می‌باشد.

برایان کربس، کارشناس امنیتی، با بررسی آنتی‌نالیسیس نحوه‌ی کارکرد آن را مانند AMLBot دانست. AMLBot نرم‌افزاری برای تشخیص پول‌شویی است و تام رابینسون احتمال می‌دهد که آنتی‌نالیسیس طبق رابط برنامه‌نویسی کاربردی این نرم‌افزار ساخته شده باشد.

رابینسون خالق آنتی‌نالیسیس را یکی از توسعه‌دهندگان بازار مواد مخدر دارک‌وب به نام Market Incognito معرفی کرد. این بازار در اواخر سال ۲۰۲۰ (پاییز ۱۳۹۹) راه‌اندازی شد و پرداخت‌‌ها در آن تنها از راه بیت کوین و مونرو انجام می‌شود.

به گفته‌ی رابینسون، عرضه‌ی آنتی‌نالیسیس نشان از دشواری تبدیل بیت‌کوین‌های دزدیده‌شده به اموال نقد در صرافی‌ها دارد؛ اما ایجاد آن، برای اولین بار رویکرد مجرمان در تجزیه و تحلیل بلاک چین را به عموم مردم نشان داده می‌باشد.

استفاده از آنتی‌نالیسیس و پرداخت ۳ دلار شاید برای مجرمان هزینه‌ی ناچیزی باشد؛ اما شناسایی پول‌شویی در طی این پروسه قطعا ناخوشایند خواهد بود.

شما درمورد‌ی دارک‌وب و فعالیت‌های مجرمانه‌ی راجع به ارزهای دیجیتال در این فضا چه دیدگاهی دارید؟

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا