اخبار بانک و بیمه

توقف اعطای تسهیلات در بانک‌ها؟ / بانک مرکزی توضیح داد

زمان مطالعه: < 1 دقیقه


به نقل از اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، به دنبال انتشار گزارشی بنا به توقف پرداخت تسهیلات در تعدادی بانک‌ها به دستور بانک مرکزی، روابط عمومی بانک مرکزی توضیحاتی به این شرح عرضه کرد.

[table id=2 /]

افزایش اضافه برداشت تعدادی بانک‌ها، چنانچهچه برخلاف سیاست‌های ضدتورمی بانک مرکزی بنا به جلوگیری از خلق پول در شبکه بانکی است، اما بانک مرکزی تاکید دارد که اقدامات انضباطی در این راستا به هیچ وجه نباید منجر به بروز اختلال در خدمات رسانی بانک‌ها به مشتریان شبکه بانکی شود و از این رو، همه بانک‌ها مکلف‌اند روال اعطای تسهیلات خرد به هموطنان را در چارچوب قوانین و قوانین انجام دهند. بدیهی است توقف اعطای تسهیلات یاد‌شده به بهانه اضافه برداشت، تخلف و مشمول رسیدگی بانک مرکزی می‌باشد.

ضمنا، در مواردی که اضافه برداشت تعدادی بانک‌ها از حد مشخصی تجاوز کند، بانک مرکزی در راستای انتظام بخشی به کارکرد بانک، به طور موقت محدودیت‌هایی را صرفاً در اعطای «تسهیلات کلان» برای بانک یاد‌شده ایجاد می‌کند تا بانک درمورد مدیریت منابع و مصارف و کاهش رقم اضافه برداشت، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین علل رشد پایه پولی اقدام کند. محدودیت‌های اعمال شده، به هیچ وجه حاوی تسهیلات خرد نبوده و بعد از تعدیل رقم اضافه برداشت از طریق بانک، راجع به تسهیلات کلان نیز مرتفع می‌شود.

بهتر است بدانید بانک مرکزی در راستای سیاست دولت بنا به کنترل تورم، اصلاح رابطه بانک‌ها با بانک مرکزی، به‌عنوان یکی از محورهای سه‌گانه اصلاح نظام بانکی را به طور جدی در دستور کار داشته و در عین حال، تسهیل در عرضه خدمات به مشتریان، مخصوصا متقاضیان تسهیلات خرد را در قالب ضوابط مشخص به شبکه بانکی ابلاغ کرده است، لذا از همکاران خدوم شبکه بانکی انتظار دارد بیش از پیش در این راستا گام بردارند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا