اخبار خودرو

تولید و فروش خودروسازان کاهش یافت

زمان مطالعه: 2 دقیقه


ایران‌خودرو: ایران خودرو در تیر ماه امسال در کل ۴۶ هزار و ۸۲ خودرو (قریب به ۱۲ هزار دستگاه کمتر از خرداد ماه) تولید کرده و در مقابل برای ۴۳ هزار و ۴۹۰ دستگاه خودرو ( ۱۵ هزار و ۱۳۴ دستگاه کمتر خرداد ماه) فاکتور تجاری صادر کرده می‌باشد.

در حالیکه ایران‌خودرو می‌گوید از نخستی خرداد ماه تمام خودروها را عبور مستقیم و بصورت کامل تولید می‌کند و هیچ خودروی ناقصی طی دو ماه گذشته تولید نکرده است،   آمار فروش این گروه صنعتی نشان می‌دهد محصولاتی همچون پژوها، سمندها، هایما و البته تارا، با وجود تکمیل تولیدهای ناقص گذشته، کمتر از میزان تولید در یک ماهه تیر ماه است؛   ایران‌خودرو در این رابطه اعلام می‌کند بخش عظیمی از این تعداد راجع به تولید آخرین روزهای ماه است که در روز اول ماه بعد تجاری شده می‌باشد.

[table id=2 /]

به تفکیک طبق آمار، ایران‌خودرو ۲۹ هزار و ۲۸۲ دستگاه محصولات گروه پژو و ۴۷۶۸ دستگاه از محصولات خانواده سمند در چهارمین ماه از سال ۱۴۰۱ تولید کرده و برای ۲۶ هزار و۸۳۲ دستگاه از انواع پژو و ۴۱۹۰ دستگاه محصولات سمند فاکتور فروش صادر کرده می‌باشد.

ضمنا ایران‌خودرو به ترتیب ۶۰۰۱، دستگاه دنا و ۲۰۹۵ دستگاه رانا و ۱۹۵۰ دستگاه تارا تولید کرده است که به ترتیب ۶۹۱۳ دستگاه دنا، ۲۷۱۶ دستگاه رانا و ۱۹۱۰دستگاه تارا فروخته می‌باشد. آمار فروش این خودروها نیز کمتر از میزان تولید آن‌هاست و ممکن است بایستی تولید روز آخر و شیفت آخر ۳۱ تیر ماه می‌باشد.

این گروه خودروسازی در تیر ماه امسال ضمنا ۱۹۸۵ دستگاه خودرو هایما تولید و ۹۱۸ دستگاه فاکتور کرده می‌باشد. ضمن اینکه یک دستگاه از سایر محصولات این گروه خودروسازی در آمار تولید این ماه ثبت شده که با تکمیل تولیدهای ماه‌های گذشته هشت دستگاه فاکتور شده می‌باشد.

سایپا: دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) نیز در چهارمین ماه از امسال در کل ۲۷ هزار و ۴۷۴ دستگاه خودرو (۵۸۱۹ دستگاه کمتر از تولید خردادماه) تولید کرده و در مقابل برای ۳۸ هزار و ۶۹۸ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده می‌باشد.

به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در تیر ماه ۳۳۵۶ وانت پراید (سایپا ۱۵۱) تولید کرده و ۴۶۰۴ دستگاه از این محصول را تجاری‌سازی کرده می‌باشد. ضمنا ۱۴۹۲ دستگاه شاهین تولید و ۲۰۰۴  دستگاه از آن فروخته می‌باشد.

در یک‌ماهه تیر ۱۴۰۱ سایپا در کل ۲۲ هزار و ۵۳۶ دستگاه از محصولات خانواده X۲۰۰ (تیبا، ساینا و کوییک) به تولید رسانده می‌باشد. این خودروساز ۳۲ هزار و ۹۰ دستگاه از محصولات این خانواده را در این ماه تجاری‌سازی کرده می‌باشد.

پارس‌خودرو: ضمنا در زیر مجموعه این گروه خودروسازی (پارس‌خودرو) در یک ماهه تیر ماه ۱۱ هزار و ۴۳۷ دستگاه خودرو تولید (۱۱۹۸ دستگاه کمتر از خرداد ماه) و ۱۴ هزار و ۷۶۰ دستگاه خودرو فروخته ( ۱۱۸۶ دستگاه بیشتر عرضه خرداد ماه) شده می‌باشد.

از تعداد خودروهای تولیدی پارس‌خودرو در تیر ماه امسال ۶۱۵۹ دستگاه راجع به محصولات گروه Q۲۰۰ بوده و در آمار فروش نیز تعداد ۹۴۸۲ دستگاهی از این محصولات دیده می‌شود.

ضمنا در مدت یاد‌شده ۴۹۳۴ دستگاه کوییک معمولی دنده‌ای و ۲۴۶ دستگاه کوییک پلاس اتوماتیک تولید شده که همه آن‌ها فروخته شده می‌باشد.

پارس خودرو در خرداد ۱۴۰۱، ۹۸ ساینا تولید کرده که برای همه ۹۸ دستگاه فاکتور فروش ثبت کرده، اما در این ماه تولید و فروش کوییک S نداشته می‌باشد.

آمار تولید کمتر از خرداد ماه سایپا و پارس‌خودرو با به پایان رسیدن تولید تیبا و ساینا در تابستان امسال مرتبط و تولید تعدادی به جهت رفع تعهدات مرتبط می‌باشد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا