اخبار ایران و جهاندولتسیاست

ثبات در بازار انگیزه مهم دولت است/با مدیریت درست،کم‌آبی‌ جبران میشود – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 4 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه در سفر یک روزه و فشرده خود به استان خوزستان در نشستی صمیمی با سران عشایر خوزستان ملاقات و با آنان راجع به مسائل مختلف استان گفت‌وگو کرد.

رئیسی طی سخنانی در جمع سران عشایر استان با بیان اینکه مردم خوزستان در سال‌های دفاع مقدس مردانه در مقابل دشمن ایستادگی کردند، گفت: امروز نیز همه مردم اعم از عرب، لر، ترک قشقایی، بختیاری و همه اقوام همچون دزفولی‌ها، بهبهانی‌ها و عزیزانی که در این استان در کنار هم زندگی می‌کنند، همه دلبسته انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و دلبسته به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می‌باشند و محبت و دلدادگی آنها به اهل بیت همه این عزیزان را با همه گویش‌ها و از همه اقوام با هم متحد کرده می‌باشد.

[table id=2 /]

رئیس جمهور با بیان اینکه این اتحاد و انسجام در استان خوزستان زمینه ساز توسعه استان است، افزود: رشادت، شجاعت، ایستادن در مقابل بیگانگان و مبارزات علیه متجاوزین و ضمنا مقاومت هشت ساله در دفاع مقدس برگ‌های زرین کارنامه درخشان مردم خوزستان می‌باشد.

رئیسی با اشاره به موضوعات، مشکلات و دیدگاه‌های مطرح شده از سمت سران عشایر با تاکید بر اینکه حتماً مسائل مطرح شده را با حساسیت خاص دنبال خواهیم کرد، اظهار داشت: قسمتی از طرح ارزشمند احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی که در زمان سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان مصوب شده بود، اجرا شده و معتقدیم اجرای بخش باقیمانده این طرح برای استان امری ضروری است که باید انجام شود.

رئیس جمهور موضوع مهمی که امروز خوزستان و البته همه استان‌های کشور با آن درگیر می‌باشند را مساله بیماری کرونا عنوان کرد و افزود: همه باید برای ریشه کنی این بیماری تلاش کنیم و انشاالله به زودی ظرفیت بیمارستانی به امکانات درمانی کنونی استان افزوده می‌گردد که زمینه رسیدگی بهتر به بیماران را مهیا می‌کند.

رئیسی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های خوب خوزستان از جمله نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده خاطرنشان کرد: مدیران استان باید استفاده از نیروی انسانی بومی را در اولویت قرار دهند و ایجاد زمینه شغلی برای جوانان آماده به کار استان، اولویت ایجاد فرصت‌های شغلی در استان باشد.

رئیس جمهور منابع طبیعی، جنگل‌ها و درختان استان را از دیگر سرمایه‌های خوزستان برشمرد و با اشاره به حضور وزیر جهاد کشاورزی در جلسه، گفت: حفظ این جنگل‌ها که از ذخایر مردم منطقه است باید مورد توجه قرار گیرد و اجازه داده نشود درختان بلوط که از سرمایه‌های این منطقه و مزیت اکوسیستم منطقه است، آسیب ببیند. این ثروت باید تماماً حفظ شده و برای نسل‌ها و عصرهای آینده حفظ شده و ایضاً توسعه پیدا کند.

رئیسی درمورد موضوع بازارچه‌های مرزی و مبادلات مرزنشینان اظهار داشت: تبادلات مرزی مرزنشینان را در قالب یک بازار تماماً قانونمند و سامان‌یافته بسیار سودمند می‌دانم. این تبادلات هم ایجاد اشتغال می‌کند و هم نحوه تجارت و داد و ستد با کشورهای همجوار را سامان می‌دهد و از قاچاق کالا جلوگیری می‌کند.

رئیس جمهور ثبات در بازار را از اهداف مهمی که دولت دنبال می‌کند عنوان کرد و اظهار داشت: معتقدیم ثبات در بازار، فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی را برای مردم و کارآفرینان قابل پیش‌بینی می‌کند و می‌تواند به رونق تولید کشور کمک کند. دولت در صدد این است که هر چه بیشتر ثبات را در بازار افزایش دهد تا فعالان اقتصادی، کارآفرینان و سرمایه گذاران بتوانند فعالیت تولیدی و کارآفرینی خود را گسترش دهند.

رئیسی با بیان اینکه قسمتی از ظرفیت صنعتی خوزستان معطل است، خاطرنشان کرد: فعال شدن همه ظرفیت‌های صنعتی استان برای ایجاد اشتغال و رونق تولید جزو اولویت‌های دولت می‌باشد. فعال کردن ظرفیت‌های معطل مانده تولیدی بسیار کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر از راه‌اندازی واحدهای جدید اقتصادی است و تاکید بنده به مسئولین استان حتماً این است که این موضوع را در اولویت قرار دهید. ضمنا برای رونق اشتغال در استان حتماً فعال کردن بخش پایین دستی صنایع پتروشیمی که ارزش افزوده بالایی ایجاد می‌کند، در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه خوزستان چه در سال‌های پرباران و چه در مواقع کم بارش دچار مشکل می‌شود، گفت: وجود این مشکلات نشانگر این است که مشکل در نوع مدیریت آب می‌باشد. چنانچه آب درست مدیریت شود، حتماً می‌تواند هم کم‌آبی را جبران کند و هم پرآبی را هدایت کند طوری که دچار مشکل نشویم. لذا مدیریت آب از ضرورت‌های کشور نه فقط در استان خوزستان ایضاً در جای جای کشور می‌باشد.

رئیسی با اشاره به حضور وزیر نیرو در جلسه اضافه کرد: آقای محرابیان حتماً مساله مدیریت آب را با کمک خودِ مردم، با به صحنه آوردن خودِ عشایر، شیوخ عرب و بزرگان منطقه که پیوسته همراه انقلاب و نظام و مسئولین بودند و می‌باشند، به سامان برساند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جلسات شورای برنامه‌ریزی استان باید با طرح‌هایی برخاسته از خود استان و با نگاه به ظرفیت‌های استان تشکیل شود، اظهار داشت: امیدوارم با همکاری دلسوزان استان و فعالان شورای برنامه‌ریزی، و با شرکت نمایندگان محترم، اتاق فکری تشکیل شود که بتواند ظرفیت‌ها را شناسایی و در جهت بکارگیری این ظرفیت‌ها در جهت رفع مشکلات استان پیشنهاد بدهد. ضروری است در این اتاق فکر از فکر و اندیشه آقایان شیوخ محترم، سران عشایر و صاحبنظران استان به عنوان نخبگان و صاحبنظران و کسانی که می‌توانند راه را باز کنند، استفاده شود تا گره‌های استان باز شود.

رئیسی با بیان اینکه مسائلی مثل مجموعه “هفت تپه” در استان حتماً مورد توجه قرار خواهد گرفت، گفت: آقای استاندار و ضمنا وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت و جهاد کشاورزی پیگیر موضوع می‌باشند تا نتیجه به نحوی رقم بخورد، که هم رونق تولید داشته باشیم و هم مشکل کارگری در استان نداشته باشیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سخنان یکی از حضار درخصوص اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمینه حل مشکل آب استان، اظهار داشت: جا دارد در جمع شما از فرماندهی محترم سپاه قدردانی کنم. امروز قسمتی از طرح آبرسانی را بازدید کردم که کار قابل تقدیری انجام شده و مردم در منطقه جُفیر واقعاً از این تلاش‌ها متشکر بودند که نه در شعار و حرف، ایضاً در عمل و علی الارض، اقدامات قابل تقدیری انجام داده بودند.

رئیسی ضمنا با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری خوزستان تصریح کرد: یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم فعال کردن اقتصاد گردشگری است و انشاالله آقای مهندس ضرغامی در اولین فرصت خدمت شما برسند و برای فعال کردن اقتصاد گردشگری با همه عزیزانی که در منطقه می‌باشند، گفتگو و مشورت کنند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا