پیشگیری و بیماریهاسلامت

جمجمه بزرگ و غیر طبیعی نوزاد مبتلا به هیدروسفالی

نوزادی با جمجمه بزرگ و بدفرم

یک نوزاد یازده هفته ای به نام Reuben disley اهل کشور انگلستان از بدو تولد مبتلا به بیماری holoprosencephaly به اختصار HPE شناسایی شده است، در اثر این بیماری سر نوزاد ابعادی بسیار بزرگتر از حد عادی دارد که این عارضه به تدریج باعث تجمع آب در مغز او و بروز بیماری هیدروسفالی می شود.هیدروسفالی از واژه های «هیدر» به معنای آب و «سفالی» به معنای سر تشکیل شده است و به افزایش غیرطبیعی «مایع مغزی – نخاعی» در بطن های مغز گفته می شود.مایع مغزی – نخاعی، به طور مرتب در اطراف مغز و نخاع در حال چرخش است و مواد مغذی را در اختیار سلول های عصبی قرار می دهد و مواد حاصل از سوخت و ساز را دور می کند.

 🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
جمجمه نوزاد

نوزادی با جمجمه بزرگ

 

کارشناسان به پدر‌ومادرها این نوزاد پسر هشدار داده اند که در اثر این اختلال به احتمال زیاد فرزند آنها هیچ گاه قادر به راه رفتن یا صحبت کردن نخواهد بود و امید به زندگی دراو کمتر از شش ماه است و چنانچه زنده بماند با مشکلات یادگیری، عدم توانایی برقراری ارتباط با دیگران و نیز رشد کند به نسبت سن خود روبرو می‌باشد.

 

جمجمه نوزاد

هیدروسفالی نوزاد

 

هنگام تولد اندازه جمجمه او نزدیک به 44 سانتی متر بود و ضمن اینکه اندازه جمجمه در یک فرد بزرگسال بالغ نزدیک به 57 سانتی متر است و این نشان دهنده رشد غیر طبیعی این بخش از بدن از دوران جنینی و آسیب های غیر قابل جبران بر این کودک می‌باشد.

 

این بیماری در خانواده این کودک حالت وراثتی دارد و خاله او نیز در بدو تولد با این مشکل شناسایی شده و اکنون پنج ساله است با وجود اینکه قادر به راه رفتن یا حرف زدن نیست.

 

بیماری HPE تنها در کشور انگلستان هر ساله بر روی 7 هزار و 500 نوزاد اثر می گذارد و تعداد زیادی از نوزادان بدنیا آمده با این اختلال کمتر از شش ماه زنده می مانند.

 

 

پدر‌ومادرها این کودک در دوران بارداری مادر سونوگرافی انجام داده ولی پزشکان گمان نمی کردند که شدت عارضه در نوزاد تا به این حد زیاد باشد، تصویربرداری سی تی اسکن از مغز این کودک اندازه آهیانه های مغزی را در حد طبیعی نشان می داده اما بعد از تولد پزشکان با شگفتی ابعاد سر او را هفت سانتی متر بزرگتر ازسایز تخمینی اندازه گیری کرده اند.

 

پدر‌ومادرها این کودک از بیمارستان و پرسنل درمانی شکایت دارند زیرا چنانچه می دانستند شدت عارضه در فرزند آنها بسیار شدید است با صلاحدید پزشک به ختم بارداری اقدام می کردند.

 

کودک بلافاصله بعد از تولد تحت مراقبت های خاص جای دارد و در بخش NICU بستری شده است و به تدریج پزشکان وضعیت او را تثبیت کرده تا پدر‌ومادرها او بتوانند نوزاد خود را به منزل ببرند.

 

پدر‌ومادرها Reuben امیدوار می‌باشند علم پزشکی بتواند در آینده راه حلی برای درمان مشکل فرزندان بیمار خانواده آنها پیدا کند و پسر آنها بتواند اولین گام های خود را بردارد.

 

این بیماری در دسته بیماری های ژنتیکی جای دارد و در اثر یک جهش ژنتیکی در هفته های اول شکل گیری نطفه به وجود می آید، اکنون پزشکان هر هفته ابعاد سر کودک را اندازه گیری می کنند و او تحت یک مراقبت درمانی برای کنترل علائم بیماری خود جای دارد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا