اخبار ایران و جهاناروپابین الملل

حضور ماکرون و غیبت سوریه بزرگترین ضعف‌های نشست بغداد – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 2 دقیقهخبرگزاری مهر، گروه بین الملل پیمان یزدانی: امروز نشستی در عراق با نام کنفرانس بغداد برای همکاری و شراکت و با همکاری ۹ کشور مصر، ایران، عربستان، اردن، قطر، امارات، کویت، ترکیه و فرانسه برگزار شد.

مهمترین بندهای بیانیه پایانی نشست بغداد عبارتند بودند از تاکید کشورهای شرکت کننده بر ضرورت وحدت تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی که بازتاب مثبتی بر ثبات منطقه و امنیت آن دارد.

[table id=2 /]

ضمنا شرکت کنندگان از تلاش‌های دیپلماتیک عراق در ایجاد زمینه اشتراکات منطقه‌ای و بین المللی استقبال کردند و حمایت خود را از تلاش‌های دولت عراق در تقویت نهادهای عراق اعلام داشتند.

در همین راستا راجع به نتایج مثبت این نشست و ضعف‌های آن گفتگویی داشته ایم با عثمان فاروق لوغ اوغلو عضو ارشد حزب جمهوری خلق ترکیه و دیپلمات اسبق این کشور که مشروح آن در زیر آمده است:

*نقش نشست سران بغداد را در تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عراق باید بخاطر ابتکار عمل و سازماندهی این کنفرانس تحسین شود. خیلی وقت پیش باید این کنفرانس برگزار می‌شد. واقعیت این است که کشورهای منطقه دور هم جمع شدند چنانچهچه در سطوح مختلف در آن شرکت کرده اند و این امری مثبت است، فارغ از اینکه نتیجه کوتاه مدت هر چه که باشد. تأثیر و پیامدهای کنفرانس به این زودی خود را نمایان نخواهد کرد، ایضاً امری زمانبر می‌باشد. من پیوسته بر لزوم کنترل چالش‌های منطقه از طریق خود کشورهای منطقه تاکید کرده ام، احساس می‌کنم که شرکت کنندگان کنفرانس بغداد به اهمیت صحبت کردن با هم به جای بحث و درگیری با یکدیگر پی برده اند. چیزی که برای موفق شدن این کنفرانس باید اتفاق بیفتد این است که نتایج این کنفرانس باید مورد پیگیری قرار گیرد. امیدوارم چنین پیگیری و جدیتی وجود داشته باشد.

*فرانسه پیوسته حامی گروه‌های تروریستی در منطقه بوده می‌باشد. شما حضور ماکرون رئیس جمهور این کشور در این نشست را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حضور ماکرون رئیس جمهور فرانسه در این کنفرانس یک ناهنجاری می‌باشد. فرانسه جز کشورهای منطقه نیست و حاوی صلاحیت خاصی هم نیست که آن را از سایر کشورهای غیرمنطقه ای متمایز کند تا قسمتی از این کنفرانس باشد.

من فکر می‌کنم حتماً ماکرون تعهد دوجانبه خاصی را دربرابر عراق انجام داده که به کنفرانس دعوت شده می‌باشد. به طور خلاصه، تا حدی از ارزش کنفرانس به عنوان یک مساله منطقه‌ای کاسته می‌شود، اما باید تاکید کنم چنانچه کنفرانسی در آینده برگزار شود، فقط کشورهای منطقه باید دعوت شوند.

*فکر نمی‌کنید در صورت حضور سوریه در نشست بغداد این نشست می‌توانست نتایج بهتری در راستای رفع مشکلات منطقه داشته باشد؟

نقص عمده این کنفرانس عدم حضور سوریه دور میز بود. سوریه کشور مهمی است چنانچه چه فعلا با مشکلات زیادی روبرو می‌باشد. میزبانان عراقی از ترس اینکه تعدادی مهمانان دیگر به بغداد نیایند، نخواستند که سوریه در آن شرکت کند. با این وجود، نمی‌توان امیدوار بود که بدون همکاری سوریه پیشرفت‌های زیادی در سطح منطقه‌ای در سطوح سیاسی و اقتصادی حاصل شود. همکاری سوریه شرط لازم و ضروری برای صلح و ثبات منطقه‌ای می‌باشد. ازاین رو آنچه باید انجام شود، اصلاح وضعیت با دعوت از سوریه در کنفرانس آتی می‌باشد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا