0 سبک زندگیدیدنی هاسرگرمی

حیواناتی که پرنده نیستند اما پرواز می کند + تصاویر

زمان مطالعه: 5 دقیقه


حیواناتی که بدون داشتن پر پرواز می کنند

قدرت پرواز کردن طی تاریخ تنها مختص حشرات، پرندگان، خفاش ها و پتروسورها بوده است اما امروزه تعدادی از موجودات زنده می‌باشند که عملی شبیه به پرواز انجام می دهند. در این قسمت از سرگرمی و گوناگون نمناک حیواناتی معرفی شده اند که راهکار های غیر منتظره ای برای مخالفت با قوانین جاذبه زمین پیدا کرده اند.

1- پرنده ماهی

پرنده ماهیان نام خانواده ای از ماهی ها است که بیش از 60 گونه از آن ها وجود دارد. این ماهیان باور نکردنی توانایی جهش از آب و پرواز در ارتفاع کم را برای فرار از شکارچیان زیر آب دارند. آن ها با سرعت زیاد تقریبا 65 کیلومتر روی سطح آب شنا می کنند و بعد با کمک باله های جلوی خود در ارتفاعی کمی بالا تر از سطح آب پرواز می کنند که البته این کار را با کمک ماهیچه های باله اشان انجام می دهند.

[table id=2 /]

حیوانات پرنده 

2- قورباغه پرنده والاس یا قورباغه پرنده

این نوع از قورباغه به دلیل وجود غشای بزرگ روی انگشتانش این سازگاری ها را پیدا کرده که می تواند برایش شبیه به بال عمل کند، دقیقا مثل جهش معمولی یک قورباغه. این قورباغه به دلیل پاهای بزرگی که دارد، می تواند تا 15 متر هم ارتفاع بگیرد و هنگام فرود امدن روی زمین نیز از پنجه های توانا خود استفاده می کند.

قورباغه پرنده  

3- سنجاب پرنده

سه نوع سنجاب پرنده در آمریکای شمالی یافت شدند که عبارتند از:سنجاب پرنده شمالی، سنجاب پرنده جنوبی و سنجاب پرنده هامبولت. همه آن ها غشاهای خزدار تکامل یافته ای دارند که از مچ دست تا مچ پا کشیده شده اند. طراحی سیستم بدنی پرندگان برای پرواز بسیار جذاب می‌باشد. آنه ا قادر می‌باشند که جهت پرواز را با حرکات نرمی و با ایجاد سازگاری از استخوان مچ انجام دهند و از دم خود به عنوان ترمز و ایجاد تعادل استفاده کنند. بیشتر سنجاب های پرنده مسافتی معادل 6- 19 متر را طی می کنند، که معمولا پرشی بلند از درختی به درخت دیگر می‌باشد. آن ها طی سال یان، تکامل یافته اند و توانایی چالاکی و تحرک بیشتری را به دست آورده اند.

 سنجاب پرنده

4- مارمولک دراکو

مارمولک های دراکو پوست شلی دارند که موقع پرواز کشیده شده و شبیه بال می شود. این خزندگان از بومیان آسیای شرقی می‌باشند. مارمولک های دراکو پرنده معمولا از توانایی پرواز خود برای پرش از یک درخت به درخت آتی در زیستگاه جنگل های بارانی محل زندگی خود برای شکار و جستجوی غذا استفاده می کنند. آن ها می توانند به طور ماز طریق تا فاصله ی 8 متر پرواز کنند. گونه های دیگر مارمولک ها از جمله چندین گونه از گکوها، حاوی پوسته های اضافی در امتداد دم، سر، تنه، انگشتان پا و اندام های خود می‌باشند که به آن ها امکان جهش را نیز می دهد.

پرواز حیوانات 

5- میمون جهنده

چنانچهچه هرازگاهی میمون جهنده تحت عنوان لمور پرنده نیز شناخته می شود اما لمور واقعی نیست و بیشتر از اینکه پرواز کند، میجهد. این حیوان تنها پستانداری است که همانند خفاش پرواز می کند. میمون های جهنده فاصله این درخت به درخت دیگر را می جهند زیرا حاوی غشای پوشیده ای از خز می‌باشند که این توانایی را ممکن کرده است، آن ها بیشتر در جنوب شرقی آسیا و جنوب فیلیپین یافت می شوند. حرکت این میمون شبانه صورت می گیرد و هنگام غذاخوردن به صورت وارونه آویزان می شود.

 میمون جهنده

6- ماهی مرکب پرنده

این موجود در تمام اقیانوس های دنیا یافت می شود. گفته می شود ماهی مرکب پرنده طی روز در عمق آب زندگی می کند و برای جستجوی غذا و برای فرار از شکارچیان، خود را از آب خارج می کند و به سطح آب می آید. این ماهی چندین ترفند دیگر نیز در شاخک هایش دارد که می تواند خود را استتار کند و با محیط ترکیب شود، او برای محدود کردن دید سایر موجودات، ماده ای مرکب مانند را درون آب پخش می کند.

ماهی مرکب  

7- موش خرمای جهنده

چنانچهچه غالبا به دلیل بیولوژیک مانند، با سنجاب های پرنده اشتباه گرفته می شوند اما موش خرمای جهنده از جمله شوگر گلایدر، در حقیقت جانداران کیسه داری می‌باشند که غشای خزدار آن ها تکامل یافته می‌باشد. شوگر گلایدرها می توانند تا مسافت 45 متر پرواز کنند و بپرند . موش خرمای پرنده تنها در استرالیا و گینه نو یافت می شود.

حیوان های پرنده 

8- عنکبوت بالن سوار

این ممکن است بدترین کابوس برای هر فردی باشد که فوبیای بندپایان دارد اما باید بدانید اکثر عنکبوت ها قادر به پرواز می‌باشند. برخلاف سایر حیواناتی که پرواز می کنند، عنکبوت ها مهارت حرکت موجی و شناور بین تارهایشان در هوا را دارند. تعداد کمی از عنکبوت های بالغ برای حرکت خود به یک بالن متکی می‌باشند اما اکثر گونه های مختلف، از این روش برای ترک لانه و استفاده از جریان هوا برای ساختن تار در مکان های دور استفاده می کنند.

عنکبوت بالن سوار 

9- مار پرنده

تعدادی از مار های درختی می توانند بدن شان را پهن کنند و از آن به عنوان بال استفاده نمایند. این نوع مارها می توانند تا مسافت 24 متر در هوا پرواز کنند. آن ها برای حرکت از درختی به درخت دیگر در هوا شناور می شوند. جالب است بدانید که آن ها توانایی غلبه بر نیروی گرانش زمین را ندارند و فقط به دلیل وجود قدرت شان است که این توانایی پرواز را به دست می آورند. توانایی پرواز آن ها بی‌همتا است و از این روی؛ علاقه دانشمندان زیادی را به خود جلب کرده اند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

ضمنا ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا