0 ارز دیجیتال0 تکنولوژیبیت کوینمالی و اقتصادی

خانواده‌ای که به‌خاطر بیت کوین فرش زیر پایشان را فروختند

زمان مطالعه: 5 دقیقه


دیدی تایهوتو (Didi Taihuttu) که همراه همسر و سه فرزندش در زمان سقوط بیت کوین در سال ۲۰۱۷ تمامی دا رایی‌هایش را فروخته و بیت کوین را با قیمت ۹۰۰ دلار خریده بود، اکنون با بیت کوین ۵۰ هزار دلاری، ثروتش افزایشی ۵،۰۰۰ درصدی را تجربه کرده می‌باشد. این خانواده هلندی پنج‌نفره از خزانه مخفی خود در گاو‌صندوق‌هایی محافظت می‌کند که در چندین قاره مختلف قرار داده‌ می‌باشد.

پدر «خانواده بیت کوین» در‌این‌باره می‌گوید: «کیف‌پول‌های سخت‌افزاری را در چندین قاره مختلف مخفی کرده‌ام تا چنانچه زمانی لازم باشد به آن دسترسی پیدا کنم، نیاز نباشد پروازی طولانی انجام دهم و از بازار عقب بیفتم.» این خانواده دو مکان مخفی در اروپا، یکی در آسیا، یکی در آمریکای‌جنوبی و ششمین مکان مخفی خود را در استرالیا قرار داده‌اند.

[table id=2 /]

تایهوتو‌ها در گفتگو‌ای با CNBC گفته‌اند که این مکان‌های مخفی در زیرزمین یا در جزیره‌ای متروک نیستند؛ ایضاً در مکان‌های مختلفی ازجمله آپارتمان‌های کرایه‌ای یا خانه دوستان یا درون گاوصندوق‌هایی قرار دارند. دیدی تایهوتو می‌گوید: «ترجیح می‌دهم در دنیایی غیرمتمرکز زندگی کنم که در آن مسئولیت حفاظت از سرمایه‌ام در دستان خودم می‌باشد.»

او زمانی که در سال ۲۰۱۷ شغل پرسودش را رها کرد و خانه و ماشینش را فروخت، در سرخط اخبار آن سال جای گرفت. دیدی تایهوتو که حتی به‌خاطر بیت کوین اسباب‌بازی بچه‌هایش را نیز فروخته بود، اعتقاد داشت تا سال ۲۰۲۰ مولتی میلیونر می‌شود. تایهوتو ۴۱ ساله همراه با همسر و سه فرزندش درحالی‌که حساب بانکی نداشت و فقط ثروتش ارزی دیجیتال با نوسان زیاد بود، سفر دور دنیایش را آغاز کرد: تلاشی برای زندگی بدوی و غیرمتمرکز خود، زندگی بیت کوینی.

خانواده بیت کوین دل به دریا می‌زنند

دیدی تایهوتو می‌گوید پیش از این تغییر بزرگ‌، زندگی بدی نداشت و به‌مدت یازده سال در هلند مربی کامپیوتر بود. در اصل، انگیزه خانواده تایهوتو از این ریسک بزرگ کسب پول بیشتر بود. مرگ پدر و فرسودگی روانی ناشی از آن محرکی برای این کار بود. او از سال ۲۰۱۳ به شیوه تفننی با ارزهای دیجیتال کار می‌کرد؛ اما در سال ۲۰۱۷ به همسرش، رومین، پیشنهاد کرد که همه‌چیزشان را بفروشند و در بیت کوین سرمایه‌گذاری و سفر کنند تا با این کار زندگی جدید و ضد‌ماتریالیستی را تجربه کنند.

ایده اولیه این بود که در سال ۲۰۲۰ تمام بیت کوین‌ها را بفروشند و دوباره هنگام افت قیمت آن‌ها را بخرند. بیت کوین دوره‌ای چهار‌ساله به نام «هاوینگ» دارد که در این پروسه، مقدار قابل‌استخراج به‌ازای هر بلوک برای ماینرها نصف می‌شود. طی چند دوره هاوینگ قبلی، هر بار بازار گاوی مشاهده شده می‌باشد. دیدی و خانواده‌اش نیز بر همین اساس سرمایه‌گذاری کرده بودند.

این خانواده از صعود فضایی بیت کوین سود فراوانی کرد؛ به‌شکلی که در دوره هاوینگ قبلی، قیمت بیت کوین در نخستی سال ۲۰۱۷ از ۸۰۰ دلار به رکورد تاریخی ۲۰ هزار دلار رسید. در آن زمان، خانواده بیت کوین حساب‌های بانکی‌اش را حفظ کرد؛ اما هرچه بیشتر در فلسفه بیت کوین غرق شد. زوج تایهوتو تصمیم گرفتند تا الگویی نه‌تنها برای فرزندانشان، ایضاً برای همه مردم باشند. دیدی می‌گوید:

همه حرف می‌زنند؛ اما کسی عمل نمی‌کند. ما نشان دادیم که می‌توان همه‌چیز را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد. حال نوبت آن رسیده است تا نشان داد می‌توان با این وضعیت به زندگی ادامه داد.

چالش زندگی کریپتویی

زمانی که آنان سفرشان را آغاز کردند، اپلیکیشنی مانند CoinATMRadar وجود نداشت که جایگاه خودپردازهای بیت کوین را روی نقشه نشان دهد و به آن‌ها امکان برداشت وجه بدهد. آن‌ها مجبور بودند با پرس‌و‌جو این دستگاه‌ها را بیابند. تایهوتو می‌گوید: «دو‌ونیم سال اول بسیار مشکل بود.» زمانی که به مرز ترکیه رسیدند، نتوانستند پول ویزایشان را پرداخت کنند. با کمک دوستی که حاضر شد بیت کوین قبول کند، کارت اعتباری حاوی لیره ترکیه دریافت کردند. این‌ روزها خانواده تایهوتو مقداری پول نقد برای شرایط اضطراری با خود حمل می‌کنند.

دیدی درادامه می‌گوید: «پذیرش [بیت کوین] در آسیا بسیار پیشتازتر از اروپا می‌باشد. این امر به‌خصوص در مناطقی که مردم دسترسی به بانک ندارند، سریع‌تر اتفاق افتاده می‌باشد.» در جزایر ملوک در مالزی، زادگاه پدر خانواده، آن‌ها افراد محلی را ملاقات کردند که نمی‌دانستد حساب بانکی چیست و روزی تنها با یک دلار سر می‌کردند. او در‌ادامه می‌افزاید:

با فرزندانمان از ویتنام، کامبوج، فیلیپین، استرالیا، اندونزی و سرتاسر دنیا گذر کردیم. حقیقت را دیدم: بیت کوین و بلاک چین ابزاری برای تغییر این سیستم پولی می‌باشند.

فرزندان خانواده تایهوتو پول توجیبی روزانه‌شان را در قالب بیت کوین دریافت می‌کنند. آن‌ها یاد گرفته‌اند چطور از خودپردازهای بیت کوین استفاده کنند و برای رزرو پروازهای خود از اپلیکیشن‌هایی چون ExcelTrip بهره می‌برند. آنان ازطریق وب‌سایت localbitcoins.com نیز از بازار صرافی رمزارز استفاده می‌کنند. این وب‌سایت کاربران را به فروشندگان محلی متصل می‌کند که مایل‌اند رمزارز را با به پول نقد تبدیل کنند. تایهوتو درمورد این وب‌سایت می‌گوید: «آن‌قدر‌ها امن و آسان نیست.»

تایهوتوها در رم

خانواده بیت کوین در سفر دور دنیای خود به رم می‌رسند.

تایهوتوها طی سفر خود شروع به پرسش از هتل‌ها و فروشگاه‌ها درمورد پذیرش بیت کوین کردند. اکنون به‌لطف تایهوتوها نصف رستوران‌های جزیره تای در کو فانگان تایلند بیت کوین قبول می‌کنند. خانواده بیت کوین در تویتی اشتیاقش را به Rovereto بیان کرد؛ شهری در ایتالیا که می‌توان هر چیزی را با بیت کوین خرید:

دره بیت کوینِ رووِرِتو (Rovereto)، آیا واقعی است؟

ویلاگ ۳۲

خانواده بیت کوین (yolofamtravel@)، ۳۰ آگوست ۲۰۱۸

تایهوتو می‌گوید امروزه خرید با بیت کوین در خواروبارفروشی‌ها آسان شده می‌باشد. او به دو شهر در اروپا اشاره می‌کند که می‌توان صرفا با استفاده از رمزارز زندگی کرد: روورتو در ایتالیا و لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی. در چند سال قبل، خانواده تایهوتو به آسیا و اقیانوسیه و اروپا سفر کرده‌ می‌باشد. ماشین وَن آنان را شرکت یکی از شرکت‌های رمزارز تأمین کرده است و با آن سفرهایشان را انجام می‌دهند.

تایهوتوها از چه نوع والتی استفاده می‌کنند؟

مطالعه‌ای اخیر شرکت Chainalsis درمورد کیف‌پول‌های حاوی بیت کوین نشان داده است که ۱۱/۸ میلیون بیت کوین در دستان هولدرهای طولانی‌مدت است، ۳/۷ میلیون بیت کوین گم شده است (صاحبانشان رمز دسترسی به کیف‌پول را فراموش کرده‌اند)، ۳/۲ میلیون بقیه را تریدرها دست‌به‌دست می‌‌کنند و ۲/۴ میلیون بیت کوین آتی فعلا استخراج نشده می‌باشد.

یکی از تحلیلگران ارشد این شرکت می‌گوید:

می‌توان حدس زد که کدام‌یک از والت‌ها از نوع سرد است؛ زیرا رفتار به‌خصوصی دارند. برای مثال، مقدار بسیار زیادی رمزارز از یک منبع دریافت می‌کنند و برای طولانی‌مدت آن‌ را نمی‌فروشند و درنهایت یک‌ جا والت را خالی می‌کنند. بااین‌حال،به‌صورت قطعی نمی‌توان این نتیجه‌گیری را انجام داد.

مقاله‌ مرتبط:

خانواده تایهوتو بیت کوین نیز ۲۶ درصد از سرمایه‌هایش را در والت‌های گرم نگه‌داری می‌کند. دیدی این ذخیره را «سرمایه خطر» می‌نامد. او از این مقدار برای تریدهای روزانه و انجام ریسک استفاه می‌کند. برای مثال، او دوج کوین‌های خود را برای کسب سود فروخت و در کف دوباره خرید.

آنان ۷۴ درصد بقیه کل پورتفولیو خود را در کیف‌پول‌های سرد نگه‌داری می‌کنند. این والت‌های سخت‌افزاری سرد که در کل دنیا پخش شده‌اند، حاوی بیت کوین و اتریوم و مقداری لایت کوین می‌باشند. این خانواده از بیان این موضوع خودداری کرده‌اند که دقیقا چقدر رمزارز دارند؛ اما اعلام کرده‌اند که ۶۵ درصد از دا رایی‌هایشان بیت کوین می‌باشد. نگه‌داری بیت کوین در والت‌های سرد ایده جدیدی نیست؛ اما نگه‌داری آن‌ها، نیازمند نگه‌داری بیشتری می‌باشد.

چنانچهچه تایهوتو گفته است که ارسال رمزارز جدید به این آدرس‌های سرد کار ساده‌ای است، خارج‌کردن کوین‌ها به این سادگی نیست. تایهوتو برای برداشت از والت‌های سرد باید به‌صورت فیزیکی به محل نگه‌داری والت‌هایش پرواز کند. او می‌گوید در هر قاره‌ای، والت سردی قرار داده است تا دسترسی به آن آسان‌تر باشد.

گنج نهفته در کوه‌های آلپ

در دل کوه‌های آلپ در سوئیس، سنگری وجود دارد که در گذشته برای اهداف نظامی استفاده می‌شد. طبق گفته وب‌سایت Xapo، این مکان را گروهی از نیروهای امنیتی و رصد ماهواره‌ای حفاظت می‌کنند؛ اما آنچه در این سنگر که با چنگ‌و‌دندان از آن محافظت می‌‌شود، چیزی نیست جز بیت کوین. کوین‌بیس، زاپو را در سال ۲۰۱۹ خرید. این اقدام برای شرکتی که ۹۸ درصد کل سرمایه کاربرانش را به‌صورت آفلاین نگه‌داری می‌کند، سبب شگفتی نیست.

چنانچهچه خزانه‌های متمرکز این‌چنینی امنیت زیادی مهیا می‌کنند، تایهوتو از آن‌ها استفاده نمی‌کند و به‌گمان او این امر بسیار «متمرکز» می‌باشد. نیک کارتر، هم‌بنیان‌گذار کوین متریک، در‌این‌باره می‌گوید:

چنانچه به‌معنای واقعی کلمه می‌خواهید کوین‌هایتان را دور از دسترس دولت‌ها قرار دهید، باید کلید‌های خصوصی را خودتان نگه‌داری کنید. این همانند مخفی‌کردن شمش طلا در حیاط پشت خانه‌تان می‌باشد.

به‌همین‌دلیل، تایهوتو «آن را بسیار ریسکی» می‌داند. او می‌گوید:

چنانچه یکی از این شرکت‌ها ورشکست شود، چه؟ بیت کوین‌هایم چه می‌شود؟ آیا به آن‌ها دسترسی خواهم داشت؟ با این کار دوباره کنترل سرمایه‌تان را در دستان سازمان متمرکز قرار داده‌اید.

دیدگاه شما کاربران زومیت درمورد خانواده بیت کوین چیست؟ آیا شما نیز حاضرید چنین ریسکی کنید؟ چنانچه جوابتان آری است، ترجیح می‌دهید ارزهای دجیتال خود را در چه نوع کیف‌پولی ذخیره کنید؟

***

این مقاله حاوی پیشنهاد یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر از‌دست‌‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید بعد از مطالعه و تحقیق، تصمیم نهایی را خود اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌ عهده بگیرد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا