0 سبک زندگیسرگرمیگوناگون

خرطوم فیل برای چیست و چه کاربردی دارد؟ + حقایق

زمان مطالعه: 3 دقیقه


حقایق جالب در مورد خرطوم فیل و کاربرد این عضو

ممکن است شما هم جزء افرادی باشید که به حیوان فیل علاقه مند می‌باشد. این حیوان بامزه حاوی خرطوم های بلند می باشد که شبیه به بینی است و از آن برای کارهای زیادی استفاده می کند اما جالب است بدانید که خرطوم فیل حاوی ویژگی های اعجاب انگیزی هم هست که شاید تا بحال است آن ها را نه شنیده اید و نه دیده اید. treehugger چند فکت جذاب درمورد خرطورم فیل عنوان کرده است که در این بخش گوناگون نمناک خواهید خواند.

عکس خرطوم فیل

[table id=2 /]

چند بخش بدن در یک جا جای دارد است

خرطوم هم لب بالا و هم بینی فیل قلمداد می شود و دو عدد جریان هوا در آن وجود دارد. نوک خرطوم فیل آفریقایی دو سوراخ دارد، در حالی که خرطوم فیل آسیایی یک سوراخ دارد که باعث میشود از راه آن بتوانند کار های مختلفی را انجام دهند.

خرطوم حاوی ماهیچه است

یک فیل حاوی ماهیچه های اساسی در دو طرف می باشد و تقریبا 150 هزار عصب ماهیچه ای در کل دارد. این عصب بسیار قوی است و می تواند درخت را هل دهد و یا یک جسم 317000 کیلویی را بلند کند.

حرکت می کند

خرطوم فیل مانند زبان انسان حاوی ماهیچه می‌باشد. یک ماهیچه بدون استخوان که باعث می شود حرکت خوبی داشته باشد.

حرکت خرطوم فیل ها

دسترسی به مواد غذایی

فکر کنید برای حیوان بزرگی مثل فیل چقدر سخت است که بخواهد بنشیند، آب و غذا بخورد یا گردنش را خم کند و بنابراین خرطوم فیل، همه این کارها را برای او انجام می دهد و باعث می شود که بتواند تا حد زیادی خم شود، بدون این که چیزی اضافه به آن بچسبد.

حاوی لوله تنفسی

یکی از اعجاب هایی که در مورد خرطوم وجود دارد، این است که حاوی یک لوله تنفسی می باشد. زمانی که خرطوم را از داخل آب در می آورد، به راحتی می تواند از راه آن ها نفس بکشد.

عجایب فیل

حاوی حس بویایی

خرطوم فیل حاوی میلیون ها سلول دریافت کننده می‌باشد. ازاین رو حساسیت خرطوم فیل از لحاظ بویایی بالاست و باعث می شود که او بوی آب را از چندین متر آن طرف تر احساس کند.

ارتعاش

جدا از حس بویایی، خرطوم فیل به ارتعاش و لرزش حساس است و می تواند خیلی زودتر متوجه طوفان ها و بعضی از حوادث شود.

مکش و نگهداشتن آب

فیل می تواند مکش آب را به خوبی انجام دهد و از راه همان آب بخورد و خرطوم برایش یک ابزار مناسب برای آب خوردن قلمداد می شود. فیل قادر است 10 گالن آب را در دقیقه بالا بکشد و دو گالن آب را در زمان یکسان داخل خرطوم خود نگه دارد.

کاربرد خرطوم فیل

بروز احساسات

خرطوم فیل نه تنها برای تنفس، بویایی، نوشیدن و غذا خوردن استفاده می شود، ایضاً اهداف اجتماعی مثل حال و احوال پرسی، برقراری ارتباط، توجه به دیگران را هم از راه آن انجام می دهد.

رابطه بین یک فیل مادر و فرزندش معمولا از راه همین خرطوم انجام می شود و آن ها از این طریق، توجه خود را به یکدیگر نشان می دهند. مثلاً خرطوم خود را به دور اعضای بدن یکدیگر می پیچند یا صورت یکدیگر را لمس می کنند و با این کار علاقه خود را به یکدیگر ابراز می کنند.

عاملی برای راحتی و آرامش

فیل ها کمابیش چهل سال است که مورد مطالعه های بسیار زیادی جای دارد اند. مطالعات در مورد فیل ها نشان می دهد زمانی که احساس ناراحتی داشته باشند، از خرطوم شان برای لمس استفاده می کنند و با آن صورت، دهان، گوش و قسمت های دیگر را لمس می کنند. آن ها با استفاده از خرطوم ، یک حس راحتی را در خود ایجاد می کنند.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا