تغذیهسلامت

خط قرمزهای تغذیه شب یلدا و خوردنی های ممنوعه شب چله

خوردنی های شب یلدا ، این خوراکی ها را در شب یلدا نخورید

شب یلدا از سنت های دیرین ما ایرانیان است که خانواده ها دور هم جمع می شوند و تا پاسی از شب با هم شب نشینی می کنند و تنقلات مختلفی مانند آجیل ، هندوانه ، انار ، کدو می خورند و بزرگ خانواده برای افراد دیگر فال حافظ می گیرد .

این شب اول زمستان و شب آخر پاییز است و بلند ترین شب سال می باشد. شب یلدا نزدیک است ، چنانچه شما نیز در تدارک برای این شب پرشکوه آریایی هستید ، باید بدانید تعدادی از مواد غذایی در این شب سبب بیماری شما می شود پس این مطلب از بخش بهداشت و سلامت نمناک را با دقت مطالعه کنید تا شب یلدای خوبی را و البته در کمال سلامت سپری کنید .🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

خوردنی های شب یلدا

خوردنی های بلند ترین شب سال

خوردنی های ممنوع شب یلدا

در گذشته مردم در شب یلدا انواع غذاها را با هم مصرف نمی کردند و میوه هایی را که انبار کرده بودند به همراه خشکبار و تنقلات می خوردند ولی امروزه با صنعتی شدن و ورود میوه و غذاهای مختلف افراد در این شب پرخوری می کنند و به انواع بیماری ها مبتلا می شوند. توجه به نکات زیر در شب یلدا بسیار ضروری می‌باشد.

نکات ضروری برای مصرف مواد غذایی در شب یلدا

شام را زودتر میل کنید

شام را زود میل کنید چرا که خوردن شام دیروقت برابر است با خواب ، سوء جذب و عدم هضم مواد غذایی که این موارد به خودی خود مشکلات عمده ای را در پی دارد . بعد از خوردن شام ، شیرینی مصرف نکنید چرا که با این کار یک کالری مازاد وارد بدن می شود.

غذاخوردن

زودتر خوردن شام برای هضم مواد غذایی در شب یلدا

هندوانه و آجیل را باهم مصرف نکنید

برخلاف فکر عموم مواد غذایی طبق ترتیب بلعیدن در معده طبقه بندی شده و هضم می شوند، ازاین رو در شب یلدا مصرف آجیل یا میوه باید یک ساعت و نیم بعد از شام باشد. ضمنا هندوانه و آجیل همزمان مصرف نشود.

غذاها را سریع نبلعید

هر لقمه غذایی حدود 30 تا 40 بار جویده شوند، کسانی که لقمه را سریع می بلعند احساس گیر کردن غذا در گلوی شان دارند و تلاش می کنند با مصرف آب و نوشیدنی ها این حالت را رفع کنند در حالی که چنانچه هضم دهانی از راه جویدن به خوبی انجام شود هضم در معده نیز به خوبی پیش می رود.

 سریع غذا خوردن

برای هضم بهتر غذا را خوب بجوید

دیابتی ها مواظب باشند

در شب یلدا رژیم غذایی خود را ملاحضه کنند و از خوردن مواد غذایی، شیرینی ها و یا میوه هایی که پزشک مصرف آن ها را برایشان ممنوع کرده، اجتناب کنند. این افراد شب یلدا مراقب سلامتی خود باشند و مخلوطی از سبزیجات را در برنامه خود بگنجانند.

آجیل کهنه نخورید

در خرید آجیل دقت داشته باشید و از خرید آجیل های کهنه صرف نظر کنید، چرا که آجیل های کهنه حاوی آفلاتوکسین بوده که برای بدن به شدت مضر است و بر کارکرد کبد اثر سوء دارد. پیشنهاد می شود آجیل هایی چون پسته، بادام، گردو و فندق بصورت پوست نشده خریداری شود چرا که افراد سود جود ممکن است آجیل های مانده و کهنه را به عنوان آجیل جدید به مردم بفروشند ازاین رو در خرید آجیل دقت کنید و حتما پیش از خرید مغزها پوست آن را بکنید و چنانچه به رنگ قهوه ای تمایل داشت از خرید آن به شدت بپرهیزید .

 آجیل شب یلدا

در خرید آجیل شب یلدا دقت کنید

در شب یلدا از خوردن این تنقلات خود داری کنید.

خوردن زیاد شیرینی ها، انواع کیک، شکلات ها و… در شب یلدا پیشنهاد نمی شود. مصرف اسنک ها، چیپس، پفک و … نیزدر شب یلدا مضر است و گنجاندن این دسته از خوراکی ها به هیچ عنوان در برنامه غذایی افراد پیشنهاد نمی شود.

خوردن آجیل های شور در شب یلدا ممنوع

مصرف آجیل های شور سبب افزایش چربی خون و بالا رفتن فشار خون افراد می شود .فشار خون به مرگ خاموش معروف است و با بالارفتن آن بیماران را در گیر سکته های مغزی ، قلبی و گاهی دچار مرگ می کند . بیمارانی که دچار فشار خون می‌باشند از مصرف آجیل ها مخصوصا آجیل های شور اکیدا خود داری کنند و از انواع خام آن استفاده نمایند . مصرف آجیل به علت دارا بودن منابع غنی کالری برای سلامت افراد موثر اند اما مصرف بی رویه آن باعث چاقی و افزایش وزن می شود.

 تغذیه سالم در شب یلدا

خوردن آجیل شور برای افراد مبتلا به فشار خون بالا ممنوع

مشکلاتی که ممکن است در شب یلدا دچار شویم

ابتلا به بیماری های مختلف

خوردن زیاد انواع مواد غذایی با هم و زیاد ممکن است شما را دچار بیماری کند. پرخوری و خوردن مواد غذایی مانند هندوانه، آجیل، انار، خرمالو و … و غذاهایی مانند مرغ و ماهی سبب ابتلا به بیماری های مختلف می شود. کسانی هم که در اثر پرخوری و همه چیز خوری دچار مشکل نشوند قطعاً تأثیر این مسئله در درازمدت در بدن آنها ایجاد شده و معده، کبد و روده ها را دچار عوارض فراوان می کند.

اختلال در هضم و فساد غذایی در معده

خوردن انواع غذاها مانند آجیل، میوه و سبزیجات، نان و غلات و … همزمان با هم سبب اختلال در هضم و فساد غذایی در معده می شود. نیم ساعت پیش از مصرف غذا و یک ساعت و نیم بعد از آن به هیچ عنوان نباید آب یا سایر مایعات را مصرف کرد چرا که این موضوع پروسه هضم غذا در معده را با اختلال روبرو می سازد. چنانچه مواد غذایی مختلف را همزمان مصرف کنیم معده نیاز به حرارت های مختلف برای هضم آن دارد و پرخوری و همه چیزخوری سبب اختلال در هضم می شود.

 مسمومیت در شب یلدا

در پرخوری در شب یلدا پرهیز کنید

اسهال و استفراغ بر اثر پرخوری شب یلدا

از عوارض پرخوری شب یلدا مسمومیت، اسهال و استفراغ است زیرا بیشتر مردم در این شب انواع مواد غذایی را در فاصله کوتاه همزمان با هم مصرف می کنند.

 🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا