اخبار ایران و جهاندولتسیاست

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد – وب‌اینجاست

خبرگزاری مهر، گروه سیاست- طیبه بیات: سفر رئیس‌جمهور به مسکو مهمترین رویداد خبری رسانه‌های داخلی و خارجی در ۴۸ ساعت گذشته بود. رئیس دولت سیزدهم به دعوت رسمی «ولادیمیر پوتین» به مسکو سفر کرد؛ سفری که در راستای خنثی‌سازی تحریم‌ها، جهش اقتصادی بین دو کشور و تقویت دیپلماسی همسایگی انجام شد و دستاوردهای آن از قراردادهای تجاری تا توافقات دیپلماتیک گسترده می‌باشد.

اوایل دی ماه بود که زمزمه‌هایی از سفر رئیس جمهور جدید نفس دولت سیزدهم به روسیه به گوش می‌رسید تا جایی که در تاریخ ۷ دی ماه «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت، روی اخبار راجع به این سفر برچسب تأییدی زد و گفت: این سفر به دعوت پوتین رئیس جمهور کشور روسیه انجام می‌گردد، اما باز هم زمان دقیق این سفر در هاله‌ای از ابهام باقی ماند و در توضیح آن نخست تاریخی نامعلوم در اوایل سال آتی میلادی ذکر شد و با نزدیک شدن به موعد سفر، ۲۹ دی ماه به عنوان زمان عزیمت رئیس جمهور تعیین شد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

سفری مهم با رویکرد توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه

سفری که از همان نخست با محوریت استمرار همکاریات راهبردی ایران و روسیه و مباحث پیرامون توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور مورد تاکید و توجه جای گرفت.

با تأیید این خبر که رئیس جمهور به زودی عازم مسکو می‌شود تنور بحث‌های کارشناسی و تحلیل‌های مرتبط با آن داغ شد. «حمیدرضا آصفی» «محمدحسن آصفری»، «وحید جلال‌زاده»، «ابراهیم کارخانه‌ای»، «امیر خجسته» از جمله افرادی می‌باشند که ضمن استقبال از این سفر مطالبات و خواسته‌هایی را همسو با این سفر مطرح کردند تا مورد توجه رئیس جمهور و هیئت عالی رتبه همراه قرار گیرد.

برای نمونه آصفری نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اذعان به ظرفیت بالای اقتصادی دولت‌های ایران و روسیه بر این اعتقاد بود که سطح مبادلات تجاری هر دو کشور باید افزایش داشته باشد و حمایت روسیه از ایران در مذاکرات وین و تاکید بر ضرورت رفع کامل تحریم‌ها از جمله مطالباتی بود که از سمت او مطرح شد.

آصفری: روابط ایران و روسیه باید برد _ برد باشد

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «ایران و روسیه باید سطح روابط خود را در حوزه‌های مختلف اعم از سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گسترش دهند. رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد اختلاف میان ایران و روسیه می‌باشد. روسیه به عنوان یک کشور بزرگ و توانا می‌تواند در منطقه نقش آفرینی کند. البته روسیه برای پیاده کردن برنامه‌ها و اهداف خود خصوصاً در منطقه نیاز به ارتباط با جمهوری اسلامی ایران دارد و باید نوع روابط ما برد – برد باشد.»

وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در راستای حمایت از سفر رئیس جمهور به روسیه گفت: «سفر مهم رئیس جمهور به روسیه نشان‌دهنده آن است که ایران همه ظرفیت‌های سیاست خارجی خود را در سبد مذاکرات وین و ارتباط با غربی‌ها قرار نداده می‌باشد.»

کارخانه‌ای: سفر روسیه امضای قراردادی مقتدرانه را به همراه خواهد داشت

ابراهیم کارخانه‌ای نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی سفر رئیس‌جمهور به روسیه را از باب دیگر یعنی انتقادات تعدادی از غربگرایان و اصلاح‌طلبان درمورد افزایش همکاری‌های ایران با بلوک شرق مورد توجه قرار داد و گفت: «در سفر رئیس‌جمهور به روسیه، حتماً به لطف خدا قراردادی کارآمد، مقتدرانه، عادلانه و با حفظ احترام متقابل به امضا خواهد رسید. روابط ما بعد از هشت سال مجدداً با همسایگان گسترش خواهد یافت و در عین تأمین منافع، شئونات طرفین حفظ می‌گردد و امید داریم با نگاه جدید و منطقی دولت سیزدهم به همسایگان و بلوک شرق، شاهد استحکام روابط سیاسی و اقتصادی کشورها باشیم.»

خجسته: غرب می‌داند روابط ایران و شرق منافعش را به خطر خواهد انداخت

امیر خجسته عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی هم با اشاره به یکی از شعارهای دولت سیزدهم بنا به ارتباط با شرق و ایجاد توازن در همکاری با همسایگان، تصریح کرد: «اقدامات لازم برای تحقق این شعار آغاز شده است و پیشرفت خوبی نیز داشته می‌باشد. توسعه روابط با روسیه، چین و سایر کشورهای شرق برای کشور ما حائز اهمیت است که تا امروز در دولت سیزدهم به خوبی مدنظر جای دارد می‌باشد. ایجاد ارتباطات با شرق در خنثی‌سازی تحریم‌ها اثرگذار خواهد بود و می‌تواند اکثر فشارهای اقتصادی را از دوش مردم بردارد.»

وی تاکید کرد: «قطعاً غرب برای اینکه از شرق عقب نماند و میدان را از دست ندهد برای ارتباط با ایران سبقت می‌گیرد و پیشگام می‌گردد. غرب به خوبی می‌داند که چنانچه دیر بجنبد، ارتباط و همکاری ایران و شرق، منافعش را به خطر خواهد انداخت. ازاین رو نگاه به شرق، غرب را به دنبال ما خواهد کشید.»

آصفی: آورده سیاست‌های غلط دولت‌های گذشته، پایین بودن سهم تجارت ۲ کشور است

حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه کشورمان نیز در راستای سفر رئیس جمهور کشورمان به روسیه، اظهار داشت: «سفر به روسیه می‌تواند روابط دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور را در همه بخش‌ها بیش از بیش فعال‌تر کند. امروز اکثر طرح‌های بزرگ جمهوری اسلامی ایران با روسیه است و روابط و همکاری‌های دو کشور مکمل یکدیگرند. هم‌اکنون ایران و روسیه حدود دو میلیارد دلار در سال مبادلات تجاری دارند در حالی که ظرفیت و پتانسیل مناسبات اقتصادی دو کشور بیش از این ارقام می‌باشد.»

وی، علت پایین بودن سهم تجارت بین دو کشور ایران و روسیه را سیاست‌های غلط دولت‌های گذشته و نگاه صرف به غرب و آشنا نبودن اکثر تجار و بخش خصوصی از ظرفیت‌های واقعی کشورهای انگیزه عنوان کرد.

سرانجام موعد سفر فرا رسید و چهارشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور به انگیزه پاسخ به دعوت رئیس جمهور روسیه، تهران را به منیت مسکو ترک کرد و عازم روسیه شد.

رئیسی در فرودگاه مهرآباد: انگیزه از سفر به روسیه تقویت دیپلماسی همسایگی است

صبح روز چهارشنبه بود که سید ابراهیم رئیسی به همراهی یک هیئت عالی رتبه سیاسی متشکل از وزیر امور خارجه، وزیر نفت، وزیر اقتصاد و تنی چند از رؤسای سازمان‌ها و معاونین تعدادی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی عازم مسکو شد.

او پیش از ترک تهران، در فرودگاه مهرآباد انگیزه از سفر به روسیه را «در راستای ارتقای دیپلماسی همسایگی و منطقه‌ای» دانست و تاکید کرد: «وجود منافع مشترک و همکاریی بین تهران و مسکو در منطقه امنیت‌ساز است و جلوی یکجانبه‌گرایی در دنیا را خواهد گرفت». رئیسی سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور را نامطلوب توصیف کرد و گفت: «همکاری دو کشور در این راستا می‌تواند به گام‌های مؤثری در جهت ارتقای مسائل تجاری و اقتصادی بینجامد»

دلواپسی مدافعان غرب برای شعار «نه شرقی نه غربی»!

اما همزمان با سفر رئیس‌جمهور به روسیه و در همان روز (چهارشنبه – ۲۹ دی) تعدادی روزنامه‌های اصلاح‌طلب مساله برجام و مذاکرات وین را، نه از طریق چین و روسیه، ایضاً از سمت آمریکا قابل حل توصیف کردند و نوشتند: «طرفی که باید با او توافق کرد تا چنانچه قرار باشد برجام احیا شود آمریکا است». «روزنامه آرمان ملی» با تیتر «گره توافق در مذاکره با آمریکا باز می‌شود؛ نه چین و روسیه» به گفتگو با یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل نشست و تاکید کرد: «مشکلی که به سیاست خارجی کشورمان باز می‌گردد این است که با طرف دعوای اساسی یعنی آمریکا به گفتگو ننشستیم. روسیه، چین و اروپا که طرف اساسی قضیه نیستند و از برجام خارج نشدند، این آمریکا بود که از برجام خارج شد»

در دیگر سو روزنامه اصلاح‌طلب «آفتاب یزد» نیز در سرمقاله خود نوشت: «رفت و آمدهای دیپلماتیک بجا و درست است اما غش کردن‌های عده‌ای در دامن رئیس‌جمهور روسیه محل اشکال جدی می‌باشد. بارها گفتیم و نوشتیم همانگونه که نگاه صرف، افراطی و تک آتی به غرب اشتباه و خطرناک است تکرار چنین نگاهی به شرق رویداد ناگوار بار می‌تواند باشد»

روزنامه جمهوری اسلامی هم که در دفاع از سیاست‌های دولت روحانی در ۸ سال قبل پیوسته ید طولایی داشته، با انتشار مطلبی در روز پنجشنبه (۳۰ دی ماه) نوشت: «مقابله با سیاست‌های استعماری غرب و در رأس آن آمریکا نباید منجر به توسعه نامتوازن و کارشناسی نشده روابط و توافقات با کشورهای عضو دیگر بلوک‌ها شود»

بهانه‌گیری غرب‌گرایان علیه دولت با کلیدواژه «روسیه تزاری»

اما فضاسازی جریانات داخلی متمایل به غرب علیه سفر رئیس‌جمهور به روسیه تنها به چند سرمقاله و مطلب روزنامه‌های اصلاح‌طلب خلاصه نمی‌شد.

شب پیش از سفر سید ابراهیم رئیسی به مسکو، عده‌ای در فضای مجازی به بهانه قسمتی از گفتگوی کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه با روزنامه ایران که گفته بود «شناخت ایرانی‌ها [درمورد روسیه] به دوران تزار و اتحاد جماهیر شوروی برمی‌گردد و هرچه فحش می‌دهند به دوران تزار است»، سیاست‌های دولت سیزدهم در جهت تقویت روابط تهران-مسکو را مخدوش دانسته و روسیه کنونی را همان روسیه تزاری و شوروی کمونیستی عنوان کردند. در همین راستا محمد مهاجری فعال رسانه‌ای نزدیک به علی لاریجانی و حسن روحانی در توئیتر نوشت: «[آقای کاظم جلالی] تماماً درست می‌گویند. مردم ایران از تزارها خوششان نمی‌آید، چه تزار نیکلای چه تزار پوتین»

ناآگاهی دلواپسان غرب از پروتکل‌های تشریفات!

رئیس‌جمهور بعد از ورود به فرودگاه «وونکووا» مورد استقبال «نیکولای شولگینوف» وزیر انرژی روسیه و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه و «ایگور مارگولوف» معاون وزیرخارجه این کشور جای گرفت.

سطح استقبال روس‌ها از رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به مسکو بهانه‌ای شد تا عده‌ای در داخل کشور، که از پروتکل‌های تشریفاتی اطلاعی ندارند، به انتقاد از رئیس‌جمهور و تیم همراه او بپردازند. این افراد با توئیت‌های متعدد عدم استقبال پوتین از سید ابراهیم رئیسی در فرودگاه مسکو را نوعی تحقیر ملی ایرانیان عنوان کردند.

ضمن اینکه منتقدین این موضوع، شیوه استقبال از ولادیمیر پوتین که در سال ۱۳۹۴ به تهران سفر کرده بود را فراموش کرده‌اند؛ زمانی که محمود واعظی در قامت وزیر ارتباطات به فرودگاه مهرآباد رفت و از رئیس‌جمهور روسیه استقبال کرد.

رئیسی در ملاقات پوتین: هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با روسیه نداریم

رئیس‌جمهور بعد از ورود به شهر مسکو، بلافاصله عازم کاخ «کرملین» شد تا با همتای خود یعنی ولادیمیر پوتین ملاقات کند. نخست ملاقات دو رئیس‌جمهور با حضور خبرنگاران و عکاسان آغاز شد و پوتین ضمن خوشامدگویی به سید ابراهیم رئیسی و تشکر از قبول دعوت او برای سفر به مسکو خاطرنشان کرد: «تشکر می‌کنم به خاطر اینکه فرصت کردید در شرایط پاندمی کرونا به مسکو بیایید» رئیس‌جمهور روسیه ضمنا خطاب به رئیسی گفت: «از طرف من سلام و آرزوی سلامتی برای رهبر معظم ایران را به ایشان منتقل کنید.»

رئیس‌جمهور کشورمان نیز در این ملاقات با بیان اینکه «هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با روسیه نداریم» گفت: «روابط ممتاز تهران-مسکو در تراز مناسبات راهبردی است و ارتقا نیز خواهد یافت» او خطاب به پوتین گفت: «تجربه موفق همکاری علیه تروریسم در سوریه می‌تواند در قفقاز و افغانستان هم به کار گرفته شود.»

رئیسی ضمنا تاکید کرد: «اسناد همکاری راهبردی می‌تواند افق روابط را طی ۲۰ سال مشخص کند»

توصیف یک رسانه روسی درمورد رئیسی: او مردی متدین و تسلیم‌ناپذیر است

ملاقات خصوصی سید ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین بعد از صرف ناهار ۳ ساعت به طول انجامید و در بینه این ملاقات نیز، رئیسی برای اقامه نماز، مذاکرات را برای دقایقی متوقف کرد.

در همین رابطه یک رسانه روسی زبان به نام «کومرسانت» طی گزارشی به توصیف ماجرای نماز خواندن رئیسی در ملاقات با پوتین پرداخت و نوشت: «رئیسی مذاکرات را قطع کرد و به اتاق کناری رفت و نماز خواند.

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد

کومرسانت با اشاره به خصوصیات شخصیتی سید ابراهیم رئیسی، او را فردی متدین و تسلیم‌ناپذیر معرفی می‌کند و می‌نویسد: «پوتین نمی‌توانست با رئیس جمهور ایران ملاقات نکند. او به چنین ملاقاتی نیاز داشت و این نیاز کمتر از احساس نیاز در طرف ایرانی نبوده است»

مفتی اعظم روسیه خطاب به رئیسی: نماز شما در کرملین بسیار نمادین و شاخص بود

«راویل عین الدین» رئیس شورای مفتیان روسیه نیز در ملاقاتی که با سید ابراهیم رئیسی داشت در همین ارتباط می‌گوید: «ما می‌فهمیم ملاقات شما با رئیس‌جمهور روسیه چقدر مهم است و برای مسلمانان روسیه هم این ملاقات بسیار با اهمیت است»

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد

عین‌الدین تاکید می‌کند: «نماز شما در کرملین بسیار نمادین و شاخص بود و از فنلاند برای من نوشتند که برکت به داخل کرملین آمد»

بهانه‌گیری تعدادی داخلی‌ها درمورد میز مذاکره پوتین و رئیسی!

اما در داخل کشور همان عده‌ای که همزمان با سفر رئیس‌جمهور دلواپس شعار «نه شرقی، نه غربی» شده‌اند، این بار میز بزرگ دفتر رئیس‌جمهور روسیه و فاصله زیاد پوتین و رئیسی را بهانه کردند و این مساله را بازهم نوعی تحقیر دانستند درحالی که این میز و فاصله زیاد دو رئیس‌جمهور به دلایل آنچه کرملین ملاحضه پروتکل‌های بهداشتی عنوان کرده بود، استفاده شده می‌باشد.

در دیگر سو، مروری بر ملاقاتهای رئیس‌جمهور روسیه با همتایانش در کرملین نشان می‌دهد که استفاده از این میز بزرگ مسبوق به سابقه بوده می‌باشد. ملاقات پوتین با رئیس‌جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان یکی از آن موارد می‌باشد.

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد

نیویورک تایمز: سخنرانی رئیسی در دومای روسیه اتفاق نادر بود

اما یکی از مهمترین برنامه‌های سفر رئیس‌جمهور به مسکو، سخنرانی او در مجلس دومای روسیه بود؛ سخنرانی که نویسنده روزنامه «نیویورک تایمز» آن را اتفاقی نادر توصیف کرد. این روزنامه با انتشار یادداشتی با عنوان «نمایش اتحاد روسیه و ایران در مقابل آمریکا» نوشت: «سخنرانی آقای رئیسی در مجلس دومای روسیه اتفاقی نادر برای یک مقام بلند پایه بازدیدکننده است»

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد

این روزنامه آمریکایی در ادامه می‌نویسد: «ملاقات رئیسی و پوتین نمایش اتحاد دو کشور در مقابل آمریکا بود. این ملاقات، بیشتر یک نمایش ژئوپلتیکی در کرملین در یک برهه حساس برای واشنگتن و مخالفان آن بوده می‌باشد. این ملاقات برای ولادیمیر پوتین فرصتی بود تا نشان دهد روسیه دوستانی دارد که می‌تواند در صورت مناقشه با غرب روی آنها حساب کند»

مقدمات نهایی شدن سند جامع همکاری‌های ایران و روسیه مهیا شد

رئیس جمهور در جریان سفر به مسکو در ملاقاتی که با فعالان اقتصادی روسیه داشت با تأکید بر لزوم تحول در نظام پولی و بانکی بین ایران و روسیه، گفت: برای حل این مشکل بانک‌های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و روسیه می‌توانند توافق کنند بانک‌های ایران و روسیه در هر دو کشور فعال شوند تا فعالان اقتصادی با سهولت مبادلات پولی و مالی خود را انجام دهند.

او در عین حال مواضع رؤسای جمهور ایران و روسیه را نزدیک و حاوی اشتراکات فراوان توصیف و اعلام کرد: مقدمات نهایی شدن سند جامع همکاری‌های ایران و روسیه مهیا شده می‌باشد.

پیش از این کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه ایران پیش‌نویس قرارداد راهبردی ۲۰ ساله را به روسیه عرضه می‌کند، گفته بود: در سطح عالی دو کشور توافق شد که یک قرارداد دو دهه‌ای یا بیشتر با هم داشته باشیم، این پیش نویس در اختیار طرف روس قرار خواهد گرفت و طبعاً طرف روسی نیز نیازمند این است که زمان برای بررسی داشته باشد و شاید نیاز باشد کمیسیون مشترکی برای توافق وجود داشته باشد و این مسائل زمان بر می‌باشد.

ملاقات با ایرانیان از برنامه‌های دیگر رئیس جمهور کشورمان در سفر به روسیه بود. او در این ملاقات با بیان اینکه تعدادی از اقدامات برای اصلاح نظام اقتصادی در آغاز راه است که تعدادی از آنها خود را در بودجه ۱۴۰۱ نشان خواهد داد، گفت: سهم ما در بازار روسیه حتماً می‌تواند ارتقا پیدا کند.

تشویق‌های ممتد نمایندگان دومای دولتی برای رئیسی

سخنرانی سید ابراهیم رئیسی در مجلس دومای روسیه نیز که همزمان از چند شبکه خارجی از جمله «راشاتودی» پخش زنده می‌شد، مورد توجه ناظران سیاسی جای گرفت.

زمانی که رئیس‌جمهور کشورمان وارد صحن مجلس شد تا پشت تریبون قرار گیرد، تمامی نمایندگان دومای دولتی از صندلی‌های خود برخواستند و او را به صورت ممتد تشویق کردند. این موضوع در پایان سخنرانی سید ابراهیم رئیسی هم تکرار شد.

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد

رئیسی در این جلسه به سیاست خارجی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «ایران به دنبال همکاری حداکثری با همه کشورهای جهان، بخصوص کشورهای همسایه و هم‌پیمان خود می‌باشد.» او انگیزه و مبنای این همکاری و همکاری را منافع متقابل ملت‌ها و شکل‌دهی فزاینده به یک جامعه‌ی جهانی متمدن توصیف کرد.

رئیس‌جمهور در این سخنرانی به تجربه موفق همکاری ایران و روسیه در مقابله با جریانات تروریستی در سوریه، ائتلاف شیطانی آمریکا با تروریست‌ها، خطر حضور تروریست‌ها در قفقاز و آسیای مرکزی و تهدیدات ناتو علیه کشورهای مستقل، اشاره کرد.

رئیسی در این سخنرانی به بدعهدی آمریکا در برجام اشاره کرد و در عین حال سیاست جمهوری اسلامی دربرابر عدم استفاده از سلاح هسته‌ای را مورد تاکید قرار داد.

از دیگر برنامه‌های رئیسی در سفر به مسکو سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه ملی مسکو بود که بعد از پایان این مراسم، دکترای افتخاری این دانشگاه به او اعطا شد.

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد

سید ابراهیم رئیسی ضمنا به دعوت «راویل عین‌الدین» رئیس شورای مفتیان روسیه به مسجد جامع مسکو رفت و نماز مغرب و عشا را اقامه کرد.

داغ سرخ «کرملین» بر دل غرب/ دیپلماسی همسایگی قوی‌تر شد

سفر حجت‌الاسلام رئیسی به مسکو به عنوان یکی از مهمترین سفرهای خارجی وی بعد از آغاز به کار دولت سیزدهم محسوب می‌شود، سفری که ثابت کرد او و دولتمردانش برای تقویت دیپلماسی همسایگی عزم جدی دارند.

این سفر، پیام روشنی هم برای غربی‌ها داشت و به تعبیر روزنامه نیویورک تایمز یک «نمایش ژئوپلیتیک» در مقابل غرب بود.

اما به اعتقاد کارشناسان، سفر سید ابراهیم رئیسی روی دیگر مخالفان دولت سیزدهم را نیز نمایش داد. تعدادی منتقدان دولت، در ماجرای این سفر ثابت کردند که منافع ملی را بیشتر در خدمت منافع جناحی‌شان می‌دانند و برای تخریب و سرکوب دولت غیرهمسو با خود، ولو به قیمت ذبح منافع ملی، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا