اخبار ایران و جهانسیاستسیاست خارجی

دستاوردهای سفر وزیر خارجه به عراق/ضعف اجلاس بغداد، غیبت سوریه بود – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهمحمدحسین سلطانی‌فر کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به برگزاری نشست منطقه‌ای بغداد گفت: آنچه که مسلم است، با عنایت به جایگاه عراق، برگزاری ضمنا نشستی که تعدادی از رهبران کشورهای منطقه از جمله نخست وزیر کویت، پادشاه اردن، امیر قطر، رئیس جمهور فرانسه و نمایندگان دیگری از کشورهای همسایه عراق همکاری دارند، اهمیت خاصی را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: آن چیزی که در دولت سیزدهم به عنوان اول ویت اول سیاست خارجی مطرح و تبیین شده است، بحث تقویت روابط با کشورهای همجوار است و این اجلاس می‌تواند در این زمینه به جمهوری اسلامی ایران نیز کمک کند و ما بتوانیم با عنایت به چند دوره مذاکراتی که با عربستان سعودی با میانجیگری عراق در بغداد برگزار شد این روال را به نوعی ادامه دهیم.

[table id=2 /]

سلطانی‌فر افزود: به هر حال جمهوری اسلامی ایران از این وضعیت استقبال کرد و آقای امیرعبداللهیان به عنوان وزیر امور خارجه در این اجلاس شرکت کرد.

این کارشناس مسائل بین‌المللی گفت: طبق آنچه که عراقی‌ها مطرح کردند، انگیزه و محور اساسی این اجلاس مرتبط با نقش عراق در منطقه می‌باشد. عراق احساس می‌کند با عنایت به نقشی که در بحث مذاکرات ایران و عربستان سعودی به عنوان دو تا قدرت منطقه‌ای ایفا کرده است، می‌تواند این نقش را توسعه و گسترش دهد.

سلطانی‌فر تصریح کرد: موضوع و محور اساسی بحث نیز که از طرف عراقی‌ها عنوان شده، بحث سوریه است، چنانچهچه سوریه به این اجلاس دعوت نشده است و این اجلاس با حضور کشورهای همجوار و همسایه عراق برگزار شد اما همین مسئله یکی از محورهای اساسی کاهش تنش در منطقه است و به نوعی سوریه الان یک مرکز تنش قلمداد می‌شود که این یک خلاء را ایجاد می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: وتوی بعضی از کشورها باعث شد که سوریه در این اجلاس شرکت نکند.

وی ادامه داد: حضور کشورهای فرامنطقه‌ای مانند فرانسه، اردن و مصر که نقش اساسی در سوریه دارند، نشان می‌دهد که ممکن استً مباحث و مذاکراتی راجع به موضوع سوریه مطرح می‌گردد. لذا حضور فرانسه در این نشست را بیشتر باید در جهت بحث سوریه دید تا سایر موضوعات و تنش‌های منطقه‌ای!

سلطانی‌فر راجع به تاثیر این نشست بر تعدادی از بحران‌های منطقه تصریح کرد: چنانچه بخواهیم از نظر سیاسی به این نشست نگاه کنیم، آنچه که مسلم است می‌توانیم آن را به عنوان آغاز یک مسیر در نظر بگیریم؛ اما با عنایت به غیبت سوریه و وتویی که در زمینه حضور این کشور شکل گرفت، این مسئله خود تنش آفرین می‌باشد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: زمانی یک نشست بین‌المللی یا منطقه‌ای موفق خواهد بود که بتوانید نظر کشورهایی که درمورد آن موضوع (که در اینجا سوریه است) حساسیت یا بحثی دارند، قانع کنید تا دور یک میز بنشینند.

وی ادامه داد: حالا وقتی محور یک نشست سوریه است اما همین کشور در این نشست غایب است، ازاین رو نمی‌توانیم یک دستاورد خاص برای آن مفکر شویم.

سلطانی‌فر گفت: آنچه این نشست می‌تواند نصیب عراق کند، احیای نقش سیاسی، ثبات منطقه‌ای و بازیابی جایگاه آن در منطقه است که این موضوع از طرف آمریکایی‌ها نیز حمایت می‌شود؛ اما در زمینه مناقشات سیاسی دیگر در منطقه، بعید می‌دانم عراق بتواند دستاورد خاصی را به همراه داشته باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی عراق را به عنوان یک کشور استراتژیک و مهم برای ایران دانست و گفت: سفر امیرعبداللهیان به بغداد می‌تواند برای وی و جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر با عنایت به اینکه تعدادی از کشورها در سطح رهبران خود در این نشست شرکت کردند، مذاکرات دوجانبه در حاشیه این اجلاس را می‌توان یک دستاورد خوب و گامی رو به جلو برای دولت سیزدهم و وزیر امور خارجه تلقی کرد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا