0 ارز دیجیتالآمریکااخبار جهان

دولت آمریکا برای ره‌گیری مجرمان سایبری ۱۰ میلیون دلار ارز دیجیتال جایزه می‌دهد

زمان مطالعه: 3 دقیقه


وزارت امور خارجه آمریکا نیت دارد تا با پرداخت جوایز چند میلیون دلاری به هکرهای کلاه‌سفید، مجرمان سایبری را که از سمت کشورهای دیگر پشتیبانی می‌شوند شناسایی کند. قرار است این جایزه‌ها به صورت ارز دیجیتال پرداخت شود.

به گزارش کریپتو پوتیتو، وزارت امور خارجه آمریکا تلاش می‌کند تا جرائم سایبری این کشور را با اضافه کردن ابتکاری جدید به برنامه «پاداش برای عدالت» متوقف کند. بنابراین این نهاد به هر فردی که بتواند اطلاعاتی برای شناسایی هکرهای مورد حمایت سایر دولت‌ها عرضه دهد، تا ۱۰ میلیون دلار ارز دیجیتال پاداش خواهد داد.

[table id=2 /]

پاداش برای عدالت یکی از برنامه‌های وزارت امور خارجه ایالات متحده است که طبق آن هر شخصی که اطلاعات موثری در زمینه اقدامات امنیتی علیه این کشور عرضه دهد پاداش دریافت می‌کند.

هفته قبل گروهی از هکرها و متخصصان امنیت سایبری در کنفرانس مشهور بلک هت بریفینگز (Black Hat Briefings) شرکت کردند. وزارت امور خارجه آمریکا این برنامه را از راه کیوآر کدهایی (QR Code) که بر روی بروشورها و تیشرت‌ها چاپ شده بودند تبلیغ می‌کرد. حاضران کنفرانس با اسکن این کدها به صفحه برنامه پاداش برای عدالت هدایت می‌شدند که تمام اطلاعات لازم درمورد این پاداش در آن موجود می‌باشد.

شرکت‌کنندگان می‌توانند از راه تور (TOR) به کانال پاداش برای عدالت دسترسی داشته باشند. تور مرورگری است که امکان تحقیقات و برقراری ارتباطات به شیوه ناشناس را مهیا می‌کند. مقامات وزارت خارجه بر این باورند که دارک وب (Dark Web) و فناوری‌های مدرنی چون ارزهای دیجیتال و بلاک چین ابزارهای شایسته‌ای برای برقراری ارتباط با هکرهای کلاه‌سفید می‌باشند.

یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان (CNN) گفت:

چیزی که در دارک وب امکان ناشناس بودن کامل و سطوح اولیه‌ای از امنیت را مهیا می‌کند، همان است که ممکن استً برای این گروه‌ها مناسب‌تر می‌باشد. ازاین رو فکر می‌کنم فقط پیدا کردن افرادی که در آن می‌باشند و دسترسی به آنها با استفاده از فناوری‌ای که با آن راحت‌ترند، انگیزه اساسی برنامه پاداش برای عدالت می‌باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا یک ماه پیش و بعد از تصمیم بایدن، بی‌سروصدا اعلام کرد که زمان تقویت امنیت سایبری کشور فرا رسیده می‌باشد.

دولت آمریکا مقامات روسیه و چین را متهم کرده است که از هکرها برای نفوذ به چندین سازمان و وزارتخانه دولتی ایالات متحده استفاده کرده‌اند. تفاوتی که وجود دارد این است که با گذشت چهار دهه از تاریخ اجرای برنامه پاداش برای عدالت، همکاری‌کنندگان اکنون این امکان را دارند که پاداش خود را به‌صورت ارز دیجیتال دریافت کنند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود:

امکان واریز وجه به‌صورت الکترونیکی را مهیا خواهیم کرد، در حقیقت فعلا هم می‌توانیم چمدان‌های پر از پول را تحویل دهیم و تحویل هم می‌دهیم، می‌توانیم جایزه‌های غیرنقدی هم عرضه کنیم. ازاین رو هَم‌اکنون جایزه‌گیرنده می‌تواند هر ارز دیجیتالی را که دوست دارد انتخاب کند.

مأموران وزارت خارجه آمریکا اشاره‌ای به این موضوع نکردند که دولت چه موارد استفاده دیگری برای ارزهای دیجیتال در نظر دارد. با این وجود به‌وضوح اعلام کردند که دولت بایدن به‌دلیل مسائل راجع به امنیت سایبری مایل به ردیابی تراکنش‌های ارز دیجیتال می‌باشد. پیش از این اف‌بی‌آی (FBI) در اقدامی مانند هنگام بازپس‌گیری بیش از ۲.۱ میلیون دلار بیت کوین که شرکت کولونیال پایپ‌لاین (Colonial Pipline)، غول نفتی آمریکا، به‌عنوان باج پرداخت کرده بود، توانسته بود تراکنش‌های ارز دیجیتال را ردیابی کند.

دولت بایدن تمایل دارد با حمایت از اصلاحیه سناتور وارنر (Warner)، قوانین سخت‌گیرانه‌تری را درمورد ارزهای دیجیتال وضع کند که در مقایسه با راهکارهای موجود در لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی که اخیرا سنا تصویب کرد، آسیب بیشتری به‌همراه خواهد داشت.

با وجود اینکه وارنر و چندین سناتور دموکرات دیگر از جمله سینتیا لومیس (Cynthia Lumis) و پت تومی (Pat Toomey) برای عرضه یک اصلاحیه جدید با یکدیگر همکاری کردند، این طرح به‌دلیل مخالفت شدید سناتور ریچارد شلبی (Richard Shelby) شکست خورد.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا