آب و انرژیاخبار ایران و جهاناقتصاد

ذخایر سدهای دز و کرخه صرف خوزستانی‌ها می‌شود – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 8 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما علی اکبر محرابیان در برنامه گفتگوی خاص خبری شبکه دوم سیما با اشاره به سفر اخیر به همراه رئیس جمهور به استان خوزستان، افزود: مدیون رشادت‌های مردم این استان هستیم، در این سفر آقای رئیسی جهت گیری خود را به خاطر کار، تلاش و خدمت صادقانه به مردم اعلام کرد و در این سفر به گلایه‌های مردم خوزستان گوش جان سپرده شد.

او ادامه داد: علیرغم منابع و مخازن عظیم آب در خوزستان؛ مردم این استان برای تأمین آب شرب و ضمنا نیازمندی به خدمات شبکه فاضلاب گلایه‌مند می‌باشند؛ با این که در این استان سرمایه گذاری‌ها و اقدامات عظیمی برای تأمین آب انجام شده، اما فعلا تعدادی زنجیره‌های این اقدامات تکمیل نشده می‌باشد.

[table id=2 /]

محرابیان تصریح کرد: بازدید از مجموعه تصفیه خانه و شبکه انتقال فاضلاب اهواز به عنوان اولین اقدام رئیس جمهور در سفر به استان خوزستان بود، از آنجا که ارتفاع آب‌های تحت الارضی در این استان بالاست، امکان احداث فاضلاب در زمین وجود ندارد، از سمت دیگر احداث شبکه فاضلاب برای چنین شهرهایی بسیار ضروری می‌باشد.

او گفت: طی حضور دولت‌های گذشته، احداث شبکه فاضلاب در اهواز کلید خورد و به اتمام رسید، اما خطوط جمع آوری فاضلاب در شهر اهواز ایجاد نشده بود لذا طی ماه‌های اخیر عملیات اجرایی این طرح شروع شد.

وزیر نیرو افزود: شهر اهواز از قدیم الایام حاوی شبکه فاضلاب شهری بوده، اما این شبکه بسیار فرسوده و ناکارآمد بود و طی قراردادی قرارگاه خاتم متعهد شد تا ظرف مدت ۳۶ ماه این شبکه را نوسازی و تکمیل نماید، آقای رئیسی هم در بازدید از استان خوزستان دستور گفت اعتبارات لازم جهت اجرای این پروژه تزریق شود.

محرابیان اضافه کرد: دومین ملاحظه ایشان این بود که مدت زمان اجرای طرح باید کوتاه شود و ظرف مدت ۲۴ ماه و حتی کمتر باید این طرح تکمیل گردد که بعد از بررسی‌های کارشناسی؛ نتیجه به دولت اعلام می‌شود و نتیجه نهایی را به مردم خوزستان اعلام خواهیم کرد.

او تصریح کرد: برای اجرای طرح فاضلاب شهر اهواز مشکلی از به خاطر تأمین منابع مالی نداریم، ضمناً پیش پرداخت خوبی به پیمانکار داده شده و قرار است کارگاه‌های پیمانکاران به دو برابر افزایش یابد.

محرابیان گفت: وزارت نیرو در استان خوزستان هفت طرح آبرسانی در نقاط مختلف دارد؛ با این هفت طرح هم آبرسانی در تمام شهرها و روستاهای این استان تکمیل می‌شود و آبرسانی غدیر؛ شمال شرق، جنوب شرق، طرح شهر دزفول و اندیمشک و طرح شهر مسجد سلیمان از آن جمله می‌باشد.

او افزود: بزرگترین طرح از این طرح‌ها؛ طرح غدیر است و توانایی آبرسانی به ۲۶ شهر استان خوزستان را دارد.

وزیر نیروی دولت سیزدهم گفت: این پروژه از دهه ۹۰ شروع و قرار شد تا از راه سد کرخه تأمین آب شود و تاکنون از ۲۶ شهر انگیزه به ۱۸ شهر و روستا آبرسانی شده می‌باشد.

محرابیان افزود: برای آبرسانی فاز دوم طرح غدیر؛ روشی به دولت پیشنهاد کرده ایم که در حال بررسی جای دارد؛ در این طرح آبرسانی از سد دز انجام می‌گردد؛ چنانچه این روش به تصویب برسد در زمان کوتاهی می‌توانیم آب دز را با خط لوله‌ای ۴۰ کیلومتری به شبکه طرح غدیر تزریق کنیم و آرزوی دیرینه مردم خوزستان برای استفاده از آب با کیفیت محقق شود.

او گفت: از محل اعتبارات انگیزهمندسازی؛ برای جمع آوری آب‌های سطحی شهر اهواز؛ اعتباراتی به شهرداری این شهر ابلاغ شده است، با این اقدام؛ موضوع سیلاب‌های بعد از باران هم در این شهر حل می‌گردد.

محرابیان افزود: با اینکه حجم موثر سدهای استان خوزستان؛ کم است، اما طی تصمیماتی که در اولین سفر رئیس جمهور رئیسی به استان خوزستان گرفتیم؛ قرار شد آب مورد نیاز بخش کشاورزی این استان در پاییز را به خوبی تأمین کنیم و روی هم رفته آب پشت سدهای استان خوزستان مال مردم است و جای دیگری صرف نمی‌گردد.

او ادامه داد: مردم می‌توانند با ملاحضه الگوی کشت و استفاده از روش‌های مکانیزه در کشاورزی؛ در راستای بهره مندی از آب‌های پشت سدهای استان خوزستان در سال کم آب و کمابیش خشکسالی با دولت همکاری نمایند تا از شرایط کنونی به خوبی گذر کنیم.

وزیر نیرو راجع به مشکلات برق و پدیده خاموشی‌های بسیار در امسال گفت: با عنایت به رشد کمابیش ۱۰ برابری تولید برق طی ۴۰ سال اخیر؛ تولید این صنعت از ۷ هزار مگاوات در سال به ۸۵ هزار مگاوات در سال رسیده است و هَم‌اکنون مقام چهاردهم دنیا در ظرفیت سازی برق را کسب کرده ایم.

محرابیان افزود: طی سال‌های گذشته یک اشتباه استراتژیک رخ داد و عنوان شد که ما به نیروگاه سازی اعتقادی نداریم و متأسفانه ما امروز با مزرعه‌ای طرف هستیم که سال قبل در آن کشتی صورت نگرفته و گرنه این مزرعه بسیار پربار می‌باشد.

او گفت: یکی از وظایف ما این است که به قدری آب و برق تولید کنیم تا مانع زندگی و کسب و کار آن‌ها نشویم، مردم باید بتوانند در سایه خدمات زیربنایی؛ راحت زندگی کنند و بنگاه‌های خود را رشد دهند، اما اکنون یک بنگاه برای توسعه، برق کافی ندارد و حتی بنگاه‌های اقتصادی کنونی هم مشکل تأمین برق دارند.

محرابیان با بیان این که در تولید برق ۱۳ هزار مگاوات تراز منفی داریم، افزود: هَم‌اکنون از ظرفیت تولید ۸۵ هزار مگاوات برق؛ تنها ۵۳ هزار مگاوات برق تولید می‌شود، چنانچه ۱۳ هزار مگاوات دیگر هم تولید کنیم تقاضا وجود دارد.

او تصریح کرد: برای رفع این مشکل؛ توسعه ۳۰ هزار مگاوات برق را در طرحی دیده ایم، این طرح؛ یک برنامه عملیاتی اجرایی و زمان بندی شده می‌باشد.

وزیر نیرو گفت: برای تأمین و توسعه این میزان برق؛ ۱۰ هزار مگاوات برق از نیروگاه‌هایی که عمدتاً حرارتی می‌باشند و نیازمند تبدیل به سیکل ترکیبی می‌باشند تأمین می‌شود؛ حدود ۷ هزار مگاوات از این دست مگاوات‌ها در کشور موجود می‌باشد.

محرابیان افزود: دو هزار و پانصد مگاوات برق هم نیروگاه جدید حرارتی داریم که در کل ۱۰ هزار مگاوات برق تولید می‌شود و از سمت دیگر برنامه ریزی هم بر روی ۱۰ هزار مگاوات حاصل از نیروگاه‌های حرارتی با محوریت صنایع انرژی بر کشور انجام شده می‌باشد.

او گفت: از آنجا که تعداد صنایع انرژی بر در کشور گسترش یافته و زیاد شده است، در صدد آن هستیم که دربرابر ساخت نیروگاه‌های حرارتی این صنایع انرژی بر؛ تعهد دهیم که از محدودیتی از محل نیروگاه‌های ساخت خودشان، قائل نشویم و به این ترتیب؛ این صنایع می‌توانند با اطمینان سرمایه گذاری و تولید کنند.

محرابیان افزود: نرخ‌های برق صنعتی هم طبق قوانین جدید دائمی می‌شود و توجیه پذیر خواهد بود؛ به طور مثال فولاد خوزستان با اعلام آمادگی برای تولید ۵۰۰ مگاوات فعالیت خود را شروع می‌کند و این حجم را به هزار مگاوات افزایش خواهد داد.

وزیر نیرو با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های محوری ما آبرسانی به روستاها و مناطق محروم است, گفت: برنامه ریزی کردیم پوشش آب روستایی را از ۷۵ به ۹۰ درصد برسانیم و حدود ۸ هزار روستا را طی ۴ سال باید آب رسانی کنیم.

محرابیان در ادامه برنامه گفتگوی خاص خبری شنبه شب شبکه دو سیما افزود: با استفاده و همکاری و همکاری گروه‌های جهادی امیدواریم این کار را به ثمر برسانیم.
او گفت: چنانچه واحد صنعتی, نیروگاه بسازد به ۲ صورت سود می‌کند یکی از محل تولیدات معمولی و سود دیگر از محل تولید برق است و سود بزرگ‌تر آنها این است که عدم النعفی که از محدودیت برق دارند, از بین می‌رود و به فرصت جدید تبدیل می‌شود.
محرابیان درمورد بدهی دولت به نیروگاه‌ها هم گفت: در روزهای آینده اعلام می‌کنیم با نیروگاه‌های طلبکار به روشی تسویه کنیم تا دغدغه‌های آنها از بین برود.
وزیر نیرو درمورد نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: چنانچه در این نیروگاه‌ها, یک میلیارد تومان سرمایه گذاری کنید سالانه ۵۰۰ میلیون تومان از محل صرفه جویی سوخت، سوددهی دارد و سرمایه گذاری یک نیروگاه تجدیدپذیر در مدت ۲ سال بر می‌گردد.

وی افزود: طبق تحقیقاتی که انجام داده ام, آزاد سازی یکباره نرخ برق، سبب رشد یکباره اقتصاد و افزایش رفاه نمی‌شود؛ چنانچه بخواهیم تصمیم معقولی بگیریم که هم نرخ رشد اقتصادی و هم رفاه بالا برود باید مجموعه‌ای از سیاست‌های قیمتی و انگیزشی را به کار ببریم.
وزیر نیرو اضافه کرد: اقداماتی مانند سهمیه بندی بنزین استفاده از سوخت سی ان جی (گاز طبیعی)، خروج خودروهای فرسوده و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی باعث شد مصرف بنزین به شدت کاهش یابد و در سال‌های اجرای این قانون از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳، معادل ۱۰۰ میلیارد دلار در مصرف بنزین صرفه جویی داشتیم.
محرابیان گفت: چنانچه آن قانون اجرا نمی‌شد، در سال ۱۳۹۳، شاهد مصرف روزانه ۱۴۰ میلیون لیتر بنزین می‌بودیم و این درمورد برق هم صدق می‌کند.
او افزود: چهارمین برنامه ما در حوزه برق، موضوع مدیریت تقاضاست که ظرفیت قابل توجهی برای صرفه جویی در این باره وجود دارد و در چارچوب سیاستگذاری آن را پیگیری خواهیم کرد.
محرابیان با اشاره به اینکه ۱۳ درصد مصرف برق ما عمومی است که می‌توان آن را کاهش داد, ادامه داد: ظرفیت کاهش مصرف برق در صنعت هم قابل توجه می‌باشد.

وزیر نیرو درمورد موضوع آب با بیان اینکه تخصیص, توزیع و منابع آب از مهمترین موضوع‌های راجع به آب است, گفت: در بحث تخصیص، قوانین ما بر مبنای شرایط گذاشته، ترسیم شده بود؛ سرانه مصرف در سال ۱۳۳۵، شش هزار و ۸۵۸ متر مکعب به ازای هر نفر بود و این عدد اکنون به ۱۵۹۷ متر مکعب رسیده می‌باشد.
محرابیان با بیان اینکه در شرایط کنونی باید در قوانین و قوانین گذشته بازنگری کنیم, افزود: در موضوع تخصیص باید به سه اصل عدالت، شفافیت, قانون و حقوق مناطق محروم هم توجه کنیم.
او اضافه کرد: لایحه آب در دولت مطرح است که با عنایت به دیدگاه‌های دولت جدید در حال بازنگری آن هستیم و امیدواریم لایحه‌ای خوب و کارساز تقدیم مجلس کنیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه در موضوع توزیع، باید اجرای طرح‌ها را تسریع کنیم, گفت: کسری بودجه وجود دارد اما در کشورمان کمبود نقدینگی نداریم و موضوع کشور ما مدیریت نقدینگی است؛ چنانچه در بودجه‌هایی که تنظیم می‌شود طرح‌ها را به گونه‌ای تعریف کنیم که بتوانیم از نقدینگی موجود در کشور در این طرح‌ها، استفاده کنیم، مشکل حل می‌شود.
محرابیان با اشاره به اینکه طرح‌های آب و انرژی در همه کشورها، پرسودترین طرح هاست افزود: اکثر صنایع, داوطلب سرمایه گذاری در تعدادی طرح‌ها مانند انتقال آب می‌باشند.
او با بیان اینکه تنوع بخشیدن در سبد تأمین آب از جمله راهکارهاست, ادامه داد: بیش از ۹۹ درصد آب‌هایی که اکنون مدیریت می‌کنیم، آب‌های بارشی است و کمتر از یک چهارم بارش را به آب‌هایی تبدیل می‌کنیم که بر روی آنها مدیریت می‌کنیم.
محرابیان با اشاره به اینکه در سال‌های معمول، ۴۰۰ میلیارد متر مکعب بارش داریم اما آبی که مدیریت می‌کنیم حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب است, اضافه کرد: در کنار مدیریت مصرف باید به سبد تأمین آب, تنوع بدهیم مانند استفاده از آب دریا در سال ۱۳۸۸.
او افزود: این طرح را برای تأمین آب صنایع در فلات مرکزی، آغاز کردیم و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ادامه یافت و مرحله نخست آن برای تأمین آب در دو استان کم آب کشور به بهره برداری رسید.
وزیر نیرو گفت: مخالفت‌های زیادی برای اجرای این طرح بود اما استقامت کردیم و با تأمین مالی به روش‌های مختلف، این کار انجام و نتیجه این شد که سود قابل توجهی به این صنایع رسیده می‌باشد.
محرابیان با تاکید بر اینکه الگوی استفاده از آب دریا را باید افزایش دهیم، افزود: برای کشور ما بسیار زشت است که شهری مانند ”چابهار“ که در دهانه اقیانوس جای دارد، مردمش از مصرف آب بهداشتی محروم باشند؛ برای مردم این شهر، هفته‌ای چند ساعت، آب، وصل می‌شود.
او ادامه داد: حتی در شهرهای غیر ساحلی هم می‌توانیم از آب دریا استفاده کنیم و اکثر صنایع ما متقاضی انتقال آب می‌باشند.
وی استفاده از آب‌های ژرف را از دیگر راه‌های تأمین آب، بر شمرد و اضافه کرد: استفاده از این روش در دنیا، معمول می‌باشد.
وزیر نیرو افرود: در اعماق ۲ هزار و تا ۳ هزار متری زمین، روان آب‌های گسترده‌ای در تعدادی نقاط وجود دارد و در منطقه شرقی کشورمان چنین روان آبی را در عمق ۲ تا ۳ هزار متر داریم.
او با بیان اینکه ۲ چاه ژرف در کشورمان تا کنون به آب رسیده است, ادامه داد: «ای سی» آب حدود ۱۲ هزار است که با تصفیه ساده می‌توان از آب استفاده کرد و هزینه تمام شده اب درمورد خطوط انتقال در تعدادی موارد، بسیار کمتر می‌شود.
محرابیان با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های محوری ما آبرسانی به روستاها و مناطق محروم است, گفت: برنامه ریزی کردیم پوشش آب روستایی را از ۷۵ به ۹۰ درصد برسانیم یعنی حدود ۸ هزار روستا را طی ۴ سال باید آبرسانی کنیم.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا