تکنولوژیمقالات خودرو

راهنمای خرید موتور برقی و معرفی بهترین موتورسیکلت برقی در بازار ایران

خرید موتور برقی در شرایط کنونی بازار کار چندان آسانی نیست و نیاز به بررسی قیمت موتور برقی و دانستن مزایا و معایب موتورسیکلت برقی و مطالعه راهنمای خرید موتور برقی دارد.


خودروهای الکتریکی (EV) نیاز روزانه می‌باشند. در شرایط کنونی نیاز به استفاده از سوخت جایگزین برای حرکت، بیش از هر زمان دیگری می‌باشد. خودروی برقی یکی از این گزینه‌ها است زیرا این نوع وسایل نقلیه بدون آلودگی و سروصدا می‌باشند. خودرو و موتورسیکلت برقی، دو گزینه‌ی پیش رو می‌باشند؛ البته خودروی الکتریکی هم‌اکنون در حال توسعه است، اما موتورسیکلت‌های الکتریکی توانسته‌اند محبوبیت زیادی کسب کنند. چنانچه نیت خرید موتورسیکلت سازگار با محیط زیست را دارید و به دنبال راهنمای خرید موتور برقی هستید، با پدال همراه باشید. این مقاله تمام اطلاعات راجع به موتور برقی را عرضه می‌دهد.

به نقل از پدال، افزایش قیمت بنزین خیلی‌ از افراد را به فکر خرید موتور برقی انداخت. موتور‌هایی که در کنار صرفه‌جویی در هزینه سوخت، کمترین میزان آلودگی را تولید می‌کنند، شتاب بیشتری دارند، وزنشان کمتر است و با کمترین صدا در خیابان‌ها حرکت می‌کنند. قیمت آن‌ها در بازار حداقل ۱۰ میلیون تومان است و می‌توانند در هر بار شارژ حدود ۴۰ تا ۸۰ کیلومتر راه بر وند. حداکثر سرعتشان بسته به قدرت موتور از ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت متغیر می‌باشد.

راهنمای خرید موتور برقی در بازار ایران / Motorcycle

موتورسیکلت‌های برقی راه نجات شهرهای شلوغ از ترافیک و آلودگی هوا می‌باشند. موتورسیکلت درمورد خودرو وسیله نقلیه‌ای سریع، کم‌مصرف و اقتصادی محسوب می‌شود. امروزه در شهرهای بزرگ و پرترافیک استفاده از موتورسیکلت برقی به طور چشم‌گیری افزایش یافته می‌باشد.

 

در این مقاله عناوین زیر را خواهید خواند:

موتورسیکلت برقی و آلودگی هوا

موتور برقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

موتور برقی چه فرقی با اسکوتر برقی دارد؟

مزایای خرید موتور برقی

مزایای موتور برقی

معایب خرید موتور سیکلت برقی

معایب موتور برقی

مشخصات موتور برقی

راهنمای خرید موتور برقی

برای خرید موتور برقی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قیمت موتور برقی

قیمت روز موتور‌های برقی موجود در بازار

پر فروش ترین موتور برقی

بهترین موتور برقی در ایران

آیا خرید موتور برقی به صرفه است؟

چرا هزینه های نگهداری موتور برقی کمتر است؟

بهترین برندهای موتورسیکلت برقی کدامند؟

حداکثر سرعت موتورسیکلت برقی چقدر است؟

آیا موتور برقی نیاز به پلاک و گواهی نامه دارد؟

کدام برند موتور برقی بهتر است؟

آیا امکان تست درایو موتورهای برقی وجود دارد ؟

 

 

موتورسیکلت برقی و آلودگی هوا

به زبان ساده، موتورسیکلت برقی به جای موتور احتراق داخلی از منبع انرژی الکتریکی (باتری لیتیوم یون) استفاده می‌کند. اما موتورهای برقی تماماً مانند با نمونه‌های احتراقی خود می‌باشند. موتورسیکلت‌های برقی از طریق برندهای مختلفی در انواع شکل و اندازه تولید می‌شوند. شما برای استفاده از موتورهای برقی مانند سایر موتورسیکلت‌ها هنوز هم به گواهینامه، بیمه و سایر مدارک نیاز خواهید داشت.

راهنمای خرید موتور برقی در بازار ایران بی ام و

امروزه با گسترش فناوری و ضمنا آلودگی شدید هوا (نقل است حدود ۷۰ درصد از آلودگی هوا راجع به وسایل حمل و نقل بنزینی است) اکثر مردم به وسایل حمل و نقل برقی روی آورده‌اند. موتورسیکلت های برقی یکی از وسایل الکتریکی می‌باشند که اخیرا وارد بازارهای جهانی و ایران شده‌اند و با عنایت به افزایش قیمت سوخت فسیلی، این وسایل نقلیه مورد استقبال اکثر مردم جای دارد‌اند.

با پیشرفت فناوری و اهمیت جلوگیری از آلودگی هوا، استفاده از موتورهای برقی (Electric MotorCycles) به خصوص در کشورهای پیشرفته به سرعت در حال توسعه می‌باشد. موتورهای برقی در مدل‌ها و اندازه‌های گوناگون تولید شده و بسته به نوع باتری و موتور الکتریکی آن‌ها می‌توانند با یک‌بار شارژ مسافتی بین ۴۰ تا ۱۰۰ کیلومتر را با سرعتی بین ۳۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت طی کنند.

به همین دلیل شرکت‌های مختلف موتورسیکلت‌سازی از برندهای گوناگون اقدام به طراحی مدل‌های متعد با کارایی و امکانات گسترده کرده‌اند.

 

موتور برقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

در نگاه اول تفاوتی میان موتور برقی و موتورسیکلت بنزینی قابل مشاهده نیست، اما منبع تغذیه‌ی موتورهای برقی باتری درون آن است و در موتورسیکلت‌های برقی شما هیچ گونه پیستون و سیلندری را شاهد نخواهید بود. موتورسیکلت‌های برقی کارکردی ساده دارند و هیچ‌گونه کلاچ و دنده‌ای روی آن‌ها مشاهده نخواهید کرد.

راهنمای خرید موتور برقی در بازار ایران موتورسیکلت

به صورت کلی موتورهای برقی از یک موتور الکتریکی و باتری تشکیل شده‌اند که به وسیله‌ی دینام، انرژی لازم به چرخ‌ها هدایت می‌شود و بخش زیادی از موتورسیکلت برقی را باتری آن تشکیل می‌دهد.

 

موتور برقی چه فرقی با اسکوتر برقی دارد؟

دو تفاوت اساسی میان موتورسیکلت برقی و اسکوتر برقی وجود دارد؛ یکی ابعاد چرخ‌ها و دیگری جای قرارگیری پاها. در کل، اسکوتر برقی از دو چرخ، فرمان و یک سیستم ترمز برای کنترل سرعت تشکیل می‌شود. محلی برای نشستن، سیستم‌های هشدار و جایی برای پاها نیز از اجزای اسکوتر برقی به شمار میر وند.

مشخصه اساسی اسکوترهای برقی فاصله میان فرمان و زین می‌باشد. درواقع، موتور محرکه یا پیشرانه اسکوترهای برقی معمولا به داخل چرخ عقب منتقل شده است و فاقد گیربکس یا همان مسیر انتقال قدرت و سرعت از موتور به چرخ می‌باشند.

راهنمای خرید موتور برقی در بازار ایران موتور سیکلت

موتورسیکلت‌ برقی حاوی دو چرخ معمولا بزرگ، فرمان، سیستم ترمز برای کنترل سرعت، پیشرانه برای کنترل قدرت و سرعت حرکت، محلی برای نشستن راننده، سیستم نور و سیستم هشدار می‌باشد.

محل قرارگیری باتری‌ها و موتور محرکه در موتور برقی، جلوی زین یا در داخل چرخ عقب می‌باشد. یعنی باتری‌ها دقیقا همان جایی می‌باشند که در طراحی اسکوتر برقی به جای پا تبدیل شده و این بزرگترین تفاوت دو وسیله می‌باشد.

موتور برقی به تقلید از ظاهر موتورسیکلت بنزینی، حاوی باکی بزرگ در جلو است که در آن باتری‌ها قرار می‌گیرند. از جمله سایر تفاوت‌های موتورسیکلت برقی و اسکوتر می‌توان به این اشاره کرد که موتورسیکلت‌های برقی با موتورهای توانا و باتری‌های بزرگ در رقابت با موتورهای بنزینی می‌باشند. این موتورها، به گواهینامه رانندگی احتیاج دارند اما اسکوتر برقی از نظر اندازه، سرعت و برد کمی پایین‌تر از موتورها قرار می‌گیرد.

اسکوتر برقی حاوی قاب و روپوش، چرخ‌های کوچک‌تر و موتور کم کارکرد می‌باشد. دوچرخه برقی نیز از باتری و موتور الکتریکی بهره می‌برد که قدرت را به پدال منتقل می‌کند.

 

مزایای خرید موتور برقی

مهم‌ترین مزیت موتورسیکلت‌های برقی چیست؟ شاید اولین و مهم‌ترین دلیل برای خرید موتور برقی این باشد که شما دیگر پول بنزین نمی‌دهید و در کنار آن در خانه و به راحتی می‌توانید باتری موتور برقی خود را شارژ کنید. افزون بر این موتورهای برقی دوستدار محیط زیست می‌باشند و مانند موتورهای بنزینی آلایندگی ندارند. موتورهای برقی همگی کم صدا می‌باشند و برای اکثر افراد این مزیت به حساب می‌آید که در آرامش و بدون صدا با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند.

راهنمای خرید موتور برقی در بازار ایران موتورسیکلت الکتریکی

موتور برقی بر خلاف موتورهای بنزینی نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد و شما دیگر نیاز به تعویض روغن یا تعویض تعدادی تجهیزات نخواهید داشت؛ قطعات موتورهای برقی درمورد موتور بنزینی اجزای کمتری دارد و ساده‌تر می‌باشد. از این رو قطعه‌های مصرفی کمتری دارد و هزینه نگهداری و تعمیرات آن کمتر می‌باشد. تمام هزینه‌های شما به مواردی مانند لنت و لاستیک محدود می‌شود. ازاین رو هزینه نگهداری موتورسیکلت‌های برقی به مراتب کمتر از موتورهای بنزینی می‌باشد.

موتورهای برقی شتاب بیشتری درمورد موتورهای بنزینی هم رده خود دارند که علت آن هم عدم نیاز به چرخش موتور و پیستون می‌باشد.

چنانچه فکر تعویض دنده در موتورسیکلت شما را می‌ترساند، خوشحال خواهید شد؛ چون موتورهای الکتریکی هیچ دنده‌ای ندارند و دنده اتومات می‌باشند. همین مورد سبب می شود حتی یک جدید‌کار هم به راحتی از این موتورها استفاده کند.

 

مزایای موتور برقی

مزایای موتور برقی درمورد موتورسیکلت بنزینی به کم شدن آلودگی هوا ختم نمی‌شود. در ادامه مزایای موتورسیکلت برقی درمورد موتورسیکلت بنزینی را آورده‌ایم.

 • کاهش الودگی هوا
 • کاهش آلودگی صوتی
 • بدون مصرف بنزین
 • کم بودن هزینه برق درمورد بنزین
 • بازدهی و راندمان کارکرد بالاتر در موتورهای برقی
 • کاهش تصادفات
 • رانندگی راحت و آسان
 • تمیزی بیشتر موتور برقی به نسبت موتور معمولی
 • ایمنی بیشتر
 • شتاب اولیه بیشتر
 • راحتی شارژ

 

معایب خرید موتور سیکلت برقی

هیچ فناوری کامل و بدون عیب نیست و حتی چنانچه یک فناوری کاملا بی‌نقص وجود داشته باشد، به این معنی نیست که مردم سایر فناوری‌ها را امتحان نکنند. در مورد موتورسیکلت‌های برقی هم همین طور می‌باشد.

اول اینکه این ترس وجود دارد که پیش از رسیدن به منیت و یا ایستگاه شارژ آتی، شارژ موتور شما تمام شود. البته این مسئله در شهرها چندان جای نگرانی ندارد. چنانچه در داخل شهر موتورسواری می‌کنید، خیالتان راحت است که بلاخره در خانه، محل کار و یا هر جای دیگری موتور خود را شارژ خواهید کرد. اما چنانچه به تفرج و سواری بیرون از شهر می‌روید ممکن است برای شارژ کردن موتور به مشکل بر می‌خورید.

راهنمای خرید موتور برقی در بازار ایران موتور در جاده

خبر خوب این‌که فناوری باتری‌های لیتیوم یون مدرن در حال پیشرفت می‌باشد. ضمنا زیرساخت های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی در تمام جهان رو به افزایش می‌باشند.

مشکل آتی زمان زیاد برای شارژ کردن موتور است (قطعا به اندازه پر کردن باک بنزین سریع نیست). با وجود این‌که تعدادی از شرکت‌ها مانند Evoke، فناوری شارژ سریع را عرضه می‌کنند، اما هنوز هم شما باید برای سفرها و کارهای خود با دقت بیشتر برنامه‌ریزی کنید.

مسئله دیگر مربوط  به قیمت موتور برقی و توان رقابت با قیمت موتورسیکلت صفر کیلومتر بنزینی می‌باشد. واقعیت این است که برندها و مدل‌های زیادی از موتورهای برقی در بازار وجود ندارد و انتخاب کمتر به معنای رقابت کمتر و معامله بدتر برای خریدار می‌باشد. البته هر روز برندهای بیشتری از جمله غول‌هایی مانند هوندا و یاماها در حال سازگاری خود با دنیای جدید وسایل الکتریکی می‌باشند. درمورد‌ قیمت بالای موتورهای برقی نیز باید این مسئله را در نظر گرفت که شما در مقابل هزینه بالایی که برای خرید موتور می‌پردازید، هزینه‌های نگهداری و هزینه سوخت کمتری خواهید داشت.

سند مالکیت، بیمه و سایر مدارک لازم برای موتورسیکلت برقی

تا آنجا که به قانون مربوط می‌شود، موتور برقی شما فقط یک موتورسیکلت دیگر می‌باشد. برای سوار شدن یک موتور برقی، فعلا به کلاه کاسکت، گواهینامه و بیمه احتیاج دارید. برای موتورهای برقی هر کشوری قوانین خاص خود را دارد، مثلا در ایران برای موتورسیکلت‌هایی که حداکثر سرعت آن‌ها ۷۰ کیلومتر بر ساعت باشد، نیازی به گواهینامه ندارید. اما چنانچه تصادف کنید چه؟! ممکن است به مشکل بر‌می‌خورید، ازاین رو بهتر است پیش از خرید موتورسیکلت جدید، کمی تحقیق کنید. البته خرید موتورسیکلت برقی می‌تواند به نفع شما باشد، به این سان که ممکن است دولت برای وارد کردن موتورهای برقی یارانه پرداخت می‌کند.

 

معایب موتور برقی

به طور خلاصه می‌توان معایب موتور برقی را در موارد زیر بیان کرد:

 • هزینه‌ی خرید
 • زمان شارژ
 • وزن و سرعت موتور برقی
 • ظرفیت پیمایش
 • مشکلات قانونی

 

 

مشخصات موتور برقی

اول؛ قدرت موتور از همه چیز مهم‌تر می‌باشد. قدرت موتور‌های برقی موجود در بازار معمولا رقمی بین هزار تا سه هزار وات است که عامل اساسی تعیین‌کننده قیمت آن محسوب می‌شود. چرا که هر چه قدرت موتور بیشتر باشد، شتاب و سرعت آن درمورد رقبا افزایش پیدا خواهد کرد. باید توجه داشته باشید، موتور‌های برقی معمولا گشتاور بیشتری درمورد موتور‌های بنزینی دارند و سریع‌تر راه می‌افتند. عامل چنین اتفاقی در تفاوت طرز کارکرد موتور‌های الکتریکی و بنزینی می‌باشد.

دوم؛ حداکثر سرعت موتور‌های برقی در بهترین حالت به ۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که درمورد موتور‌های بنزینی خیلی پایین‌تر می‌باشد. موتور‌های برقی که قدرت تولیدی موتور آن‌ها در حد هزار و ۵۰۰ وات است، نهایتا می‌توانند با سرعت ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنند. باید توجه داشته باشید که کیفیت ساخت موتور در این زمینه اهمیت زیادی دارد. موتور‌های چینی از نظر اسمی سه هزار وات قدرت دارند، اما نهایت سرعت آن‌ها ۵۰ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. در طرف مقابل موتور‌های دو هزار واتی آلمانی می‌توانند به سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت برسند.

راهنمای خرید موتور برقی در بازار ایران لایتنینگ

سوم؛ میزان مسافتی که می‌توان با شارژ کامل موتور‌های برقی طی کرد، بین ۴۰ تا ۸۰ کیلومتر می‌باشد. این رقم معمولا با حداکثر سرعت برابری می‌کند. به این سان که یک موتور برقی با شارژ کامل می‌تواند به مدت یک ساعت با حداکثر سرعت در یک مسیر مستقیم حرکت کند. با این حساب اصلا نمی‌توان با چنین موتور‌هایی از شهر خارج شد و تقریبا هر شب باید باتری آن‌ها را شارژ کنید. باید توجه داشته باشید که موتور‌های برقی در استفاده معمولی و شهری معمولا می‌تواند ۶ ساعت برایتان کارایی داشته باشد.

چهارم؛ نوع باتری موتور‌های برقی به سه دسته اسیدی، سربی اسیدی و لیتیومی تقسیم می‌شود. باتری‌های اسیدی کمترین کیفیت را دارند و عمر آن‌ها بسیار کوتاه می‌باشد. طوری که به مرور زمان ظرفیت باتری کاهش پیدا می‌کند و مدت شارژ آن بیشتر می‌شود. برای همین بهتر است کلا نشان موتور‌های برقی با باتری اسیدی نروید. باتری‌های لیتیومی ایده‌آل‌ترین گزینه برای موتور‌های برقی است، اما قیمت بسیار بالایی دارد. این باتری‌ها عمر بیشتری دارند، طوری که بعد از مدت‌ها کارکرد، باز هم به طور کامل پر و خالی می‌شوند و ظرفیت آن‌ها کاهش چندانی پیدا نمی‌کند. با عنایت به نداشتن توجیه اقتصادی، معمولا موتور‌های برقی به باتری‌های سربی اسیدی مجهز می‌باشند که ترکیبی از باتری‌های اسیدی و لیتیومی می‌باشد.

پنجم؛ قابل حمل بودن باتری یکی دیگر از مواردی است که باید در زمان خرید موتور برقی به آن توجه کنید. اغلب آن‌ها باتری قابل حمل دارند، طوری که می‌توانید باتری را جدا کرده و در خانه‌تان به برق بزنید. در غیر این صورت چاره‌ای جز پارک کردن موتور برقی در نزدیکی پریز برق و استفاده از برق پارکینگ برای شارژ کردن باتری نخواهید داشت.

ششم؛ زمان مورد نیاز برای شارژ باتری در موتور‌های برقی معمولا بین چهار تا ۶ ساعت طول می‌کشد. با این حساب چنانچه می‌خواهید روزانه از موتور برقی‌ استفاده کنید، باید هر شب یا نهایتا یک شب در بین آن‌ها را به شارژ بزنید. توجه داشته باشید که مدت زمان شارژ افزون بر نوع باتری، تاثیری زیادی از شارژر می‌گیرد. هرچه شارژر قوی‌تری داشته باشید، باتری موتور برقی زودتر شارژ می‌گردد.

هفتم؛ میزان وزن قابل تحمل در موتور‌های برقی معمولا ۳۰۰ کیلوگرم است، اما این رقم در موتور‌های مختلف می‌تواند بین ۲۵۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم متفاوت باشد. با این حساب چنانچه دو نفر سنگین‌وزن روی موتور بنشینند، ممکن است با مشکل روبرو شوند. ضمنا این مورد را باید در زمان‌هایی که می‌خواهید روی ترک‌بند موتور وسیله اضافه بگذارید، ملاحضه کنید. هرچند، بعید است بخواهید با موتور برقی بار ۳۰۰ کیلویی جابه‌جا کنید.

 

راهنمای خرید موتور برقی

فرقی ندارد که اولین موتورسیکلت خود را خریداری می‌کنید یا یک موتورسوار با تجربه باشید؛ برای خرید موتور برقی خوب، باید به چند نکته‌ی مهم توجه کنید. بهتر است نوع موتورسیکلت مناسب با نیاز شما باشد. ضمنا، میزان تجربه، مکان استفاده از موتور برقی و مبلغی که می‌خواهید هزینه کنید، بسیار اهمیت دارند.

برای خرید موتور برقی یا بهتر بگوییم برای انتخاب موتورسیکلت برقی مناسب خود باید نکاتی را در نظر بگیرید. نکاتی مانند میزان بودجه‌ای که می‌خواهید به این کار اختصاص دهید، مسافتی را که در روز می‌خواهید بپیمایید، وزن شخصی که می‌خواهد از موتور برقی استفاده کند، نوع باتری، توان موتور الکتریکی و … که تلاش کرده‌ایم در ادامه به تمام این نکات اشاره کنیم. نیت داریم در این مقاله به معرفی و نقد و بررسی تعدادی از بهترین موتور برقی های موجود در بازار ایران بپردازیم و امیدواریم تا مطالعه این مقاله در خرید موتور برقی به شما کمک کند.

راهنمای خرید موتور برقی نیو / niu

خرید یک موتورسیکلت معمولی آسان است، زیرا شما در بازار با قیمت‌های مختلف و گزینه‌های زیادی سروکار دارید. اما وقتی نوبت به خرید موتور / اسکوتر برقی می‌رسد، شما گزینه‌های محدودی دارید و سازوکار پیچیده کار در خودروی برقی باعث می‌شود که انتخاب موتور برقی مناسب برای نیاز شما کمی مشکل باشد. درک صحیح از نحوه کار موتورسیکلت برقی در هنگام خرید کار را آسان می‌کند.

نکاتی که پیش از خرید موتور برقی باید در نظر بگیرید:

هنگام خرید خودروی الکتریکی، باید وسیله‌ای مناسب را انتخاب کنید، که متناسب با نیاز شما باشد. چند عامل در تصمیم‌گیری شما هنگام خرید تأثیرگذار می‌باشد. در زیر نکاتی آورده شده است که باید هنگام خرید یک وسیله نقلیه الکتریکی دو چرخ در نظر بگیرید:

۱. هزینه

اولین عاملی که باید هنگام خرید موتور برقی در نظر بگیرید، هزینه آن می‌باشد. شما باید درمورد بودجه خود شفاف باشید. قیمت یک موتور برقی در تصمیم‌گیری شما برای خرید نقش اساسی دارد. ازاین رو پیش از تصمیم به خرید این نکته را به خاطر داشته باشید.

۲. سرعت

سرعت یکی از عوامل مهم در انتخاب موتور برقی می‌باشد. چنانچه موتور یا اسکوتر با قدرت پایین بخرید، ممکن است سواری با آن بسیار آزاردهنده باشد زیرا سرعت مورد انتظار را تحقق نمی‌بخشد. ازاین رو، پیوسته پیش از تصمیم به خرید وسیله نقلیه برقی، حداکثر سرعت و ارقام کارکرد را بررسی کنید. معمولاً اسکوترهای برقی سرعت پایین به حداکثر سرعت ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت می‌رسند و یک نمونه پرسرعت نیز قادر به رسیدن به حداکثر سرعت حدود ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر در ساعت می‌باشند.

۳. ظرفیت پیمایش

یکی از نگرانی‌های اساسی در هنگام خرید موتورسیکلت برقی، محدوده سواری یا همان ظرفیت پیمایش می‌باشد. شما می‌توانید پیش از تصمیم به خرید یکی از آنها، تحقیق کاملی درمورد محدوده سواری انجام دهید. معمولاً برد اسکوتر برقی با سرعت کم نزدیک به ۵۰ کیلومتر و اسکوتر برقی با سرعت بالا حدود ۷۰ تا ۷۵ کیلومتر می‌باشد. موتورسیکلت‌های پیشرفته الکتریکی با بسته‌های باتری بزرگتر، با یک‌بار شارژ حدود ۱۵۰ کیلومتر را در اختیار شما قرار می‌دهند. ازاین رو، همه چیز بستگی به این دارد که کدام دسته از اسکوتر برقی / موتور را خریداری می‌کنید.

۴. عمر باتری

باتری یکی از گران‌ترین اجزای سازنده موتور سازگار با محیط زیست می‌باشد. ازاین رو، پیوسته پیش از تصمیم به خرید، عمر باتری را بررسی کنید. تعویض بسته باتری می‌تواند یک امر گران قیمت باشد. معمولاً عمر باتری به نوع باتری و الگوی مصرف بستگی دارد. باتری‌های لیتیوم یونی در مقایسه با باتری‌های سربی اسیدی یا نیکل، عمر بهتری دارند.

۵. قدرت موتور

موتور الکتریکی وظیفه انتقال نیروی الکتریکی به چرخ را بر عهده دارد و به نوبه خود، موتور برقی را پیش می‌برد. طیف گسترده‌ای از موتورهای الکتریکی با خروجی‌های مختلف برق وجود دارد. پیوسته موتور برقی یا اسکوتر برقی با میزان مصرف انرژی مناسب برای استفاده خود انتخاب کنید. هیچگاه خودروی الکتریکی کم قدرت خریداری نکنید، این ممکن است تمام لذت تجربه داشتن خودروی برقی دو چرخ را از بین ببرد.

۶. ایستگاه‌های شارژ

هنگام خرید اسکوتر برقی / دوچرخه، سازنده معمولاً ایستگاه شارژ خانگی را در محل دلخواه شما نصب می‌کند. اما فقط یک ایستگاه شارژ در خانه کافی نیست. ایستگاه‌های شارژ عمومی نیز بسیار مهم می‌باشند. اطمینان حاصل کنید که مارک وسایل نقلیه الکتریکی حاوی شبکه خوبی از ایستگاه‌های شارژ عمومی است تا بتوانید وسیله برقی خود را در جاده شارژ کنید.

۷. هزینه نگهداری

نگهداری وسیله نقلیه برقی در مقایسه با موتورهای معمولی بالا نیست. موتور برقی قطعات متحرک کمتری دارد و به سرویس مکرر نیاز ندارد. نداشتن موتور احتراق داخلی، تعمیر و نگهداری را بسیار ساده‌تر می‌کند. ازاین رو، چنانچه نیت خرید اسکوتر برقی یا موتور برقی دارید، دیگر نگران هزینه تعمیر و نگهداری نباشید زیرا در مقایسه با موتورها و اسکوترهای معمولی، فواصل خدمات زیاد می‌باشد.

۸. برندها

هم‌اکنون، تعداد کمی از برندها در بازار وجود دارد. پیوسته پیش از تصمیم به خرید این نکته را در نظر داشته باشید. از جمله تعدادی شرکت‌های فعال در بازار موتور برقی می‌توان به پالاتینو (Palatino)، هیرو الکتریک (Hero Electric)، اتر (Ather)، ریولت (Revolt)، اکیناوا (Okinawa)، باجاج (Bajaj)، تی‌وی‌اس (TVS)، شیائومی و آمپر (Ampere) اشاره کرد. برخلاف موتور معمولی، انتخاب موتور برقی سازگار با محیط زیست با عنایت به تعداد محدود گزینه‌های موجود در بازار، کاری دشوار می‌باشد.

۹. خدمات بعد از فروش

پیش از انتخاب برند، تحقیقات کاملی درمورد خدمات بعد از فروش و پشتیبانی عرضه شده از طریق این شرکت انجام دهید. از آنجا که پشتیبانی ضعیف بعد از فروش می‌تواند به تجربه‌ای تلخ منجر شود، ازاین رو، مطمئن شوید که این برند حاوی شبکه خوبی از مراکز خدمات می‌باشد. وسایل نقلیه الکتریکی مجموعه پیچیده‌ای از قطعات می‌باشند و هر مکانیکی نمی‌تواند این نوع وسایل نقلیه را تعمیر کند و باید به مراکز خدمات مجاز اعتماد کنید.

۱۰. کیفیت ساخت

دوچرخه‌ها و اسکوترهای برقی مدرن در کیفیت ساخت کلی با مدل‌های معمولی برابری می‌کنند. مواد به کار رفته در موتور برقی جدید شبیه موتورسیکلت معمولی می‌باشد. پیش از خرید موتور برقی، یک تست آزمایشی انجام دهید و احساسی از وسیله نقلیه داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که کیفیت ساخت مناسب است و فعالیت‌های روزانه را می‌تواند انجام دهد.

۱۱. قابلیت اطمینان

عدم اطمینان یکی از مهمترین ایرادهای موتور برقی محسوب می‌شود که به دلیل کمبود جایگاه شارژ در تمام کشور می‌باشد. ممکن است به اندازه جایگاه‌های سوخت متعارف جایگاه شارژ پیدا نکنید. در صورت تخلیه باتری در وسط جاده، چنانچه نتوانید ایستگاه شارژ پیدا کنید، دردسرهای زیادی برای شما ایجاد می‌کند. ازاین رو، پیش از خرید این نکته را در ذهن داشته باشید.

۱۲. گارانتی

پیوسته پیش از خرید موتور برقی، گارانتی عرضه شده روی باتری و موتور را بررسی کنید. تعویض بسته باتری و موتور الکتریکی کمابیش سه چهارم هزینه موتور برقی می‌باشد. معمولاً سازندگان حدود ۲ تا ۳ سال گارانتی برای بسته باتری عرضه می‌دهند. پیش از تصمیم‌گیری درمورد خرید، شرایط و ضوابط ضمانت را بررسی کنید.

۱۳. حداکثر بار

معمولاً موتورهای برقی بسیار سبک می‌باشند، زیرا اکثر اجزای مکانیکی موجود در مدل‌های معمولی را ندارند. ازاین رو، وزن کلی آنها کم است و این روی ظرفیت کلی حمل بار تأثیر می‌گذارد. حداکثر ظرفیت بار موتور برقی را بررسی کنید تا درمورد مناسب بودن برای نیاز خود به نتیجه‌گیری درستی برسید.

۱۴- موتور برقی نو یا دست دوم؟

چنانچه خرید یک وسیله نو مناسب بودجه شما نیست، می‌توانید یک مدل دست دوم خریداری کنید. مدتی است که موتورهای برقی در بازار موجود است و می‌توانید نمونه‌های دست دوم را در بازار پیدا کنید. اما مطمئن شوید که پیش از تصمیم‌گیری برای استفاده از مدل دست دوم، شرایط آن را تماماً بررسی کرده‌اید. پیش از خرید، ماندگاری باقیمانده باتری، ضمانت باقیمانده و مسافت پیموده شده را بررسی کنید.

۱۵. هزینه بیمه موتور الکتریکی

موتورهای الکتریکی گران می‌باشند و شاید در فکر عموم بیمه آن‌ها هم گران می‌باشد. اما برعکس، بیمه آن در مقایسه با بیمه موتورهای معمولی اقتصادی‌تر می‌باشد. چون این موتورها برای رفت و آمد کوتاه مناسب می‌باشند و فقط قادر به رسیدن به حداکثر سرعت حدود ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت می‌باشند و این عامل خطر را کاهش می‌دهد.

۱۶. صدا

توجه داشته باشید که موتور برقی معمولاً در حالت خاموش می‌باشد. از اسکوتر یا موتورسیکلت برقی مجهز به باتری نمی‌توانید انتظار صدای اگزوز داشته باشید چون موتور ندارد. ازاین رو، این را پیش از استفاده از موتور برقی به خاطر داشته باشید.

۱۷. ترمز

موتورهای الکتریکی بسیار سبک می‌باشند. این مدل موتورها با ترمزهای سطح بالا عرضه نمی‌شوند. معمولاً اکثر موتورهای برقی در تراز اول با ترمزهای کفشکی عرضه می‌شوند. تعدادی مدل‌ها به ترمز دیسکی مجهز می‌شوند و به سختی چند مدل با ABS (سیستم ترمز ضد قفل) عرضه شده‌اند.

 

 

برای خرید موتور برقی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 ۱- باتری

یکی از مهم‌ترین نکات درخورتوجه در خرید موتور برقی، باتری آنها می‌باشد. هر اندازه باتری موتورسیکلت برقی ظرفیت بیشتری داشته باشد، می‌تواند مسافت بیشتری طی کند. باتری‌های موتورهای برقی به سه دسته‌ی اسیدی، سربی اسیدی و لیتیوم یون تقسیم می‌شوند. باتری اسیدی به علت فناوری قدیمی از لحاظ کیفیت و بازدهی قابل قبول نیست و زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

بیشتر باتری‌های استفاده شده در موتورهای برقی از نوع سربی اسیدی و تعدادی هم از نوع لیتیوم یون می‌باشند. باتری‌های لیتیومی با دارا بودن ولتاژ ثابت بهترین نوع باتری‌های قابل شارژ بوده که البته از قیمت بسیار بالایی نیز برخوردار می‌باشند. باتری‌های سربی اسیدی رقیب اساسی باتری‌های لیتیومی بوده و با کارکرد نسبتا مانند با باتری‌های لیتیومی، بازدهی و طول عمر قابل قبولی دارند و از قیمت ارزان‌تری درمورد باتری‌های لیتیومی برخوردار می‌باشند.

۲- موتور الکتریکی 

مهمترین قسمت موتور برقی، موتور الکتریکی آن است که درمورد قدرت و توان خود، سرعت و شتاب یک موتور برقی را تعیین می‌کند. موتورهای استفاده شده در این موتورسیکلت‌های برقی از نوع موتورهای براش‌لس (Brush Less) می‌باشند که با بازدهی بالا و استهلاک کم و طول عمر بالا، جدیدترین نوع موتورهای الکتریکی به شمار میر وند. موتورسیکلت‌های برقی موجود در ایران معمولا از ۸۰۰ وات تا ۳،۰۰۰ وات بوده و تفاوت آنها در شتاب، سرعت و شیب قابل پیمایش این موتورها تاثیر مستقیم دارد.

۳- کیفیت بدنه

شکل ظاهری و کیفیت مواد استفاده شده در موتورهای برقی درمورد کشور سازنده و برند آن‌ها متفاوت می‌باشد. کیفیت ساخت یک موتور برقی در استفاده طولانی‌مدت بسیار مهم است زیرا برای درست کار کردن و داشتن طول عمر بالا، همه‌ب اجزای آن باید با کیفیت باشد.

۴- سایز موتور

انتخاب مدل و اندازه مناسب موتور برقی برای شخص موتورسوار می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل خرید موتور برقی باشد. موتورهای برقی نیز همانند موتورهای بنزینی در سایزها و طرح‌های مختلف درمورد قدرت موتور و توان باتری ساخته شده‌اند. از لحاظ اندازه و طراحی، موتورهای برقی را می‌توان به سه دسته‌ی اسکوتر، اسپرت و کروز (کراس) تقسیم کرد که موتور برقی‌های موجود در ایران بیشتر از نوع اسکوتر برقی و موتورسیکلت برقی اسپرت می‌باشند.

۵- گارانتی و خدمات بعد از فروش 

در خرید موتورسیکلت برقی، داشتن گارانتی معتبر و فراهم تمام قطعات آن می‌تواند دلیل بسیار مهمی برای متمایز بودن یک موتورسیکلت برقی یا یک فروشگاه موتور برقی از سایرین باشد.

 

قیمت موتور برقی

موتورسیکلت‌های برقی به دلیل تنوع کم مدل‌ها کمی گران‌تر از موتورهای معمولی می‌باشند. اما موتور برقی در مقابل هزینه‌ای که برای آن می‌پردازید، واقعا رضایت شما را جلب خواهد کرد و ارزشش را خواهد داشت.

 

قیمت روز موتور‌های برقی موجود در بازار

چنانچه تصمیمتان را گرفته‌اید و می‌خواهید با خرید موتور برقی خودتان را از شر دود، صدا و هزینه بنزین راحت کنید، باید حداقل حدود ۱۰ میلیون تومان بودجه کنار بگذارید. در این جدول قیمت روز موتور‌های برقی موجود در بازار با مشخصات اساسی‌شان قابل مشاهده می‌باشد. باید توجه داشته باشید، چنانچه بودجه کمتری دارید، می‌توانید روی اسکوتر‌های برقی حساب باز کنید. آن‌ها توان کمتری دارند و نمی‌توانند بیشتر از ۳۰ کیلومتر پیمایش داشته باشند، اما خرج کمتری روی دستتان می‌گذارند. قیمت روز موتورهای برقی موجود در بازار را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. دقت داشته باشید که این قیمت‌ها راجع به زمان انتشار مقاله است و با عنایت به وضعیت بازار ممکن است با تغییراتی روبرو شود.

موتور برقی قیمت (تومان)
وسپا مودنا

۳۴،۵۰۰،۰۰۰

Kollter مدل ES1 X

۷۴،۰۰۰،۰۰۰

۵۰۰ RASA لیتیومی

۱۴،۹۰۰،۰۰۰

ES 3000w

۲۶،۵۰۰،۰۰۰

ولتا سیتی کومو ۲۲،۵۰۰،۰۰۰
ES 2000w پلاس ۱۸،۵۰۰،۰۰۰
ولتاسیتی کامپانیا ۱۲۰۰ ۱۳،۰۰۰،۰۰۰

دایچی مدل EC 3000

۳۶،۰۰۰،۰۰۰
ولتاسیتی اسکورت نا موجود
ولتاسیتی یانکر ۱۰،۵۰۰،۰۰۰
مینی تریل ۸۰۰ وات ۹،۲۰۰،۰۰۰
شیائومی B30C ۴۳،۹۰۰،۰۰۰
ایتال موتو نویا ۵۰،۰۰۰،۰۰۰
SR7 eco ۹۶،۰۰۰،۰۰۰

EL510 Pro

۳۴،۵۰۰،۰۰۰

روهان وینگز (طرح هارلی)

۳۷،۰۰۰،۰۰۰

EL504

۲۷،۹۰۰،۰۰۰

X1 Plus

۴۰،۰۰۰،۰۰۰

ثمین مدل WB500

۱۸،۵۰۰،۰۰۰

ثمین مدل W500

۱۶،۵۰۰،۰۰۰

ثمین مدل KF

۲۳،۰۰۰،۰۰۰

ثمین مدل W800

۲۰،۵۰۰،۰۰۰

هونیا مدل TS

۴۱،۰۰۰،۰۰۰

هونیا مدل A 1200

۳۲،۹۰۰،۰۰۰
RL5 eco ۶۸،۰۰۰،۰۰۰

سپهر خودرو مدل SK

۸۹،۰۰۰،۰۰۰

سپهر خودرو مدل SKZ

۲۶،۰۰۰،۰۰۰

مدل SR

۹۸،۰۰۰،۰۰۰
SK6 eco ۸۷،۰۰۰،۰۰۰
MM3 eco ۵۶،۰۰۰،۰۰۰
وسپا RS3000 ۴۴،۹۰۰،۰۰۰
وسپا HT3000 ۴۹،۹۰۰،۰۰۰

EL300

۴۹،۹۰۰،۰۰۰
نیو N1S نا موجود

نامی مدل ۸۰۰ وات

۲۳،۰۰۰،۰۰۰

سوپر سوکو TC

۱۲۶،۰۰۰،۰۰۰

کویر ۱۹۵۸

۳۹،۰۰۰،۰۰۰

کویر ET1

۱۳۸،۲۰۰،۰۰۰

مادو ۲۳۰

۳۳،۰۰۰،۰۰۰

 

پر فروش ترین موتور برقی

پرفروش ترین موتور برقی در ایران را می‌توان مدل‌هایی از دایچی و نامی دانست. موتورسیکلت برقی دایچی مدل EC 3000 و نامی مدل ۸۰۰ وات، دو موتور برقی پرفروش در بازار ایران می‌باشند که در ادامه مشخصات کامل آن‌ها عرضه می‌گردد.

بهترین موتور برقی در ایران

در ادامه این مطلب چند موتور برقی پرطرفدار و محبوب در ایران، معرفی خواهند شد:

موتور برقی سوپر سوکو TC

راهنمای خرید موتور برقی سوپر سوکو

موتور برقی سوپر سوکو TC مجهز به یک الکتروموتور دو هزار وات توانا، ساخت شرکت بوش است که گشتاوری نزدیک به ۱۲۰ نیوتن‌متر را به طور مستقیم بدون هیچ گونه لرزش و صدایی تولید می‌کند. موتورسیکلت برقی سوپر سوکو مدل TS حاوی باتری توانا لیتیوم یونی پاناسونیک ۶۰ ولت ۳۰ آمپر است اما این توانایی را دارد که همزمان به دو باتری لیتیوم یونی قابل حمل مجهز شود. بدنه این باتری از آلیاژی آلومینیومی ساخته شده که در عین استحکام و مقاومت، وزن پایینی دارد. این موتور با هر بار شارژ، می‌تواند حدود ۸۰ الی ۹۰ کیلومتر را بپیماید که با اضافه کردن یک باتری اضافه این پیمایش به ۱۶۰ الی ۱۸۰ کیلومتر می‌رسد.

موتورسیکلت برقی سوپر سوکو در پنج رنگ طراحی و تولید شده می‌باشد. چراغ عقب ال ای دی این موتور، دورپیچ یکپارچه با زاویه دید ۲۷۰ درجه است که ایمنی بیشتری به هنگام رانندگی در شب می‌دهد. فناوری استفاده شده در ال ای دی، مصرف انرژی موتور را به حداقل می‌رساند که بنابراین برد و توان بیشتری برای پیمایش مسیر خواهد داشت. از دیگر خصوصیات این موتور می‌توان به قابلیت وصل شدن گوشی موبایل از راه بلوتوث به سوپر سوکو اشاره کرد.

 

دایچی EC 3000

راهنمای خرید موتور برقی دایچی

موتور برقی دایچی ۳۰۰۰ EC در کلاس اسکوتر (Scooter) جای می‌گیرد و در سال ۱۳۹۸ ساخته شده می‌باشد. ظرفیت تحمل بار این موتورسیکلت برقی به ۱۲۰/۳ کیلوگرم و حداکثر سرعت آن به ۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. باتری این موتور برقی در زمان ۶ تا ۷ ساعت شارژ می‌شود و ظرفیت پیمایش با هر بار شارژ حدود ۶۵ کیلومتر می‌باشد. از جمله نقاط قوت این موتور برقی به قابلیت حمل دو نفر و از جمله نقاط ضعف آن به استفاده از باتری اسیدی به جای باتری لیتیوم می‌توان اشاره کرد.

دایچی حاوی باتری اسید سرب با جریان ۳۲ آمپر و قدرت موتور ۳۰۰۰ وات می‌باشد. این موتور برای شارژ کامل به ۶ تا ۷ ساعت زمان نیاز دارد که مسیر ۶۵ کیلومتر را همراهی می‌کند. Daichi ۳۰۰۰ EC توانایی حمل دو مسافر با وزن ۱۲۰ کیلوگرم با حداکثر توان را در مسافت های طولانی و شیب های مختلف دارد.

کمک فنر هیدرولیکی فنری این موتورسیکلت سواری راحتی را برای شما مهیا می‌کند. ضمنا ترمزهای جلو و عقب نیز به صورت دیسک می‌باشند. این محصول با قدرت بیش از ۳۰۰۰ وات احساس خوبی را از سواری با یک موتور برقی به شما می‌دهد.

ناگفته نماند، این موتور برقی مجهز به درگاه USB برای شارژ گوشی موبایل و ضمنا حاوی باکس برای قراردادن کلاه ایمنی می‌باشد. موتورسیکلت دایچی بهترین گزینه برای کسانی است که به دنبال اسکوتر برقی با کارایی و کارکرد مناسب جهت مصارف شهری می‌باشند. ضمنا این محصول حاوی دزدگیر به همراه قفل مغناطیسی چرخ عقب و دو صندوق می‌باشد.

 

نامی ۸۰۰ وات ۱۳۹۸

راهنمای خرید موتور برقی نامی 800 وات

موتور سیکلت نامی مدل ۸۰۰ یک اسکوتر سبک وزن است که با هر بار شارژ آن می‌توان ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر مسافت را طی کرد. این مدل افزون بر این که به صورت برقی کار می‌کند دو پدال در اطراف دارد و می‌توان از آن درست مانند با دوچرخه استفاده کرد. زیر زین و پشت آن محفظه‌های کوچکی تعبیه شده‌اند که برای حمل و نقل کلاه ایمنی و وسایل همراه کاربردی خواهند بود.

نامی سواری بسیار آسانی را به نوجوانان، جوانان، میانسالان و حتی بانوان عرضه می‌دهد. سواری با این موتور بدون صدا، بدون آلودگی و ارزان به صرفه خواهد بود. هزینه های تعمیر سرویس سوخت و هزینه شارژ باتری آن نیز بسیار پایین می‌باشد. این موتور حاوی کیلومترشمار دیجیتال با قابلیت نمایش سرعت و میزان پیمایش نیز می‌باشد.

 

موتورسیکلت برقی کویر مدل KV1958

راهنمای خرید موتور برقی کویر 1958

موتورسیکلت برقی کویر KV1958 در سال ۱۳۹۹ ساخته شده است و وزن ۱۰۶ کیلوگرم و قابلیت تحمل بار ۱۵۰ کیلوگرم را دارد. حداکثر سرعت این موتور برقی به ۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و از پنج عدد باتری بهره می‌برد که زمان شارژ آن‌ها حدود ۲ ساعت می‌باشد. از جمله  نقاط قوت این موتور برقی می‌توان به طراحی الهام گرفته شده از هوندا و از نقاط ضعف آن به استفاده از باتری اسیدی اشاره کرد.

موتورسیکلت برقی کویر از پیشرانه برقی هاب موتور الکتریکی BLDC از برند QMOTOR استفاده می‌کند. این موتورسیکلت برقی از حداکثر قدرت ۲ کیلووات (۲/۷۲ اسب بخار) در ۴۰۰ دور بر دقیقه بهره می‌برد. این موتور برقی از ۵ عدد باتری ۶۰ ولت سربی اسیدی با توان ۲۷ آمپر ساعت بهره می‌برد. سیستم ترمز کاسه‌ای، تایرهای سایز ۱۷، چراغ‌های LED و صفحه کیلومتر آنالوگ نیز از جمله سایر امکانات این موتورسیکلت برقی می‌باشند.

 

موتورسیکلت برقی کویر ET1

راهنمای خرید موتور برقی کویر ET1

هیچ کسی از موتورسیکلت برقی، انتظار آفرود ندارد. پس به همین دلیل است که ET1 را در لیست بهترین موتورسیکلت برقی قرار داده‌ایم. ET1 البته نام اساسی این اعجوبه نیست چراکه سازنده اساسی آن، یعنی شرکت Sun-Ron در بازارهای انگلیس، آمریکا، استرالیا و سایر کشورها، آن را با نام لایت بی (Light Bee) یا «زنبور سبک» می‌فروشد؛ چراکه فقط فقط ۵۸ کیلوگرم وزن دارد که در کنار موتور برقی ۳۰۰۰ واتی‌اش، قابلیت مانور زیادی به آن می‌دهد.

جالب است بدانید که ET1 می‌تواند شیب‌های ۲۵ درجه را به راحتی بالا برود. در مسیر صاف نیز تا ۱۰۰ کیلومتر را با یک‌بار شارژ طی خواهد کرد. طبق اعلام سازنده، حداکثر وزن موتورسوار باید ۱۰۰ کیلوگرم باشد؛ این یعنی اینکه فقط یک نفر می‌تواند لذت سواری با آن را تجربه کند. البته باید این را هم بگوییم که با قیمت تقریبی ۱۴۰ میلیون تومان (در سال ۱۴۰۰) فقط میلیونرهای ایرانی هوس خریدنش را پیدا می‌کنند.

 

موتور برقی نوین سیکلت مدل TDR2232

راهنمای خرید موتور برقی نوین سیکلت

موتورسیکلت برقی نوین سیکلت از نوع اسکوتر بوده و ۳۰۰۰ وات قدرت دارد. چنانچه باتری به خوبی شارژ شود قادر است تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت را طی کند و شتاب صفر تا صد آن ۸ ثانیه می‌باشد؛ لامپ‌های آل ای دی به کاررفته در آن از نوع کم مصرف بوده و باتری را مصرف نمی‌کند. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از برق شهری این موتور را شارژ کرده و از آن استفاده کنید. این موتور برقی زیبا ساخت ایران و تحت لیسانس انگلستان است؛ موتور نوین سیکلت مدل TDR2232 یک موتور پر قدرت بوده که شما را ناامید نمی‌کند.

 

موتور سیکلت برقی همتاز مدل TR800

راهنمای خرید موتور برقی همتاز

موتورسیکلت برقی همتاز در سال ۱۳۹۶ ساخته و به بازار عرضه شد و حاوی حداکثر سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. از جمله نقاط قوت این موتور برقی به طراحی زیبا و مناسب بودن برای نوجوانان و از جمله نقاط ضعف آن به موجود نبودن اطلاعات کافی حتی در سایت تولیدکننده می‌توان اشاره کرد.

موتورسیکلت برقی همتاز حاوی توان ۰/۵ کیلو وات است و می تواند با حداکثر سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت حرکت کند. ترمزهای جلو و عقب هر دو دیسکی می‌باشند و صفحه کیلومتر دیجیتال دارد.

 

موتورسیکلت برقی مادو موتور

راهنمای خرید موتور برقی مادو موتور

با قیمتی حدود ۳۰ میلیون تومان، موتورسیکلت برقی مادو ۲۳۰ ساخت شرکت مادو موتور، می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. نه به این دلیل که انجین ۳۰۰۰ واتی دارد، ایضاً به این دلیل که با داخلی‌سازی ۷۵ درصدی‌اش، تقریبا می‌توان آن را یک محصول ایرانی نامید.

قطعات اساسی مادو ۲۳۰، گارانتی تعویض یا تعمیر دارند که از ۶ ماه تا ۲۴ ماه متغیر می‌باشد. ضمن اینکه شرکت سازنده، خدمات بعد از فروش ۱۰ ساله را برای خریدارانش درنظر گرفته. ترمزهای دیسکی جلو و عقب، امکان شارژ با ولتاژ خانگی (۵ الی ۶ ساعت)، قابلیت پیمایش ۸۰ کیلومتر و حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتربرساعت از جمله خصوصیات این موتورسیکلت برقی می‌باشد.

یکی دیگر از خصوصیات قابل توجه این موتورسیکلت برقی، امکان انتخاب چراغ‌های عمودی یا چراغ‌های افقی است که با درنظر گرفتن ۷ رنگ مختلف بدنه و ۲ طرح مختلف رینگ، در کل ۱۴ ترکیب قابل انتخاب را در اختیار خریدارانش قرار داده می‌باشد.

موتور برقی ولتاسیتی اسکورت

راهنمای خرید موتور برقی ولتاسیتی اسکورت

موتور برقی جذاب ولتاسیتی اسکورت، با ۱۵۰۰ وات توان و باتری سرب اسیدی ۶۰ ولتی خود تجربه خوبی از موتور سواری را برای شما به ارمغان می‌آورد. حداکثر سرعت این موتور چنانچه شارژ آن کامل و باتری سالم باشد چیزی نزدیک به ۵۰ کیلومتر بر ساعت است؛ این موتورسیکلت در مدت ۶ تا ۸ ساعت شارژ می‌شود و و در هر بار شارژ به صورت عادی می‌تواند تا ۵۰ کیلومتر مسافت را طی کند.

نمایشگر روی موتور اطلاعاتی مانند میزان سرعت، مقدار شارژ و میزان پیمایش را نشان می‌دهد و شما از این طریق می‌توانید بر آن کنترل داشته باشید. در این موتور محفظه‌ای در نظر گرفته شده که می‌توان از آن طریق وسایل خود را در آن قرار دهید. این موتور مجهز به یک دزدگیر و از نظر ایمنی بسیار استاندارد می‌باشد.

 

موتور برقی X-MEN

راهنمای خرید موتور برقی ایکس من

موتور برقی ایکس من، با توان ۱۵۰۰ وات یکی دیگر از موتورهای برقی موجود در ایران است شما می‌توانید از این موتور برای رفت و آمدهای شهری خود استفاده کنید. این موتور از یک باتری سربی اسیدی ۶۰ ولتی تشکیل شده که برای شارژ شدن به ۶ ساعت زمان نیاز دارد و می‌تواند تا ۵۰ کیلومتر حرکت کند. البته قطعات این موتورسیکلت برقی ساخت ژاپن است و این قطعات در ایران مونتاژ می‌شود. موتور برقی ایکس من اندازه کمابیش بزرگی داشته و دو نفر به آسانی می‌توانند روی آن سوار شوند. یک کنترل پانل دیجیتالی بر روی بدنه آن میزان سرعت، شارژ و سایر اطلاعات موتور را نشان می‌دهد.

 

موتورسیکلت برقی هیلتون مدل EL1200

راهنمای خرید موتور برقی هیلتون

موتور برقی هیلتون در کلاس اسکوتر (Scooter) جای می‌گیرد و در سال ۱۳۹۷ ساخته شده می‌باشد. وزن کلی این موتورسیکلت برقی به ۹۶ کیلوگرم و حداکثر سرعت آن به ۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. می‌توان از جمله نقاط قوت این موتور برقی به توانایی حمل ۲ نفر و طراحی زیبا و از جمله نقاط ضعف آن به استفاده از باتری اسیدی به جای باتری لیتیوم یون اشاره کرد.

موتورسیکلت برقی هیلتون حاوی توان ۱/۵ کیلووات است که به راحتی ۲ نفر را حمل می‌کند. ترمز جلو دیسکی و ترمز عقب کاسه‌ای می‌باشد. چراغ ال ای دی، استارت برقی و صفحه کیلومتر آنالوگ از سایر مشخصات این موتور می‌باشند.

 

موتور سیکلت برقی سپهر خودرو

راهنمای خرید موتور برقی سپهر خودرو

موتور برقی سپهر خودرو در کلاس اسکوتر (Scooter) جای می‌گیرد و در سال ۱۳۹۷ ساخته شده می‌باشد. وزن کلی این موتورسیکلت برقی به ۶۵ کیلوگرم و حداکثر سرعت آن به ۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و قادر است با هر بار شارژ، مسافت ۵۵ کیلومتر را بپیماید. از جمله نقاط قوت این موتور برقی می‌توان به بی‌صدا بودن و سواری راحت،‌ بهره‌گیری از کروز کنترل، شارژر موبایل، سنسور ترمز و جک و موتور بوش آلمان اشاره کرد.

موتورسیکلت برقی سپهر خودرو حاوی توان ۰/۸ کیلو وات با حداکثر سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. در بخش طراحی شاهد لاستیک ۱۰ اینچی و رینگ اسپرت آلومینیومی هستیم. ترمز جلو دیسکی و ترمز عقب نیز کاسه‌ای می‌باشد. شما می‌توانید در این موتور برقی، چراغ‌های LED، صفحه کیلومتر آنالوگ و استارت برقی را ببینید.

 

موتور برقی شیائومی مدل Himo B30C

راهنمای خرید موتور برقی شیائومی

سرعت موتور برقی شیائومی B30C حداکثر بین ۳۵ تا ۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. ظرفیت پیمایش این موتورسیکلت برقی با یک‌بار شارژ حدود ۴۵ کیلومتر تخمین زده می‌شود و باتری آن قابل جابجایی می‌باشد. ازاین رو می‌توان آن را در داخل خانه شارژ کرد. از جمله سایر مشخصات فنی این موتورسیکلت برقی می‌توان به توان موتور این دستگاه اشاره کرد. این دستگاه با توان موتور ۸۰۰ وات طراحی شده و باتری آن اسیدی می‌باشد.

 

آیا خرید موتور برقی به صرفه است؟

چه موتورهای برقی را دوست داشته باشید، چه از آنها متنفر باشید، این محصولات برای ماندن اختراع شده‌اند. واقعا چه نیازی به تولید موتور برقی وجود دارد؟ ماشین‌های برقی موجود باتری‌های بسیار سنگینی دارند، به همین علت پژوهشگران و مهندسان زیادی روی این موضوع کار می‌کنند. اما فناوری جدید باتری‌ها اجازه می‌دهند تا محفظه‌ی ذخیره‌ کننده‌ی برق روی موتورها سبک‌تر و کوچک‌تر باشند. چنانچه شما یک موتور سوار حرفه‌ای هستید، ممکن است موتورهای برقی برای شما گزینه‌ی ایده‌آلی به شمار نمی‌‎آید. اما چنانچه یکی از حامیان محیط زیست هستید، بهتر است مزایای موتور برقی را بدانید.

 

چرا هزینه های نگهداری موتور برقی کمتر است؟

چنانچه بخواهیم دلایل کم بودن هزینه‌های موتورسیکلت برقی را هم در راهنمای خرید موتور برقی عنوان کنیم، باید موارد زیر را از دلایل کم بودن هزینه‌های موتور برقی شرح دهیم :

 • عدم مصرف بنزین و کاهش هزینه سوخت
 • عدم نیاز به روغن موتور
 • عدم نیاز به سرویس های ماهیانه
 • عدم پرداخت هزینه هایی حاوی تعمیر صفحه کلاچ و دنده و ….
 • عدم پرداخت هزینه تعویض به خاطر سیم ترمز و سیم گاز
 • در صورت بروز مشکل، به آسانی قابل حل بوده و هزینه‌های بالایی نخواهد داشت

در انتها با عنایت به مزایای مهم استفاده از موتورهای برقی و با عنایت به عوامل گفته شده در قسمت راهنمای خرید موتور برقی ، می‌توانیم به وضوح اعلام کنیم که چنانچهچه ممکن است قیمت اولیه خریداری این نوع موتورها، بیشتر از موتورهای بنزینی باشد، نباید فراموش کرد که در عرض دو یا سه سال، با صرفه‌جویی گفته شده در مصرف بنزین و هزینه‌های جانبی نگهداری، این مقدار هزینه اولیه جبران می‌گردد.

 

بهترین برندهای موتورسیکلت برقی کدامند؟

برندهای زیرو، هارلی دیویدسون، لایتنینگ، Energica، کی تی ام (KTM)، برند evoke، کویر، دایچی، هیلتون و همتاز تعدادی از بهترین تولیدکننده‌های موتورسیکلت برقی می‌باشند.

حداکثر سرعت موتورسیکلت برقی چقدر است؟

عنوان سریع‌ترین موتورسیکلت برقی جهان تاکنون در دست وکسان واتمن (Voxan Wattman) می‌باشد. این موتورسیکلت سفارشی مجهز به موتور فرمول E با قدرت دیوانه‌وار ۳۶۲ اسب بخار می‌باشد. واتمن در اکتبر سال ۲۰۲۰ به  سرعت ۳۶۶/۹۴ کیلومتر بر ساعت (۲۲۸/۰۵ مایل بر ساعت) رسید. این محصول می‌تواند حتی سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت (۲۵۰ مایل بر ساعت) را در مسیری طولانی‌تر بدست آورد. بعد از آن، سریعترین موتورسیکلت برقی دنیا موتور لایتنینگ مدل LS-۲۱۸ است که با سرعت باورنکردنی ۳۵۱ کیلومتر بر ساعت (۲۱۸ مایل بر ساعت) حرکت می‌کند. این موتور می‌تواند صفر تا ۶۰ مایل بر ساعت را در ۲/۲ ثانیه و ۰ تا ۱۰۰ مایل بر ساعت را در ۵/۵ ثانیه طی کند.

 

در ادامه به تعدادی از سوالات متداول علاقه‌مندان به خرید موتور برقی، پاسخ داده شده است :

آیا موتور برقی نیاز به پلاک و گواهی نامه دارد؟

با وجود مزایای موتور برقی درمورد موتورهای انژکتوری و رواج تدریجی آن‌ها، این سوال پیش می‌آید که آیا موتورهای برقی نیز نیاز به پلاک و گواهینامه دارند یا خیر؟

هم‌اکنون هیچ مصوبه رسمی بنا به این‌که الزاما موتورهای برقی نیاز به پلاک و گواهینامه دارند، ابلاغ نشده است؛ اما در آینده‌ای نه چندان دور با عنایت به استقبال خوب از این محصولات دور از انتظار نیست.

 

کدام برند موتور برقی بهتر است؟

با عنایت به ورود جدید موتورسیکلت‌های برقی به ایران تعداد برندهای موجود در بازار از تنوع بالایی برخوردار نیستند. با مطالعه مطالب راجع به راهنمای خرید موتور برقی می‌توانید مدل مناسب خود را پیدا کنید .

 

آیا امکان تست درایو موتورهای برقی وجود دارد ؟

تعدادی شرکت‌ها و فروشندگان امکان تست درایو موتورسیکلت برقی را برای خریداران مهیا کرده‌اند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا