اخبار سیاسی

ردپای اسرائیل در بازداشت «انریکه مورا»!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ؛ اقدامی که هرچند آلمانی‌ها دلیل آن را اعلام نکرده‌اند، اما در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، رد پای لابی صهیونیستی در این اقدام مشهود است تا از جزئیات این گفتگوها آگاه شوند.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، بعد از ملاقات با مقامات ایرانی روز پنج شنبه تهران را به منیت بروکسل، پایتخت بلژیک ترک کرد، اما در اتفاقی نادر از ادامه سفر بازماند. انریکه‌مورا روزجمعه در حساب توئیتر از بازداشت خود و دو همکارش در فرودگاه فرانکفورت آلمان در مسیر بازگشت از تهران خبر داد. طبق این گزارش، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار این پست توئیتری اعلام کرد: «در مسیر بروکسل، زمانی که از تهران بازمی‌گشتم، بدون هیچ توضیحی به دست پلیس آلمان بازداشت شدم.» به نقل از یورونیوز، این مقام اتحادیه اروپا تأکید کرد: «در یک مأموریت رسمی با گذرنامه دیپلماتیک اسپانیایی، پاسپورت و گوشی‌هایم را ضبط کردند.»

مورا در ادامه نوشت: «اکنون به همراه دو همکارم، سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل در وین و رئیس گروه خاص ایران سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا آزاد شده‌ایم. ما را جدا از هم نگه داشتند. از عرضه هرگونه توضیح در این مورد خودداری کردند.» او ضمنا نوشت که این اقدام نقض کنوانسیون وین بنا به مصونیت دیپلمات‌ها است، چرا که او به عنوان یک مقام اتحادیه اروپا و در چارچوب یک مأموریت رسمی در حال سفر بوده می‌باشد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، انریکه مورا ضمن توقف در فرودگاه فرانکفورت در توئیتی نوشت که در ملاقات با مقامات ایران بر لزوم توقف حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر دوتابعیتی، تأکید کرده و خواهان آزادی او به دلایل بشردوستانه شده می‌باشد. پیتر استانو، سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توضیحی گفت: «اتفاق پیش آمده در فرودگاه فرانکفورت، مسئله خاصی نبوده و مورا توانسته سفر خود را طبق برنامه پی بگیرد.» چنین اتفاقی به حدی غیرمنتظره بود که در نخستی انتشار این توئیت تعدادی کاربران در فضای مجازی این گمانه را مطرح کردند که شاید حساب توئیتر مورا هک شده باشد.

انریکه مورا روز چهارشنبه برای دومین بار در سال جدید به تهران آمد و با علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران در محل وزارت امور خارجه ملاقات کرد. این سفر در پی توافق اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت. هرچند دولت آلمان دلیل بازداشت مورا و همکارانش را اعلام نکرده است، اما از آنجا که این اتفاق نادر بعد از بازگشت مورا از تهران انجام شده است گمانه‌زنی‌هایی را به وجود آورده است که شاید آلمانی‌ها نیت داشتند از جزئیات گفتگوهای مورا با مقامات تهران آگاه شوند. با عنایت به اینکه مورا در این سفر برای نزدیک کردن دیدگاه‌های ایران و امریکا، به تهران سفر کرده بود، شاید آلمانی‌ها می‌خواستند از پیام‌های رد و بدل شده بین امریکا و ایران برای یکدیگر اطلاعاتی کسب کنند، چرا که مقامات کاخ سفید هم درمورد جزئیات سفر مورا و پیام‌هایی که ممکن استً امریکا به تهران فرستاده اظهارنظری نکردند و اروپایی‌ها از اینکه ممکن است واشنگتن آن‌ها را دور بزند، نگران می‌باشند.

نقش لابی صهیونیستی

از آنجا که رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر تلاش کرده با سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات ایران و ۱+۴، مانع از احیای برجام شود می‌توان رد پای نقش لابی صهیونیستی را در بازداشت مورا جست‌وجو کرد. خبرگزاری ایرنا دیروز درمورد دلیل بازداشت انریکه مورا نوشت: «لابی صهیونیستی در قسمتی از دستگاه‌های امنیتی آلمان نفوذ خوبی دارد و تعدادی از گزارش‌های سرویس‌های امنیتی این کشور که به طور اختصاصی در رسانه‌های اسرائیلی و درمورد موضوع ایران منتشر شده‌اند، در کنار سایر شواهد، چنین گزاره‌ای را تأیید می‌کنند.» به نوشته ایرنا، یکی از موضوعاتی که مورا در توئیت دوم خود به آن اشاره کرده، موضوع حکم اعدام احمدرضا جلالی است که به اتهام جاسوسی برای موساد و کمک به ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان هَم‌اکنون در زندان می‌باشد. فشار بر مقام اروپایی راجع به جلالی، به عبارتی دم خروسی است که مبدأ فشارهای این اقدامات مخرب را افشا می‌کند. در ماجرای فرانکفورت زمینه مخالفت با پیشرفت در گفتگوهای هسته‌ای دیده می‌شود که از راه فشار بر فردی که به دنبال تحقق توافق است، اتفاق می‌افتد و دیگری حمایت از جلالی است که عامل رژیم صهیونیستی می‌باشد. مخرج مشترک این دو موضوع، منافع رژیم صهیونیستی و دوستان آن می‌باشد.» باتوجه به اینکه در ماه‌های اخیر مذاکرات ایران و ۱+۴ به مرحله نهایی رسیده و فقط اختلافات کلیدی بین تهران و واشنگتن باقی مانده است، صهیونیست‌ها که از احتمال لغو تحریم‌های ایران نگران می‌باشند، دست به‌کار شده‌اند تا مسیر مذاکرات را منحرف کرده و امریکا و اروپا را از همکاری مجدد با تهران بازدارند، چرا که به ادعای مقامات صهیونیستی، تزریق میلیاردها دلار به ایران دست این کشور را برای مقابله با سیاست‌های تل‌آویو در منطقه باز می‌گذارد.

شروع مذاکرات در آینده نزدیک

درحالی که جزئیات گفتگوهای مورا با مقامات ایرانی منتشر نشده است، جوزف بورل دیروز در سخنانی گفت که سفر انریکه مورا به تهران بسیار مثبت بود و مذاکرات با ایران به زودی از سر گرفته می‌شود. به نوشته خبرگزاری فرانسه، وی در این‌باره توضیح داد: «مذاکرات هسته‌ای با ایران تعلیق شده بود، اما سفر هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا به ایران اجازه از سرگیری مذاکرات را داد». این مقام ارشد اروپایی ضمنا گفت که چشم‌انداز رسیدن به یک توافق نهایی وجود دارد. بورل تصریح کرد: «پاسخ ایران، بعد از آنکه انریکه مورا این پیام را منتقل کرد که اوضاع نمی‌تواند به همین شکلی که هست ادامه یابد، به اندازه کافی مثبت بود. این مسائل یک‌شبه حل نمی‌شود. فرض کنیم مذاکرات متوقف شده و بعد اختلافات حل می‌شود و این یعنی احتمال دستیابی به توافق نهایی وجود دارد.» حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز روز جمعه در توئیتی با اشاره به حضور انریکه مورا در تهران نوشت: «توافق با آقای بورل، سفر آقای مورا به تهران و گفت‌وگوهایش با همکارم آقای باقری، فرصت مجددی بود تا بر ابتکارات برای حل موضوعات باقیمانده مذاکرات وین متمرکز شویم.» وی با بیان اینکه تماس‌ها ادامه دارد، افزود: «توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است،چنانچه امریکا تصمیم سیاسی خود را بگیرد و به تعهداتش پایبند باشد» مذاکرات هسته‌ای در وین به دلیل تعدادی موارد اختلافی دو ماه است که متوقف شده می‌باشد. نقل است اصرار ایران بر خروج سپاه پاسداران از لیست تروریستی و تحریم‌ها مهم‌ترین اختلاف بین تهران و واشنگتن است که در رسیدن به توافق احتمالی سایه افکنده می‌باشد. امریکایی‌ها تلاش می‌کنند هنوز هم سپاه را در لیست تحریم‌ها داشته باشند، اما هیئت ایرانی مخالف این مسئله می‌باشد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا