اخبار ایران و جهانحوزه و دانشگاهدانشجویی

رشد ۳ برابری وام های دانشجویی علوم پزشکی/ بدهی های معوق کاهش یافت – وب‌اینجاست

زمان مطالعه: 3 دقیقهبه نقل از خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی با عرضه گزارشی از آخرین وضعیت تسهیلات دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: هر اقدام و تصمیمی که در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گرفته می‌شود دانشجو از ثمرات آن بهره مند می‌شود.

وی افزود: تدوین طرح‌های بلندمدت ۱۰ یا ۱۵ ساله در صندوق رفاه، کام تمامی دانشجویان را شیرین نخواهد کرد زیرا آنها نمی‌توانند در کوتاه مدت از ثمرات آن بهره مند شوند به همین دلیل صندوق رفاه طی مدت دو سال اخیر چند موضوع را در برنامه ریزی های خود قرار داد که یکی از این برنامه‌ها افزایش وام‌های دانشجویی در مقایسه با سال ۹۸ بود.

[table id=2 /]

رحیمی تاکید کرد: بر همین اساس سرانه وام‌ها از سه برابر عبور کرد. ما در سال ۹۸ و ۹۹، حدود ۱۱۴ میلیارد تومان به دانشجویان در قالب وام پرداخت کرده‌ایم که این میزان در امسال به بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

وام‌های پرداختی را از نخستی سال ۱۴۰۰ تا سه برابر افزایش داده‌ایم

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت درمورد برنامه‌های این صندوق در راستای افزایش وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی جاری گفت: برای سال تحصیلی جدید وام‌های پرداختی را از نخستی سال ۱۴۰۰ تا سه برابر افزایش داده‌ایم. افزایش مجدد آن نیاز به تصویب در هیأت امنای دارد و تاکنون تصمیمی در این زمینه گرفته نشده، چنانچهچه نگاه صندوق افزایش وام‌ها می‌باشد.

وی درمورد میزان وام‌های ودیعه مسکن خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۸، مبلغ ۱۸.۵ میلیون تومان برای دانشجویان ساکن پایتخت وام پرداخت می‌کردیم و این میزان امسال با رشد ۴ برابری، بین ۶۰ تا ۹۰ میلیون تومان افزایش یافته است؛ این امر افزون بر کمک به حل مشکل مسکن دانشجویان سبب تسهیل ازدواج آنها نیز می‌گردد.

جزئیات افزایش وام‌های دانشجویان دوره دستیاری

رحیمی روال بازپرداخت وام‌ها از سمت دانشجویان را رضایت بخش توصیف کرد و گفت: افرادی که بدهی معوق به صندوق دارند آمارشان تا ۵۰ درصد در مقایسه با دو سال قبل کاهش یافته و با اطلاع رسانی‌های به موقع و مشوق‌های در نظر گرفته شده، نه تنها افزایش معوق نداشتیم ایضاً ۵۰ درصد معوقات بدهی‌های به صندوق تسویه شده و دانشجویان بسیار متعهد می‌باشند.

وی با اشاره به افزایش وام‌های دانشجویان دوره دستیاری افزود: وام‌های این دانشجویان از نخستی سال ۹۹ در حال پرداخت به آنها می‌باشد. در سال قبل به بیش از ۱۰ هزار دانشجو وام دستیاری دادیم، برنامه ما پوشش کامل جمعیت بیش از ۲۰ هزار نفری دانشجویان دستیاری است که تمامی متقاضیان این وام بتواند آن را دریافت کنند.

۷ هزار دستیار و دانشجوی دکتری متقاضی بیمه فراهم اجتماعی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، بیمه تأمین اجتماعی را از دیگر تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان به دستیاران برشمرد و گفت: دوره دستیاری یکی از سخت‌ترین دوره‌های تحصیلی است و از آنجایی که اغلب این دانشجویان در شرایط سنی تأهل قرار دارند و اجازه و فرصت کار در بخش خصوصی را نیز ندارند معمولاً در مقایسه با سایر دانشجویان وضع معیشتی بدتری دارند.

وی گفت: ما برای آنها پوشش بیمه تأمین اجتماعی را در نظر گرفتیم و قرار بر این است که همه دانشجویان دکتری تخصصی و دستیاری در صورت عرضه تقاضا، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند و ما به نمایندگی از آنها هزینه‌های بیمه را واریز می‌کنیم و آنها پس از فراغت از تحصیل می‌توانند این هزینه را به صورت اقساط بلندمدت به صندوق رفاه دانشجویان برگردانند.

رحیمی تأکید کرد: در مرحله پیش ثبت نام بیمه تأمین اجتماعی بیش از ۷ هزار متقاضی درخواست دادند و پیش بینی ما این است که ۱۵ هزار نفر از دانشجویان بتوانند از این بیمه استفاده کنند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت درمورد نرخ ژتون غذایی دانشجویان برای سال تحصیلی جاری گفت: راجع به این موضوع حوزه دانشجویی تصمیم می‌گیرد اما اجاره بهای خوابگاه‌ها که از سمت دانشجویان به صندوق واریز می‌شود مجدد صرف نوسازی و بهینه سازی خود خوابگاه‌ها می‌شود، در همین راستا حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌ها اختصاص دادیم.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا