خانوادهکار و زندگی

روش مراقبت و پرورش گیاه هیپوستس یا گل سنگ خال صورتی

گیاه هیپوستیس متعلق به آفریقای جنوبی ، آسیای شرقی و ماداگاسکار است و می‎تواند تا حدود 1 متر رشد کند . این گیاه نوعی درختچه پیوسته سبز است و حاوی برگ هایی است که بسته به نوع گونه گیاه ، حاوی لکه هایی به رنگ سفید یا صورتی می ‎باشد . این گیاه که حاوی بیش از 100 گونه مختلف است ، در خارج از محیط منزل می ‎تواند تا چندین و چند سال عمر کند . با این وجود می ‎توانید این گیاه را در محیط منزل خود و در اندازه ای کوچکتر پرورش دهید و ضمنا چنانچه تمایل به کاشت این گیاه در کنار گیاهان دیگر دارید ، بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که نیازمند شرایط رشد مانند ای با گیاه هیپوستس باشند . یکی دیگر از ویژگی های بی‌همتا گیاه هیپوستس این است که این گیاه به تصفیه هوای محیط اطراف خود کمک می ‎کند و ازاین رو چنانچه به دنبال گیاهی موثر برای پاکیزگی هوای منزل خود هستید ، این گیاه را پرورش دهید . 

شرایط رشد و نگهداری

آبیاری🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

گیاه هیپوستس به خاک مرطوب نیازمند است اما رطوبت زیاد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می‌گردد . پیش از آبیاری مجدد گیاه اجازه دهید که سطح بالایی خاک کاملا خشک شود که کمبود آب نیز باعث پژمرده شدن و خشک شدن برگ های آن می ‎شود . برای آبیاری گیاه هیپوستس پیوسته آب را بر روی خاک گیاه بریزید و از آبیاری برگ های آن خودداری کنید زیرا این امر باعث بروز تعدادی لکه ها بر روی برگ های گیاه می ‎شود و بهتر است بدانید که گونه های کوچک این گیاه در مقایسه با گونه های بالغ از رشد سریع تری برخوردار می‌باشند .

 گیاه هیپوستس

نور

گیاه هیپوستس نیازمند نور زیاد اما غیر مستقیم آفتاب است ازاین رو از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید که در غیراین صورت، گیاه خواهد سوخت و ضمنا در صورت نگهداری آن در محیط های کم نور، رنگ گلبرگ های گیاه کمرنگ و کمرنگ تر می‌گردد و ممکن است بر روی آن لکه هایی ایجاد شود . نور مناسب باعث پر رنگ تر شدن گلبرگ های گیاه می ‎شود. بهترین مکان برای نگهداری از این گیاه قرار دادن آن در کنار پنجره پوشیده شده با پرده است . این گیاهان ضمنا با استفاده از نور مصنوعی لامپ های فلورسنت نیز به رشد خود ادامه خواهند داد . 

دما

دمای مورد نیاز برای پروش گیاه خال خالی دمای 21 تا 23 درجه سانتی گراد است که در این بازه دمایی ، گیاه از رشد خیلی خوبی برخوردار خواهد بود . از نگهداری این گیاه در مناطق حاوی دمای پایین تر از 15 درجه سانتی گراد خودداری کنید . 

خاک

گیاه خال خالی نیازمند خاک غنی و مملوء از مواد آلی است و برای غنی سازی خاک این گیاه پیش از کاشت مقداری مواد کمپوست به خاک دلخواه اضافه کنید . 

کوددهی

چنانچه در این بخش از نمناک اشاره کرده ایم گیاه هیپوستس نیازمند کوددهی در دفعات و مقادیر بالا است . بهتر است این گیاه را ماهی یک بار با استفاده از کود آلی که برای گیاهان خانگی طراحی شده است ، تغذیه کنید.

گیاه آپارتمانی

 تکثیر

برای پرورش این گیاه هم می ‎توانید از کاشت بذر استفاده کنید و هم قلمه زنی . برای انجام قلمه زنی نخست یکی از ساقه های گیاه را برش داده و از آن جدا کنید . شما می ‎توانید انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید که البته نیازی به انجام این کار نیست زیرا گیاه هیپوستس با جای گرفتن در آب به مدت چند روز به راحتی ریشه زایی خواهد کرد . بعد از این که ریشه های جدید ایجاد شدند ، قلمه ها را درون خاک غنی و مرطوب بکارید و آن را در محیطی با شرایط دمایی و نور مناسب نگهداری کنید . 

گونه های مختلف گیاه هیپوستس / خال خالی

همانگونه که گفته شد ، گیاه هیپوستس حاوی بیش از 100 گونه مختلف است . در این قسمت به عرضه چند مورد از گونه های مختلف این گیاه خواهیم پرداخت .

کارمینا :

این گونه از گیاهان خال خالی حاوی برگ های به رنگ سبز و قرمز می ‎باشند .

کافتی :

این گونه از گیاهان هیپوستس حاوی اندازه کوچک تری به نسبت سایر این گونه گیاهان اند و تا 20 سانتی متر رشد می ‎کنند . این گیاهان بسیار نیرومندند و از رشد سریعی برخوردارند . تنوع رنگی در این گیاهان بالا بوده و حاوی رنگ های سفید ، قرمز، صورتی و . .. می‎ باشد و این گیاهان به صورت عمده به فروش می ‎رسند .

بروکاد صورتی :

این گیاهان حاوی برگ های سبز همراه با لکه هایی به رنگ صورتی می‌باشند .

لکه صورتی :

این گونه گیاهان نیز همانند گونه قبلی حاوی برگ هایی به رنگ سبز و لکه های صورتی می ‎باشند .

پرپاریانا :

این گیاهان حاوی برگ های سبز مایل به بنفشند .

سپلش سریز :

این گیاهان حاوی گل هایی متنوع به رنگ سفید و قرمز می ‎باشند .

ویت :این گونه بی‌همتا از گیاهان هیپوستس حاوی برگ هایی به رنگ سفید می ‎باشند .

گونه های مختلف این گیاهان حاوی تنوع رنگی بالایی از قبیل بنفش ، قرمز، سفید و … می‌باشند و می ‎توان آن ها را به راحتی با هر رنگ دکوراسیونی تطبیق داد . 

 هیپوستس

آفات و بیماری ها

این گیاهان مستعد در معرض جای گرفتن حشرات سفید ، شته ها و بیماری های مرتبط با اشکالات غذایی می‌باشند . برای از بین بردن این آفات استفاده از محلول آب و صابون بر روی برگ های گیاه ، مثمر ثمر واقع می‌گردد و ضمنا آبیاری بیش از حد گیاه احتمال بروز کپک های پودری در نواحی مختلف آن را افزایش خواهد داد ، در صورت مشاهده این بیماری در گیاه خود آبیاری آن را برای مدتی به تعویق بیندازید .

 سمی بودن

خوشبختانه این گیاه برای حیوانات و انسان ها غیر سمی است و نیازی به نگرانی در این زمینه وجود نخواهد داشت . 

تعدادی سوالات متداول

آیا می‎ توان این گیاه را در فصول گرم سال در خارج از فضای منزل نگهداری کر د؟

بله ، همانند سایر گیاهان می ‎توانید این گیاه را در فصول گرم سال در خارج از محیط منزل و در نقاط سایه دار و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید اما باید به خاطر داشته باشید که پیش از سرد شدن هوا گیاه را به منزل منتقل کرده و در محیطی حاوی شرایط مناسب دمایی نگهداری کنید .

 آیا می ‎توان این گیاه را در باغ و باغچه پرورش داد ؟

بله ، می ‎توانید این گیاه را در فضای باز پرورش دهید اما باید توجه داشته باشید که این گیاه در فضای باز تا 1 متر رشد خواهد کرد. به صورت یک قاعده کلی گیاه هیپوستس با محیط اطراف خود سازگاری پیدا خواهد کرد و در صورت نگهداری در منزل ، از رشد کم تری برخوردار خواهد بود . 

آیا گیاه هیپوستس نیازمند مراقبت خاصی است ؟

گیاه هیپوستس معمولا نیازمند مراقبت خاصی نمی ‎باشد و در صورت فراهم نیاز های دمایی ، آبیاری و نوری، از رشد شایسته‌ای برخوردار خواهد بود .

در صورت فراهم مراقبت های لازم گیاه هیپوستس شما حاوی شاخ و برگ های پرپشتی می‌گردد و زیبایی خیره کننده ای خواهد داشت که این امر ضمنا برای شما امکان تکثیر گیاه را نیز مهیا خواهد کرد . این گیاه هرچه بالغ تر شود ، نرم تر و تمیز تر می‌گردد .🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا