تناسب اندامکنترل وزن

ساعت مناسب غذا خوردن برای کاهش وزن

ساعت مناسب غذا خوردن برای کاهش وزن

چنانچهچه که بدن شما مانند یک ساعت دقیق نیست اما خودتان می توانید با در پیش گرفتن راهکارها و ملاحضه قوانین برنامه مشخص ، تایم دقیقی را برای آن در نظر بگیرید . هرچقدر ریتم بدنی شما مناسب تر باشد، می توانید کارکرد بهتری از بدن خود را مخصوصاً برای غذا خوردن داشته باشید.کاملا واضح است غذاهایی که شما می خورید ، روی بدن تان اثر دارد اما این که چه موقع شروع به استفاده از غذا می کنید ، هم اثر بسیار بالایی روی بدن شما خواهد داشت.

زمانی که غذا می خورید و یا میان وعده ها را مصرف می کنید ، روی موارد که در ادامه بخش تناسب اندام نمناک عنوان کرده ایم تاثیر گذار خواهد بود :

 • تتظیم سوخت و ساز
 • تنظیم وزن بدن
 • کنترل بیماری های راجع به چاقی
 • تنظیم خواب

زمان مناسب غذا خوردن چه زمانی می باشد؟

باید تلاش کنید که بهترین زمان را برای غذا خوردن پیدا کنید. البته پاسخ های زیادی برای این سوال وجود دارد . مطالعات معتبر نشان می دهد که مصرف وعده ناهار بعد از ساعت 3 بعد از ظهر ، احتمال کاهش وزن را به شدت می کاهد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل

بین ساعت 6 صبح تا 7 عصر بهترین زمان خوردن غذا برای لاغری است

در مورد مصرف صبحانه فعلا اطلاعات خاصی در دسترس نیست اما بهتر است که مصرف هر سه وعده شما بین ساعت 6 صبح تا 7 بعد از ظهر باشد . این نوع برنامه ریزی باعث کالری سوزی بیشتر در بدن شما می شود و ضمنا احتمال این که اشتهای کم تری داشته باشید ، نیز بالاتر می رود . روزه گرفتن نیز می تواند چربی سوزی شما را افزایش دهد زیرا بدن شما مجبور است از چربی ها برای انرژی استفاده کند.

در مورد مصرف صبحانه چطور؟

تحقیقات نشان می دهد که صبحانه نیز در کاهش وزن تاثیر‌گذار است . افرادی که صبحانه می خورند ، درمورد دیگران چربی سوزی بیشتری دارند . از سویی هر چقدر که کالری بیشتری در صبحانه خود استفاده کرده باشید ، لزوماً به این معنا نیست که طی روز غذای کم تری بخورید . الگوهای صبحانه می تواند روی وعده های غذایی بعد از آن نیز تاثیر گذار باشد.

صبحانه برای لاغری

زمان مصرف غذا و کاهش وزن

ارتباط زیادی بین ریتم طبیعی بدن شما و افزایش وزن وجود دارد . محدود کردن چیزی که در یک زمان مشخص می خورید ، می تواند به بدن شما کمک کند و ضمنا ایجاد تاخیر در آن ، عاملی برای تخریب تایم بدن شما می باشد . چنانچه سه وعده اساسی را به 6 وعده تبدیل کنید هم باید برای هر شش وعده زمان مناسب را در نظر بگیرید.

زمان دقیق مصرف وعده غذایی ضمنا نقش بلندمدتی را در وزن مناسب بدن شما دارد . چنانچه بدن تان هر 3 الی 5 سال یکبار احساس گرسنگی داشت ، بنابراین باید یک برنامه غذایی مناسب داشته باشید.

تلاش کنید که هر روز در یک زمان مشخص غذا بخورید . با این کار بدن سالم تری خواهید داشت و چه بهتر که از سبزیجات و میوه ها نیز به عنوان میان وعده استفاده کنید و اشتهای خود را تحت کنترل بگیرید.

در بعضی از موارد زمان بندی وعده غذایی هنگام مصرف یک وعده غذایی اساسی کمی تفاوت بیشتری خواهد داشت . مطالعات نشان می دهد که زنان چاقی که میزان بیشتری صبحانه درمورد شام مصرف می کنند ، کاهش وزن و سوخت و ساز بیشتری دارند.

زمان خواب

کم خوابی ساعت درونی و متابولیسم بدن شما را به هم می ریزد و ضمنا تعادل هورمونی را نیز از بین می برد . تحقیقات نشان می دهد که این آشفتگی سیگنال های بدن شما را برای سیری آشفته می کند . ضمنا میل شما به مصرف شیرینی جات را افزایش می دهد.

افرادی که شب ها زیر نور زیادی قرار بگیرند ، حدود 50 درصد اضافه وزن بیشتری درمورد افرادی دارند که شب ها در تاریکی به سر می برند. اکثر افرادی که خواب کافی ندارند با سندروم متابولیک رو به رو می‌باشند . سندروم متابولیک نامی برای ترکیبی از اختلالات می باشد که خطر بیماری های قلبی ، سکته و دیابت را افزایش می دهد.

ساعت خواب برای لاغری

چرا شب ها به مصرف میان وعده تمایل پیدا می کنید ؟

اغلب کیفیت غذایی که می خوریم ، برای ما بسیار اهمیت دارد . زمان غذا خوردن نیز به اندازه آن مهم می باشد . تحقیقات نشان می دهد که چنانچه خواب شما به هم بریزد ، ساعت درونی بدن تان نیز زمان را از دست می دهد و باعث می شود که بدنتان در زمان غلط ، میل به خوردن مواد غذایی داشته باشد.

چنانچه شما هم از آن دسته از افرادی هستید که نیمه شب ها میل به مصرف میان وعده پیدا می کنید ، حتما نکات زیر در شما یافت می شود :

 • استفاده زیاد از فست فود
 • مصرف بالای نوشابه
 • مصرف کم میوه و سبزیجات
 • مصرف مقدار زیادی غذا برای شام

در کل می توان گفت که این افراد کالری های یکسانی را طی روز درمورد دیگران دریافت می کنند اما از آن جایی که خواب کافی ندارند ، بعد از ساعت هشت شب به مصرف کالری می پردازند و بیش از بقیه در معرض چاقی قرار خواهند گرفت.

آیا توزیع کردن وعده های غذایی مهم است ؟

چنانچه مرتب ورزش می کنید و دوست دارید که توده عضلانی شما حفظ شود ، ضمنا به ریتم بدنی خود پایبند باشید ، باید برنامه غذایی خود را تنظیم کنید . یعنی بدن شما در ساعتی از روز انرژی کافی از مواد غذایی دریافت کند.

با اینکار توده چربی شما کاهش پیدا می کند و ضمنا می توانید از روش روزه استفاده کنید . روش روزه حدوداً 16 ساعت غذا نخوردن و هشت ساعت مصرف غذا را در پیش خواهد داشت که تا حد زیادی روی کاهش چربی بدن شما تاثیر‌گذار می‌باشد.

خواص روزه ضمنا حاوی موارد زیر می باشد :

 • تاثیرات مانند با تمرینات قدرتی
 • کاهش مشکلات قلبی
 • کاهش فشار خون
 • کمک به کاهش وزن
 • کاهش خطر ابتلا به گرفتگی رگ ها
 • سرکوب اشتها

ضمنا می توانید از روزه به عنوان جایگزینی برای محدودیت کالری از راه رژیم عمل کنید . روزه گرفتن در ابتلا به بیماری های مختلف نیز می تواند به بهبود آن ها کمک کند.

 مزایای روزه گرفتن

چگونه از روش روزه استفاده کنیم ؟

همانگونه که گفتیم باید عدد 16 و 8 را در نظر داشته باشید . یعنی 16 ساعت طی روز چیزی نخورید و هشت ساعت به مصرف غذا بپردازید . باید آخرین وعده شما صبح پیش از اذان باشد و تا اذان مغرب چیزی نخورید. اکثر افراد به جز ماه رمضان ، حدود سه یا چهار هفته این روش را امتحان می کنند تا تاثیرات قابل توجه آن را مشاهده کنند.

عوارض جانبی احتمالی روزه گرفتن

روزه ضمنا می تواند در صورت زیاده روی باعث کمبود ویتا‌مین و کاهش توده عضلانی گردد. ازاین رو باید روی وعده های غذایی که مصرف می کنید ، تمرکز داشته باشید . ضمنا می توانید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید . روزه گرفتن نمی تواند به یک سبک زندگی دائمی تبدیل شود اما بهتر است که چند وقت یکبار و یا فقط در ماه رمضان آن را امتحان کنید.

بهترین راه برای زمان بندی وعده های غذایی چیست ؟

محدودیت کالری یکی از اثربخش ترین روش برای کاهش وزن می باشد اما زمان مصرف غذا می تواند روی چگونگی کاهش وزن شما تاثیر‌گذار باشد . باید زمان غذایی که می خورید را مدیریت کنید و طبق برنامه پیش بروید که مناسب سبک زندگی شما باشد و ضمنا می توانید از ژورنال های غذایی استفاده کنید.

نکته :

تحقیقات نشان می دهد هر چقدر کم تر بخوابید ، ذخیره چربی در بدن شما افزایش پیدا می کند ، هورمون های استرس نیز بیشتر می شوند و سطح کنترل شخصی شما از هر لحاظ پایین می آید و بنابراین داشتن یک برنامه منظم برای خواب و مصرف غذا تا حد زیادی به یکدیگر ارتباط دارند.

اکثر متخصصان تغذیه پیشنهاد می دهند که یک ساعت بعد از بیدار شدن به خوردن بپردازید که کمابیش بین 6 صبح تا 10 صبح می باشد . البته این عدد برای اکثر افراد متفاوت است . صبحانه ای که می خورید باید از لحاظ چربی ، فیبر و پروتئین متعادل باشد و ترکیبی از این سه مورد در آن جای بگیرد.

بین هر وعده غذایی حدود 3 الی 5 ساعت فاصله بدهید . از آنجایی که بدن ها متفاوت است ، ازاین رو نمی توان یک زمان دقیق را عرضه داد اما می توان گفت که بدن شما برای هضم و گوارش هر وعده غذایی نیاز به 3 الی 5 ساعت زمان دارد . بعد از این مدت ، بدن شما آماده خوردن می باشد و قند خون تان نیز تنظیم می گردد.

چنانچه بیش از حد بین وعده های غذایی فاصله بیندازید ، با زیاده روی در خوردن غذا روبرو می شوید . زیرا هنگام گرسنگی بیش از حد ، سیگنال های بدن شما پیام را ارسال نخواهند کرد.🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل


🛑لمینت متحرک دندان(2فک کامل)🔥فقط 105 تومان ✅با امکان پرداخت درب منزل
مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا