0 سبک زندگیکسب‌وکار شما

سیر تحولات چاپ ساک دستی

زمان مطالعه: 4 دقیقه


در مقاله اهمیت طراحی و چاپ ساک دستی، اشاره شد که ساک دستی یکی از ابزارهای تبلغیاتی و بازاریابی است که مورد توجه اکثر کسب و کارها جای دارد می‌باشد. جهت اینکه بتوانید یک طراحی و چاپ حرفه ای برای ساک دستی انجام دهید، بهتر است با تاریخچه ساک دستی به عنوان بهترین دوست مصرف کننده، آشنا شوید و از سیر تحولات آن آگاهی پیدا کنید. با شبکه چاپ همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

[table id=2 /]

مروری بر تاریخچه ساک دستی

ظهور ساک دستی های کاغذی

دکتر ساینا

ساک دستی پلاستیکی

ساک دستی های قابل استفاده مجدد

مروری بر تاریخچه ساک دستی

تا پیش از اواخر دهه 1800 میلادی، ساک دستی های خرید وجود نداشتند. خریداران یا کالاهای خود را با سبد حمل می کردند و یا اینکه صاحبان کسب و کارها، کالاها را درب خانه تحویل می دادند.

در اواسط قرن نوزدهم، فرانسیس وول، مدرس مدرسه ای واقع در پنسیلوانیا، دستگاهی را برای تولید ساک دستی های کاغذی سبک، اختراع کرد.

در سال 1871، مارگارت نایت، ماشینی را طراحی کرد که ساک های دستی مسطح و جادار بیشتری تولید می کرد. با این وجود، این ساک ها زیاد ماندگار نبودند و چارلز استیل در سال 1883، ساک های قهوه ای با حاشیه های چسباننده را اختراع کرد که با آنچه که در سوپر مارکت های امروزی مشاهده می کنید، شباهت داشت.

در سال 1912، والتر اچ دوبنر، یک فروشگاه مواد غذایی کوچک را اداره می کرد و به دنبال راهی برای تقویت تجارت خود بود. با مشاهدات دقیق و تجربیات بدست آمده، او متوجه شد که مشتریان برای خرید بیشتر با محدودیت روبه­رو می‌باشند و به راحتی نمی توانند کالاهای خود را حمل کنند.

ازاین رو، دوبنر تصمیم گرفت تا روشی را ابداع کند که امکان خریدهای بیشتر را برای مشتریان مهیا کند. چهار سال طول کشید تا راه حل مناسب را به دست آورد؛ این روش حاوی یک
بسته ارزان، آسان برای استفاده و به اندازه کافی مستحکم برای تحویل و حمل مواد غذایی می شد.

ظهور ساک دستی های کاغذی (www.shbag.ir)

ساک دستی های دوبنر، با استفاده از یک کیسه کاغذی با سیمی که از آن عبور می کرد و برای استحکام آن کاربرد داشت، ساخته می شد. دوبنر، محصول جدیدش را ثبت کرد و آن را “ساک دستی خرید دوبنر” نامید. او این بگ کاغذی کرافت را به قیمت پنج سنت فروخت و ظرف سه سال، بیش از یک میلیون ساک دستی در سال به فروش رفت. طی این مدت، کمابیش تمام ساک دستی ها از کاغذ ساخته شده بودند.

ساک دستی پلاستیکی

در سال 1933، پلی اتیلن به عنوان رایج ترین پلاستیک، به طور تصادفی در یک کارخانه شیمیایی در Northwich انگلستان ایجاد شد. در حالی که در گذشتهً پلی اتیلن در دسته های کوچک ایجاد شده بود، این اولین سنتز ماده ای بود که از نظر صنعتی کاربردی شده بود و در نخست، از طریق ارتش انگلیس در خلال جنگ جهانی دوم به طور پنهانی مورد استفاده قرار می گرفت.

در دهه 1960، یک شرکت سوئدی ساک دستی پلاستیکی استاندارد “T-shirt” را به ثبت رساند. ساک دستی پلاستیکی، بازار ساک دستی های کاغذی را تحت الشعاع قرار داد، زیرا تولید پلاستیک ارزان­تر از کاغذ می‌باشد.

ساک دستی های قابل استفاده مجدد

امروزه طیف گسترده ای از ساک دستی آماده خرید از جمله ساک دستی های قابل استفاده مجدد و زیست تخریب پذیر که با محیط زیست سازگار می‌باشند، وجود دارد.

ایده ساک دستی های قابل استفاده مجدد هنگامی ایجاد شد که مردم متوجه شدند کیسه های پلاستیکی محیط را آلوده می کنند. ساک های دستی قابل استفاده مجدد در اصل هر نوع ساکی دستی می‌باشند که می توان بارها از آن ها استفاده کرد.

مواد با دوام و روش های ساخت و ساز اطمینان می دهد که این کیسه ها برای استفاده های مجدد مقاومت زیادی دارند. این نوع ساک دستی ها در طراحی کلی، حاوی یک محفظه اساسی و دسته های دوتایی می‌باشد. چنانچهچه، طراحی ساک دستی می تواند تخصصی نیز باشد.

ساک دستی های قابل استفاده مجدد در اوایل دهه 1990 پملاقات شدند. این ساک دستی ها به اشکال مختلفی ساخته شده اند و از مواد مختلفی از قبیل پنبه تا نایلون ایجاد شدند.

در اوایل سال 2000، هنگامی که مصرف کنندگان شروع به رد کردن ساک های خرید یکبار مصرف کردند، ساک دستی های قابل استفاده مجدد رایج تر شدند. در یک مقطع از سال 2007، ساک دستی های قابل استفاده مجدد حتی به یک لوازم جانبی مد روز تبدیل شدند.

همانگونه که می دانید، پلاستیک برای محیط زیست و کره زمین مضر است و اکثر مصرف کنندگان، کیسه های قابل استفاده مجدد را به عنوان جایگزین سازگار با محیط زیست برای کیسه های یکبار مصرف می دانند.

تعدادی از خرده فروشان حتی مشتریان خود را تشویق می کنند تا هنگام خرید، ساک دستی های قبلی خود را به همراه داشته باشند، زیرا این امر به فروشگاه و کاهش هزینه های آن نیز کمک می کند. تعدادی از فروشگاه ها حتی برای هر کیسه قابل استفاده مجدد که مشتری به همراه دارد، تخفیف در نظر می گیرند.

صحبت پایانی

مردم پیوسته نیازمند حمل کالاهای خریداری شده خود بوده اند. همانگونه که در این مقاله ذکر شد، ساک دستی ها نخست از پارچه ایجاد شدند، استفاده از کاغذ و پلاستیک برای ساخت ساک دستی رایج شد. بعد از پلاستیک نیز به علت اثرات مخرب محیط زیستی آن، ساک های دستی قابل استفاده مجدد به وجود آمدند. سیر تحولات ساک دستی به اینجا ختم نمی شود و قطعاً تغییرات در آینده ادامه خواهد داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا