0 تکنولوژی

شاخص ترس و طمع چیست و چه تاثیری در بازار رمزارزها دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه


هر زمان که بحث سرمایه‌گذاری و معاملات مالی در بین باشد، نمی‌توان از فاکتور احساسات خصوصاً ترس و طمع غافل شد. تعداد اکثر بازیگران دنیای مالی به خصوص در دنیای رمزارزها، از روی احساسات وارد این بازار می‌‌شوند و تصمیم‌گیری آنها نیز بر پایه همین عواطف انسانی آنها می‌باشد. شاخص ترس و طمع برای اندازه‌گیری این عواطف تعریف شده است که در این مقاله به تشریح آن می پردازیم.

شاخص ترس و طمع چیست؟

این شاخص به اندازه‌گیری دو مورد از نخستیی‌ترین احساسات انسان‌ها، ترس و طمع می‌پردازد و چگونگی تاثیر‌گذاری آن در بازار را اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص از طریق سی‌ان‌ان مانی (CNNMoney) به وجود آمد تا رفتار‌های احساسی معامله‌گران در بازار‌های مالی را بررسی کند. هر چه ترس در بازاری بیشتر باشد به مراتب ارزش آن سهم رو به کاهش خواهد بود و به طبع هر چه طمع برای سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، ارزش آن بازار نیز رو به افزایش بوده یا خواهد بود.

[table id=2 /]

اما این ابزار اندازه‌گیری را به همین سادگی نمی‌توان سنجید و فاکتور‌های زیادی برای بررسی آن وجود دارد.

نحوه اندازه‌گیری شاخص ترس و طمع

ترس و طمع

رنج اندازه‌گیری شاخص ترس و طمع را بین صفر تا صد دسته بندی می‌کنند. هر چقدر عدد به صفر نزدیک‌تر باشد نشان‌گر ترس در بازار و هر چه قدر این عدد به صد نزدیک‌تر باشد بیانگر طمع در بازار می‌باشد. 5 عامل مهم در اندازه‌گیری شاخص ترس و طمع تاثیر دارند که عبارتند از:

1) نوسانات

ترس و طمع

نوسانات بازار ابزاری برای مشاهده میزان تغییرات سهم در بازه‌های مشخصی از زمان می‌باشد. به طور مثال چنانچه رمزارز بیت کوین در 3 هفته اخیر قیمتی ثابت داشته قطعاً نوسان آن کم و چنانچه در همین بازه زمانی دچار تغییرات قیمتی محسوسی شده باشد، نوسان بیشتری را تجربه کرده می‌باشد.

چنانچه رمزارزی نوسانات زیاد دیده باشد، نمودار اندازه‌گیری شاخص ترس و طمع دچار تغییرات شدیدی می‌گردد.

2) حجم

حجم معاملات را صرفاً طبق میزان پول معامله شده در آن بازار می‌سنجند. چنانچه در بازه زمانی مشخص مقدار کمی رمزارز مانند اتریوم خرید شده باشد مشخصاً حجم بازار کاهش داشته می‌باشد. چنانچه افزایش خرید و فروش در همان بازار، نشانگر حجم معاملات بالا بوده می‌باشد.

تغییر در حجم معاملات بر شاخص ترس و طمع تاثیر مستقیم دارد.

رسانه

شبکه‌های اجتماعی تاثیر بسزایی در ارزش‌گذاری بر بازارهای رمزارز دارند. با بررسی سال 2020 به سادگی می‌توان تاثیر یکی از این شبکه‌های اجتماعی یعنی توییتر را بررسی کرد.

4) تسلط

هنگامی که یک رمزارز بیشترین سهم بازار را در خرید و فروش در اختیار بگیرد، تسلط آن ارز در بازار بسیار زیاد خواهد بود. به عنوان مثال رمزارز بیت کوین چنانچه روالی صعودی داشته باشد، دیگر آلت کوین‌ها حجم کمتری از معاملات را در اختیار خواهند داشت. این تسلط باعث حرکت شاخص به سمت ترسو بودن می‌شود چرا که سرمایه‌گذاران بر این باور خواهند بود بیت کوین بازار مناسب‌تر و امن‌تری برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

5) تمایل یا ترند

ترس و طمع

با جستجو در اینترنت به سادگی می‌توان تمایل کاربران به موضوعی خاص را پیدا کرد. به عنوان مثال چنانچه کلمه بیت کوین حجم زیادی از جستجو در فضای مجازی را در اختیار داشته باشد، شاخص ترس و طمع به سمت طمع‌کار بودن بیت کوین خواهد بود.

نحوه اثرگذاری در بازار

اثرگذاری

فرض بر آن است که چنانچه در بازار شاخص ترس قوی‌تر باشد، نرخ خرید و فروش در آن بازار کمی پایین‌تر از ارزش واقعی آن بازار خواهد بود و بلعکس چنانچه طمع سرمایه‌گذاران در مقطعی بسیار بالا باشد، ارزش بازار از میزان حقیقی آن فراتر خواهد رفت.

صاحب نظران بر این باور می‌باشند که شاخص ترس و طمع بیشتر به کمک سرمایه‌گذارانی خواهد آمد که صرفاً به دنبال زمان مناسب برای ورود یا خروج از بازار می‌باشند و استفاده از شاخص ترس و طمع برای خرید و هولد کردن مناسب نخواهد بود.

چنانچه بازاری گاوی باشد، ترس از دست دادن (FOMO) در کاربران افزایش پیدا می‌کند که این موضوع، شاخص را به سمت طمع‌کار بودن حرکت می‌دهد. چنانچه شاخص، ترس بیش از حد را نشان دهد، می‌تواند نمایانگر ترس کاربران از سرمایه‌گذاری در این مقطع باشد.

بیشتر بدانید:

ترس از دست دادن(FOMO) چیست؟

مزایای استفاده از شاخص ترس و طمع

نظریه‌پردازان آکادمیک بر این باور می‌باشند که ترس و طمع از غرایض اساسی در بین همه انسان‌ها است و در اکثر شرایط بر کارکرد منظقی ما تاثیر می‌گذارد. هنگامی که صحبت از پول و سرمایه‌گذاری در بین باشد، ترس و طمع دو عنصر تحریک کننده بسیار قوی خواهند بود.

اما چرا استفاده از این شاخص در تعدادی مواقع ممکن است به نفع کاربران باشد؟

اکثر سرمایه‌گذاران، هیچ استراتژی دقیقی را دنبال نمی‌کنند و بیشتر تابع هیجان خود می‌باشند تا اهداف از پیش تعیین شده. این مورد به خودی خود شاید تاثیری در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نداشته باشد اما با بررسی شاخص ترس و طمع می‌توان تا حدودی شرایط بازار را تخمین زد.

صاحب‌نظران بازارهای مالی بر این عقیده می‌باشند که نه تنها شاخص ترس و طمع بسیار موثر است ایضاً سرمایه‌گذاران می بایست پیوسته این شاخص را رصد کنند.

چنانچه شاخص، ترس را نشان دهد به معنای فرصتی مناسب برای خرید خواهد بود چرا که اکثر کاربران ترس از خرید دارند و بیشتر به سمت فروش سهم‌های خود می روال.

از سمت دیگر چنانچه شاخص طمع را نشان داد می‌توان برداشت کرد که ارزش آن سهم از قیمت واقعی خود فراتر رفته و فرصت شایسته‌ای برای فروش می‌باشد.

منتقدان شاخص ترس و طمع

ترس

منتقدان بر این باور می‌باشند که این شاخص صرفاً ابزاری برای اندازه‌گیری ترس و طمع بازار است و نمی‌توان از آن به عنوان استراتژی یا انگیزهی مشخص در سرمایه‌گذاری استفاده کرد. باور عمیق آن‌ها بر خرید و هولد کردن سهام‌ها است چرا که سوددهی آن در بلند مدت به اثبات رسیده  است و ریسک کمتری را برای سرمایه‌گذاران در پی دارد.

آیا باید از شاخص ترس و طمع در معاملات ارزهای دیجیتال استفاده کرد؟

بهترین روش سرمایه‌گذاری و ورود به بازار ارزهای دیجیتال، داشتن انگیزه و استراتژی از پیش تعیین شده می‌باشد. استفاده از یک یا چند شاخص که در اینجا شاخص ترس و طمع مد نظر است، نمی‌تواند گزینه شایسته‌ای برای سرمایه‌گذاری باشد ایضاً باید از این شاخص در اهداف از پیش تعیین شده بهره گیری کرد. وارن بافت راجع به شاخص ترس و طمع نقطه نظر جالبی دارد: ” بترسید زمانی که بازار طمع کار است و طمع کار باشید زمانی که بازار ترسو می‌باشد.”

صحبت پایانی

شاید بتوان شاخص اندازه‌گیری ترس و و طمع را درکنار هزاران ابزار دیگر برای تبادل در بازار‌های مالی قرار داد. اما همانند سایر ابزار‌ها، شاخص ترس و طمع باید با استراتژی درست مورد استفاده قرار بگیرد و صرفاً نمی‌توان با استفاده از این ابزار مسیر موفقیت را طی کرد.

 

منابع:

https://www.investopedia.com/terms/f/fear-and-greed-index.asp

https://itrustcapital.com/cms/index/

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا