0 تکنولوژیانویدیاپردازنده گرافیکیتی اس ام سی

شایعه: کارت‌های گرافیکی سری RTX 40 انویدیا با لیتوگرافی پنج نانومتری TSMC تولید خواهند شد

زمان مطالعه: 2 دقیقه


به‌نظر می‌رسد در سیاست‌های انویدیا تغییراتی در حال رخ‌دادن است و درواقع، این شرکت مشهور آمریکایی نیت دارد برای تولید محصولات نسل آتی‌اش به‌نشان همکاری گسترده‌تری با شرکت تایوانی TSMC برود. وب‌سایت VideoCardz در مقاله‌ای به‌نشان توییت‌های جنجالی افشا‌گردی با حساب توییتری Kopite7Kimi رفته است که چنانچه گفته‌هایش درست باشند، انویدیا به‌دنبال جایگزینی TSMC با شرکت سامسونگ برای تولید کارت‌های گرافیکی سری GeForce RTX 40 خواهد بود.

Kopite7kimi از منابع غیررسمی و مطمئنی است که پیش‌از‌این تقریبا کل لاین‌آپ پردازنده‌های گرافیکی Ampere انویدیا را چند ماه پیش از رونمایی رسمی پیش‌بینی کرده بود. طبیعتا هر موضوعی که این قبیل کاربران در توییتر منتشر می‌‌کنند، به‌دقت بررسی می‌شود و همین امر درقبال اطلاعات جدیدی نیز صدق می‌کند که درمورد نسل آتی پردازنده‌های گرافیکی انویدیا فاش کرده می‌باشد.

[table id=2 /]

حالا این کاربر مجددا شایعاتی را تأیید کرده است که اولین‌بار در جولای منتشر شده بود؛ یعنی جایی که Greymon55، از دیگر افشاکنندگان اطلاعات فعال در حوزه محصولات AMD، ادعا کرده بود که انویدیا در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از فناوری تولید N5 تی‌اس‌ام‌سی در معماری نسل جدید پردازنده‌های گیمینگش موسوم به Ada Lovelace می‌باشد. به‌نظر می‌رسد حالا این منابع به‌اتفاق عقیده دارند که پردازنده‌های سری Lovelace به‌جای پروسه تولید سامسونگ از لیتوگرافی پنج‌نانومتری TSMC بهره‌مند خواهند شد.

توییت در مورد کارت گرافیکی سری RTX 40 انویدیا

kopite7kimi درادامه ادعا کرده است پردازنده‌های گرافیکی Lovelace کمی زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی معرفی خواهند شد. البته فعلا تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است؛ اما نقل است باید تا اواخر سال آینده میلادی منتظر معرفی کارت گرافیک‌های RTX 40 باشیم. چنانچه انویدیا نیت داشته باشد طبق سنت همیشگی‌اش فاصله‌ دوساله میان نسل‌های جدید GPU خود را حفظ کند، می‌توان حوالی سپتامبر ۲۰۲۲ را زمان شایسته‌ای برایش در نظر گرفت.

مقاله‌های مرتبط:

انویدیا برخلاف AMD نیت ندارد از طراحی MCM که از آن با نام طراحی چیپلت (Chiplet) هم یاد می‌کنند، برای نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی‌اش استفاده کند. درعوض، این شرکت تصمیم گرفته است طراحی یکپارچه پردازنده‌های Lovelace را حفظ کند یا حداقل این کار را برای پردازنده گرافیکی پرچم‌دارش انجام دهد که ظاهرا با نام AD102 شناخته می‌شود. درحال‌حاضر، اطلاعاتی از دیگر پردازنده‌های سری Lovelace ازقبیل AD104 یا AD106 دردسترس نیست.

توییت در مورد کارت گرافیکی سری RTX 40 انویدیا

شایعات از به‌کارگیری ۱۸،۴۳۲ هسته CUDA در مدل پرچم‌دار NVIDIA AD102 حکایت می‌کنند. درضمن، نقل است کارکرد این GPU دوبرابر GA102 نیز پیشرفت خواهد کرد. اندازه بزرگ و ۶۰۰ میلی‌متری دای (die) در AD102 و توان مصرفی ۴۰۰ تا ۴۵۰ وات این GPU با استفاده از پروسه تولید کوچک‌تر و با کارایی بیشتر از دیگر اطلاعاتی است که تاکنون به‌صورت غیررسمی منتشر شده می‌باشد.

بر‌‌اساس گفته‌های Kopite، معماری ADA پردازنده‌های گرافیکی جدید انویدیا از حافظه کش L2 به‌مراتب بزرگ‌تری استفاده می‌کند که این می‌تواند به‌معنی جهش بین‌نسلی بزرگی در معماری کارت گرافیک‌های GeForce باشد؛ دقیقا مانند نسل Turing برای Pascal و Pascal برای Kepler.

نوشته های مشا‌به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا